Standin' on their own two feet And ringin' on their own bells

מזג האויר היה אידאלי לעת ערב , רוח נעימה נשבה מכיוון האגם והניעה את צמרות הדקלים כבריקוד חרישי ימינה ושמאלה. שיחי השרך ופריחות שיחי הפיטנה הריחניים השרו על המקום אוירת גן עדן כיאה למקום ולמעמד. הוא שוטט לו לבדו בינות לעצים הרבים סביב מקום הימצאו ,מדי פעם קטף תפוח בשל ,או גויאבה אדומה וכירסם בהם..תחילה בהנאה של טעם חדש ,ובהמשך כדרך שגרה להפגת השעמום.

על המושג בדידות הוא טרם שמע ,שהרי האפשרות שתהיה לו חברה עוד לא מצאה מקום במוחו ,והוא מעולם לא העלה במחשבותיו את האפשרות הזו..היותו לבד בעולם הייתה נהירה לו …ולו בלבד….הרהורים על מה יאכל מחר והיכן מילאו את ראשו בטרם הלך לישון על שפת האגם….ובלילה , נדמה היה לו שחש איזה שהוא כאב חד בחזהו , הוא גרד קלות בשיערו המדובלל ומלא העלים, הפך פניו לצידו השני והמשיך לישון….

הוא היה רגיל לקום בבוקר לקול הציפורים , ולכן הופתע לשמוע עם עלות השחר את המשפט "…יאללא קום תראה מי זה עושה רעש "…הוא פקח את עיניו בבעתה..ולנגד עיניו היא נגלתה במלא הדרה…וואאאאהה…נפלטה צעקה מפיו …" מי את ?" שאל בקול ענות חלושה…"אההה ..נעים מאוד חווה" היא ענתה…"עזר כנגדך" היא המשיכה, "והיום לצהריים , מה דעתך על צלעות ?"….הוא חש כאב קל בצד ימין ," אני בטח הוזה " חשב לעצמו "…אך לא לזמן ארוך…" יאללא קום…שכחת להוריד אתמול את הזבל ?" שמע את קולה…איך יוצאים מזה ? חשב לעצמו…אבל אז הוא נזכר במשהו לגבי עץ הדעת שאמרו לו ביום שהגיע…"כן " חשב לעצמו " נראה לי שזה הסיכוי היחיד שלי לצאת מכאן"….

שבת שניה של חודש דצמבר השנה הולכת וכלה , עוד 19ימים ושנת 2021 תעמוד בפתח ,היום יום הולדתו ה-157 של הצייר אדוארד מנוק לו היה חי , ויום הולדת 446 של אן נסיכת דנמרק לו הייתה היא בחיים . פינתנו ה-242 תעלה בשבוע זה על נס את הרבה הראשונה של קהילה היהודית בארה'ב , הלא היא הרבה פאולה אקרמן.

Paula Ackerman | Jewish Women's Archive

המילה "רב" לקוחה מארמית ומשמעותה "שר". התואר "רבי" ניתן בתחילה אך ורק לתנאים אשר נסמכו איש מפי איש החל ממשה רבנו (למשל רבי מאיר). בקהילה היהודית האירופאית, מסוף תקופת הראשונים ואילך, הרבנים היו שכירי הקהילה, הם מונו ומומנו על ידי הפרנסים ותפקידם לכוון את בני הקהילה לחיות על פי ההלכה. הספרדים ועדות המזרח כינו את מנהיגיהם בתואר "חכם" (בעיקר בשל כך ש"רב" בערבית פירושו 'אל'), אך כיום גם הספרדים מכנים בשם "רב".

למונח רב שימוש נוסף כשם תואר, והוא משמש כצירוף כבוד בתרבות החברה היהודית. על פי מאמר חז"ל – מלכתחילה הוא נועד לציין דרגה משנית בסולם דרגות הכבוד, אולם כיום משמעותו שונה והוא מציין מחד גיסא אדם שהוסמך לרבנות או שעוסק בתחום ההלכה היהודית, ומאידך הוא משמש ככינוי כבוד לאדם הפועל בתחומי היהדות, כהוראת תורה והפצת יהדות או עקב עשייה ציבורית גרידא.

באנגלית, מכונים הרבנים האורתודכסים Rabbi. אולם כאשר מונח זה מתורגם לעברית בצורת "ראביי", הוא משמש בארצות הברית את האורתודכסים בהתייחסות לרבנים (והרבות או הרבניות) הרפורמיים והקונסרבטיביים. לעיתים, לתוספת חיזוק, התואר ראביי מושם במירכאות. התואר 'ראביי' הפך בעיני רפורמים לתואר גנאי שמייצג עמדה שפוסלת את היהדות הלא-אורתודוקסית. הרבנים והרבניות מקבוצות אלו חותמים את תוארם כ'רב' או 'רבה'.

ומה תפקידו של הרב ?..בד'כ הוא יהיה מנהיג רוחני של הקהילה , מורה בישיבה /בית ספר , ופוסק הלכה בעיתות מחלוקת..בקהילות החסידיות, אשת הרב, הרבנית (ה"רבעצען"), מהווה דמות מרכזית המעורבת בחיי הקהילה ומהווה מנהיגת הנשים.

ISJL - Mississippi Meridian Encyclopedia - Goldring/Woldenberg Institute of  Southern Jewish Life

פאולה אקרמן ( 7 בדצמבר 1893 – 12 בינואר 1989) הייתה האישה הראשונה שהנהיגה קהילה יהודית כרבה בארצות הברית – בשתי קהילות רפורמיות במיסיסיפי ובפלורידה.

פאולה הרשקוביץ (Paula Herskovitz) נולדה בעיר פנסקולה שבפלורידה. היא נישאה לרב ויליאם אקרמן בשנת תרע"ט (1919). בעלה היה רב בית הכנסת הרפורמי "בית ישראל" בעיר מרידיאן שבמדינת מיסיסיפי. הוא נפטר במפתיע בשנת תש"י (1950), ופאולה אקרמן תפסה את מקומו כראש הקהילה, אף על-פי שלא הוסמכה רשמית לרבנות. אקרמן הנהיגה את הקהילה , עד שנמצא רב מוסמך (הסמכה על-פי כללי היהדות הרפורמית) שהחליף את בעלה המנוח.

בשנת תשכ"ב (1962) שוב מילאה אקרמן תפקידים רבניים, הפעם בבית הכנסת "בית אל" שבעיר הולדתה. גם בפעם הזאת הופקדה המשימה בידיה עקב היעדרו של רב מוסמך מהקהילה. כעבור תשעה חודשים נמצא "רב מוסמך" להנהגת הקהילה בפנסקולה שבפלורידה, ואקרמן חדלה למלא את התפקידים שהופקדו בידיה.

פאולה אקרמן נפטרה במדינת מיסיסיפי, שבה חיה רוב ימיה, בו' בשבט תשמ"ט (12 בינואר 1989).

האמת היא שאם נרצה לדייק ,עוד בשנת 35 בברלין שבגרמניה של ערב כניסת הנאצים ,הוסמכה אשת האקדמיה רגינה יונאס ילידת ברלין לרבנות, ב-27 בדצמבר 1935 קיבלה רגינה יונאס סמיכה מהרב ד"ר מקס דינמן מאופנבך, שהיה ראש אגודת הרבנים הליברלית של גרמניה, וכיהנה כרבת קהילה רפורמית בגרמניה.למרבה הצער היא גורשה בהמשך למחנה טרייזנשטאט. יונאס מתה באושוויץ ב-1944.

הרבה רגינה יונאס (1902-1944) Regina... - הרצאות שיחות ומאמרים של פרופסור  רחל אליאור | Facebook
רגינה יונס

המעניין הוא שאין ביהדות האורתודוקסית הסמכה רשמית לרבה ולכן גם הקהילות הרפורמיות לא מיהרו לעשות זאת מחשש להחרפת המתח בין זרמי היהדות השונים .מינויה של פאולה הגיע ברגע מתאים ובצרוף נסיבות ( בעלה נפטר , הקהילה חוות אסון ,ומילוי המקום נעשה ביוזמת נשיא הקהילה במרידיאן, שפנה אל הרבנית וביקש ממנה לשמש רבה ומנהיגה רוחנית. היא נאותה לכך והסכימה לכהן כרבת הקהילה. אולם בכך נפתח פתח לנשים נוספות לגשת לתפקיד זה ,רובן בקהילות הרפרומיות).

במכתב פרטי שכתבה אקרמן בקשר לאפשרות שתמונה רשמית להנהגת הקהילה כרב היא כתבה: "אני יודעת עד כמה הרעיון הזה מהפכני – זהו לפיכך אתגר, ואני מתפללת שאוכל לעמוד בו. אם רק אוכל לטמון זרע להשתתפות רחבה יותר של האישה היהודית – אם יהיה בכך כדי לפתוח דרך לתלמידות יהודיות לעבור הכשרה להנהגת קהילות – תהיה משמעות כלשהי לחיי."

עד שנת תשל"ב (1972) לא הוסמכו בארצות הברית נשים לרבנות, וגם כיום הסמכת נשים לרבנות קיימת רק בקהילות מהזרם הרפורמי. האישה הראשונה שהוסמכה רשמית כרבּה רפורמית בארצות הברית הייתה סאלי פריסנד מקהילת טינטן פולס במדינת ניו ג'רזי. וכך לאט לאט החלה גם החברה הדתית היהודית לקבל את הרעיון שנשים "רחמן ליצלן" אכן יכולות לשמש כמנהיגות דתיות של קהילה…בכתבה שהופיעה בעיתון "טיים מגזין" על מינויה של אקרמן צוטט נשיא איחוד הקהילות העבריות (הרפורמיות) בארה"ב, הרב מוריס אייזנדרט, שאמר כי "אין למנוע מנשים הסמכה. אין דבר בעקרונות היהדות הליברלית השולל את האפשרות שאשה תכהן כרב".

היום במרחק של חצי מאה ,המושג רבה הולך ונעשה נפוץ ברחבי העולם..כולל "ארץ הקודש"…ב-1992 דיווח שחר אילן ב"הארץ" על כך ש"רבנית רפורמית ראשונה, נעמה קלמן, בוגרת היברו יוניון קולג', תוסמך בירושלים"..ובשנת 95 חייב בג'ץ את משרד הדתות לתקצב גם בית כנסת אשר הונהג בידי רבה…כנראה שדברים טובים מגיעים באריזות קטנות אבל בסוף הם מגיעים…ויום אחד כפי שאמר הפרופ' ישעיהו ליבוביץ…"תצטרך היהדות להכיר בעובדה שגם אשה היא ..אדם"..ואולי אז מינויים כאלו לא יהוו עניין..אבל הכיוון גם אם הוא איטי ..הוא חיובי.

הרבנית ג'ני רוזנפלד  (צילום: הדס פרוש/פלאש 90, מגזין נשים)
הרבנית ג'ני רוזנפלד בשיעור

וזה לוקח אותנו במוסיקה אל להקה שכבר דיברנו עליה בעבר ..הצמד יוריטמיקס.

יורית'מיקס (באנגלית: Eurythmics) היו צמד מוזיקלי בריטי, שנוסד ב-1980 על ידי אנני לנוקס ודייב סטיוארט. הצמד זכה להצלחה עולמית גדולה בשנות השמונים, הן מבחינה מסחרית והן בקרב מבקרי המוזיקה, מכר כ-75 מיליון אלבומים ברחבי העולם, זכה בפרסים רבים וערך מספר סיבובי הופעות עולמיים מצליחים. זהו הצמד המוזיקלי הבריטי המצליח ביותר בכל הזמנים. הצמד היה פעיל בשנים 1980–1990, ולאחר מכן התאחד וחזר לפעול בשנים 2005–1999.

יוריתמיקס - Sweet Dreams, שירי שנות השמונים, השירים הכי יפים, אני לנוקס,  דייב סטיוארט, 1982, מוסיקה

לא נאריך ,אך נציין כי בין שלל להיטים שהנפיק הצמד הנהדר ניתן למצוא את :Sweet Dreams , Who's That Girl ,Here Comes the Rain Again , angel playing with my heart , ועוד רבים ונפלאים…

אז למה לצמד הזה דווקה היום ? כי ליוריטמיקס ישנו ביצוע נהדר יחד עם אחת הגדולות ..ארתה פרנקלין …לשיר Sisters are doin' it for themselves….. ומה יותר מתאים ממילות השיר לנושא של השבוע ??

Sisters Are Doin' It For Themselves - TELLIN' IT LIKE IT IS...

אם פעם נשים עמדו בצל , או בגבם של גברים …היום הכיוון הוא מערבה ונשים עומדות בזכות עצמן..שימו לב למילות השיר…ימי העזר כנגדו …וימי צלע מצלעו תמו..ברוכים הבאים לעידן החדש.

אז איך הדברים מתחברים ??

חיים געש: מחיל הים למושבה
חיים געש (1950 – 9 בדצמבר 2020)

השבוע נפטר מי שהיה מפקדי בבית הספר לקצינים אל'מ חיים געש , איש ישר וצנוע , מפקד ודוגמא אישית ומעל לכל אדם חכם וטוב לב. לאחר שפרש מצה'ל בתום שורה של תפקידי פיקוד שונים בחייל ,נבחר לכהן כראש מועצת פרדס חנה במשך שלוש קדנציות ומשם פרש עקב בעיות בריאות.

חיים נאבק בשנים האחרונות במחלת הסרטן ,ממנה נפטר השבוע. היו לחיים אימרות רבות ונהדרות ,אך הזכורה לי מכל הייתה "תזכרו כי אין לנו את המונופול לא על ההגיון ,ולא על השכל הישר "….וזה מתחבר השבוע לשתי הרבניות פורצות הדרך רגינה יונס הרבנית המוסמכת הראשונה בגרמניה שהיום ימלאו 76 שנים למותה (12/12/1944)…והיום גם ימלאו 70 שנה להסמכתה של פאולה אקרמן לרבה הרפורמית הראשונה בארה'ב…נשים שפתחו הדרך לנשים אחרות להתקרב לשיוויון..ולהראות למגדר השרירי…שאין לו מונופול על השכל …

נשים רבות בתפקידי מפתח שונים בכל רחבי העולם ,מוכיחות מדי יום שהן יכולות לעשות כל תפקיד לא פחות טוב מגברים , ואולי אפילו קצת יותר טוב …ראו את הנהגת ניו זילנד …נורווגיה…גרמניה…אבל הדרך עוד ארוכה..ויש עוד כברת דרך לפסוע.

שבת נעימה לכולם…שימו לב למילים…ולביצוע הנהדר.

Now there was a time
When they used to say
That behind every great man
There had to be a great woman


But in these times of change
You know that it's no longer true
So we're comin' out of the kitchen
'Cause there's somethin' we forgot to say to you, we say


Sisters are doin' it for themselves
Standin' on their own two feet
And ringin' on their own bells, we say
Sisters are doin' it for themselves


Now this is a song
To celebrate
The conscious liberation
Of the female state


Mothers, daughters
And their daughters too
Woman to woman
We're singin' with you


The inferior sex, has
Got a new exterior, yeah
We got doctors
Lawyers, politicians too


Everybody take a look around
Can you see, can you see
Can you see there's a woman
Right next to you, we say


Sisters are doin' it for themselves
Standin' on their own two feet
And ringin' on their own bells
Sisters are doin' it for themselves


Now we ain't makin' stories
Oh, we ain't layin' plans
Don't you know that a man still loves a woman
And a woman still loves a man
Just the same way
Sisters are doin' it for themselves

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s