blowin in the wind

alfred_nobel1

שאו זימרה ותנו תוף ,כינור נעים עם נבל .

צהרי יום שישי של אחרי כיפור ,תמו תרועות השופר , והחלו מצהלות הזוכים .אי שם בצפונה של אירופה הוכרז אמש זוכה פרס נובל לספרות ,ולפני שבוע הוכרזו שני זוכי פרסי נובל לכלכלה.

ופינתנו השבוע נישאת ברוח אל שטוקהולם הקרירה שם נפגוש את הכימאי המדוכא ,ואת זמר המחאה שיפגשו בזמן הקרוב.

הכימאי-אלפרד ברנהרד נובל , ( 21/10/1833–10/12/1896 ) נולד כבן שלישי מתוך ארבע לאב שהיה בעל עסק לייצור מוקשים ימיים ,בצעירותו  עבר עם משפחתו לסנט פטרסבורג ומאחר ומשפחתו הייתה בעלת אמצעים זכו הוא ואחיו לחינוך וחשיפה למדעים ונשלח ללמוד הנדסה כימית באירופה שם התוודע לניטרוגליצרין ותכונותיו הנפיצות  ,אלפרד התעניין גם בספרות למורת רוחו של אביו.

בעקבות הרעה במצב העסקים שבה המשפחה לשוודיה ושם המשיך לחקור  ולבסוף הצליח אלפרד לייצב את הניטרוגליצרין , על ידי ערבובו עם חומרים לא פעילים כגון פחם ונסורת, ולהפוך את השימוש בו לבטוח. ב-1867 הוא רשם פטנט על ההמצאה לה קרא "דינמיט". בהמשך חייו הוא המשיך לפתח חומרי נפץ נוספים, בעלי עוצמה גדולה יותר ובטיחות טובה יותר. הוא התגורר בפאריס, אולם את מרבית חייו בילה בנסיעות בין מפעליו הרבים. בסך הכול רשם יותר מ-350 פטנטים.

נובל צבר הון רב מייצור חומרי נפץ, בשוודיה וביותר מעשרים מדינות אחרות, ומשדות הנפט בבאקו, שהוא ואחיו היו שותפים לפיתוחם.

כוונותיו של אלפרד היו טובות .פיתוח הדינמיט נועד לסייע בכריית מנהרות ומסילות רכבת ,ולסייע בסכירת סכרים ,אולם די מהר הבינה האנושות את הכח הטמון בדינמיט לצרכי …מלחמה . משנוכח אלפרד בתוצאה הרעה של מחקריו והמצאתו, שקע בדיכאון עמוק ממנו לא יצא עד יומו האחרון עת נפטר בביתו בסן רמו משבץ מוחי בגיל 63.

טרם מותו הניח צוואה בה ציווה את כל הונו שצבר (100 מיליון דולר +והריבית מהשקעה סולדית) לקרן שתיתן פרס בחמש קטגוריות ,לאנשים שיתרמו לאנושות ( פיזיקה ,כימיה ,פיזיולגיה+רפואה ,ספרות ,שלום ) בהמשך נוסף פרס נובל לכלכלה ,אך מאחר ולא היה בצוואה הוא ממומן ע'י הבנק השוודי.

אמרנו שהכימאי המדוכא יפגוש את הזמר ?

3123554-85_36

ומי הוכרז אתמול כזוכה השנה בפרס נובל לספרות  ? " הזמר ",בדיוק יובל  50 אחר זכיתו של יהודי אחר ,באותו פרס ???

כמובן ,אתם וודאי מכירים את הזמר  שמו : שבתאי זיסל בן אברהם ורחל רבולבסקי , (שמו היהודי המלא)…..או כפי שכולם מכירים ..בוב דילן. (50 שנה אחרי ש'י עגנון שזכה בעבור ספרו "אורח נטה ללון")

שבתאי (בוב ) נולד בדולות שבמינסוטה  ארצות הברית,כרוברט אלן צימרמן, למשפחת מהגרים יהודית .בשנת 1959 החל דילן ללמוד באוניברסיטת מיניאפוליס, ולנגן עם נגני הפולק המקומיים, אז גם החל לכנות את עצמו "בוב דילן". יש הטוענים שמקור הכינוי הוא במחווה למשורר הוולשי דילן תומאס, שהיה אהוב עליו, אך דילן הכחיש זאת וטען כי מקור הכינוי בשמו של דודו, דילון.

 

בתחילת דרכו כתב וניגן בעיקר שירי פולק קאנטרי ובלוז מהם הושפע  בילדותו מהאזנה לרדיו . באמצע שנות ה–60 החלה פריצתו המקצועית לאחר שהתנועה לזכויות האזרח אימצה את שירו "Blowin' in the Wind". "דילן הפך  לסמל ואייקון.

בשנת 1963 כבר היה דילן פעיל משמעותי בתנועה לזכויות האזרח. הוא הופיע בכינוסים חשובים, בין היתר בוושינגטון , בכינוס בו נאם מרטין לותר קינג  את נאום "יש לי חלום" המפורסם שלו.

בתחילת 1963 הוציא דילן את האלבום "The Freewheelin' Bob Dylan" שהצליח מאוד והיה לאלבומו המוצלח עד יציאת "Highway 61 Revisited" ב-1965. באלבומו "The Times They Are A-Changin" הציג דילן השקפה פוליטית, מתוחכמת וצינית יותר על החיים. האלבום עסק בנושאים קשים כרצח של פעיל זכויות האזרח  מדגא אווס, התפוררות קהילות הכורים והחוואים המסורתיות וכלל את השיר "The Lonesome Death of Hattie Carroll", המתאר רצח של משרתת בידי אדוניה (במרומז רצח של שחורה בידי לבנים.)

"ההשפעה שלו על המוזיקה בת זמננו עמוקה ומוחלטת", כך הוגדר  בוב ע'י  האקדמיה השוודית. "הוא כנראה גדול המשוררים החיים כיום", הוסיף חבר האקדמיה פר וסטברג. לפני דילן לא זכו משוררים רבים בפרס נובל לספרות. האחרון שבהם היה תומאס טראנסטרמר ב-2011.

יצירותיו של בוב מרובות וכך גם זכיותיו בפרסים ותארים רבים ,הוא ידע עליות ומורדות בהערכה אליו וליצירותיו ,יחסיו עם היהדות ידעו עליות ומורדות וכללו התנצרות ב1978 וחזרה ליהדות (חב'ד) ב-1982 ,אך שיריו היו ונותרו מורשתו הנפלאה.

הוא הוציא  בסה'כ 36 תקליטים ,9 אלבומי אוסף ו -3 תקליטורי די וי די .

והופיע בישראל שלוש פעמים ,האחרונה ב -2011

אחת מאמירותיו המפורסמות :" "אדם הוא סיפור הצלחה אם הוא, קם בבוקר והולך לישון בלילה, ובין קימה לשינה עושה את מה שהוא רוצה לעשות."

אולי באמת שווה לכולנו לחשוב על זה כדרך חיים.

אחד היחודים של דילן היה השוני שהכניס לשירה האמריקאית ,כאשר החל לכתוב שירים שחרגו מיחסי " "היא והוא " ועסק במה שהטריד אותו ,ניתן לראות זאת היטב בשירו "התשובה נישאת ברוח" להלן קטע מתוכו :

How many roads must a man walk down
Before you call him a man?
How many seas must a white dove sail
Before she sleeps in the sand?
Yes, and how many times must the cannon balls fly
Before they're forever banned?

the answer, my friend,

is 

blowin' in the wind The answer is blowin' in the wind.

התשובה נישאת ברוח ,מזל טוב שבתאי (בוב ) וברכות לזכייה בנובל…ולא נורא עמוס אוהבים אותך ,בפעם הבא אולי ,,בשבילנו אתה תמיד הזוכה.

שבת שלום לכולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s