אתגרים הם מה שעושים את החיים מעניינים, להתגבר עליהם זה מה שהופך את החיים למשמעותיים.

"הערב מט לשקוע ,וכוכבים ראשונים החלו ללבלב על המצע הכחול המשחיר . בכ'ט לחודש  חשוון הירח כמעט ואיננו , ואורו קטן מאורו של  נר ,החושך קרב . הוא התחבט עם עצמו והתקשה להחליט  היעמיס את כלבו הפצוע על כתפיו  ויעלה את כל מעלה ההר הגבוה עד לביתו של רופא הכפר ,או שמא יכנע לתשישות שפשטה בגופו וימתין על אם הדרך לעזרה…. ..זנב כלבו האהוב חדל מלכשכש ,ונשימותיו כמעט שלא נישמעו, ובשעות כאלו בעמק נידח זה כמעט ואפסו הסיכויים שכלי רכב כלשהו יעבור ..עיניו כבדו וגופו לאה …הוא גחן מטה ובכוחות אחרונים הניף את  חברו הנאמן ..אנחנו נצליח לחש לו  בשאריות אויר ראותיו..אנחנו נצליח…."

בוקר שבת חם של חודש מאי ,ביום ה-133 של השנה הלועזית ותחילתו של השבוע ה-20 של שנת 2017 , והשמש כאילו כל זה לא מעניינה ,שבה ושולחת בנו את קרניה החמות לעוד שבוע שרבי והביל והופכת את השהות בחוץ לאתגר……..אך מהוא בעצם אתגר ???

אם נפנה למילון נמצא את ההגדרה הבאה   :" מטרה שיש להתאמץ על מנת להשיגה " .

הגדרה מעט שונה מגדרה זאת כ :" רעיון המגרה את רצונו של אדם להתמודד איתו, להשיגו או להתגבר עליו"

למשל : " ללכת למכולת ..זה לא אתגר , אך ללכת למכולת  ביום שרב כבד כאשר רגל אחת מגובסת…זה כבר אתגר …..או לחילופין  לצחוק ולחייך זה לא ממש משימה קשה ,אך היא קשה שבעתיים אם היא צריכה לבוא עם צורך לעודד מישהו לאחר קבלת בשורה קשה .

כלומר הקושי בביצוע יכול להפוך משימה פשוטה מחד לאתגר לא קל מאידך.  והקושי הוא לעיתים מחסום ולעיתים הוא הופך לתמריץ מאתגר ועלינו לבחור איך לראות אותו…תמריץ או מכשלה.

ולמה הפינה עוסקת בשאלה זו  ?

כי היום  13/5 מציינים בעולם כולו ,אך בעיקר בברטניה שני אירועים שהמילה "אתגר"  מתנוססת מעליהם…ומעוררת השראה.

הראשון הוא :   מלאת 77  שנים  (13/5/1940) ,לאחד הנאומים המפורסמים " דם יזע ודמעות "  נאום אותו נשא ראש ממשלת בריטניה " וינסטון צ'רציל".

images

הנאום נישא בפני בית הנבחרים הבריטי כאשר גרמניה ומדינות הציר היו בתנופה לאחר פלישתם לצרפת  ושטפו כנחשול כיבוש על בלגיה ,הולנד ולוקסמבורג …תנופה אדירה ומזרה אימה שהפילה חיתתה על העם הבריטי שהיה בדיוק לאחר החלפת שלטון וצ'רציל קיבל את משימת הקמת הממשלה…וינסטון ידידנו נשא נאום היסטורי על הקשיים הצפויים בשנים הקרובות של הלחימה ועל האתגר העצום העומד בפני האומה, הוא לא ניסה ליפות את המצב ,אך ציין כי נכונות נחישות ועמידה איתנה יביאו להצלחה….(מתכון  בדוק לעמידה באתגרים)

" אנו נמצאים בשלב ההתחלה של אחד הקרבות הגדולים ביותר בהיסטוריה. אנו פועלים בנקודות רבות אחרות- בנורווגיה ובהולנד- ועלינו להיות מוכנים בים התיכון. הקרב האווירי נמשך, ויש לערוך הכנות רבות כאן, בבית.……  לא אוכל להציע דבר מלבד דם, עמל, דמעות ויזע. צפויה לנו תלאובה קשה שבקשות. לפנינו חודשים רבים, רבים ביותר, של מאבק וסבל…… שואלים אתם, מהי מטרתנו? אענה במילה אחת. המטרה היא ניצחון. ניצחון בכל מחיר; ניצחון למרות כל האימה; ניצחון, תהיה הדרך ארוכה וקשה ככל שתהיה, שכן בלא ניצחון אין לנו תקומה.

נוטל אני עלי את המשימה בהתרוממות רוח ובתקווה. אני סמוך ובטוח כי הדעת לא תסבול כישלון מטרתנו בקרב אומות האדם. מרגיש אני כי עומדת לי הזכות בשעה הרת גורל זאת לתבוע את עזרת הכל ולומר, "עזרו עוז, קדימה נצעד בכוחנו המאוחד"

והאירוע השני הקשור ל"אתגר" הוא  …בעצם היא " אליסון  הרגריבס" .

אליסון הייתה מטפסת הרים בריטית שנולדה ולמדה בדרבישייר שבבריטניה.

270px-Alisonhargreaves

בשנת 1993 טיפסה על האמא דאבלם  שבנפאל ', בשנת 1995 טיפסה על האוורסט בטיפוס סולו וללא חמצן , ובכך הייתה לאדם השני (אחרי ריינהולד מסנר ) מעולם שעשה זאת. אליסון גם טיפסה את ששת הקירות הצפוניים הגדולים של האלפים בסולו, ….בעונה אחת, והיא האדם היחיד שעשה זאת.

בין הקירות הללו נכלל גם הפייס (מפנה) הצפוני של האייגר, שידוע כקשה במיוחד.

בשנת 95 נטלה על עצמה אתגר עצום של טיפוס על שלושת הפסגות הגבוהות בעולם בטיפוס סולו ללא חמצן  וללא סיוע בשנה אחת….תחילה טיפסה את האוורסט  וסיימה אותו ,לאחריו שבה לביתה למנוחה בת שלושה חודשים .לאחר מכן נסעה לפקיסטן על מנת לטפס לפסגת ה-K2 הוא הר גבוה ברכס קארקורם , שנמצא על גבול  סין וצפון פאקיסטן . גובהו 8,611 מטר, והוא ההר השני בגובהו בעולם לאחר האוורסט , שגובהו 8,848 מטר.  .היא הצטרפה למשלחת מעורבת אמריקאית ,ספרדית  וניוזילנדית והקבוצה העפילה מעלה ,כשהיו קרובים 12 שעות מהפסגה הגיעה התרעת מזג אויר קשה .חלק מהקבוצה עשה פרסה והחל לרדת ,אליסון ועוד חברים המשיכה מעלה, עם קבוצה של מטפסים מספרד .היא נראתה לאחרונה ב 13/5/95  בשעה 1845 אחר הצהריים הבהירים .עם בוא הסופה היא ושאר החברים נעלמו וגופותיהן נקברו בשלג ולא אותרו עד היום.

לאחר מותה אמר בעלה של אליסון כי הוא יכול לשמוע אותה חוזרת שוב ושוב על משפט שהיה אהוב עליה: "יום אחד כטיגריס עדיף על אלף ימים ככבשה"

ומשני הבריטים הללו אנו נעים במוסיקה ללהקה…בריטית אחרת " מעמידי הפנים " THE PRETENDERS

the-pretenders-pretenders-447311

המדובר הוא בלהקת רוק שהוקמה בבריטניה בשנת 78 ע'י הסולנית וכותבת/ מלחינה כרייסי היינד  עם עוד שלושה חברים נוספים  ,במהלך השנים הייתה תחלופה רבה בין חברי ההרכב, והיינד היא חברת ההרכב המקורי היחידה שנותרה בלהקה בכל גלגוליה עד היום.

היינד הקימה את הלהקה, שכללה מלבדה את פיט פארנדון (שלאחר מכן היה גם בקשר רומנטי עם היינד, על גיטרה בס), ג'יימס האנימן-סקוט (גיטרה)  וגרי מקילדאף (תופים). הלהקה, בשלב זה עדיין  פעלה ללא שם, הקליטה חמישה שירים ביולי 1978, ביניהם גם את ""Stop Your Sobbing". גרי מקילדאף הוחלף במרטין צ'יימברס, והיינד החליטה לקרוא ללהקה "הפריטנדרס", על שם שירם המפורסם של הפלטרס    "The Great Pretender       :.

הלהקה עברה שינויים וחילופים שונים וזכתה להצלחה בברטניה ובעולם .שניים משיריה שולבו בסרט מסדרת ג'ימס בונד בשנת 87 ( באיזור המסוכן ).

סה'כ הלהקה שפעילה עד היום הוציאה 9 אלבומי אולפן ו3 אלבומי אוסף.

ולמה זה קשור ??

אז לא אחת בחינוך ילדינו ,ובחיינו אנו אנו עומדים בפני צמתי החלטות  או בפני אתגרים הנראים לנו לא קלים לביצוע ,ואחד הדברים שמגבירים את המוטיבציה אצלנו זה הידיעה שיש לנו בן משפחה חבר או ידיד שיעמוד לצידנו בעת הקושי /אתגר אותו אנו צריכים לבצע ..וכן נדרש אומץ לעשות זאת.  ולא אחת אנו נמנעים מביצוע האתגר או המשימה מחשש של "מה יהיה אם נטעה , או נכשל."..אז הן וינסטון צ'רציל  שהיום זה היום בו נאם את נאום  "דם יזע ודמעות "והן אליסון המטפסת  שהיום מלאו 22 שנים למותה ,הוכיחו שמי שנחוש ומעז הוא זה שגם יצלח את הקשיים ….וכריסי היינד והפריטנדרס ?? מה להם ??

אז יש לפריטנדרס שיר נהדר  משנת 94 ( מומלץ בכל פה לקרוא את המילים ) בו היא אומרת  (לבן או לידיד ) שהיא תעמוד לצידו/צידה  , כאשר הוא/היא  בצומת החלטה או קושי  ,לא משנה מה יחליט ומה יעשה,היא תמיד תעמוד לצידו . וכל מה שיעשה ,גם אם יטעה  לא יגרע מאהבתה אליו /אליה .

Oh, why you look so sad? The tears are in your eyes
Come on and come to me now
But don't, be ashamed to cry, let me see you through
'Cause I've been in the dark side too
When the night falls on you, and you don't know what to do Nothing you confess, could make me love you less

I'll stand by you, I'll stand by you
Won't let nobody hurt you, I'll stand by you

So, if you're mad, get mad, don't hold it all inside
Come on and talk to me now
Hey, what you got to hide? I get angry too
Well, I'm a lot like you
When you're standing
At the crossroads, but don't know, which path to choose
Let me come along, 'cause even if you're wrong

Take me in to, your darkest hour
And I'll never desert you, I'll stand by you

And when, when the night falls on you, baby
You're feeling all alone, you won't be on your own 

אז שתהיה שבת נעימה לכולם ,תמיד זכרו את שאמר אלמוני :

"אני לא מתחרט על הדברים שעשיתי, אני מתחרט על הדברים שלא עשיתי, כאשר היה לי הזדמנות"

ותמיד עימדו לצד מי שאתגר עומד מולו זה יעלה את סיכוייו לצלוח אותו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s