words dont come easy…f.r.davis

סליחה….סליחה…מצטער גברת …סליחה , אתה מוכן לזוז ,אני עוד רגע מפספס את הטיסה…רצתי כמו משוגע בין כל ההמון שהצטופף בתורי הבידוק הארוכים…" סליחה אדוני לא התכוונתי..המטוס עוד שנייה ממריא..מצטער "….הוא עוד צעק משהו  לעברי ,אבל לא בדיוק שמעתי .

ככה זה שלא מכינים את הדברים מבעוד מועד .  עד אתמול בערב , היה ברור לי שהדרכון נמצא במגירה העליונה ליד הגרביים . "אני אכין את התיק בבוקר" אמרתי לה אתמול בערב , "זה יקח לי עשר דקות , ואת הערב נבלה יחד"..ואכן היה ערב נעים ,החברה הייתה נעימה כמו גם המסעדה שבחרנו לשוחח בה עד שעות הלילה המאוחרות.

צלצול שעון סיים את שנתי בשעה שש . חבטתי בשעון שיחדל , אבל הוא בתגובה עף לעבר המראה ,וברוב רשעותו ניפץ אותה…קמתי  מבוהל…והתחלתי לארוז..בעוד שעתיים יוצאת הטיסה מנתב'ג , ויש לי עוד 18 דק' נסיעה…20 דקות אחרי התיק אכן היה מוכן ..מיהרתי אל המגירה לאסוף את הדרכון ….אך שוד ושבר..במגירה היו רק ..גרביים..זיעה קרה כיסתה את פני…רק לאחר חצי שעה ארוכה כנצח  נמצא לו הארור , מונח ברישול בתיק הטיולים הקודם..לקחתי אותו ורצתי לכיוון הרכב..

כעת שעה ו 45 דקות אחרי ….נדחפתי לדלפק ביקורת הגבולות ,מתנשם ומזיע…הבודק הביט בדרכון ..ואז בי…הוא הקיש משהו במחשב…בהה בצג שלוש דק'…"סליחה אדוני הטיסה עומדת להמריא "אמרתי לו.הוא לא הגיב..לאחר דקותיים הוא הנההן לאות חיוב לעבר מי שעמד מאחורי…סבבתי לאחור " תתלווה אלינו בבקשה" אמר לי השוטר…" אתה צוחק עלי  ?"..שאלתי…"נראה לך שיש לי הומור ?"..הוא ענה לי בקול נמוך מים המלח…."ברקע נשמע הכרוז "קריאה אחרונה לנוסעים….לבואנוס אייריס"…דמעות כיסו את עיני בזמן שצעדתי אחרי כחולי המדים…

אלו נמלי התעופה הטובים בעולם; תראו מי נכנס למקום ה-8 - כלכליסט

 

שבת אחרונה של חודש יולי ,הקורונה לא מראה כל סימן של עזיבה , גלי המחאה על המצב הולכים ומתפשטים , מטוסי הנוסעים חונים על מסלולי נמל התעופה וצוברים אבק, נראה לי שכדאי לעבור עליהם עם מטלית..ואנו למרות הכל נטוס השבוע.. ( וירטואלית ) לדרומה של אמריקה אל העיר…מאצ'ו פיצ'ו שבפרו.

מאצ'ו פיצ'ו ( בעברית: "הפסגה העתיקה") היא עיר קדומה-קולומביאנית השייכת  לתרבות האינקה. העיר, שהייתה מיושבת בתקופה שבה הייתה תרבות האינקה בשיא פריחתה, נמצאת על רכס הרים מעל עמק אורובמבה בפרו, במרחק של כ-70 ק"מ מהעיר קוסקו.

אינקה טרייל: אל המאצ'ו פיצ'ו - פרו - מסע אחר

העיר הקדומה נבנתה ע'י בני האינקה, בשיאה של האימפריה במאה ה-15 , על הר בגובה 2430 מ' מעל פני הים.

 

האינקה היו עם ששכן באמריקה הדרומית והשם שנתנו הספרדים לאימפריה שלו. במקורו היה למעשה שם תואר אצולה של קיסר ששלט בפרו שבאמריקה הדרומית בין המאה ה-12 למאה ה-16, ושימש ככינויו של המלך בלבד, כמו התואר "פרעה" במצרים.  הספרדים הרחיבו את משמעות הכינוי והחילו אותו על כל שכבת האצולה, ובימינו הוא משמש ככינוי לעם ולאימפריה.

בירתה של אימפריית האינקה הייתה העיר קוסקו (Cuzco בספרדית, Qosqo בקצ'ואה), הנמצאת כיום בשטחה של פרו. לתקופה לא קצרה בהיסטוריה שלטה אימפריית האינקה על שטח גדול באמריקה הדרומית, שכלל חלקים מהמדינות המודרניות פרו, בוליביה, אקוודור, צ'ילה וארגנטינה. באימפריה זו חיו כ-6 מיליון איש בני עמים שונים, שדיברו ביותר מ-700 שפות. לאורך שנות קיומה של אימפריית האינקה משלו בה 13 קיסרים שונים (8 הראשונים היו כמעט חסרי משמעות מבחינת השפעה , שבעת האחרונים בנו והרחיבו אותה) האימפריה התקיימה משנת 1200 בערך ועד כיבושה בשנת 1532 ע'י הספרדים . שנה לאחר מכן הוצא להורג קיסר האינקה האחרון  (אַטַאוַאלפָּה (1533 – 1532)בידי החיילים הספרדים.

הכירו את שבט האינקה | המשימה: אמזונס

אז איך נוצרה לה אימפריה ??

אבות אבותיהם של בני האינקה התגוררו בפרו ככל הנראה החל משנת 2000 לפנה"ס. הם רעו עדרי לאמות וגידלו תפוחי אדמה במישורים של דרום פרו ולא נבדלו משאר השבטים האחרים שבקרבם חיו.

אגדה שנפוצה בקרב בני האינקה תיארה את מוצאם כבני אל השמש "אינטי". על פי האגדה, נולדו לאל השמש ארבעה בנים וארבע בנות במערה באי השמש (הקרוי גם טיטיקקה) שבאגם טיטיקקה (על גבול בוליביה–פרו של ימינו), והם שהיוו את הגרעין המקורי לעם האינקה. בהנהגת אחד האחים מַאנְקוֹ קַאפַאק , יצאה הקבוצה לחפש אדמות פוריות.  עפ'י המסופר באגדה הם נשאו עמם מטה קדוש מזהב, שכאשר יינעץ באדמה פורייה ישקע בה עמוק, וזה יהיה להם האות להקמת עיר חדשה במקום. אולם כנראה שגם בקרב בני אלים יש תככים ,וכך  במהלך המסע נפטר מאנקו קאפאק משלושת אחיו בדרך זו או אחרת, ונותר היחיד מבני אל השמש והיה לשליטם הראשון של האינקה. וכדי לקבוע חותם הוא לקח לו לאשה..את אחותו הבכורה…וכך בהמשך כל קיסרי האינקה נשאו לאשה רשמית את אחת מאחיותיהם .( פרט לנשים הרבות האחרות).

קוסקו והסביבה - Red Pineapple

הם מצאו את המקום הראוי למחיה בעמק קוסקו . אולם שבט אחר גר כבר שם ולכן במשך 200 שנה נאבקו השבטים על השטח הפורה…השינוי יגיע רק עם הקיסר ה-9 בשנת 1438 ,הקיסר פאצ'קוטי ( רעידת אדמה ) .

פאצקוטי שכונן את אימפריית האינקה ,ניחן בעורמה פוליטית וחכמה , הוא ארגן את צבאו היטב והחל במסע כיבושים. שיטתו דמתה מאוד לשיטת  האמפריה הרומית.

 

לפני כל מסע כיבוש, נאסף מודיעין רב ,וכן נעשה ניסיון לשכנע את שליטי היריב להיכנע ללא קרב, ובתמורה יושארו לשלוט על שטחיהם במסגרת אימפריית האינקה (הגם שיועץ מטעם האינקה יופקד על "המדיניות הגבוהה"), ילדיהם יקבלו חינוך מלא, והיחס אליהם יהיה כאל אצילים בהיררכיה של האינקה. לעומת זאת אם יתנגדו, יוענשו ללא רחם. אם לא הספיקו תנאים אלה ומראה הצבא בן 200,000 הלוחמים לשכנע את היריב, ניתן האות להסתערות שבה בדרך כלל נוצח היריב, וחיל מצב מבני האינקה הוצב בשטח הכבוש. בעקבות החיילים באו פקידי ממשל ומהנדסים ולשון האינקה, הקצ’ואה, הוכרזה כשפה הרשמית. אם נעשו ניסיונות של מרד הייתה האוכלוסייה כולה צפויה להגליה…וזה אכן עבד.  פאצקוטי  כונן אימפריה אדירה על פי עקרונות מוגדרים היטב ובאופן שיטתי להפליא. בעזרתו של המבנה הארגוני ההיררכי, התאפשר לעם קטן יחסית לייצר ממאות שבטים שונים, יושבי אזורים גאוגרפיים שונים בתכלית ונבדלים במנהגיהם, לשונותיהם, עיסוקיהם ואמונותיהם, אימפריה אחת בת 6 מיליון נפש.

אינטי ראיימי - חג השמש של בני האינקה | העולם: מדריכי טיולים ומפות

כלי הנשק של בני האינקה היו פשוטים למדי. חיצים וקשתות וחניתות.  היות שצבאם גויס על בסיס אזורי, כלי הנשק נטו להשתנות מאזור לאזור. כך, למשל, שוכני היערות היו קשתים מעולים, בעוד שבאזורים אחרים לא היו עצים מתאימים לבניית קשתות. בנוסף לכלי הנשק המקומיים, סיפקו האינקה כלי נשק משלימים מהמחסנים הממלכתיים על מנת להשלים את חימושו של החייל.

הטקטיקה של בני האינקה הייתה מתוחכמת למדי. הם נהגו לפצל את צבאם לשלושה ראשים במטרה לאגף את היריב. בקרב עצמו חיפשו לרוב את מיקומו של המצביא העוין במטרה להכריעו. האינקה הפרישו בדרך כלל עתודה חזקה לניצול ההצלחה הראשונית או כתגבורת לכוח שעמד בסכנה.

האינקה לא היו מסוגלים לנהל בהצלחה כה רבה את מלחמותיהם, אלמלא עמדה לרשותם רשת מסועפת של דרכים. הגדולה שבהן הייתה הדרך המלכותית של האנדים שנמשכה לאורך 5,200 ק"מ !!!! ( מע'צ אוכלים אבק ) על גב הרכס מצפון לדרום.

שפת האינקה קרויה קצ’ואה (Quechua) , והיא נקבעה כשפה רשמית לכל תושבי האימפריה. עם זאת גם שפת האיימרה (Aymara) הייתה נפוצה, במיוחד בשבטים שגרו מסביב לאגם טיטיקקה.

ואיך הייתה בנויה החברה של בני האינקה ??

הכירו את שבט האינקה | המשימה: אמזונס

בראש הפירמידה של האימפריה עמדו הקיסר ואשתו. עבור בני האינקה היה הקיסר צאצא ישיר של אל השמש ולכן נערץ על ידם כאל. כל הוראתו, מוזרות ככל שיהיו, הפכו מיד לחוק.

מתחתיו עמדו בני משפחת המלוכה, מעמד האצילים, מפקד צבא האינקה וכוהן הדת הראשי. אנשים אלה שלטו על אימפריית האינקה ורבים מהם התגוררו בקוסקו. במקום שלישי בהיררכיה היו ארבעת ה"אפו" (Apu), שליטי ארבעת המחוזות שהרכיבו את אימפריית האינקה. לאנשים אלו הייתה עוצמה רבה. הם יכלו לגייס צבא, לגבות מיסים והיו ממונים על החוק והסדר. מתחתיהם היו כוהני המקדשים, המהנדסים, מפקדי הצבא הבכירים ופקידי הממשל המקומיים.  המעמד הנחות ביותר היו האיכרים, הרועים ומגויסי החובה.

ומה לגבי פשיעה ?? האם גם לאינקה היו תיקי 1000 ?? 2000?? וכדומה ??..מסתבר שפשע אינו מחויב מציאות…

היות שבני האינקה לא היו זכאים להחזיק רכוש פרטי, נחשבו הגנבה והשוד פשע כנגד המדינה וחל בגינם עונש מוות. אולם משנתפס אדם רעב בגנבת מזון, הועמד לדין….דווקא…. המפקח עליו, באשמת הזנחת חובתו לדאוג לנתונים תחת פיקוחו.( אולי כדאי לאמץ את אצלנו ..עם כל כך הרבה שרים…) ,  כיוון שהכלכלה המתוכננת של האינקה שאפה לספק לכל אדם את צרכיו הבסיסיים, כמעט שלא היו מקרי גנבה אצל בני האינקה. לכן, לא היו בתי כלא באימפריית האינקה. הפשעים החמורים ביותר באימפריית האינקה היו רצח, העלבת קיסר האינקה ופגיעה בכבוד האלים. העונש על פשעים אלה – השלכת הפושע מצוק – היה מרתיע מספיק כדי שרוב האנשים ימנעו מעבירות אלו.

האימפריה בת 6 מליון התושבים החזיקה מעמד עד  להגעת הספרדים לדרום אמריקה בסוף המאה ה-15….הספרדים מגיעים לאמריקה ב-1492…35 שנה אחרי יגיעו גם לדרום אמריקה..

 

ב-1526 פרצה בממלכת האינקה מגפה, מחלה קטלנית שלא הייתה מוכרת לרופאי האינקה. היו אלו האבעבועות השחורות, מחלה שהגיעה עם הכובשים הספרדים מאירופה שמעבר לאוקיינוס 35 שנים קודם . אין נתונים מהימנים לגבי מספר האבדות במגפה, אך ההערכות הן שמדובר על אחוז ניכר מתושבי האימפריה – בין 20 ל-60 אחוזים.

כאשר מת הקיסר וואיינה קאפאק במגפה בשנת 1527, פורצת מלחמת אחים בין שני הבנים…המנצח בין השניים היה אַטַאוואַלפָּה.

לאחר נצחונו על אחיו התבשר אַטַאוואַלפָּה, כי "אנשים הגיעו באונייה גדולה מן הים ולהם לבוש שונה, הם מגדלים זקנים… ויש להם חיות הדומות ללאמות… אך גדולות מהן". מתוך סקרנות נשאר אטאוואלפה בעיר  ודחה את תהלוכת הניצחון בקוסקו. הוא היה סקרן לגבי הזרים, אך לא חשש מהם משום שעל פי המודיעין , ידע שהחבורה של הזרים מונה פחות מ-200 איש, ולא היה ספק בידו כי בעת הצורך יוכל לסלקם ללא קושי, בהיותו מוקף אלפי לוחמים נאמנים…אולם טעותו הייתה שאת הנשק שלהם,הוא  לא הכיר..וכך החל סופה של האימפריה…הספרדים שניצלו את יתרונם הטכנולוגי ותמימות המקומיים  הזמינו את הקיסר לפוגשם.  בנובמבר 1532 הגיע אטאוואלפה עם משלחת של 6000 איש לפגוש את " הזרים"…הללו ארבו למשלחת עם רובים וחומרי נפץ…. המשלחת כולה הוצאה להורג ..והקיסר נלקח בשבי…והוצא להורג כשנה לאחר מכן.

How 200 Conquistadors Conquered an Empire of 10 Million - On This Day

רוחם של בני האינקה נשברה , הקיסר היה עבורם הכל…. הם איבדו אמון ביכולתם ,וכן  איבדו כל רצון להיאבק . כך באמצעות 200 לוחמים ספרדיים בלבד נפלה אימפריית האינקה …הכיבוש נעשה כמעט ללא קרבות.. הספרדים עברו מעיר לעיר כבשו הרגו ובזזו את כל הנמצא ..מדי פעם היו כמה קבוצות שניסו להילחם אך אלה הוכנעו במהירות ע'י כלי הנשק וחומרי הנפץ שהביאו עימם הספרדים…תרבות מפוארת באה אל קיצה המהיר ע'י מי שכונו "תרבותיים".

אז למה האינקה היום ??

הצג את תמונת המקור

כי היום לפני 109 שנים ( 24/7/1911) גילה היירם בינגהאם השלישי ,חוקר ופוליטקאי אמריקאי את העיר האבודה והמדהימה " מאצ'ו פיצ'ו" שבנו בני האינקה, על הר בגובה 2430 מ', 70 ק'מ מקוסקו , ואשר ננטשה לאחר הכיבוש הספרדי…ועם הזמן כוסתה ביער עבות ונעלמה למשך כמעט 300 שנה….כיום היא נחשבת לאחת מפלאי תבל

מאצ'ו פיצ'ו – ביקור בעיר האבודה - GoTravel

 

ושיר השבוע הוא שירם של להקת להקת רוק קנדית מ-1969 בשם "משמקן"(  Mashmakhan)

הצג את תמונת המקור

השיר מדבר על זה שהשנים חולפות ,ולפעמים אנחנו אומרים משהו, אך מתכוונים למשהו אחר….והשנים חולפות…אולי אם בני האינקה לא היו מאמינים למה שאמרו הספרדים ונופלים לרשתם ואולי אם היו מבינים את כוונתם האמיתית ..אולי , אבל רק אולי מאצו פיצו לא הייתה עיר אבודה..ותרבות האינקה הייתה קיימת עד היום ..אף פעם לא נדע והשנים חולפות

שבת שלום לכולם.( שימו לב למילים )…..ולכוונות…

A child asks his mother do you love me
And it really means will you protect me
His mother answers him I love you
And it really means you've been a good boy
I love you as the years go by
Will not love another guy

At seventeen a girl says do you love me
And it really means will you respect me
The teenage boy answers yes I love you
I love you as the years go by
Will not love another guy

I-I-I love you forever
I-I-I love you forever
She says do you love me
And it means I'd like to hear it again
Her husband says to her I love you
But it really means I love you till the end
I love you as the years go by
Will not love another guy

Now you're asking me if I love you
And it really means will I marry you
And I answer yes I love you
But it really means that I won't be untrue
I love you as the years go by
Will not love another guy
I-I-I love you forever
I-I-I love you forever

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s