חוקי הג'ונגל…

שעת חצות הלכה וקרבה לה. רוח חרישית הניעה את העשב הרך וניגנה בשקט את שירת הסוואנה הרחבה של מישורי העשב האפריקאי. אם היה מיטיב להביט מעלה ,יש והיו פוגשות עיניו להקות של עטלפי פירות הנעים בקבוצות קטנות בינות לעצי הפרי הבודדים הפזורים במישור שהיה פרוש לפניו. אוזניו החדות הצליחו לקלוט את משק כנפי העטלפים החולפים ביעף .

מזה יומיים שלא בא כל מזון אל בטנו ,למעט לטאה או שניים שהצליח ללכוד מתחת לסלע המנוחה החביב עליו…ונדמה היה לו כי כל המרחב שומע את גרגורי בטנו …הערב זה חייב לקרות חשב לעצמו , הערב אני חייב ללכוד גור של תאו מים ,זה להיות או לחדול חשב לעצמו זה או אני או הם…אביו סיפר לו פעם שאצל בני האדם זה אחרת…"המוזרים האלו " נהג אביו לכנותם , " יש להם כל מיני חוקים ,בזמן שהם נאבקים בניהם , מעין חוקי משחק כאלו "…והוא תהה לעצמו ,הרי כולנו חיים בג'ונגל , אז למה בני האדם מתעקשים שלא לחיות על פי חוקי הג'ונגל ??"…ממש מוזרים אלו….שריריו נדרכו באחת כאשר הבחין בלהקת תאואים הנגשת לשתות ממימי האגם הסמוך ,ועיניו התמקדו בקטן שבהם ,זה שקרטע מאחורי אימו , עיניו הצתמצמו לכדי מינימום .חוקים או לא חוקים הבטן דיברה את שפת הצבועים אותה הבין…הרעב הציק לו ..הוא הכין עצמו לזינוק…להיות או לחדול חשב בעת שזינק ממקום מחבואו אל שולי השיירה..על התאו הצעיר והרך…..ולעזאזל עם חוקי הג'ונגל...

מוגלי: אגדת הג'ונגל״, סקירה | סריטה

שבת רביעית של חודש אוגוסט , עוד אחת וחודש ספט' עם ספסל הלימודים יצא לדרך. והשבוע פינתנו תעלה על נס את "אמנת ג'נבה".

לא פעם בשיחות סלון ,או כאלו המתרחשות על מסך הטלויזייה אומר אחד הדוברים כי " על פי אמנת ז'נבה …."..אז מה היא בדיוק אותה אמנת ז'נבה ..?

Bidspirit auction | אמנת ג'נבה - פרסום ראשון

אמנת ז'נבה אינו מסמך יחיד שנערך על פי כינוס או ועידה חד פעמית אלה ,ארבע אמנות שונות, שנוסחו ונחתמו בז'נבה שבשווייץ בין השנים 1864–1949, ועוסקות בהתנהגות הראויה בין צבאות ואומות בזמן מלחמה. מקובל להתייחס ל"אמנת ז'נבה" ביחיד, כשהכוונה היא לכל אחת מארבע האמנות או כולן יחד.

מטרת האמנות היא לשמור על איזשהוא מינימום אנושי גם בעיתות לחימה ועימותים ,ולכן האמנות עוסקות במתן טיפול רפואי לפצועים, כולל לחיילי האויב; וכן בתביעה להתנהגות הוגנת עם שבויי מלחמה; ובנוסף בחובה להגן על האזרחים בעת קרב. להבדיל מהרבה אמנות אחרות ,כל המדינות בעולם חתמו על אמנת ז'נבה וזוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה שאמנה כלשהי זוכה להכרה בינלאומית מלאה. אך למרות זאת, חתימה והכרה זה אחד ,והמציאות היא קצת אחרת . מדינות רבות בעולם ביצעו ומבצעות פעולות המפרות את אמנות ז'נבה.

ז'אן אנרי דינן – ויקיפדיה

ז'אן אנרי דינן

אבי האמנות הוא ז'אן אנרי דינן, ( איש עסקים ופעיל חברתי שווייצרי ), שפעל בעניין לאחר שראה את תוצאות קרב סולפרינו באיטליה בשנת 1859 (בין הקיסרות הצרפתית בראשות נפוליאון ,לבין הקיסרות האוסטרית בראשות הקיסר פרנץ גוזפ הראשון).הוא פרסם את ספרו "זכרונות מסולפרינו", והחל בקידום רעיונות התנהלות בשדה הקרב אשר היוו השראה להקמת ארגון הצלב האדום ולפרסום אמנת ז'נבה.

ארבע האמנות הן:

אמנת ז'נבה הראשונה (1864) – טיפול בפצועים בשדה הקרב.
אמנת ז'נבה השנייה (1906) – החילה את עקרונות האמנה הראשונה גם ללוחמה ימית.
אמנת ז'נבה השלישית (1929) – טיפול בשבויי מלחמה.
אמנת ז'נבה הרביעית (1949) – טיפול באזרחים בזמן מלחמה.
האמנה הראשונה גם קבעה את הקמתו של הצלב האדום.

ב-1949, בעקבות מלחמת העולם השנייה, שוכתבו 3 הראשונות, ואושררו כמקשה אחת, וכן נעשתה האמנה הרביעית.

הפרות של האמנה שמבצעות האומות החתומות מובאות בפני בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. ושם הן נידונות.

שר החוץ הפלסטיני לבית הדין בהאג: לחקור את ההתנחלויות בשטחים | דבר ...

בית הדין הפלילי הבינלאומי עוסק באחריותם הפלילית של יחידים לארבעה סוגי פשעים: פשעי השמדת עם, פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה ופשע תוקפנות. (זאת להבדיל מבית הדין הבינלאומי האחר בעיר האג, בית הדין הבינלאומי לצדק, שהוקם ב־1946 ועוסק בבוררות בסכסוכים בין מדינות ובבקשות לחוות דעת מייעצות המופנות אליו מגורמי האו"ם, ובין השאר נתן חוות דעת מייעצת בסוגיית גדר ההפרדה). בית הדין הפלילי הבינלאומי קונה סמכות לדון בעבירות בתנאי שהן עומדות בשלושה תנאים מצטברים: הן מצויות בסמכותו העניינית, הן בוצעו לאחר 1 ביולי 2002 – זמן הקמתו, ומתקיימת לגביהן לפחות אחת מחלופות הזיקה הבאות:

העבירות בוצעו בשטח של אחת מהמדינות החברות בבית הדין
העבירות בוצעו על ידי אזרחים של אחת מהמדינות החברות בבית הדין
מדינה שאינה חברה בבית הדין הסכימה אד הוק לשיפוטו
מועצת הביטחון הפנתה את העניין לבית הדין
.

ומה איתנו ?? ישראל חתומה על כל ארבע אמנות ז'נבה, אשרה אותן ומחויבת להן. במלחמת ששת הימים ב-67 כובשת ישראל שטחים סביבה ..אך בעוד רמת הגולן וסיני נחשבו לפני המלחמה לשטחים בריבונות סוריה ומצרים (בהתאמה), הרי מעמדם המשפטי של שטחי יהודה ושומרון ורצועת עזה היה ועודנו מעורפל. בפועל, הנהיגה ישראל בכל אזורים אלה ממשל צבאי בהתאם לאמנת ז'נבה הרביעית, שקובעת את אופן הממשל בשטחים כבושים שנתפסו במלחמה.

לגבי האמנה הרביעית ישראל חלוקה עם בית הדין לגבי ישומה. האמנה קובעת כללים וקווים מנחים להגנה על אזרחים בימי מלחמה. היא מחייבת מעצמה כובשת לשאת באחריות לתושבי השטח הכבוש, לרבות אספקת שירותי בריאות, קשר עם ארגוני זכויות אדם, הבטחת חופש תנועה, ומניעת גירוש. האמנה מפרטת מתווה פעולה להגנה כללית על האוכלוסיה מפני תוצאות מסוימות של מלחמה, וכן תקנות בדבר הטיפול בעצירים: הליך המעצר ומקומות המעצר, טיפול רפואי ותנאי מעצר, חופש דת, הבטחת פעילות אינטלקטואלית וגופנית, שמירת רכוש העציר, דאגה לקשרים בין העציר ובין העולם החיצון, והחזרת העציר למדינתו…אחת הדוגמאות הבולטות היתה מדיניות השימוש של הצבא ב"נוהל שכן" , אשר בדיעבד בוטל ע'י רשויות החוק במדינה. אך ישנן טענות פלשתינאיות רבות על אי קיום האמנה בשטחים ע'י ישראל..ועל אי מתן תנאי מחייה ראויים לתושבי השטחים שנכבשו.

צה"ל מתעלם מכך שצעירים רבים לא רוצים ללכלך את ידיהם בשטחים | מעריב

האמנה מחייבת את ישראל כחתומה עלייה לא רק כלפי הפלשתינאים ,אלה כלפי כל מי ששוהה בשטחים שכבשה ישראל ( לדוגמא הייתה התביעה של ממשלת בריטניה ב-2004 , לפתוח בהליכים משפטיים נגד המעורבים בהריגתו של הצלם ג'יימס מילר -במאי וצלם ולשי שעוטר בפרסים רבים. שפעל פעמים רבות בשיתוף פעולה עם סאירה שאה, עמה יסד חברת הפקות עצמאית בשם Frostbite Productions בשנת 2001. הוא נורה למוות על ידי חייל צה"ל ב-2 במאי 2003 בעודו מצלם את "מוות בעזה", סרט תיעודי על חיי נערים צעירים ברפיח. ב-6 באפריל 2006, חבר מושבעים בריטי בבית-המשפט St Pancras Coroner בלונדון פסק כי מדובר בהרג בלתי-חוקי ושמילר נפל קורבן לרצח. צה"ל, מנגד, טוען כי לא הייתה כוונה לפגוע במילר, והמוות נגרם בשוגג..וכאלו מיקרים יש לרוב לצערינו.

בתי דין אמורים להיות משכן הצדק וההגינות על מנת להביא צדק ומזור לקורבן ,אולם לא מעט פעמים שיקולי כח ופוליטיקה מסיתים את הדיונים לאפיקים פולטיים ואידאולוגים, תלוי איזה צד בדיון נישאל. הדבר מחליש את אמינותם של בתי הדין ואת מעמדם בעיני הציבור והמדינות בדבר יכולתם לשפוט דין צדק . גם בישראל לא אחת עולה הויכוח באם ישראל צריכה להכפיף עצמה לבית הדין בהאג או לא , והאם כל פעולה של המדינה צריכה להימדד בסרגל המידות של בית הדין בהאג.

והנגיעה הקלה באמנת ג'נבה לוקחת אותנו במוסיקה אל זמרת פופ אמריקאית והזוכה בעונה הראשונה של "אמריקן איידול"….הלא היא קלי קלרקסון.

קלי קלרקסון - Stronger

קלרקסון נולדה באפריל 82 בפורט וורת', טקסס שבארצות הברית. לה אח ואחות הגדולים ממנה. כשהייתה בת 6, התגרשו הוריה של קלרקסון. אחיה עבר לגור עם אביה, אחותה עברה לגור עם דודתה והיא נשארה עם אמה. הן עברו מספר פעמים מקום מגורים אך לבסוף התיישבו בבורלסון, ואמה של קלרקסון נישאה שוב. בתיכון החליטה קלרקסון כי היא רוצה לפתח קריירת שירה. ב־2002, לקראת עליית תוכנית המציאות המוזיקלית "אמריקן איידול", רשמה אותה חברה למיונים לתוכנית. התוכנית קיבלה את קלרקסון והיא זכתה במקום הראשון והפכה בן רגע לכוכבת פופ מצליחה.

ב-15 באפריל 2003 יצא אלבומה הראשון, Thankful. האלבום כלל שירי פופ ובלדות, שלא סטו במידה רבה מהמוזיקה ששרה במהלך התחרות. כ־3 מיליון עותקים מהאלבום נמכרו ברחבי העולם, ובארצות הברית הוא השיג תואר של "פלטינה כפולה".

ב-25 בדצמבר 2003, השתתפה קלרקסון בתחרות "וורלד איידול" שהתקיימה בלונדון. בתחרות השתתפו זוכי העונה הראשונה של התוכנית ממספר מדינות. קלרקסון הגיעה למקום השני, והזוכה היה קורט נילסן, זוכה האיידול הנורווגי.

קלי קלרקסון - Wikiwand

בנובמבר 2004 יצא אלבומה השני, Breakaway, עליו עבדה עם דוקטור לוק, מקס מרטין, בן מודי (יוצא להקת אוונסנס) ודייוויד הודג׳ס. האלבום, בעל הצליל הרוקיסטי יותר, פנה גם לקהלים מבוגרים יותר שלא צפו באמריקן איידול, והוא מכר כ-11 מיליון עותקים ברחבי העולם והשיג את התואר "אלבום פלטינה" במדינות רבות בעולם.

ב-2006, זכתה קלרקסון בשני פרסי גראמי בקטגוריות: "הופעת השנה של זמרת פופ" ו"אלבום הפופ של השנה". בנוסף באותה שנה, היא הפכה לזמרת עם מספר ההשמעות ברדיו הרב ביותר באוסטרליה. ב-2006, יצאה קלרקסון לסיבוב הופעות באירופה, שהיה אמור להסתיים בישראל, אך במהלך הופעה בפריז, צרפת, החלה לחלות וההופעה בוטלה.

קלרקסון התפרסמה לא מעט בגלל מאבקה בחברות ההפקה והמנהלים שלה שראו בה בובת חרסינה המייצרת זהב ,היא נאבקה להשתחרר מהן על מנת לזכות בעצמאות ואכן יצאה לחיים עצמאים…יש עוד רבות לאמר על קלי ,ואולי נקדיש לה פינה בעתיד בצורה נרחבת יותר.

אז למה אמנת ז'נבה ,ולמה קלי קלרקסון דווקא היום ??

אז היום מלאו 156 שנה (22/8/1864) לחתימה הראשונה של 12 מדינות על אמנת ז'נבה הראשונה…שניסתה לעשות איזשהו מערכת חוקים והסכמות הומנייות גם במצבי לחימה ,לשמור על צל של אנושיות גם במצבי עימות ולוחמה קשים…שלא נחיה על פי חוקי הג'ונגל של כל דאלים גבר .

kelly clarkson - because of you. | Song quotes, Music lyrics ...

והשבוע דווקא התפרסם הסיפור הנורא והאיום של אונס הנערה באילת במלון "הים האדום " , ולרגע עלתה המחשבה המוזרה שאנחנו מנסים למנוע חוקי ג'ונגל בינינו לבין אוייבנו במצב לחימה……אך מה קורה בחברה שלנו פנימה ??..במצב של שגרה רגילה … האם חוקי הג'ונגל עדיין שולטים בנו ? האם לגרועות שבחיות חיות נידמנו ?? אנחנו עם שקורא לעצמו "אור לגויים".."עם הספר"…"אלוף הנובלים."…האם ירדנו מהפסים לגמרי ??..ומה קורה עם פשעים נוראיים שקורים בתוך החברה פנימה ?? איבוד ערכים ומוסר ?? מי והיכן אמורים לתת את הדין על כך ?? התחושה שעלתה בי לפחות היא תחושת חושך על פני תהום..אין דין ואין דיין ..החיות החזקות טורפות את הגורים החלשים בחבורה…ובעיקר ..מהיכן מגיעה האלימות החייתית הזאת לחברה שלנו ..?…כולי תקווה שכל הנושאים באשמה יבואו לידי דין בבית הדין..ויענשו במידה החמורה ביותר ,ללא כל מידה של רחמים ,ממש כפי שהם נהגו בקורבן.

וקלי קלרקסון ?…לה יש שיר (because of you) שהמילים כבר יבהירו את ההקשר..

מצטער אם העבתי על מצב רוחכם , בשבוע הבא נקווה לפינה שמחה יותר.

שבת שקטה ונעימה לכולם ושמרו על עצמכם , ועל הילדים/ילדות.

I will not make
The same mistakes that you did
I will not let myself
Cause my heart so much misery
I will not break
The way you did, you fell so hard
I've learned the hard way
To never let it get that far
Because of you
I never stray too far from the sidewalk
Because of you
I learned to play on the safe side so I don't get hurt
Because of you
I find it hard to trust not only me, but everyone around me
Because of you
I am afraid

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s