"היו מלחמות וניצחנו כמה רחוק שהגענו הפכנו להיות שלמים" (ע.ר. חביב)

הדרך ארכה היא ורבה ..רבה …הדרך ארוכה היא ורבה רבה " , כך זימזם לעצמו בעודו פוסע עדנות בשביל אל הלא נודע. האמת היא שעד עכשיו לא היה קושי מיוחד , הוא לא בדיוק הבין לאן הולכים , אך הוא כבן ממושמע סמך על אביו ,ומאחר ואביו לא אמר ,הניח כי מדובר במסע מנהלתי . אולי למסור משהו לדודים שגרו רחוק , אולי להביא איזה כבש חדש וטוב לעדר מעיר רחוקה , או אולי סתם מסע לשיפור הכושר שהרי בזמן האחרון מאז פטירת מתושלח בגיל צעיר של 956 שנה , אמרה לו אימו שחשוב לשמור על פעילות גופנית. זו סגולה לאריכות ימים , ולכן כאשר ביקש ממנו אביו להעמיס על גבו גם גזרי עץ לאש ,הוא נאות בשמחה ..שהלא מאמץ גופני מאריך חיים , חשב לעצמו.

וכך פסעו הם בינות לשיחים הירוקים במעלה התלול אל ראש ההר . מדי פעם נאלץ להסיט ענפים שהפריעו בשביל ,אך בסך הכל בגילו הצעיר 38 , האדרנלין שזרם כמים , ורצונו לרצות את אביו ,גרמו לו לעלות את המדרון במהירות רבה אל סופו.

"תגיד אבא " , הוא פנה לאביו ,"לקחנו את המדליק גחלים איתנו ?" , כן ענה אביו …." ומה עם העצים ,אתה מסתדר ? שאל אביו .

כן ,הוא ענה …"קטן עלי ,אמא אמרה שזה בריא פעילות גופנית ,ולכן שמחתי להצטרף אליך למסע , בסהכ זה בסדר ,אבל עכשיו בעליה זה קצת קשה , כל העצים האלה"

"זה קשה ?" , הרהר לעצמו האב , ואני עוד צריך לחזור את כל הדרך לבד …….לפתע הבחינו במשעול קטן המוליך לראש ההר , הגענו חייך הבן …כן נכון ענה האב אך החיוך נעלם מפניו.

בעמק שמתחת פעו הכבשים כעדר שאין לו הופכין..לילה ירד על ההר ,בעוד מספר שעות תזרח לה האמונה.

טרק חוצה חרן-הר המוריה

שבת לפני אחרונה של חודש נובמבר ,סופה של שנת 2022 הולך וקרב , החורף מראה סימנים של " היי לכולם תיכף אני בא " , הלילות קרים ודי גשומים , והימים קצרים ,החושך ממהר להגיע מעט אחר חדשות השעה חמש בערב .ופינתנו השבוע תסע אל שווצריה היפה , אל הגיבור השוויצרי המפורסם וילהלם טל.

לכולנו האסוציאציה הראשונה שעולה עם הזכרת שוויץ , היא ניטראליות . ושוויץ כיום היא אכן כזו ,מלחמות אצלם זה בעיקר בספרים..,אך בעברה היו גם מלחמות ומאבקים ….כמה בעבר ??…טוב נו המאה ה-13.

באותם ימים שוויץ נתונה לשלטון האימפריה האוסטרית. האוסטרים ממנים את הרמן גסלר כמושל האזורי. כמו כל עם שנשלט על ידי אומה חזקה שכבשה אותו , כך גם השוויצרים . במחוזות השונים קמים מתנגדים לשלטון הזר. באחד המחוזות , מחוז קטן בשם קנטון חי לו איכר בשם וילהלם טל. חקלאי חביב שלמעט כישורי החקלאות שלו , נודע גם כקלע מיומן בחץ וקשת.

האגדה מספרת כי המושל האוסטרי גסלר ( מעין גרסא שווצרית להמן ) החליט להתעמר בשוויצרים , וכך בוקר בהיר אחד , הוא מציב בכיכר העיר עמוד ובראשו הונח כובע….למה כובע ?אתם שואלים , כי כך רצה , ובנוסף גם דרש שכולם .. ישתחוו לכובע …( נו ? מזכיר קצת את מרדכי היהודי והמן ??)
ומי מסרב כמובן ?? ….ידידנו וילהלם טל. החקלאי הגאה ממש לא מתכוון להשתחות , וגסלר הכועס מורה על מעצרו. וכמו בכל מאבק לאומי ..העצור הופך לגיבור וגסלר אינו חפץ לצאת אידיוט…הוא רוצה לפגוע במעמדו של וילהלם .


הוא פונה אליו: "ידועים ומוכרים כישורך בירי חץ וקשת ולכן יש לך שתי אפשרויות. או שתירה חץ מקשת ותפגע בתפוח, ותשוחרר,או שתוצא להורג …רק דבר קטן…ושולי….. התפוח יהיה מונח על הראש של בנך. ..חתיכת דילמא.

וממש כמו בזמן פנדלים בגמר המונדיאל מגיע היום , קהל גדול מגיע לאירוע . המתח בשיאו וילהלם נוטל את החץ והקשת , ניגש אל קו הירי ,מצמצם את עיניו ודורך קשתו . מבעד לעיניו העצומות למחצה הוא מבחין בבנו המזיע , בתפוח האדום המונח על שערו הבהיר , שקט שורר ,מיתר נמתח ….החץ יוצא לדרכו….טס לו לעבר..ה…תפוח פוגע בתפוח …והקהל מריע….כולם שמחים …יורם ארבל שואג "ככה כן בונים חומה"..אופוריה גדולה….אבל אז…תמיד יש אבל.

יהירות המנצח לא פוסחת גם על החקלאי ממחוז קוטון …הגאון שרק הרגע הציל את עצמו ואת בנו .. ממלמל בקול ,מייד אחרי הירי , ידעתי שאם הילד היה נפגע , או אז את חיצי הבא הייתי יורה ..בגסלר…שוד ושבר ..ממש כמו בוועדת חוץ ובטחון אצלנו …גם אמירה זו הודלפה לאוזניו של גסלר…והוא כידוע המושל…

הוא אומנם הבטיח לשחרר, אבל לא הבטיח לקיים ( הוא גם מעולם לא אמר "בלי טריקים ובלי שטיקים") בעל השליטה הוא בעל הדעה …וככזה הוא עוצר את אדון טל בשנית. וכמו בסרט טורקי שלא נגמר גם אחרי שלוש שעות ..טל הזועם נשבע לנקום בגסלר . הוא מועבר כאסיר על ספינה.

וממש כמו בסיפור יונה הנביא ,הופס.. בדרך פקדה את הספינה סערה גדולה , שטלטלה כהוגן את הספינה , ומנעה ממנה להגיע לחוף מבטחים. את יונה זרקו לים כדי להינצל , האוסטרים קצת יותר פרקטיים ,ולטל היה קצת יותר מזל, בזכות כוחו ומיומנותו, הרשו לו ליטול את ההגה ולנווט את הספינה ליעדה. לאחר שהביא את הספינה אל החוף, הוא הושם בכלא ,אך הוא ברח מכלאו , חזר למחוז והרג את גסלר ביריית חץ. כאשר חזר טל לעירו הוא התקבל שם כגיבור וכמנצח. האגדות מספרות שמאוחר יותר נלחם בקרב מורגרטן ב-1315 וצלח אותו בשלום..אולם מת בשיטפון ב-1350….נו טוב גם למזל יש גבול.

תבוסה סמלית זאת של האוסטרים הציתה את אש המרד בקרב העם השווייצרי, אשר התקומם לבסוף וזכה בעצמאות. מעלליו של טל הופיעו לראשונה בבלדות מן המאה ה-15 ותועדו לאחר מכן בטקסטים היסטוריים שונים.

גם המחזאי הגרמני פרידריך שילר השתמש באגדה זו כבסיס למחזהו "וילהלם טל" (1804). המחזה התקבל בשווייץ כ"מחזה הלאומי", ונחשב לאחת מפסגות הזרם הקלאסי בספרות הגרמנית. המחזה תורגם לעברית על ידי חיים נחמן ביאליק.

סלבדור דאלי צייר שני ציורים של וילהלם טל בשנת 1931: "The Old Age of William Tell" ו-"William Tell and Gradiva", ובשנת 1933 צייר את "The Enigma of William Tell". בשנות ה-60 וה-70 של המאה ה-20 לימדו בישראל את המחזה "וילהלם טל" של פרידריך שילר, והוא אף נכלל בתוכנית לבחינות הבגרות.

"The Old Age of William Tell" ציורו של דאלי

והיו גם אחרים שקבלו השראה מהחקלאי ממחוז קוטון….אדולף היטלר היה נלהב ממחזהו של שילר ואזכר אותו בספרו "מיין קאמפף". גם ג'ון וילקס בות', המתנקש בחיי נשיא ארצות הברית אברהם לינקולן, הושפע, כשהוא מאמץ את הצדדים השליליים בסיפור.

ומסיפורו של וילהלם אנו עוברים במוסיקה אל הזמר-יוצר, מלחין, פזמונאי, מוזיקאי ושחקן ישראלי…עידן רפאל חביב.

עידן נולד ברחובות ב-7 בפברואר 1980בן לרפאל ועדנה .הוא גדל ברעות. התגייס ב-1999 ושירת כלוחם וכקצין בשייטת 13. עם שחרורו החל בדרכו המוזיקלית. הוא אוטודידקט, ומנגן על גיטרה ופסנתר.

בשנת 2006 בעת שהותו בטיול בדרום אמריקה, כתב, הלחין וביצע שיר הנקרא "עוז", לזכרו של סמ"ר עוז צמח שנהרג בקרב במלחמת לבנון השנייה.

סמר עוז צמח ז'ל

בשנת 2011 הוציא את אלבום הבכורה "כל פעם קצת", בהפקתו המוזיקלית של גלעד שמואלי. חוברת האלבום אוירה כולה על ידי חביב וכוללת איורים רבים בצבעי מים. מתוך האלבום התפרסמו הסינגלים "מחכה", "אין פה מקום" ו"כל פעם קצת". השיר "מחכה" הגיע למקום הראשון במצעדי תחנות הרדיו בישראל, צבר מעל לעשרה מיליון צפיות ב-YouTube, ודורג במצעד השנתי ה'תשע"א במקום ה-9 בגלגלצ ובמקום ה-19 ברשת ג'.

הבחור שכשמו הוא באמת חביב ,גם השתתף פעמיים בתוכנית הריאליטי "הישרדות" , וכן שיחק בשלוש מיני סדרות קומיות של הוט ( אבודים באפריקה , אבודים באסיה , מתים לרגע ) , השתתף בפרסומות ועוד ועוד..

בסה'כ הוציא עידן 3 אלבומי אולפן ובעזרת מילים לחנים וגוון קול מאוד יחודי ונעים, הוא מהווה כיום חלק משמעותי במיינסטרים של המוסיקה הישראלית.

אז למה וילהלם טל השבוע ולמה עידן חביב ?

איתרע מזלי השבוע , ויצא לי להיות בהרצאה של חוקר חז'ל פרופסור אביגדור שנאן . נושא ההרצאה היה : " עקידת יצחק- נסיון ? ואם כן של מי ?.

אביגדור שנאן

לאורך ההרצאה הציג המרצה את הדילמה עימה התעסקו חכמי חז'ל : " למה אלוהים צריך נסיון ? , הלא הוא יודע הכל מראש ?" , לצורך כך הוציאו חז'ל מספר תשובות מעניינות ומוזרות ( זה נועד לחשל את אברהם , הנסיון הוא בכלל של יצחק , להראות לגויים מסביב ועוד תשובות שונות) , אבל אותי לאורך כל ההרצאה הטרידה שאלה אחת , איך יתכן שהאיש הולך לשחוט את בנו ,תהה אשר תהה הסיבה , ואנו כחברה רואים בו צדיק נעלה , אבי האומה ,מאמין מופלא באלוהים וכו ??…האם באמת יצאנו מדעתינו ?? למה זה לא קופץ בכלל כשאלה ראשונה ?..שהרי היום ,האיש היה מוכנס לבית חולים באופן מיידי…ומה לגבי המחיר ? האמא ? , שרה ? ,עם היוודע לה מעשיו של אברהם היא מתה משברון לב…לזה אין כל התייחסות …למה ?.

אבל אז חשבתי שבעצם זה לא כל כך מוזר כמו שאני טוען ,אולי ישנם קווי דמיון בין מה שעשה אברהם , למה שאנו עושים היום. גם אנו מביאים ילדים לעולם ,מאכילים אותם , משקים , מטיילים יחד , מחנכים , שמחים בשמחתם , עצובים בעצבונם ,חווים יחד בעיות ומשברים ..ואז בגיל 18 מוסרים אותם לצבא/מדינה ,מתוך תפיסה ואמונה שבטחון הארץ המובטחת הוא הדבר הנעלה ביותר… ולצערינו למוד הנסיון חלקם לא שבים. האם הדמיון מקרי ?

כן , אני יודע . אנחנו לא חיים בשוויץ , ופה זה לא מרכז הלסינקי, וסביבנו יהום הסער. אבל בעוד 150 שנה ,כאשר ישאלו "בעבור מה מסרו הללו את ילדיהם ? "…איזו תשובה ניתן ??, מקווה ומייחל שלא נצטרך.

והשבוע כמה סימלי..יקראו בבית הכנסת את פרשת "חיי שרה " על קבורת שרה לאחר מעשיו של "אבינו". וכדי לסגור מעגל אצלנו בעוד 10 ימים גם הבן השני עולה על מדים..וזה מטריד.

ועידן חביב ?? לבחור יש שיר מקסים בשם :" שלמים" , השיר עוסק בזוג לאחר שנים ארוכות יחד , לאחר צליחת משברים ,מלחמות וקשיים מגיעים לחיים שלמים יחד..וחשבתי שגם במשפחה עם הילדים ,אנו חווים קשיים, משברים ,בעיות ,שמחות ורגעי עצב . וכל אלה יחד יוצרים עבורנו איזשהוא תא משפחתי שהוא שלם . כל משפחה והשלם שלה. ממש כמו בשיר.

מי יתן ויצאו הילדים וישובו בשלום ,שתמיד יהיה האייל שנתקע בסבך ברגעים הקשים …ואנחנו נשאר שלמים.

שבת נעימה לכולם.

את מכינה את השבת ומתפללת
אני יכול להסתכל על זה שעות
ואיך את שרה לעצמך ומתביישת
בא לי להיות
האיש הזה שמנגן לך
תראי הפכנו להיות יותר דומים
וגם אם לא תבקשי תמיד אתן לך
את כל החיים
בואי אליי, כמו הרוח לגלים
את יפה שאין מילים לדבר
בואי אליי, כמו השקט ללילות
את בכל התפילות שבלב
וכל השנים שעברנו
כמה בדרך אספנו
תראי הפכנו להיות גדולים
היו מלחמות וניצחנו
כמה רחוק שהגענו
הפכנו להיות שלמים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s