There's a starman waiting in the sky

כסא הנדנדה חרק תחת משקלו של ולדימיר, התנועות המונוטוניות אחורה וקדימה נתנו לו תחושה של נינוחות . אומנם הייתה זו שעת בוקר מוקדמת בעיירה וונאוורה שבסיביר ,אך הטמפ' החמימה יחסית ,רק חמש מעלות מתחת לאפס ,השמיים הבהירים והשקט השרו עליו שלווה. במכשיר הרדיו נשמע השדרן בחדשות השעה שבע ,מהלל ומשבח את אמא רוסיה. ווסילי חשב  שהשדרן קצת נסחף.בכל זאת זה רוסיה ,ואוסטרו -הונגריה וגרמניה הן מדינות לא פחות טובות אם לא יותר. הוא משך כלפי מעלה את השמיכה החמה בה התכסה ביושבו על הנדנדה ,כך שרק פניו נותרו חשופים וחייך לעצמו בהנאה של סנאי מכורבל ,קולו של השדרן נשמע מקוטע בשל הפרעות…

מכיוון המרכז המסחרי החלו לעלות קולות האנשים הפותחים את עסקיהם ,כבר רבע אחרי שבע ,וראשוני העובדים החלו לגשת איש איש למקום עבודתו .היה זה ה-30 ליוני , היום האחרון לחודש ,ומחר צפויים הם לקבל את שכרם.בסה'כ במהלך שנת 1908 לא היו הפגנות או שביתות בעיירה ,והכל נע על מי מנוחות. מחוגי השעון על קיר הכנסיה הורו שבע ושבע עשרה דק' ,כאשר לפתע החל להתגלגל רעש עמום ,תחילה חלש ואז רעם אדיר וגל הדף עצום שהעיף את ולדימיר מהנדנדה עליה התכרבל והטיח אותו בקיר המרפסת ,הוא חש בלהט חום אימתני ,כאילו חולצתו עולה באש.זה לא נמשך הרבה..

שתי דקות מאוחר יותר ,לאחר שיצא מההלם הראשוני הזדקף ולדימיר והביט לכיוון מערב,ממקום הימצאו לא ניתן היה להבחין בדבר,השקט והקור  שבו לעיירה  , וואנוורה שבה לשקט הקר של שנת 1908. ורק 19 שנה מאוחר יותר יתחלו להבין מה היה אותו רעם אדיר….

שבת אחרונה של חודש תמוז החם ,בחצי הכדור הצפוני הקייץ בשיאו ,ואילו בחצי הדרומי בואכה ניו זילנד, החורף מגיר את מימיו ושלגיו ,ופינתנו נוסעת צפון צפון  מזרחה אל אגן נהר טונגוסקה הסלעי בסיביר שבמזרח רוסיה כמעט 7500 ק'מ מצומת שמשון, וחוזרת בזמן 110 שנים אל ה30/6/1908.

הורד (3)

ולמה לשם ? כי בשבוע שעבר , ב-30 ביוני , ציינה הקהילה המדעית מלאת מאה ועשר שנים לאירוע טונגוסקה -( TUNGANUSKA EVENT )הפגיעה המיסתורית ,והבלתי ברורה  סמוך לנהר פודקאמניה טונגוסקה שבסיביר.מקום הפגיעה הוא איזור יערות עצום מידות ,ובלתי מיושב במחוז מרוחק אי שם במזרח ערבות סיביר .היותו של המקום בלתי מיושב ושכוח אל,הביאה לכך שלא היו שם בני אדם ולכן גם לא נפגעו.אולם הנזק הסביבתי העצום הותיר את הקהילה המדעית חסרת כל הסבר או הבנה ברורים למה שהתרחש.

בשעה 0717 בבוקרו של ה30/6/1908 פגע משהו לא ברור בטונגסקה שבסיביר , מאחר ולא היו שם אנשים בעת הפגיעה , אין עדות חיה למה שאירע במקום , אלה המימצאים בשטח ואוסף של עדויות של תושבים שהקרובים שבהם היו במרחק 60 ק'מ ( כמו העיירה וואנוורה) ממרכז מקום הפגיעה. ההנחה הרווחת הייתה ועודנה שכנראה מטאוריד   ( אסטרואיד ) פגע בכדור הארץ באותה נקודה ,בשטח לא נמצאו שרידים או שברים של מטאוריד,כי אם נזקי פגיעה בלבד.

הורד (4)

 

דון יאומנס– מנהל פרויקט עצמים קרובי ארץ במעבדה להינע סילוני של נאס"א אומר: "זו הכניסה היחידה של מטאוריט גדול שאנו מכירים בתקופה המודרנית, ושאנחנו יכולים לבחון את השלכותיה מיד ראשונה."

יש לזכור כי מדי יום חולפים על פני כדור הארץ אלפי שברי כוכבים וסלעים מהחלל החיצון מעטים מהם פוגעים באטמורספירה ,אלו שחודרים אותה וקוטרם מעל 10 מ' יזכו לאחר כבוד לכינוי מטאוריט או אסטרואיד ,רובם ככולם ישרפו בעקבות החיכוך באויר עקב מהירותם הגבוהה ( ויזכרו ככוכב נופל ,ולהם נביע משאלות) ,מעטים מהם יגיעו לקרקע בד'כ ללא כל יכולת הרס כלשהיא..(דגש על בדרך כלל).

images (5)

במקרה של טונגוסקה  הערכת  המדענים  היא כי מטאוריט גדול הוא זה שגרם לנזק העצום .שטח יער של 2000 ק'מ רבוע ,ובו 80 מליון עצים השתטחו לגמרי ,כאילו מגהץ ענק גיהץ אותם בצורה מעגלית. מאות איילים שחיו באיזור נמצאו מתים , ובמקום נוצרו מספר מכתשים.כאשר הצוות הגיע לנקודת האפס (מרכז הפגיעה המשוער ), הם מצאו כי העצים שם עומדים זקופים, אך ענפיהם וקליפתם נקרעו מהם. "הם נראו כמו יער של עמודי טלפון.", אך המרתק בכל הסיפור הוא כי כל שרידי מטאוריט לא נמצאו בשטח.

למרות שהאירוע התרחש בשנת 1908, המשלחת המדעית לאיזור המתינה 19 שנים. עד שבשנת 1921 הוביל –קוליק -האוצר הראשי של אוסף המטאוריטים במוזיאון בסנט פטרבורג את המשלחת לטונגוסקה, אך התנאים קשים בערבה הסיבירית סיכלו את הנסיון של הצוות להגיע לאיזור הפיצוץ עצמו. שש שנים מאוחר יותרב-1927 הצליחה להשיג את המטרה משלחת חדשה, שאף בראשה עמד קוליק.

בתחילה המקומיים היססו מלספר לקוליק אודות האירוע ,הם האמינו כי ההתפוצצות היתה עונש משמים בידי האל  המקומי -"אוגדי", שקילל את האיזור באמצעות השטחת העצים והריגת בעלי החיים.לאחר מאמצי שכנוע רבים נאות לספר אחד מתושבי העיירה וואנוורה את אשר ראה, היה זה האיש שישב על המרפסת באיזור המסחרי בואנארה וכך סיפר :"פתאום בשמי הצפון… השמים התחלקו לשנים, וגבוה מעל היער, כל החלק הצפוני של השמים נראה מכוסה באש.. ברגע זה, היה כל רעש מהשמים והתרסקות ענקית… לאחר ההתרסקות שמעתי רעש שנשמע כמו אבנים שנופלות מהשמים, או כמו יריות רובים. הארץ רעדה".

images (6)

חוקרים רבים עסקו בנושא וליקטו מידע סביבו ,והגיעו למספר תובנות :ההתפוצצות היתה דחוסה ביותר. התוצאה, גלי הלם סיסמיים חזקים מאוד שנרשמו בברומטרים רגישים אפילו באנגליה הרחוקה. מעוצמת הפיצוץ עננים דחוסים נוצרו מעל האיזור בגובה רב והחזירו כמו במראה, את אור השמש אל מעבר לאופק. שמי הלילה בהקו, ואזרחים מאזורים מרוחקים באסיה יכלו לקרוא עיתונים מחוץ לבית גם בשעת חצות….ללא צורך במנורה.

המיסתורין אוחז בסיפור גם 110 שנים אחרי ,יש עדיין תסריטים שונים באשר לגורם האפשרי להתפוצצות ,הסברה הרווחת בקרב המדענים היא ..(תחזיקו חזק)…ש..שבבוקר ה-30 ביוני 1908, סלע גדול, בקוטר של כ-30 מטרים ,חדר לאטמוספירה מעל סיביר והתפוצץ באוויר." ההערכה היא שהמטאוריד הגיע במהירות של כ-54 אלף קמ"ש. במהלך הצלילה המהירה, הסלע שמשקלו כמאה אלף טונות חימם את האוויר לטמפרטורה של כ-25 אלף מעלות צלזיוס. בשעה 7:17 דקות בבוקר שעון מקומי, כאשר הוא בגובה של כ-8.5 ק"מ, השילוב של לחץ וחום גרמו לאסטרואיד להתפוצץ לרסיסים ולהתאדות, ויצרו כדור אש ששחרר גל הדף ואנרגיה השקולה לזו של…. 185 פצצות הירושימה….(היעדר הפגיעה הישירה  מסביר את העובדה שאין מכתש פגיעה אחד ענק כי אם כמה קטנים.).

אגב לא יודע אם זה מנחם או לא ,אבל סטטיסטית ,מטאוריט בגודל כזה שמצליח לחדור לאטמוספירה שלנו קורה פעם ב-300 שנה לערך …אז אולי אפשר להירגע ולהמשיך להתנדנד במרפסת ב-190 שנה הבאות..אבל לא לוותר על קרם הגנה…ונעלים גבוהות….

היו גם מספר  תאוריות הסבר ספקולטיביות ,כגון מעברו של חור שחור זעיר דרך כדור הארץ , אחרים גרסו שהיה זה פיצוץ מימני אדיר ,הסבר שלישי ניסה לדבר על פגיעה של אנטי חומר בכדור הארץ ועוד , אך קצרה הפינה מלהאריך.

ואירוע טונגוסקה לוקח אותנו במוסיקה אל הזמר ,מלחין ,כותב, שחקן נפלא שכבר הופיע בפינתנו בעבר וכעת הוא אבק כוכבים..הזמר הבריטי דיויד בואי.

images (1)

בואי (8/1/47  — 10/1/2016 ) שנולד עם השם דייויד רוברט ג'ונס,היה מוזיקאי, זמר, שחקן ומפיק מוזיקלי אנגלי, זוכה פרס הגראמי למפעל חיים, פרס המוזיקה הבריטית ופרס אמי (לתוכנית יומית).

הקריירה המוזיקלית של בואי, שנפרסה על פני כחמישה עשורים!!!! , זכתה להוקרה בזכות שילובי תחומי אמנות שונים ביצירתו, חלוציותו בסגנונות מוזיקליים רבים ושילוב אלמנטים חזותיים פורצי דרך בהופעותיו. יצירותיו התפרסו על יותר מסוגה מוזיקלית אחת, השינויים המושָגיים (קונספטואליים) שעבר ובעיקר הדרך שבהּ גילם אישיויות שונות (שחקן כבר אמרנו ?) , העניקו לו בתקשורת את הכינוי "הזיקית של הרוקנ'רול".

בואי דורג במקום ה-39 בקטגוריית "האמנים הגדולים בכל הזמנים" במגזין הרולינג סטון.

מאחר ודיברנו עליו בעבר בפינה קודמת נציין רק כמה נק' מעניינות בחייו . בגיל חמש עשרה, במהלך ריב עם חברו ג'ורג' אנדרווד על לבה של בחורה, נחבטה עינו השמאלית מאגרופו של אנדרווד, כשעל אצבעו של אנדרווד הייתה טבעת ממתכת. בואי נפקד מבית הספר במשך שמונה חודשים כדי לקבל טיפול רפואי שיציל את עינו. עינו איבדה את היכולת לזהות גוונים שונים, והצבע החום הוא ששלט מאז בראייתה.

התלהבותו הגדולה לאחר ששמע לראשונה נגינת סקסופון ,גרמה לאמו לקנות לו סקסופון מפלסטיק לחג המולד של שנת 1959. לאחר שעבר לנגן בסקסופון אמיתי, הקים את להקתו הראשונה, "הקונראדס". במהלך שנות השישים היה חבר בלהקות רית'ם אנד בלוז נוספות כמו "הקינג ביז", "המאניש בויז" ו"הריוט סקוואד".

בהתחלה השתמש בשמו דייוויד ג'ונס, אך בשל הבלבול שנוצר בינו לבין חבר להקת המאנקיס, בחר בשם הבמה בואי, על שם הגיבור מקרב אלמו, ג'יימס בואי "וסכין הבואי המפורסמת שלו". מתקופה זו ואילך נודע דייוויד רוברט ג'ונס כדייוויד בואי.

תקצר הפינה מלתאר את פועלו של היוצר הענק הזה ,ורק נציין שבסה'כ הוציא בואי 27 אלבומי אולפן ,8 אלבומי הופעה חיה , 19 אלבומי אוסף ,השתתף ב-17 (לא פחות) סרטים ,בחלקם אף בתפקיד ראשי (תפקיד נפלא ב "חג שמח מיסטר לורנס").ועוד..ועוד..

ב-8 בינואר 2016, יום הולדתו ה-69, יצא אלבום האולפן האחרון של בואי, שנקרא Blackstar, ב-10 בינואר 2016, יומיים לאחר צאת האלבום , נפטר בואי בביתו לאחר מאבק של כ-18 חודשים במחלת סרטן הכבד. על פי בקשתו בצוואתו, גופתו נשרפה, כעבור יומיים בניו ג'רזי. לפי בקשתו, בני משפחתו לא נכחו בטקס השרפה.

 

ואיך הדברים מתחברים???

אז לפני כשבוע ב30/6 צוין בעולם " יום האסטרואיד" …למה דווקא היום הזה נבחר ??..נחשתם נכון בגלל התאריך של "אירוע טונגוסקה " ששבוע שעבר מלאו לו 110 שנים .ואיך דייויד בואי קשור לזה ?…אז לבואי ידידנו הייתה חיבה לחלל, טיסות ,כוכבים ,יצורים מהחלל ואסטרונאוטים..הדבר בא לידי ביטוי בשיריו הרבים ( SPACE AUDITY , STARMAN  ועוד ) התקליט ZIGI STARDUST , לא לשכוח את העכבישים ממארס ועוד ועוד…

ובנסיון שלנו להבין את אירוע טונגוסקה , יש נסיונות מדעיים להסביר ויש את המקומיים שחשבו כי האל העניש אותם ,או שאיזה יצור מהחלל או ישות חייזרית כלשהיא עשתה זאת ,במטרה לאמר לנו משהו..

ולדייויד בואי יש שיר נפלא שנקרא איש הכוכבים שרוצה לפגוש אותנו ולהראות לנו כל מיני דברים ,אבל הוא חושש שזה ישגע אותנו ,ויפרק לנו את השכל…שיר נפלא עם מוסיקה טובה..והמילים של השיר מזכירות את העדות של האיש מהעיירה וואנוורה.ואת חששם של התושבים…אולי יום אחד יסתבר שיש באמת מישהו  כזה בשמיים …. ..מי יודע ?? אך בנתיים אומר בואי ממליץ…,  Let all the children boogie"……תנו לילדים לרקוד".

שבת נעימה לכולם.

Didn't know what time it was,
the lights were low
I leaned back on my radio
Some cat was layin' down
some rock 'n' roll 'lotta soul, he said
Then the loud sound did seem to fade
Came back like a slow voice on a wave of phase
That weren't no D.J. that was hazy cosmic jive

There's a starman waiting in the sky
He'd like to come and meet us
But he thinks he'd blow our minds
There's a starman waiting in the sky
He's told us not to blow it
Cause he knows it's all worthwhile
He told me:
Let the children lose it
Let the children use it
Let all the children boogie

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s