שלא נאבד את הראש…

"הוד מלכותו אתה חייב לעזור לי , כן אני יודע שהמצב הכלכלי לא בשיאו , אבל אין מה לעשות , על מנת למגר את הפשע ולהיפטר מאנשים שראשם סחרחר ,אנחנו חייבים לשמור את העסק עובד במלא הספקו. אתה יודע הרי שבזמן האחרון המכונה עובדת ללא הרף ….לא הוד מלכותו אמרתי הרף…עם ה…..לא ערף.

אז אתה שומע הוד מעלתו ? מחירי המתכת עלו , עלויות ההשחזה והנקיון עלו , ואם אנחנו רוצים לשמור על צרפת מכל ה- BAD GAYS , צריך להשקיע , ככה נוכל לישון עם ראש שקט ,הוד מלכותו…"

הוא הביט בשארל ממרום כסא המלך ,ולאחר פנה אל סגנו …" הנרי ,אני מורה לך לתת למר שארל 16000 לירות על מנת לשדרג את העסק , וכן להרים את התשלום החודשי אליו ב15% …תוספת יוקר" ….הנרי בהה במלכו בפליאה ואחר הנהנן כי רשם לפניו ( צרפת ,ארמון המלוכה בפריז ,שלהי המאה ה-19)…

שבוע שלישי של חודש יוני ,ילדינו סיימו את שנת הלימודים ,וקמו מספסלי הכיתות בדרכם אל החופש הגדול , הים ,והארטיקים…חלקם יצאו לקורסי מדצ'ים , חלקם ידריכו בקייטנות ,יש שיצאו לטיולים בארץ ובחו'ל ,ויש שילכו לעבוד . לחלקם תהיה זו חופשה אחרונה בטרם יעטו מדים וילכו לצבא.

פינתנו שעולה השבוע , שינתה מתכונתה תצא מדי פעם ,ולא באופן שבועי. בהזדמנות זו אני מודה לכל המגיבים לפינה האחרונה , הופתעתי מכמות התגובות ומהחום, המון תודה .

אז בואו נתחיל בשאלה מהוא בעצם האושר ??

האם הוא מצב קיומי ? האם זו צורת חיים ? או אולי זה רק רגע קצר שחולף ? , שמא זה חיוך של אהוב/ה , צחוקו המתגלגל של ילד ? , שליטה וכח ? הון עתק בחשבון הבנק? או אולי השפעה וכבוד ? אולי הוא מסתכם בשלוש כפים ?

סביר להניח כי שאלה זו וודאי העסיקה רבים .אך לא מעט פעמים כאשר אנו שואלים , נשמעת התשובה הבאה ? " אם אתה קם בבוקר ,ויוצא לעבודה עם חיוך …מצאת את יעודך , אתה מאושר…" , על פניו זה נשמע לא רע , אתה עוסק במשהו שגורם לך לפרנס את משפחתך , ולצאת את ביתך בכל בוקר עם חיוך…

אבל אז עולה השאלה , תלוי במה את/ה עוסק/ת . נניח שאתה שוזר פרחים לימי הולדת ומשמח אנשים…?…אושר . ואם את רופאה שמצילה חולים ….?….אושר….אם את מורה המעניקה כלים וידע לתלמידים ?….אושר…נגר שבונה רהיטים ללקוחותיו ?…אושר……….אבל מה אם אתה צריך לקום בבוקר ולצאת לעבודה כ….מוציא להורג ?? …אושר ???…יוצא עם חיוך לדרך ???…ובגמר היום יכול לאמר לעצמך ….עוד יום מוצלח נגמר ??…למה אני שואל …תיכף נדע.

שארל אנרי סנסון

פינתנו השבוע תעסוק בעסק המשפחתי של משפחת סנסון …ודאי יהיה מי שירים גבה וישאל " מי לעזאזל זו משפחת סנסון …תהרוג אותי אני לא יודע "…..טוב אז לגבי " התהרוג אותי " עדיף לא לאמר בקול כי עיסוקה המשפחתי של משפחת סנסון היה ….הוצאה להורג.

הימים הם ימי המחצית השניה של המאה ה-18 .המקום צרפת ,….החווה את המהפכה שתשנה את פני העולם כולו…מעולם ישן של מעמדות דתי ומלוכני ואריסי …לדמוקרטיה ,שיוויון וחירות מושגים די חדשים ומהפכניים באותה עת.

המונים מסתערים על הבסטילייה

מטבען של מהפכות ,הן דורשות בשלב כלשהו דרך להיפטר מכל מי שעומד בדרכן ובמקרה של המהפיכה הצרפתית על הכוונת היו המלכים , האצילים , האליטה העשירה וכל מי שתמך בהם…אך מה עושים עם כל אותם אנשים ?? , הפתרון שעלה בראשם הוא להיפטר מראשם של העומדים בדרכם ….לא מילולית…אלה פיזית. ולשם כך הם נעזרים בכלי אשר יוצר לראשונה באנגליה ( " מערפת " בעברית תקינה ) או כמו שהכרנו בהמשך..גיליוטינה.

המכשיר כונה לראשונה "גרדום הליפקס" , ונבנה באנגליה עבור המתת הבקר. הרעיון היה שזה מוות מהיר ללא סבל מתמשך לבעל החיים. המכשיר הנוראי קיבל שמות שונים במהלך המאה ה-14 כאשר החל לשמש ככלי להוצאה להורג של פושעים ברחבי אירופה. באיטליה זכה לשם "מאנינה" (נשמע חביב ) , ואילו בסקוטלנד האפרורית והגשומה זכה לכינוי "הבתולה הקדושה "( מה קדוש בה רק השד יודע ).

ז'וזף אינייאס גיוטן

אגב את שמו הפופולרי כיום "גיליוטינה" , קיבל הכלי מהפיזיקאי ז'וזף גיוֹטֵן (Guilliotin), חבר באספה הלאומית בצרפת. ביוזמתו נחקק חוק הקובע שכל עונשי המוות יוצאו לפועל במתקן זה ללא תלות במעמדם החברתי של הנידונים למוות, וזאת כדי לשמור על שוויון בין המעמדות. מה שנקרא אם כבר צדק ..אז עד הסוף.

אנו נשוב כעת למאה ה-18 אל צרפת המהפכנית ואל מש סמסון.

כאמור המהפיכה מתגלגלת , הקהל דורש להמית את כל "הרעים" אשר גרמו לסבלו , והביקוש לפתרון מוות מהיר מעלה את הרעיון להשתמש באותו מכשיר שיוצר עבור בהמות. המעניין הוא שיוזם הרעיון להשתמש בו היה דווקא רופא..מתוך מחשבה אמיתית , שכך לא יסבול הנידון מכאבי ראש מיותרים , כאלו שגם אדוויל פורטה לא יעזור.

שנים לפני כן , בשנת 1688 הצליח שארל סנסון (Charles Sanson 1658-1695) לזכות בתפקיד התליין הראשי של פריז ומאז התפקיד עבר במשפחת סנסון מאב לבן עד שנת 1840. הרופא המדובר היה נינו של מייסד השושלת, -שארל הנרי (1739-1807), אשר עתיד היה להיכנס להיסטוריה.

שארל אנרי אומנם רצה להיות רופא , אך חוליו של אביו אילץ אותו להכנס לעסק המשפחתי. ידידנו קיבל מהמלך לואי ה-16 את גלימת התליינים האדומה ואת התואר Monsieur de Paris ( למי שמכיר את פריז , מכאן שם הרחוב ליד הקונסיירז'רי).

בסרטי הקולנוע ובספרי ההרפתקאות למיניהן תמיד נתפש האיש על הגרדום כאיש רע עם מבט חמור סבר ומאיים , שארל הנרי לא תאם לתיאור . הוא מתואר כאדם די נחמד , אשר בזמנו החופשי, כאשר לא כרת ראשים, אהב מאוד לנגן על צ'לו וכינור , ואף סיפק עבודה לחברים . (טוביאס שמידט, חבר אשר בנה לו את כלי הנגינה……. בנה לו מאוחר יותר גם את הגיליוטינה , בוודאי הוסיף טא'צ אומנתי למכשיר).

לואי ה-16 תורם נדיב …ולקוח של הגיליטינה

כמו כל כלי עבודה הדורש טיפול 10,000 גם הגרדום שעבד ללא הרף ( הרף..לא ערף) ,נדרש לטיפול ותחזוקה , מאחר ומדובר בכלי "לטובת הציבור" , והמצב הכלכלי לא היה משהו ,פנה בשנת 1787 הנרי אל המלך לואי ה-16 על מנת שיסייע בתקציב שיפוצים. לגורל יש דרך מעניינת לגלגל את הענינים , הנרי קיבל העלאה במשכורת וסכום חד פעמי של כ-16,000 לירות לתחזוקה שוטפת. שאלת מליון הדולר היא האם לואי ה-16 היה עושה זאת אם היה יודע שבתוך מספר שנים הוא יהפוך לאחד ה"קליינטים" של ההשקעה.

הבחור שלנו למען האמת לא "מת" על המקצוע שלו , וגם די אהב את רעיון המלוכה , וביקש לפרוש מעיסוקו . ההמון שלא אהב את חיבתו למלך חשב להיפטר גם ממנו….אולם בגלל הביקוש הגבוה של הוצאות להורג הוא נותר בחיים..בכל זאת מקצוען בתחומו . וכך ב21 לינואר 1793 נאלץ הנרי לממש את השיפוץ , דווקא עם המשקיע… המלך לואי ה-16.

כבר אמרנו שלגורל יש לא מעט ציניות בדרכיו ? , אז הנה עוד דוגמא..שארל הנרי שעסק בהוצאה להורג ולא חיבב את עיסוקו , חשב להעביר את העסק לבנו גבריאל שהיה עוזרו , אולם הנ'ל שתפקידו היה להציג את הראש לקהל הנלהב לאחר הביצוע , באחד הפעמים ,הניף את ידיו לתרועות הקהל ,אך אז מעד מהגרדום כלפי מטה ..ונהרג.

ואם בהומור ציני עסקינן , אז אנרי המשיך את לעבוד בעסק של אביו עד מותו בגיל 73 בשנת 1840, מה שהפך אותו ,ככל הנראה, לתליין עם הפז"מ הארוך בהיסטוריה. בנו אנרי-קלמנט סלד מהמקצוע אך נאלץ להמשיך את המסורת המשפחתית. על מנת להתמודד עם המצוקה הנפשית ניהל אורח חיים פזרני, בתקווה שישכח מתלאות היום בעבודה . עד אשר מרוב פזרנות …בשנת 1847 נאלץ למשכן את הגיליוטינה שלו. כתוצאה מכך להוצאה להורג הבאה שלו הוא נאלץ להגיע עם גרזן…המלך ששמע על כך פיטר אותו , והורה לרכוש מחדש את הגליוטינה ,ומינה לו מחליף.

התליין בדימוס החליט להעביר את זמנו בכתיבת זכרונות וכתב ביוגרפיה משפחתית בשם "7 דורות של הוצאות להורג 1688-1847). אז למי שמעוניין לתפוס ראש שקט על ספר וכוס קפה….בבקשה.

הגיליוטינה הפציעה מדי פעם בספרים מחזות וסרטים עד שהגיע למשכנה הסופי במוזיאון מדאם טוסו בלונדון. היא מופיעה בספר עלובי החיים של ויקטור הוגו המתאר אותה כייצור מפחיד, הלועט את קורבנותיו בתאוות דם נקמנית. למעשה זוהי בעצם אלגוריה למערכת הצדק הצרפתית של אותה תקופה.

בסרט "האלמנה מסן פייר" (צרפת 2000 ,סרטו של פטריס לקונט, עם ג'ולייט בינוש) מתוארת סיטואציה, שבה אנשי אי צרפתי בודד מחכים חודשים רבים לבואה של הגיליוטינה, על מנת שיוכלו להוציא להורג רוצח.

בספר "סקרלט פימפרנל" (הראשון בסדרת הרומנים ההיסטוריים מאת הברונית אמה אורצ'י) , בהמשכיו ובעיבודים הרבים שנעשו לו, מסופר סיפורו של אציל אנגלי בימי המהפכה הצרפתית, שבעזרת קבוצה קטנה של שותפים (שאינם מודעים לזהותו האמיתית) מציל צרפתים מאימת הגיליוטינה.

רוטשילד -מחאת צדק חברתי

הסופר אלבר קאמי , הביע את מחשבותיו על נושא עונש המוות ,יעילותו ומשמעויותיו בספר "הרהורים על הגיליוטינה" , ואפילו פה אצלנו במסגרת הביאנלה לאומנות שנערכה בהרצליה בין השנים 2007-2009 , הוצגה ברחבה בשנת 2007 גיליוטינה מעץ מאת האומן אריאל קליינר. וכן במחאת "הצדק החברתי הוצבה אחת בשדרות רוטשילד בתל אביב

בספרי "חומריו האפלים" ( טרילוגיית ספרי פנטזיה, שכתב פיליפ פולמן. הטרילוגיה יצאה לאור באנגליה בשנים 1995–2000) של פיליפ פולמן, מופיעה "הגליוטינה הכסופה" המשמשת לניתוק האדם מהדמון שלו, המייצג חלק מרכזי בנפשו של האדם.

בקיצור ניתן לאמר באופן סרקסטי ,שקשה להוציא את הראש מהגיליוטינה ,אך קשה יותר את הגיליוטינה מהראש.

ובכדי להרים את הראש למעלה לאחר מעללי הגיליוטינה ,נעבור בחדות במוסיקה אל זמרת שכבר הופיעה בעבר פעמיים בפינתנו , והפעם למרבה ההפתעה שוב מרימה את הראש למעלה , לשחקים , הלוא היא הזמרת ליידי גאגא.

מאחר וכבר סיפרנו עליה בעבר נציין רק מס דברים בקצרה. סטפני ג'ואן אנג'לינה ג'רמנוטה (באנגלית: Stefani Joanne Angelina Germanotta; נולדה ב-28 במרץ 1986), הידועה בשם הבמה ליידי גאגא (Lady Gaga), היא אשת אשכולות מדהימה : זמרת, דוגמנית, אשת עסקים, פזמונאית ומלחינה , וגם שחקנית אמריקאית.

בשנת 2007 החלה להופיע במועדונים ופסטיבלים ושנה לאחר מכן, הפכה לזמרת בינלאומית עם אלבום הבכורה "The Fame".במשך שנות הקריירה שלה, גאגא מכרה מעל 150 מיליון סינגלים ו-30 מיליון אלבומים ובכך נכללת ברשימת האמנים שיאני המכירות בכל הזמנים ומוכתרת כמוזיקאית הרביעית המרוויחה ביותר בעשור של 2010.

הישגיה כוללים 14 שיאי גינס, 13 פרסי גראמי, 2 פרסי גלובוס הזהב, פרס אוסקר מתוך כ-4 מועמדויות, 18 פרסי VMA, ו-3 מועמדויות לפרס אמי. בשנת 2015 היא הוכרזה כאמנית השנה של בילבורד ובמקום הרביעי ברשימת המוזיקאיות הגדולות ביותר בערוץ VH1 ב-2012. במגזין טיים, הגיעה למקום השני בסקר האנשים המשפיעים ביותר בעשור האחרון. תרומתה של גאגא לקהילה והאקטיביזם החברתי שלה כוללים עבודה הקשורה למודעות לבריאות הנפש ולזכויות קהילת הלהט"ב. בשנת 2012, הקימה את הארגון ללא מטרת רווח, "Born This Way Foundation" המתמקד בהעצמת בני נוער, עזרה בבריאות הנפש ומניעת בריונות.

אפשר להאריך ולספר בשבחה אך אנו נעצור כאן.

אז למה גיליוטינה היום ולמה דווקא ליידי גאגא ?

אז היום ה17/6 ימלאו בסהכ 84 שנים !!! להוצאה להורג האחרונה בצרפת באמצעות גיליוטינה..לא לפני 150-200 שנה אלה רק 84. (17/6/1939) הנידון האחרון היה אז'ן ויידמן שהוצא להורג באשמת רצח רקדנית אמריקאית.

המהפכה הצרפתית שיצאה לדרך על מנת להביא לצדק שוויון וחירות השתמשה בכלי נורא זה על מנת להיפטר ממה שהוגדר בתחילה כאויבי העם , אט אט המושג הלך והתרחב , ובהמשך אף הוגי המהפכה מסרו ראשם לגיליוטינה ( רובספייר שהיה מגדול הוגי הדעות שהובילו את המהפכה..היה בעצמו מאחרוני הלקוחות של הגליוטינה. כמו גם לואי ה-16 שהשקיע בעסק של מש' שארל מצא עצמו לבסוף מאבד את הראש…באותה השקעה….חשוב לדעת להשקיע נכון…לך תדע לאן זה מוביל..)

וליידי גאגא…היא פה כדי להרים לנו את הראש בחזרה למעלה…לשחקים . איך היא עושה זאת ? שירה hold my hand , הוא בימים אלו ממש , שיר הנושא לשובר הקופות הכי גדול שהיה אולי בעשור האחרון "אהבה בשחקים: מאבריק" ( TOP GUN -MAVERICK) שיצא לפני שלושה שבועות וכבר מגרד את הכנסות של מיליארד דולר בזמן הכי מהיר.

לכל הוותיקים שגדלו על הסרט הראשון מלפני 36 שנה ,הסרט הוא המשך לסרט הראשון והשיר הוקדש לזכרונות של גיבור הסרט פיט מיטשל לחברו ( גוס ) שנהרג בסרט הקודם . הסרט אינו סרט מופת אך הוא נהדר קצבי עם אפקטים מדהימים (שטום קרוז מבצע בעצמו) . והקליפ יעיד על כך.

אז שתהיה לכולם שבת נהדרת , ושהראש ישאר תמיד למעלה ..ומחובר.

Hold my hand, everything will be okay
I heard from the heavens that clouds have been grey
Pull me close, wrap me in your achin' arms
I see that you're hurtin', why'd you take so long


To tell me you need me? I see that you're bleeding
You don't need to show me again
But if you decide to, I'll ride in this life with you
I won't let go 'til the end

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s