זה עושה לי טוב לראות מטוס ממריא מבעד לדמעה שקופה ( מאיר אריאל -טרמינל לומינלט)

מורדות הגבעה התלולה נדמו בעיניו כשטיח ירוק ועצום הפרוש אל האופק ,עד לקו המפגש שלו עם תכלת השמיים. ימי האביב הנעימים ,הוציאו פרפרים ומיני מעופפים ממרבצם בינות לשיחים וכעת ערכו  אלה שיעורי טיסה מפרח אחד למשנהו ,תוך ביצוע תרגילי ראווה אקרובטיים. 

הוא נהג להתבונן בהם, וניסה לחקות את תנועות כנפיהם .  תחילה נופף בידיו , כשהן ישרות ,לאחר מכן כאשר היו מוטות , פעם קדימה ובאחרת לאחור…זה לא עבד ..בכל פעם שזינק מראש הגבעה ,הוא פרש את ידיו בצורה שונה…ובכל פעם פגשו פניו  כמו גם שאר אבריו את …הקרקע.

 אני חייב להצליח ,חשב לעצמו ,כשטיפס את המטרים האחרונים של המורד .  אצבעותיו אחזו בשולי טרסת האבנים והוא הניף עצמו אל מעליה . כעת עמד זקוף , פניו אל הנוף הנשקף מטה. מבטו סקר  את האופק . הוא הבחין בשולי העמק בנקודות הלבנות על פני העשב . כבשים רחוקות ראו באחו , ובעלי כנף דאו מעל כמו הביטו בו , וידעו לפשר כוונותיו.

הוא נשא ידיו כלפי מעלה ובין זרועותיו לגופו נפרש בד מתוח בצורת טרפז, הפעם זה חייב להצליח חשב לעצמו . הוא קימר את גבו , כופף בירכיו ,בעומדו על קצה הטרסה ,עצם את עיניו ,,,אחת שתיים …שלוש…הוא זינק אל על מתח ידיו לצדדים וחש את משב הרוח המערבית הקרירה על פניו….אני עף חשב לעצמו ..אני ממש…עעעףףףף…אייי..איי טראחחח…דווקא הפעם זה לא כואב …הוא פקח את עיניו ומצא עצמו למרגלות המיטה בחדרו…שוב חלמתי חשב….מזל שאמא קנתה לו שטיח.

ביטוח נסיעות - האם מכסה מפני רעידת אדמה? – Wobi

שבת רביעית של חודש מאי ,עוד אחת נותרה ,השבוע החם בהיסטוריה של ישראל  מאז החלו המדידות נמצא מאחרינו ,הטמפ' שנסקו בשבוע האחרון מעל ל43 מעלות בכל רחבי הארץ ,החלו במגמת ירידה ,אולי כי נותרו רק 222 יום ( חמסה ,חמסה,חמסה) לסוף השנה הגרגוריאנית ופינתנו מעלה על נס את האיש אוטו ליליינטל…למי ששואל מיהו?? ..מייד נדע.

הטיסה בימינו נראית לנו כמעט מובנת מאליה, אולם במשך אלפי שנים ,עד להמצאת המטוס היא נחשבה ליכולת ששמורה רק לבעלי החיים ובני אדם רבים קיפחו את חייהם בניסיון להשיגה.

משחר ההיסטוריה צפה האדם בקנאה בבעלי הכנף החוצים את השמיים ,ואפילו במיתולוגיה היוונית מסופר על אב ובנו, הידועים יותר כדדלוס ואיקרוס, שברחו מגלותם באי כרתים על ידי כנפיים שבנו בעצמם  משעווה ומנוצות.

לצערם הרב עפ'י המסופר באגדה הטיסה לא נתארכה , והסתיימה במוות לאחר שהבן, חרף אזהרות אביו התקרב לשמש. שהמיסה את השעווה וידידנו נפלו ארצה, וקריירת הטיסה הסתיימה לאחר מעוף קצר.

מי היה איקרוס ואיך הוא הצליח לעוף? - אנציקלופדיית אאוריקה

במאות ה-15 עסק בזה המדען/חוקר ליאונרדו דה וינצי , כמו קודמיו ורבים אחריו ,כל המתעניינים בתעופה ניסו לחקות את תנועתם הגלית של כנפי בעלי הכנף .

החוקר והאמן מתקופת הרנסאנס לאונרדו דה וינצ'י, מי שנחשב עד ימינו אלו לאחד מגדולי הממציאים בכל הזמנים. על אף שמעולם לא ניסה בעצמו לעוף,  שרטט ותכנן מכונות טיסה רבות, ביניהן דגמי מטוסים ומסוקים שונים ומשונים. המסוק שתכנן היווה  כמעט 400 שנה מאוחר יותר , את הבסיס למסוקים הראשונים שהוטסו באוויר.

אתר חיל-האוויר : על כנפי החלום: סיפורו של ליאונרדו דה-וינצ'י

לקח זמן רב עד תחילת המאה ה-19 כאשר החוקר האנגלי מי שלימים יקבל את התואר אבי התעופה :ג'ורג קיילי  ימצא פריצת דרך...

קיילי גילה את נושא כח העילוי הניתן להשגה על משטח נייח (ללא צורך בתנועה גלית מעלה ומטה של הכנפיים כפי שעושה ציפור).בעקבות כך נעשו ניסויים רבים במטרה להשיג יכולת טיסה אך כמעט כולם לא צלחו עד שהגיע…בחור יהודי צעיר בשם אוטו ליילנטל.

אוטו ליליינטל – ויקיפדיה

אוטו ליליינטל ( 1848-1896 ) היה בן למשפחה יהודית מאנקלם שבצפון גרמניה הוא נחשב לראשון חלוצי התעופה העולמיים בתחום של .. דאייה.

בנערותו נהג לקרוא שוב ושוב את ספרו של טייס הבלונים הפורחים , הדוכס האיטלקי זאמבקארי, בו מוזכר הסיפור  על חסידה שעפה בשמיים ומזמינה ציפור שיר לשבת על
גבה ולטוס עמה.
הספר עורר בו השראה, והוא הרבה לצאת לשדות הסמוכים לביתו כדי לצפות בהתנהגות החסידות שהתמקמו בסמוך לביצות שהיו בסביבה.

אחרי סיום לימודיו באקדמיה למסחר בברלין, החל להתעניין בכלי טיס כבדים מהאוויר.

ליליינטל זיהה כי על הכנפיים להיות קמורות, בדומה לציפורים, זאת בניגוד לכנפיים בעלות משטח שטוח וישר (על מנת ליצור הפרשי לחץ המביאים לידי יצירת כח עילוי). מעתה הקדיש ליליינטל את חייו לטיסות דאייה לא ממונעות.

שטולן, ארץ ההאפל, ברנדנבורג, גרמניה

ידידנו ערך ניסויים רבים בכלי טיס בעלי כנפיים טופחות, אך לבסוף הגיע למסקנה כי הידע הקיים בעולם בתחום האווירונאוטיקה אינו מספיק, ולכן פנה לגלשונים ולדאונים כדי לעמוד טוב יותר על עקרונותיה.

בקיץ 1894 ,בעזרת פועלים, השלים ליליינטל את הקמתה של גבעה מלאכותית סמוך למקום מגוריו ,שהתנשאה לגובה 30 מטר מעל לאדמת המישור ב"גרוס ליכטרפלד" הסמוכה
לעיר ברלין.

הבחור תכנן ובנה גלשונים רבים, חד-כנפיים ודו-כנפיים,  ליליינטל דאה ממגדלים ומצוקים גבוהים באמצעות מערכת כנפיים שלבש ושהתבססה על חישובים שעשה בעצמו ואשר נודעו
בשם ”טבלאות העילוי של ליליינטל”. על ניסוייו הסתמכו רבים לחישובי עילוי. ”מלך הגולשים”,כפי שכונה, התפרסם ברחבי העולם, והאנשים ראו בו אקרובט אמיץ ,  שביצע למעלה מ-2,000 גלישות….ופורץ דרך.

ב-1889 פרסם ליליינטל ספר, "מעוף הציפור כבסיס לאמנות התעופה", וב-1894 חיבר מאמר חשוב על כלי טיס כבדים מהאוויר…לצערינו הרב ניסויים אינם הדבר הכי בטוח בעולם ובשנת 1896 כאשר היה ידינו בן 48 בסה'כ הוא נהרג בעת ניסוי דאייה שערך כאשר הופתע ממשב רוח פתאומי אשר הכה בדאון והוא נפל ונהרג. מעבר להישגו האישי ואומץ ליבו המדהים, אוטו ליליינטל ייזכר בתולדות התעופה גם כמהנדס מוכשר ובמיוחד כמי שפיתח את עקרונות ההיגוי שעליהם מתבססים המטוסים החגים באויר עד עד ימינו אלה.

ומה אם חלום התעופה שהתחיל בתחילת המאה העשרים בצפון קרולינה יסתיים ...

יש לציין שאפילו מותו קידם את נושא התעופה , …מי ששמעו על מותו של מלך הגולשים היו זוג אחים אמריקאים נטולי כל השכלה אקדמאית מדייטון אוהיו שבארה'ב…האחים אורויל ווילבור רייט…השמועה על מותו הגיע אליהם , והם החלו להתעניין בנושא התעופה, באיש ובספר טבלאות העילוי שכתב…שבעזרתו הפכו  את החלום לעוף למציאות..וכל השאר היסטוריה.

ברלין וגרמניה לא שכחו את אוטו ליליינטל…ובשנת 1948 פה אצלנו מוקמת מדינת ישראל ובברלין מוקם נמל התעופה הבינלאומי  הראשון בעיר ..נמל התעופה ברלין טֱגַל (Flughafen Berlin Tegel) שנקרא על שמו של חלוץ התעופה היהודי גרמני אוטו ליליינטל.

ובעיר הולדתו שבצפון גרמניה אנקלם הוקם מוזיאון אוטו ליינטל לתעופה.

ברלין - Wikiwand

ואוטו היה יכול לקחת אותנו באופן טבעי  במוסיקה אל להקת ברלין ( מקום בו ערך את ניסוייו) ששרה את שיר הנושא לאחד משוברי הקופות הגדולים בסרטי התעופה TOP GUN עם שירם : TAKE MY BREATH AWAY…אך זה כבר הופיע בפינתנו לפני מספר שבועות…או אולי אל להקת המוטורס האנגלית ( פליטי להקת ברווז דה לוקס ) שלהיטם AIRPORT חרך את מצעד הפיזמונים של שנת 1978…אולם גם הלה כבר הופיעה בפינתנו ..וכך אנו מגיעים אל הזמר והכותב האמריקאי הנהדר ג'ון דנוור.

Forever 60's | Forever 60's - אוסף

הזמר והיוצר גו'ן דנוור, שנולד בדצמבר 1943, תחת השם  הנרי ג'ון דויטשנדורף היה כותב שירים, מלחין וזמר אמריקאי פורה במיוחד, שפירסם למעלה מ-300 שירים שונים.

עיקר פעילותו היה בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-20. בשנים 1975 ל-1990 פירסם ידידנו יותר מ-20 אלבומים ומרביתם זכו באלבומי זהב או פלטינה.

יחודיות  המוזיקה של גו'ן דנבר היתה נעוצה בפשטות שלה, והוא היה מזוהה בעיקר עם  הגיטרה האקוסטית הגדולה איתה הוא הופיע. המוזיקה שלו  עסקה באהבה ,טבע, נוף ואקולוגיה – נושאים שהיו קרובים לליבו.  לפני כמעט   46 שנים , בשנת-1976 הוא מקים את אחד מאירגוני הסביבה שקראו כבר אז להגנה על כדור הארץ ומשאביו. הארגון המכונה Windstar פעיל עד היום.

במרבית שנות חייו התגורר דנוור בעיר אספן שבמדינת קולורדו בארה"ב וחלק גדול משיריו עוסק בנופים ההרריים של מדינה זו. ב-1974 הכריז עליו מושל המדינה כ-"משורר המדינה" וב-1997 הכריז בית המחוקקים של קולורדו על השיר "Rocky Mountain High" כאחד משירי המדינה.

 

John Denver Album Cover Photos - List of John Denver album covers ...

אחד משיריו המפורסמים ביותר של דנוור היה I'M LIVING ON A JET PLANE…כנשאל לימים לפשר השיר ענה כי הפרידות הרבות מאישתו  לצורךנסיעה  להופעות היו קשות עליו למרות חיבתו לטיסות.

גו'ן דנבר היה טייס נלהב והחזיק רישיון טייס למגוון רחב של מטוסים. ב-12 לאוקטובר 1997 הוא טס בסמוך לחופי קליפורניה במטוס שרכש חודשים ספורים קודם לכן. למרבה הצער בגלל תקלה טכנית וטעות אנוש של דנבר, המטוס צלל והתרסק באוקיינוס האטלנטי, כ-150 מטר מקו החוף.

 

My Tits Off Life: Leaving on a Jet Plane

אז איך הדברים מתחברים ?? שני אוהבי טיסה ושיר יפה.

מחר בדיוק ימלאו 172 שנה (23/5/1848)  להולדתו של אחד מאבות התעופה , אוטו ליליינטל  ,שבזכותו השמיים נעשו פתוחים עבור כולנו ..אז מזל טוב לך אוטו אי שם בשמיים ,ו אם אתה כבר שם ,מסור ד'ש חם ל ג'ון דנוור ,אשר לצערינו בדיוק כמוך נהרג בטיסה ואנו פה למטה נציין את יום הולדתך בשירו של ג'ון .."עוזב על מטוס סילון"…."לא יודע מתי אשוב.".

שבת נעימה לכולם …הקורונה לקראת סיום כך נראה ..ובקרוב נגיע רחוק.

All my bags are packed I'm ready to go
I'm standin' here outside your door
I hate to wake you up to say goodbye
But the dawn is breakin' it's early morn
The taxi's waitin' he's blowin' his horn
Already I'm so lonesome I could die

So kiss me and smile for me
Tell me that you'll wait for me
Hold me like you'll never let me go
Cause I'm leavin' on a jet plane
Don't know when I'll be back again
Oh babe, I hate to go

There's so many times I've let you down
So many times I've played around
I tell you now, they don't mean a thing
Every place I go, I'll think of you
Every song I sing, I'll sing for you
When I come back, I'll bring your wedding ring

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s