אפילו שעשינו משהו רע…הוא מוחל וסולח..

חדר העיתונאים המה ורגש ,מעשרוות צלמים כתבים  ואנשי סאונד שהתרוצצו הלוך ושוב . מתקשרים וסוגרים דברים אחרונים כל אחד ואחת עם ערוץ הטלויזיה/רדיו /עיתון/או סוכנות ידיעות עימה עבד.מאז אמש לאחר ששודרה מהודרת החדשות הסנצציונית של ערוץ FKNS ,געשו הרוחות .האם יתכן שבגלל מריבה על מקום חניה בסופר מלפני 5 שנים בה תועד המועמד לתפקיד ראש סוכנות הביון המרכזית , באמצעות מצלמות החנייהכשהוא מכה קשישה , ודוחק באמצעות ריכבו א ת הקלנועית שלה לתעלה…האם זה יגרום לו לפרוש מהמירוץ לתפקיד הנכסף ???

עוד רגע חלף וכרוז  הדובר הודיע : ," רבותי סר רונאלד באק ורעייתו גמאניה קראפ יכנסו בעוד רגע וסר רונאלד ישא דברים ,לאחריהן יינתנו 12 דק' לשאלות ,הינכם מתבקשים לשבת ולשמור על השקט" .

פרט לציקצוקי הפלאשים של המצלמות ירדה דממה על החדר..."אזרחים יקרים ,אחיי ואחיותי בני ניוז אי לנד ,,לפני כשלושים ושתיים שעות התהפכו חיי וחיי משפחתי היקרה ללא הכר ..חבורה של קיצוניים .  ….   ……ואני כולי תקווה ואמונה חזקה …בצור גואלינו …….. …. … .ולכן אני מפציר בכם …שלא תיטעו במה שראיתם ….זה הכל מזוייף…FAKE NEWS…ודאי שמעתם את המושג…אל תאמינו..להם….אני מעולם לא פגעתי ….. …. … אלוהים יברך את ניוז אי לנד "….הוא ירד מעל הדוכן ועורך דינו ניגש לנהל את קטע השאלות. ומה אני אגיד לכם ? , כעיתונאי ותיק שראה כבר הכל ב-30 שנות עבודתי ,שאלתי את עצמי…מה עוד צריך לקרות כדי שנוכל להבדיל בין מציאות לדמיון …בין אמת לשקר..?..מה עוד יאמר ..יעשה …או יכתב…ולאחר מכן יסתבר כבדיה..??…או אולי אמת???…והאם לא משנה מה יקרה או ייעשה ,האם על הכל הציבור סולח ??….גם ממרום שנות נסיוני אנני יודע…כאן יעקב הכי מהיר חדשות ערוץ 6 ניו יורק. 

יומו הראשון של חודש ספטמבר ,ושבת לפני אחרונה של שנת תשע'ח…בעוד רגע יצלצלו פעמוני השנה החדשה, תפוחים בדבש ימתיקו את סעודת החג, גברים בלבן ירוצו אל בתי הכנסת לבקש מחילה וכפרת עוונות , ילדים קטנים ושקיות מתיקה בידיהם יתלוו לאחיהם ואחיותיהם הגדולים לתפילת "אחות קטנה תפילותיה "אשר תפתח את שנת תשע'ט. שנה חדשה תצא לדרכה ,ותישא באמתחתה הנכבדת חיוכים ודמעות ,הצלחות וכישלונות חדשים ,אמיתות ושקרים ,סתיו ירדוף חורף ,ואביב יגרור גפן..ופינתנו נוסעת אחורה בזמן 183 שנה לאחור אל ה25 לחודש אוגוסט  שנת 1835..אל העיר ניו יורק …למערכת העיתון ניו יורק סאן שם הופיעה בבוקרו של אותו יום החדשה המרעישה ביותר אי פעם …במאמר מדהים שנפתח בכותרת :

תגליות אסטרונומיות גדולות
שנעשו לאחרונה
על ידי סר ג'ון הרשל, L.L.D. F.R.S. &c.
בכף התקווה הטובה

המדובר היה למעשה בסדרה בת שישה מאמרים ,מדעיים כביכול שפורסמו במשך שבוע ונכתבו בפועל על ידי אדם אחר בשם…ריצ'רד אדמס לוק (Richard Adams Locke‏; 1800–1871) .

מי האיש ולמה כתב ?? מייד ניתוודע לסיפור המוזר.

תמונה שהופיעה לצד המאמרים

רקע קצר…המאה ה-19 התאפיינה בריבוי תגליות והאנשים שחיו בה באותם ימים  היו הראשונים בהיסטוריה לחוות תגליות והמצאות בקצב יומיומי כמעט ,  ולכן היו עוקבים רבים אחר מעשיו של איש המדע ג'ון הרשל, לא פחות מאשר עוקבים היום מעריצים ומעריצות  סביב סדר יומה המשעמם של אושיית סלב זו או אחרת או מעריציו של אלביס או הביטלס. אך שני הבדלים בכל זאת קיימים: ג'ון הרשל היה מדען דגול מטמתיקאי וחוקר, ואביו היה ויישאר מפורסם יותר מכל ידוען כזה או אחר ,… כי במקרה גילה ו'יליאם הרשל את הכוכב אורנוס.

ג'ון הרשל

גו'ן הרשל

על רקע זה יצאה בשנת 1833  משלחת בראשותו של ג'ון הרשל (John Herschel) מאנגליה לדרום אפריקה כדי לבצע תצפיות אסטרונומיות ולחקור את גרמי השמיים הכל כך מסקרנים. המשלחת המדעית יצאה מטעם בריטניה, צרפת ואוסטריה במטרה לשפר את הידע המדעי על שמי חצי הכדור הדרומי. במסגרת תצפיותיו הוטל על צוותו של הרשל לעקוב אחר תנועתו של כוכב השביט המפורסם  האלי וכוכבים אחרים .באותה עת מסע שכזה משול היה לטיסת מעבורת אל המאדים בימינו אנו. האנושות כולה ציפתה לשמוע ידיעות על גילויים חדשים ובשורות מופלאות מאותו מסע מחקר.

וכמו כל סלב מצליח ,כבר בגיל 41 מצא עצמו ג'ון מחוזר על ידי מדינות רבות שביקשו כי יצטרף אל משלחות המחקר, שיועדו לגלות דברים חדשים על עולמנו. בעת ההיא כבודה של מדינה לא נמדד בשיעור התל"ג, מספר זוכי פרס נובל או ניצחונות בגביע העולמי לכדורגל. כל מדינה שנרשם לזכותה גילוי מדעי יכולה היתה לזקוף ראשה בגאווה, והתחרות בין המדינות על חידושים והמצאות, התפתחה לא פעם לאיבה גמורה בין עמים. עתה, 11 שנה לאחר שאביו הלך לעולמו, חש ג'ון הרשל שהכבוד אליו זכה מגיל צעיר כבר קיים בזכות הישגיו שלו .

אביו של ג'ון ,וילאם הרשל שגילה את כוכב אורנוס הרבה לתהות אודות השמש. הוא היה משוכנע לחלוטין כי השמש מאוכלסת ביצורים , ונהג לדבר רבות אודות בני השמש. ובעצמו סבר, מתוך היקשים לוגיים "לא כל כך  מבוססים", כי בכל הפלנטות מתקיימים חיים. אגב הוא לא היה היחיד …גם המתמתיקאי קארל פרדריך גאוס חשב שישנם בוודאי חיים תבוניים בכוכבים סביבנו ואף הציע לטעת יער של עצים בליבו של מדבר סהרה שצורתו תהיה תרשים אופטי של משפט פיתגורס אותו ייראו בוודאי יצורים תבוניים מעולמות אחרים באמצעות הטלסקופים שלהם וידעו על החיים בכדור הארץ.

גם ג'ון הרשל שמע על הרעיון של גאוס. הוא כלל לא היה משוכנע שישנם יצורים השוכנים כה קרוב לכדור הארץ, עד שיכולים הם לראות את פניו דרך הטלסקופ. וכך בדרום אפריקה התעתד הצוות שנתלווה אליו לבנות טלסקופ משוכלל שלא נודע עד אז בעולם. הטלסקופ היה כה חדיש עד כי הממשלה הבריטית אסרה להעביר כל מידע אודותיו ושיטת בנייתו. סוד הטלסקופ יצר אווירה אפופת מסתורין, והכול ציפו לשמוע ידיעות על כוח הגדלתו המופלא.

וכך באותו בוקר  של ה25 לאוגוסט של אותה שנה הופיעה הכותרת בעיתון ניו יורק סאן בדבר מאמר מדעי שפרסם כביכול גון הרשל בדבר תגליות מדהימות אותן גילה באמצעות אותו טלסקופ על. על פי אותה סדרת המאמרים שהופיעו  בניו יורק סאן נכתב כי   באמצעות הטלסקופ גילה  צוותו של גו'ן כי  בירח ישנן גבעות חומות אשר מכוסות בפרחים אדומים….. סימן החיים הראשון שנמצא מעולם מחוץ לכדור הארץ,   וכמו כן  גילה  גם יער ובו עצי ענק שלא נראו מעולם בשום מקום אחר. הוא הוסיף ותיאר מישורים ירוקים, חופים עם חולות לבנים, ופסגות עשויות שיש. כמו כן ניכתב כי מאוחר יותר בלילה ההוא, גילו הרשל ועמיתיו, עמק ששטחו מאות קמ"ר ובו רועים עדרי ביזונים זעירים עם פוני על עיניהם שנועד כנראה  להגן מפני האור החזק המצוי בצידו המואר של הירח….. ביזונים מסוג שלא ידעו עליהם עד אז, הוא אף תיאר כביכול  את אורח חייהם לפרטי פרטים. במאמרים הבאים הוסיף לתאר תופעות אחדות שגילה על הירח והדהים את אנשי האקדמיה והאנשים בכלל בעולם כולו.

תמונה קשורה

סדרת  המתיחות נמשכה על פני שישה מאמרים ,וההד העולמי היה עצום, היסטריה שמחה ובהלה נימסכו יחד בהד העולמי למאמרים…..עד שלאחר חודש נתגלו כבדיה ,מופתעים? גם ג'ון הרשל עצמו הופתע. אולי בגלל שאת המאמרים חיבר כאמור ריצ'ארד לוק, -כתב הבריטי אשר הודה חודש לאחר מכן כי בסך הכל רצה לצחוק על מדענים והשערותיהם הפרועות…הוא רק חמד לצון.. וכל המאמרים היו פרי דימיונו בלבד ללא קשר למציאות…מאז חלפו כמעט שתי מאות, חקר החלל התקדם ובנהרות הדמיוניים של לוק הספיקו לזרום הרבה מאוד מים ועדרי ביזונים וחייזרים….אז כתבו בעיתון..נו אז מה ? ( מוכר לכם ?)…

ומתיחת הירח הגדולה שמציינת כמעט שתי מאות לוקחת אותנו במוסיקה אל הזמר והיוצר הישראלי ישי ריבו.

תוצאת תמונה עבור ישי ריבו

 

ישי נולד ב 3/2/89   במרסיי שבצרפת ,שם חי עד שנת 97. בגיל שמונה וחצי עלה עם משפחתו לישראל. בתחילה התגוררה המשפחה בכפר אדומים, ולאחר שש שנים עברה המשפחה תהליך של התחזקות וחזרה בתשובה ובעקבות כך עברה ליישוב תל ציון. ישי התחנך במוסדות חרדיים ולמד בישיבה לעולים מצרפת בירושלים.

בגיל בר מצווה כבר החל לכתוב לנגן ולהקליט שירים ,ובגיל 18 טרם גיוסו הקים ביחד עם חברים את להקת הרוק -מטאל " תאכל'ס". עם גיוסו שובץ בחיל החימוש  בגדוד 97 -"נצח יהודה" של חטיבת כפיר במסגרת מסלול הגיוס החרדי.לאחר שירות של שנה וחצי ,עבר ישי לבקשת החזן הצבאי הראשי לשרת בלהקת הרבנות הצבאית שם כבר החל לעבוד על תקליטו הראשון.

לאחר נישואיו עבר ללמוד במדרשת זיו מיסודו של  הרב אליהו אילני, כולל למוזיקאים בשכונת שערי חסד בירושלים.ב-2012 כתב והלחין את השיר "כבתחילה" עבור גד אלבז. בהמשך שנה זו זכה בפרס אקו"ם לעידוד היצירה. במהלך 2012 היה ריבו הזמר הדתי הראשון שנטל חלק בפרויקט של עידן רייכל, כאשר ביצע את השיר "אור כזה" באלבום "רבע לשש".

 

ב-2013 זכה עם שירו "קול דודי" במקום השני בדירוג השופטים בפסטיבל הזמר והפזמון.

בשנת 2014 יצא אלבומו הראשון "תוכו רצוף באהבה" שזכה לתקליט זהב במהירות ,שירו "קול דודי" זכה במקום הראשון במצעדים השנתיים של רדיו גלי ישראל ורדיו קול חי. בנוסף השתתף בשיר "פתח לבך" בהפקת דוד ד'אור, שנכתב והולחן לזכרם של שלושת הנערים החטופים.

ריבו בנוסף מחבר ומלחין שירים לזמרים נוספים כמו גד אלבז, אברהם פריד, מידד טסה, פאר טסי ועוד. ההצלחה האירה לו פניה ,ובפברואר 2018 כבר  הוציא את האלבום השלישי שלו "שטח אפור", האלבום הגיע למעמד של "אלבום פלטינה". לפני האלבום, הוציא את הסינגלים "הנה ימים באים", "אחת ולתמיד" ו"לשוב הביתה", שנהפכו ללהיטים גדולים ואף הופיעו בצמרת המצעד של גלגלצ.

ישי ריבו  כמו גם אבייתר בנאי ,הזמרת נרקיס ,שולי רנד , בניה ברבי ,האחים זוארץ וגם קובי עוז ואחרים הכניסו בשנים האחרונות צבעים וגוונים נפלאים למוסיקה הישראלית ,בעזרת מלודיות נהדרות ומילים הלקוחים ממקורות יהודיים הם יצרו גשר מוסיקלי מעין רוק יהודי ,חוצה גבולות בחברה הישראלית הכה מפולגת ומיוסרת..אולי מהמוסיקה תבוא התשועה

ואיך הדברים קשורים אלינו ??

אז כפי שצייננו בשבוע שחלף צייננו 183 שנים ל"מתיחת הירח הגדולה" ,סדרת כתבות שהונתה חלקים גדולים בעולם בדבר מציאות ..שאיננה אלה בדיה , ובימים אלו בתוך שלל הפרשיות בארץ ובעולם של חקירות כאלו ואחרות אנו שומעים   : " לא היה כלום ,כי אין כלום "…" זה הכל פייק ניוז"…" לא ידעתי"…"דברי הוצאו מהקשרן"…..אז כתבו בעיתון אז מה ??…..כבר קשה לדעת היכן נמתח גבול המציאות והיכן נסללת גדר האמת הכל יתכן והכל אפשרי וגם כלום ולא נכון מתערבבים להם …ואנו כקהל קוראים /שומעים …מוחלים וסולחים על כל "טעות/תרמית" שלא נעשית..אם בשוגג ואם בכוונת מכוון  כי כאלה אנחנו..זכרוננו קצר וכוחינו תש…חשוב אולי שנטיל ספק בכל מקור מידע או אמירה ונשאל עצמנו מי האומר ומה תועלת תצמח לו מאמירה זו …ובימים אלו של ימי חשבון נפש טרם השנה החדשה …כמו שמציין ישי ריבו בשירו הנהדר ( תקשיבו לו הוא נפלא ) ..הגיע הזמן להתעורר ולשוב הבייתה …כי גם אם עשינו משהו רע ….הוא או אולי אנחנו…מוחלים וסולחים….כדי בסוף לשוב אליו

שבת שלום שנה טובה וחתימה טובה לכולם…תחל שנה ופינותיה.

 

הגיע הזמן להתעורר
לעזוב הכל להתגבר
לשוב הביתה לא לחפש מקום אחר

הגיע הזמן להשתנות
גם אם פספסנו כמה תחנות
אפשר לרדת יש רכבת חזרה לשכונות

הכל אפשר רק אם נרצה
המחפש תמיד מוצא
גם אם הוא נמצא אי שם הרחק בקצה

דלתות שמיים לא ננעלו
כשהבן קורא הצילו
אז אבא שבשמיים מגיע אפילו

אפילו שעשינו משהו רע
הוא מוחל וסולח מוחל וסולח
מושיט ידו לעזרה ונותן ברחמיו
את הכח לתקן ולשוב אליו

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s