??Have you come here to play Jesus

"תגיד לי " , פנה אלי הארנב , האמת שעד לאותו רגע לא ידעתי שארנב יכול לדבר , ולכן הייתי קצת המום . " מה קרה ?" , הוא המשיך לשאול ," זו הפעם הראשונה שאתה פוגש ארנב מדבר ?" , הנהנתי בראשי להסכמה . כן מעולם לא פגשתי בארנב מדבר . אבל הוא בשלו " עזוב אותך משטויות , בחייך , תגיד המשקפיים שלך חדשות ??" . כעת הייתי ממש המום….הוא גם יודע מה זה משקפיים ,אבל שוב הנהנתי להסכמה…" נכון שזה משהו  המשקפיים האלו ?? , אתה מרכיב אותם ופתאום כל העולם נראה שונה ? ..נכון ?"…..בואינה ,חשבתי לעצמי , הארנב הזה גאון ,,,, או שאני על סמים קשים….

"תגיד אתה בהלם??  ,,מה קורה ? תתעורר חביבי החיים זורמים ולא מחכים לך" , הוא נזף בי…"ובנתיים עד שתתאפס מהחלום שלך, תגיד לי..יש לי שאלה אליך בתור בן אדם…נכון ? אתה בן אדם או שאני טועה ??"…."כן , כן אני בן אדם" עניתי  לו ,"מה רצית לשאול ??"… הוא התרומם קמעה,  על שתי רגליו האחרויות ובעזרת ידי הארנב הקטנות שלו תלש את אחד מפרחי כובע הנזיר הכתומים באדנית הכניסה. הוא נפנה אלי ושאל…"תגיד ,איזה צבע יש לפרח ??" , כתום עניתי לו. "כתום ? "הוא תהה…אתה מתכוון כמו צבע של  גבעול סלרי עסיסי ??,,,,לא , עניתי …" מה סלרי ? כתום כמו תפוז"…..הוא נעמד המום…"אבל תפוז יש לו צבע אחר …גם לו אתה קורא כתום ?" ..הוא החל לגרגר בכעס …נראה לי שזה הרגיז אותו משום מה…הוא זקף שני אוזני ארנב חומות וחשף שיניים שיכולות לשסף חסה ברגע אחד ..פיק ברכיים אחז בי , והתחלתי לנוע לאחור בחוסר נוחות….הוא זינק לעברי בזעם ממקום מושבו ,הספקתי עוד לראות את חיוכו טרם נעץ בי את ניביו…..וטראחחחחח….השעון המעורר הקיץ אותי משנתי….הגיע זמן להתלבש ולצאת לעבודה…יום חדש בפתח.

שבת נעימה של חודש מאי ,העצמאות מאחורינו סבב הלחימה הבא עוד לפנינו ופנינו אל האופק מועדות. הבא נגילה הבא, נגילה ונשמחה, ופינתנו בעניין של לפקוח עינים ולראות מה קורה סביבנו ,מציאות או דמיון ?….אתמול לפני 516 שנים (10/5/1503) מגלה קולומבוס לאחר הפלגה ארוכה את  איי קיימן הרחוקים ,ואילו אנחנו מציינים השנה( 31/3/99) מלאת 20 שנה לגילוי אחר…הרבה יותר קרוב , או אולי ניסיון לגילוי המציאות האמיתית…לא רחוק…ממש פה לידינו…והכוונה היא לסרט " מטריקס" סרטם של האחים לשעבר ( כיום אחיות) וושאובסקי. שלפני חודש ציין עולם הקולנוע מלאת 2 עשורים לצאתו.

תוצאת תמונה עבור מטריקס

 

הסרט נחשב לאחד הסרטים החשובים שנעשו בקולנוע בכלל , ובתחומי  הפילוסופיה המדע הבדיוני והאפקטים בפרט. הסרט מספר על מתכנת מחשבים בשם תומס איי אנדרסון(ניאו) ,אשר מבחין יום אחד כי ישנו מישהו במחשב שיכול לחזות עבורו את מעשיו..2 דקות קדימה…קיצורו של דבר הוא מתחבר בעזרתה של האקרית נחמדה להפליא (טריניטי) לאותו בחור ואז חייו משתנים מקצה לקצה…לפתע הוא מגלה כי כל חייו כפי שחי אותם עד עכשיו היו לא יותר מפנטזיה שהוזנה למוחו…מתוך …המטריקס….מערכת מחשבים עצומה.

מטריקס' איננו "סתם עוד סרט מדע בדיוני ". 'מטריקס' זה סרט עם רעיון אשר בעצם אינו רעיון חדש . האמירה היא שאין לנו בעצם דרך להבדיל באמצעות חמשת החושים שלנו בין העולם "האמיתי" ,כפי שהוא נראה לנו, לעולם האמיתי. כלומר יתכן ואנו רואים את העולם דרך משקפיים כלשהם ( מערכת החושים שלנו )..כאשר המציאות האמיתית היא אולי  אחרת…. רעיון מבהיל, קשה לעיכול – חתרני אפילו.

תוצאת תמונה עבור מטריקס

על הרעיון המקורי הזה עלה לפני מאות שנים פילוסוף  צרפתי במאה ה-16 בשם רנה דקארט. שטען " אם אף פעם לא יצאנו מתוך החלום,  איך נדע שהמציאות היא אכן 'מציאות'? איך נדע שאנחנו לא חיים כל הזמן בתוך עולם מדומיין ?" ……נראה  לכם הזוי  ? או אולי מופרך ודימיוני מדי …לאו דווקא.

שוו לעצמכם את המצב הבא…יום בהיר….קרני השמש מאירים בחצר  שיח ורדים…קרני האור שלה פוגעות בשיח ופרחיו ומשם הם מגיעים  אל העין שלנו…העין מתרגמת את גלי האור לאותות חשמליים שמועברים למח , והוא על סמך זכרונותיו , הרגליו , ומה שלימדו אותו, מתרגם זאת לתמונה של שיח ורדים בצבע אדום לצורך העניין…כעת שאלו את עצמכם האם שני מערכות התרגום שבדרך  ( העין והמח ) , אצל כולנו עושות  אותה עבודה בדיוק ??..כנראה שלא…( כלבים אינם רואים צבעים פרט לשחור ולבן , עיוורי צבעים לא מבחינים בגוונים מסויימים , נחשים רואים בכלל תמונה טרמית ..עטלף בונה תמונה מגלי קול….)…יוצא שלאותו שיח ורדים ישנם מראות שונים אצל צופים שונים…עוקבים אחרי ??

אם כן נשאלת השאלה אם כל אחד מאיתנו רואה את אותו שיח ורדים בצורה מסויימת…אז איך השיח נראה באמת ??,  האם האמת תקבע על פי תפיסת הרוב ?? , האם האמת היא עוד  אפשרות ? או שאולי היא דבר מוחלט ?? ..מעניין לא ?האם העולם הסובב אותנו הוא ממשי כפי שאנו רואים אותו, או שאנחנו בעצם מוחות  במיכל (Brains in a Vat), והעולם כפי שאנחנו מכירים אותו נוצר במוחנו על ידי גירוי אלקטרוני? השאלה הפילוסופית הותיקה זכתה לחיים חדשים עם הופעתו של סרט המטריקס.

Matrix FAIR USE

אז נחזור אל המטריקס . בסרט מציע בחור בשם מורפיוס את ההצעה הגורלית לגיבור הסרט ניאו. ההצעה היא לבחור בין שתי גלולות ,אדומה או כחולה …האחת תשיב אותו אל חייו הרגילים ואילו השנייה תגרום לו לראות את העולם כפי שהוא באמת…במה אתם הייתם בוחרים ?? ( יכול להיות שהמציאות נפלאה ,אך גם יתכן שהיא קטסטרופלית )…ניאו בוחר ב…(לא אגלה ,למי שלא ראה …לרוץ ולראות)…חלק מרעיונות הסרט  אגב אינם חדשים. הסרט רצוף רעיונות שנלקחו מדתות ואמונות שונות. למשל  הצעת הגלולה שתפקח את עיניו של ניאו מזכירה לקוראי התנך את פרי עץ הדעת ,מגן העדן של ספר בראשית ( "וּמִפְּרִי הָעֵץ, אֲשֶׁר בְּתוֹךְ-הַגָּן–אָמַר אֱלֹהִים לֹא תֹאכְלוּ מִמֶּנּוּ, וְלֹא תִגְּעוּ בּוֹ:  פֶּן-תְּמֻתוּן……כִּי, יֹדֵעַ אֱלֹהִים, כִּי בְּיוֹם אֲכָלְכֶם מִמֶּנּוּ, וְנִפְקְחוּ עֵינֵיכֶם; וִהְיִיתֶם, כֵּאלֹהִים, יֹדְעֵי, טוֹב וָרָע. ")……כמו כן גיבור הסרט ממש כמו בדתות שונות נתפס כזה שיציל את האנושות משלטון המטריקס בבני האדם , ושמו מסמל את ייעודו ניאו ...NEO….שזה בעצם שיבוש אותיות של THE ONE…ביהדות היה זה משה , בנצרות ישו..בבודהיזם זה סידהרתה, מוחמד באיסלאם..וכן הלאה.

תוצאת תמונה עבור מטריקס

 

סמלים נוספים בסרט מופיעים בדמות עיר המקלט אליה נמלטים אלו שניתקו עצמם מין המטריקס , ובה מתוכנן המרד..לעיר קוראים "ציון" ( לי זה מזכיר את השיר " כי מציון תצא תורה ,ודבר ה' מירושלים") …ולחללית בה נמלטים ניאו וחבריו מפני הסוכנים ( שהם בעצם תוכנות אנטי וירוס בתוך מערך המטריקס )…קוראים "נבוכדנאצר"…כמה סימלי שנבוכדנצאר מסייע לגיבור…להגיע לציון…ההיפך  מסיפור הההיסטוריה…ויש עוד סמלים ומשחקי חשיבה ,מומלץ לראות את הסרט ( טרילוגיה למעשה ,  הראשון והשני מעולים ,והשלישי גולש כבר לפילוסופיות מורכבות ומי שרוצה להתעמק עוד קצת ברעיון הנפלא מוזמן ביותר ).

סרט המטריקס קיבע בתודעה עוד אפקט קולנועי ,שנקרא "זמן קליע" , אפקט מאוד נפוץ גם היום (עשרים שנה אחרי) , בו במהלך סצינה ( בד'כ סצנת אקשן) , הזמן נעצר והתמונה משנה זוית צילום תוך כדי קפיאת התמונה ונעה לכיוון או זוית שונה.

תוצאת תמונה עבור מטריקס זמן קליע

הסרט זכה במספר רב של פרסים, ביניהם בארבעה פרסי אוסקר על העריכה הטובה ביותר, האפקטים הקוליים הטובים ביותר, האפקטים הוויזואליים הטובים ביותר והפסקול הטוב ביותר. בנוסף, זכה הסרט בשני פרסי סאטורן בקטגוריות הסרט הטוב ביותר והבימוי הטוב ביותר, וכן בשני פרסי בפטא על האפקטים המיוחדים והסאונד. בסרט מככבים קיאנו ריבס בתפקיד ניאו , לורנס פישבורן בתפקידו המדהים של מורפיוס , קארי אן מוס בתפקיד טריניטי והוגו ויבינג בתפקיד הסוכן סמית'…..מומלץ ביותר…

למיטיבי לכת ולמי שהרעיון קוסם מוזמן לקרוא על כך בסיפרו של ווילאם ארוויןמטריקס ופילוסופיה בהוצאת פן-וידיעות ספרים. בספר  מנתחים חוקרים שונים את המטריקס מקודות מבט שונות ,ב-20 מאמרים שונים ובחמש סצנות מתוך הסרט : איך אתה יודע?המדבר של הממשי, במורד מחילת הארנב של האתיקה והדת, תמות וירטואליות, דקונסטרוקציה למטריקס. הכותבים שבספר מתבססים, בין השאר, על פילוסופים כמו אפלטון, אריסטו, אקווינס, דקארט, ניטשה, סארטר, סלרס, נוזיק, בודריאר וקווין…..כאמור זה לא רק מדע בדיוני.

מטריקס ופילוסופיה

 

ומתוך המטריקס אנו מגיחים חזרה למוסיקה  ומגיעים אל דבלין שבאירלנד לפגישה ממש קצרה עם אחת מלהקות המופת…U2.

תוצאת תמונה עבור ‪U2‬‏

להקת U2 נוסדה בדבלין ב-25 בספטמבר 1976. היא החלה את דרכה כאשר לארי מולן ג'וניור, שהיה אז בן 14, פרסם בלוח המודעות של התיכון בו למד מודעה בחיפוש אחר מוזיקאים עבור להקה חדשה. החזרה הראשונה של הלהקה התרחשה במטבח של מולן ג'וניור. מולן ג'וניור ניגן על תופים, פול יוסון (בונו) שר, דייוויד אוונס (דה אדג') ואחיו הגדול, דיק אוונס, נגנו על גיטרות ואדם קלייטון ניגן על גיטרה בס. בחזרה הראשונה היו גם איוון מקורמיק ופיטר מרטין, שני חברים של מולן ג'וניור. מרטין, אשר הביא את הגיטרה והמגבר שלו לחזרה הראשונה אך לא ידע לנגן, לא נשאר בלהקה. מקורמיק עזב גם הוא לאחר כמה שבועות. חברי הלהקה בחרו בשם "Feedback" (פידבאק) מכיוון שזה היה אחד המונחים הטכניים היחידים שהם הכירו.

באפריל 1977 הלהקה הופיעה לראשונה בתשלום מול קהל בבית ספר תיכון באירלנד. זמן קצר לאחר מכן, שינתה הלהקה את שמה ל-"The Hype" (ההייפ). במרץ 1978 הלהקה שינתה את שמה ל-"U2". שם זה עושה שימוש בלשון SMS  ובסלנג אינטרנטי.

תוצאת תמונה עבור ‪U2‬‏

מאז תחילת שנות ה-80 חברי הלהקה שיתפו פעולה עם מוזיקאים, אמנים, סלבריטאים ופוליטיקאים כדי לטפל בנושאים הקשורים לעוני, מחלות ואי-צדק חברתי,נקודה כואבת אצל העם האירי מאז סבלו  בתקופת הרעב הגדול ,ומאבקו בשלטון הבריטי.

ב-1984 בונו ואדם קלייטון השתתפו בפרויקט "בנד אייד" כדי לגייס כספים למען רעבי אתיופיה. היוזמה הזו הולידה את הלהיט "Do They Know It's Christmas?" (האם הם יודעים שזהו חג המולד?) שגם בו בונו ואדם קלייטון לקחו חלק. ביולי 1985 U2 השתתפה במופע "לייב אייד". לאחר מכן, בונו ואשתו, אלי, ביקרו באתיופיה בהזמנת וורלד ויז'ן אינטרנשיונל. בונו אמר שהטיול הזה הניח את היסודות לפעילותו למן אפריקה ולכמה מהשירים שכתב. ב-1986, U2 השתתפה בסיבוב ההופעות "A Conspiracy of Hope" למען אמנסטי אינטרנשיונל ובמופע "סלף אייד" למען מחוסרי העבודה באירלנד. באותה השנה בונו ואשתו ביקרו בניקרגואה ובאל סלוודור בהזמנת "Sanctuary Movement". האירועים האלה השפיעו מאוד על כתיבת אלבום המופת "The Joshua tree.

 

U2 מכרה מעל ל-170 מיליון אלבומים והיא אחת הלהקות שמכרו הכי הרבה אלבומים בהיסטוריה. האלבום החמישי של הלהקה, The Joshua Tree, הוא אחד האלבומים הנמכרים ביותר בעולם עם מכירות של יותר מ-25 מיליון עותקים. הלהקה נמצאת במקום ה-21 ברשימת הלהקות שמכרו הכי הרבה יחידות בארצות הברית עם 52 מיליון יחידות. וכמו כן נמצאת במקום השלישי יחד עם לד זפלין במספר הפעמים שאלבומים של להקה הגיעו למקום הראשון במצעד האמריקאי עם שבעה שאלבומים.

אז איך מתכנסים כלל הדברים …מציאות…דמיון ..והרצון לגלות עולם חדש  ולשנות מציאות

אתמול מלאו 516 שנה לגילויי איי קיימן ע'י קולומבוס ,והחודש מלאו 20 שנה לסרט " המטריקס" .בסרט יוצא האחד-ניאו במסע להבין את המציאות בה הוא חי ,לשנות אותה כדי להביא את הגאולה לציון….והשבוע צייננו את יום הזיכרון ויום העצמאות והזכרנו את אלו שהקריבו את חייהם על מנת לשנת את מציאות עבור בני עמם בארץ ציון ….ולהקת U2 היא אחת הלהקות המובילות בנסיון לשנות מציאות ולסייע לחלשים  בכל רחבי העולם .

ובשירם הנפלא ONE..שנבחר בעבר לשיר העשור….(זוכרים שאמרנו שזה גם שינוי שמו של גיבור הסרט NEO…) הם מדברים על להניח את משקעי העבר בכדי ליצור עולם ומציאות טובים יותר כי בסופו של דבר אנחנו..אחד..ONE…ואם אתם שואלים אז איך תיראה המציאות ???…טוב זה תלוי בבחירה שלנו…גלולה אדומה או כחולה…

שבת נעימה לכולם.

Is it getting better
Or do you feel the same
Will it make it easier on you
Now you got someone to blame

You say
One love
One life
When it's one need
In the night
It's one love
We get to share it
It leaves you baby
If you don't care for it

……

…..

Have you come here for forgiveness
Have you come tor raise the dead
Have you come here to play Jesus
To the lepers in your head
Did I ask too much
More than a lot
You gave me nothing
Now it's all I got
We're one
But we're not the same
We hurt each other
Then we do it again

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s