These wounds won't seem to heal, this pain is just too real There's just too much that time cannot erase – Evanescence

הערב ירד על המושב , מוצאי שבת.. ,זה הזמן הכי לא אהוב על מי שבצבא…קרירות לילות החורף הראשונים של חודש נובמבר זחלה מתחת לדלת ובעד לחרכי החלון אל תוך חדרו  ,ויצרה מסך אדים על גבי הזכוכית . הוא גזר בזהירות את שקית האינפוזיה הריקה , הניח בתוכה זוג גרביים צבאיות ,שאב בפיו את האויר החוצה , ובעזרת נר דולק שהכין מבעוד מועד החל ממיס וסוגר את קצוות השקית .   ..עוד שלושה פק'לים ואני מוכן למחר. מרבית הכביסה הייתה יבשה ואת חלקה כבר ארז בצ'ימידן הירוק השאר פוזר על כיסאות  ונתן מבטחו בזיו חומו של תנור הספירלה.

הדיסקית הייתה מחופה בד בצבע זית , ובנעליו הידק את לוחיות המספר האישי , השבת עברה לה מהר מדי , את חבריו במושב עוד הספיק לפקוד  במהלך היום ולהעביר חוויות ,את ליל אמש העביר בארוחת שבת משפחתית ושינה עמוקה בקולנוע…

למה בחרתי במסלול הזה הרהר בינו לבין עצמו ,האם זה נכון ? , ולמה דווקא אני ? , והאם גם הבן שלי יום אחד בעתיד יעשה את אותה בחירה ? , ואם כן מה זה אומר עלינו ? השאלות הרבות טרדו את מנוחתו ..אך העייפות הייתה חזקה ממנו. הוא הניח את הפק'לים  המנויילנים בתיק. משך מעליו את שמיכת האקרילן , ושקע בשינה עמוקה….

בוקר שבת חורפי משהו פותח את החודש הלפני אחרון של שנה זו  ופינתנו תקפץ לה בין אירועים שונים אשר אירעו היום. ה-4/11.

שנת  1957 –הכלבה המפורסמת בעולם -לייקה, זו ששוגרה לחלל עוד בטרם שוגר אדם , מתה בתאה בחללית…כפי הנראה מעליית הטמפ ' בתא החללית  שלקחה אותה אל תהילתה ואל מותה ,בתוכנית החלל הרוסית לא הייתה תוכנית להשבתה,וזמן לא רב לאחר שהפכה לייצור החי הראשון ששוטט כלויין סביב כדור הארץ על גבי הספוטניק 2 הסובייטית ,הפכה בעצם לבע'ח הראשון המת שעשה זאת , מכלבה משוטטת במוסקבה לאסטרו כלבה נצחית  המרחק היה גדול…אך לא מספיק.

שנת 1922  35 שנה לפני לייקה ,באותו יום (4/11) הארכיאולוג והאגיפטולוג האנגלי הווארד קרטר ,מגלה בעמק המלכים שליד לוקסור במצריים את  קברו של תות ענח אמון שהיה המלך ה-11 בשושלת ה-18 של מלכי מצריים בשנים 1323-1332  לפנה'ס . הוא מלך תקופה קצרה ומת בגיל תשע-עשרה בלבד, אך בעת המודרנית הפך לאחד מהידועים שבפרעונים: מאחר וקברו היה היחידי בעמק המלכים שנתגלה על שלל אוצרותיו במאה ה-20, אף על פי שנבזז בחלקו בסמוך לאטימתו בידי שודדי קברים

הורד (1)

שנת 1918 (4/11)  המלחמה הגדולה  ,זו שלימים תיקרא מלחמת העולם הראשונה מסתיימת כאשר אוסטרו-הונגריה חותמת על הסכם הפסקת אש. ובכך מביאה לסיום  מלחמה בה נטלו חלק 40 אחוז ממתושבי העולם על פני 4 שנים ובמחיר של 16.5 מליון הרוגים מתוכם 40 אחוז אזרחים.

הורד (2)

ושוב 90 שנה מאוחר יותר   4/11/2008 בחור צעיר  (47) בשם ברק חוסין אובמה יליד הונולולו הוואי, מושבע לנשיאות ארה'ב ,בארץ האפשריות הבלתי מוגבלות  . היבשת שגבתה מחיר דמים של 2.2 מליון אפרו אמריקאים  במהלך שנות  סחר העבדים  , דרך שחרורם ע'י לינקולן  ,מלחמת האזרחים העקובה מדם סביב נושא העבדות  ,מהומות הדרום החם באלבמה מיססיפי, ג'ורג'יה,דרום קרולינה ומדינות נוספות בשנות ה50-60 של המאה ה-20 ,ועד למינויו של נשיא אפרו אמריקאי ביבשת הכל כך שמרנית ,….הדרך ארוכה אפילו יותר מדרכה של לייקה מרחובות מוסקווה ממוסקבה לחלל החיצון.

images

שנת 1333 מחוז טוסקנה שבאיטליה,שוב  ה4/11 , והפעם נהר הארנו , שמתחיל  בהר פלטרונה שבאזור קסנטינו שבהרי האפנינים,משם הוא זורם ומסתובב לכיוון דרום. ושוב מסתובב מערבה ליד ארֶצוֹ כשהוא עובר דרך פירנצה, אמפולי ופיזה, ונשפך לים הטירני. באותו היום עולה הנהר על גדותיו ומציף את העיר פירנצה וגורם לנזקים קשים וכבדים דווקא בתקופה בה העיר בפריחה ושגשוג מסחרי . אך מתוך הנזקים פירנצה עולה וצומחת  עד למצב בו העיר שהוקמה ע'י יוליוס קיסר ב-59  לפנ'הס נחשבת קיום כבירת טוסקנה ופועמת כלב התרבותי /כלכלי   של האיזור.

4/11/95 פה אצלינו בארץ המוגבלויות הבלתי אפשריות , כיכר מלכי ישראל בת'א, שוב מוצ'ש , בגמר עצרת תמיכה בשלום ,נרצח בישראל ראש ממשלה יצחק רבין ז'ל שאך סיים לשיר את שיר השלום בדרכו לרכבו. ולמשך מספר ימים חדל הלב הפועם של המדינה שלנו לפעום .שאלות תהיות ,בכיות והאשמות הסתובבו בחלל האויר ובראשי האזרחים והמנהיגות . השבר הסורי אפריקאי החברתי מסיט מזרחה ומערבה חלקים בחברה הישראלית . שאלת מי אנחנו ,ומה מעשינו פה ? , מה תכלית מעשינו ולאן אנו הולכים מפה והלאה יעסיקו את החברה שלנו במשך 22 שנה ועד לימים אלה אין תשובה.

images (1)

והימים עוברים והשנים חולפות ,סתיו ישיג  קייץ ,ואביב חורף ירדוף ,והעופות הנודדיים יחלפו בשמי החולה ובמימיו עוד ארבע  פעמים  ושוב 4/11 ובקיבוץ סמוך ישא החייל שבתחילה הפינה ניילן פקלי'ם , את בחירת ליבו ,ויחד ייצרו משפחה למופת , והמון תקווה  שמחה וחיוכים  נוצקים לתמונה ,לחיים ולמעגל שנסגר ,דור חדש יוצא לדרך.

ו 16 שנים מאוחר יותר בנובמבר 2015 אברהם טל ישאל  בשירו הימים חולפים" כמה נתעסק עוד בכאב ..ומה פה חשוב באמת ?"….

וכל האירועים הללו לוקחים אותנו במוסיקה אל הזמר והיוצר … יוסוף אסלאם.

יוסוף נולד בשם סטיבן דמיטרי ג'ורג'יו בשכונת מרילבון בלונדון שבממלכה המאוחדת ,בן למשפחה נוצרית-קתולית.  יוסוף ידידנו  התעניין במוזיקה ובציור מגיל צעיר, ולמד לבד לנגן בפסנתר. בגיל 15 אביו קנה לו גיטרה והוא ניגן בה שירים של הביטלס ולאחר מכן שירים שכתב בעצמו. בגיל 16 שהה בשוודיה עם אימו במשך כמה חודשים, בהם למד ציור. לאחר שובו ללונדון הוא איבד עניין בלימודים והתרכז רק במוזיקה ובאמנות. הוא נרשם לקורס מאיירים, ומאוחר יותר צייר חלק מעטיפות האלבומים שלו.

הורד

בשנת 1965 החל להופיע בבתי קפה ובארים  לאחר שהקליט מספר שירים החליט לשנות את שמו לשם המוכר יותר לכולנו…"קט סטיבנס".

שיריו מאלבומו הראשון "Matthew and Son" הפכו מיד ללהיטים בבריטניה, ביניהם "I Love My Dog" ושיר הנושא. כמו כן כתב מספר להיטים לאמנים אחרים כמו הטרומולוס.

בגיל 19 סטיבנס חלה בשחפת והתאשפז במצב קשה בבית חולים במערב סאסקס. הטיפול ארך מספר חודשים, ולאחריו נדרש לשנה של החלמה. במהלך תקופה זו סטיבנס החל לחפש אחר משמעות החיים, ולמד מדיטציה, יוגה ומטאפיזיקה. הוא החל לקרוא על דתות אחרות, והפך לצמחוני. בתקופה זו כתב חלק גדול משיריו.

ב-1970, לאחר החלמתו ממחלת השחפת, החליט סטיבנס לשנות את הסגנון המוזיקלי התזמורתי שאיפיין את שני אלבומיו הראשונים. השירים של סטיבנס בשנים 1970-1973 הביאו אותו לשיאים חדשים של פופולריות, לא רק בבריטניה אלא גם בארצות הברית ובמדינות רבות בעולם. הצלחתו הביאה למכירות גדולות של אלבומיו וכן לשיתופי פעולה מעניינים עם אמנים כמו הגיטריסט אלן דייויס ,ועם הזמר/נגן פיטר גבריאל.

בשנת 1973 עבר סטיבנס לריו דה ז'ניירו, ברזיל, על מנת להתחמק מתשלומי מס גבוהים בבריטניה.  אך עם זאת, את רווחיו מאותה תקופה הוא תרם לארגון אונסק"ו.

ב-1978 השלים סטיבנס את תהליך ההתאסלמות שלו ,ושינה את שמו ליוסוף אסלאם. הוא הפסיק להקליט שירים חדשים ומיעט להופיע. הופעתו האחרונה בתקופה זו הייתה בקונצרט צדקה ב-22 בנובמבר 1979 באצטדיון ומבלי, למען קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים. לאחר מכן הפסיק להקליט שירי פופ ולהופיע עד 1990.

נק' מעניינת היא הקשר הישראלי להתאסלמותו של קט… . בשנת 1976 סטיבנס כמעט טבע בים, בחוף מליבו, קליפורניה. לאחר שניצל על ידי גל שנשא אותו בחזרה לחוף, התקרב יותר לדת ולרוחניות, והחל להתעניין בבודהיזם, זן, אי צ'ינג, נומרולוגיה, קלפי טארוט ואסטרולוגיה.

באותו זמן אחיו הבכור, דייוויד, התגייר והתחתן עם אישה ישראלית. ביולי 1977, במהלך ביקור בישראל, קנה דייוויד עותק של הקוראן בירושלים והביא אותו לסטיבנס כמתנת יום הולדת. זו הייתה עבורו נקודת המפנה במעבר לאסלאם.

סטיבנס חידש בהדרגה את הקריירה המוזיקלית שלו, תחת השם יוסוף אסלאם, החל משנת 1990.

בשנת 2000 הוציא יוסוף אלבום בשם "A Is for Allah" שנועד ללמד ילדים את האלפבית הערבי ואת יסודות האסלאם.

בשנת 2003 הקליט מחדש מספר שירים שלו והשתתף בהופעה למען נפגעי איידס באפריקה בחסותו של נלסון מנדלה.

בשנים הבאות חזר יוסוף לשיר ולהופיע עם עדכון של חלק ממילות שיריו הוא הופיע אף בטקס חלוקת פרס נובל לשלום בשנת 2006 .

בראיונות מתחילת המאה ה-21 הוא הביע חרטה על התנתקותו החדה ממעריציו, ואמר שטעה בפרשנותו לנושא המוזיקה באסלאם: "חשבתי שזו כפירה, וזו אולי הייתה הטעות שלי." בראיונות אמר שהוא חושב שהוא מסוגל לבטא את עצמו מבחינה מוזיקלית בלי להפר את כללי הדת.

תקליטו האחרון " התפוח הצוחק " יצא ב-2017.

ואיך כל זה מתחבר ?

העולם סביבנו נע בקצב שלו ,שנים חולפות וימים עוברים ,מלחמות ,ושמחות  ,אסונות ותקוות מתערבבות להן יום יום שנה שנה , באותם תאריכים בשנים שונות כמו נעים ביקומים מקבילים התחלות חדשות ,יציאה לחיים אחרים מחד, וסגירת מעגלים וסיומות עצובות מאידך .

המציאות מכילה בתוכה בו זמנית אהבות ואכזבות ,שמחה וחיוך וכאב עמוק ,דממה אילמת  ומוסיקה נפלאה , יאוש וגם תקווה…מעבדות לנשיאות….מאסון  ליצירת תקווה…מגילויים לאובדן …ואז לאמונה ותקווה מחדש. וכשאנו שולחים את עצמנו או את ילדינו , את הדור הבא  אליו  כמו שחלקנו עשו כעת חיה לפני 30 שנה ,עת התגייס ובננו הבכור יעשה זאת בקרוב…וכמו שכל אחד עושה בחיי היום יום . כעצתו של אב לבנו או ביתו ..כדאי שנהיה מעט זהירים , כי העולם בחוץ קצת מאתגר וסכנות  מגוונות מצויות בו ….אך במקביל נאהב ,נאמין נחלום  ולא נאבד תקווה למרות שהעולם לא רק, אבל גם  קצת פראי וקשה לפעמים...ובשירו המקסים של קט סטיבנס "  FATHER AND SON", יש לו כמה מילים ועצות לאמר לבנו טרם צאתו לעולם הגדול.

שבת  נעימה לכולם ,היו זהירים.

תוספת חריגה בנימה אישית,סליחה אבל  תרשו לי:

למי שקרא עד כאן ,הפינה נכתבה ביום רביעי בלילה ,טרם קיבלנו את ההודעה על לכתו בטרם עת של אלון אסקיו . חבר יקר ואהוב איש עבודה ועשיה למען כולנו,ללא כל פוזה ועם לב רחב וידיים חסונות , חבר נפש ,שכן ,ובן מושב.  אז בלב שבור אלון , והמון אהבה וכאב הפינה מוקדשת לך.אלון היקר ,היכן שאתה , אי שם במרומים עם כל הכוכבים שברקיע ,בין חומר לאנרגיה , בין מציאות לזיכרון. נוח לך על משכבך בשלום. לנצח אחי .. נזכור אותך תמיד. I KNOW YOU HAD TO GO .

20

בין עצי היער, 
על גזעו הסב, 
כבד ימים וסער 
עץ אלון ניצב. 

הו-א, הו-א, הו-א 
למה ומדוע 
נד העצב בעולם.

(יורם טהר לב-עץ האלון)

אלון אסקיו  (1974-2017).

 

It's not time to make a change

Just relax, take it easy

You're still young, that's your fault

There's so much you have to know

Find a girl, settle down

If you want you can marry

Look at me, I am old, but I'm happy

I was once like you are now, and I know that it's not easy

To be calm when you've found something going on

But take your time, think a lot

Why, think of everything you've got

For you will still be here tomorrow

But your dreams may not

How can I try to explain

Cause when I do he turns away again

It's always been the same, same old story

From the moment I could talk I was ordered to listen

Now there's a way and I know that I have to go away

I know I have to go

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s