על אדמה רטובה ללא מעקה , אני מתחלק ולעולם אין קצה ( רמי.פ 1991)

זו הייתה שנה מיוחדת , הייתי בן תשע . לעיתים מנוזל , לעיתים משובלל , אבל בסה'כ די מרוצה מהחיים . מה כבר יכול להטריד תלמיד כיתה ג ?. את עיני פקחתי מדי בוקר , מניח שגירדתי את ראשי כל בוקר בדרך לצחצוח השיניים . יכול להיות שקצת ניפחתי את החזה מגאווה , {בכל זאת חצי שנה קודם היה מבצע אנטבה ושרידי הגאווה עדיין ניכרו בכל פינה.} , אבל אז לבשתי את תלבושת בית הספר ,"אבן העזר" , נטלתי סנדוויץ מעם המטבח ויצאת לדרכי אל העולם הגדול .

הוכרז: Star Wars: Squadrons הוא משחק קרבות החלל החדש של EA

והעולם אכן היה גדול , המון דברים קרו בו באותה השנה. השנה התחילה ב-3 לינואר עם שני חברי צעירים אלמונימים בשם סטיב . האחד ג'ובס והשני ויזניאק שהחליטו להקים את חברת "תפוח" היום היא קצת יותר מפורסמת ומוכרת פחות פירות וירקות , אלה בעיקר טלפונים ומחשבים , ועברה את שווי השוק של גודזיליון דולר ( זה לא טעות ..אפשר לחשוב שאת טריליון אנחנו מבינים) . ובאותו היום אך מסיבות שונות התאבד בישראל שר השיכון אברהם עופר .

כל ההצלחות של אפל ב 40 שנות חייה | חדשות אייפון
הסטיבים מהתפוח

חודש וחצי מאוחר יותר קורה נס..למה נס ? אתם שואלים ? , כי מי היה מאמין שמכבי תל אביב תנצח בפברואר 77 , את צ'סקא מוסקבה בוירטון שבבלגיה. כמעט חודשיים מאוחר (7 לאפריל) יותר מודיע ראש הממשלה יצחק רבין על פרישתו , בעקבות חשיפת חשבון הדולרים המפורסם ( 2000 דולר..בסהכ…אבל בזמנו החוק אסר על אחזקת חשבון בחו'ל , ואחריות אישית עוד הייתה ..וחוק זה חוק) ..ואולי בכדי לנחם את העם היושב בציון ..באותו היום בשעה 8 בערב , מכבי תל אביב זוכה על חודה של נק אחת באליפות אירופה הראשונה מול מובילג'רג'י ווארזה…ושמה אותנו על המפה.

ספורט - דעות - מנחם כהן nrg - ...אכלו אותה: מכבי ת"א כבר לא
אנחנו על המפה..ואנחנו נשארים על המפה

אז אם שמחנו לרגע שבועיים מאוחר יותר , ואולי כדי להסיר אותנו חזרה מהמפה ב24 לאפריל מוקם ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין ע'י ג'ורג' חבש. אך אנחנו עם חזק ונחוש , וב-17 למאי אנו עורכים בחירות לכנסת ה-9 , ומנחם בגין גבירותי ורבותי , משלים מהפך ,כפי שיאמר חיים יבין .הימין עולה לשלטון לכמעט ארבע עשורים ,לאחר ישיבה של למעלה משני עשורים בספסלי האופוזיציה.

מהפכת 77 | ישראל היום

קרו עוד המון המון דברים חשובים באותה השנה : ג'ון טרוולטה הרקיד את העולם עם שגעון המוסיקה , נשיא מצריים אנואר סאדת הגיע לראשונה לישראל ונאם בכנסת , ובדצמבר של אותה שנה כבר נחתם הסכם שלום . ילדת המבחנה הראשונה בעולם לואיז בראון באה לעולם , וזמר בריטי משנה את שמו ליוסוף איסלאם ואנחנו נמשיך להתרפק על השירים שיצר כשעוד קראו לו קאט סטיבנס….oh babey babey its a wild world... ועוד המון המון אירועים , שקצרה הפינה מלפרט .

שגעון המוסיקה – במחשבה שניה

אבל אנחנו נזכיר השבוע עוד דבר אחר שקרה באותה השנה…וואיג'ר 1.

ב-5 לספטמבר של אותה שנה מרתקת 1977 , משגרת נאסא לחלל את הגשושית וואיג'ר 1 במסגרת תוכנית וואיג'ר. הגשושית נבנתה כדי לחקור את מערכת השמש החיצונית, ולצאת מתחום מערכת השמש כמו פיוניר 10 שקדמה לה. זה נשמע די פשוט …נכנסים לחללית , שמים חגורת בטיחות, מניעים …משחררים קלא'צ ויוצאים לדרך. עוזבים את כדור הארץ , בצומת גלילות פונים למעלה וממשיכים ישר , ונוסעים להיכן שההגה מכוון…אבל האמת היא שהמציאות ..קצת יותר מורכבת .מרבית כלי החלל ששוגרו מכדור הארץ נעים במעגלים סביב כדור הארץ .

וויאג'ר 1 – ויקיפדיה
וואיגר 1

הכלים משוגרים מהארץ מקבלים תנופה הגונה מרקטות השיגור, נכנסים למסלול סביב כדור הארץ , מכבים מנועים ומשייטים במעגלים אינסופיים סביב הכדור שלנו. כאשר ירצו לשוב , הם יפעילו לזמן קצר את המנועים , יבצעו הסטה של המעגל וישובו הביתה ( התיאור מאוד בגדול ). אבל מה קורה שרוצים לצאת קצת יותר רחוק ? נעזרים בשיטה שגילו הרוסים במכון סטקולוב למתמטיקה בשנת 1959…השיטה נקראת מקלעת כבידתית .

הרעיון בגדול הוא לתזמן את חליפת החללית במסלול מוגדר , בדיוק כאשר חולף שם כוכב לכת משמעותי , וכך כח הכבידה של אותו כוכב מושך ומאיץ את החללית או לחילופין מאט אותה , וכך היא יכולה ללא שימוש כמעט בדלק שהביאה מהבית לדלג למסלול חדש ורחוק יותר…וזה בדיוק מה שעשו בוואיג'ר 1, ובשיטה זו היא יצאה ממערכת השמש שלנו.

וויאג'ר 1 - Wikiwand

אחת ממשימותיה של הגשושית הייתה לצלם מקרוב את טבעות שבתאי ואתרים על כוכב הלכת צדק ביניהם הכתם האדום, עננים, ירחים וכן הרי געש פעילים. הגשושית ניצלה באמצעות הטכניקה של מקלעת כבידתית את כוח המשיכה העצום של שני כוכבי הלכת שבתאי וצדק, שהם המסיביים ביותר במערכת השמש, כדי לקבל תנופה כזו שבאמצעותה תגיע למהירות מילוט שתוציא אותה החוצה מתחום מערכת השמש.

ומה נושאת עימה החללית אל העולם הגדול ?? , בדומה לוויאג'ר 2 ( חללית אחות ששוגרה באוג 77) , וויאג'ר 1 נושאת עמה תקליט זהב המכיל קטעי צלילים המתארים את המין האנושי ואת כדור הארץ בקצרה, למקרה שאת הגשושית יפגוש חוצן תבוני וישאל אותה : " מאיפה את מוכרת לי ??". על התקליט חרוטות הוראות על בסיס בינארי לשימוש בתקליט. כיוון שיחלפו עשרות אלפי שנים לפני שתגיע וויאג'ר 1 למערכת כוכב אחרת, התקליט הוא יותר בגדר מחווה סמלית של המין האנושי מאשר ניסיון רציני ליצירת קשר.

קובץ:Voyager 1 entering heliosheath region.jpg – ויקיפדיה
בספטמבר 2013 הודיעה נאס"א כי "וויאג'ר 1" הגיעה להליופאוזה, שהיא קצה הגבול המגנטי של מערכת השמש

בדצמבר 2012, הגיעה וויאג'ר 1 לשולי מערכת השמש, במרחק של 123.620 יחידות אסטרונומיות מכדור הארץ (כ-18,493,288,775 ק"מ), למי שחושב להגיע לשם במסגרת טיול ..כדאי לתדלק מלא , או לטעון את הבטרייה ולהקשיב לגלגל'צ – קפטן קירק תזמן 41 שנה … ובכך הפכה וואיג'ר 1 לעצם מעשה ידי אדם , שהגיע למרחק הגדול ביותר מכדור הארץ.

בתחילת 2012 הפחיתו מפעילי הגשושית את הטמפרטורה של הספקטרומטר אולטרה סגול שלה כדי להאריך את זמן יכולת שיגור הנתונים שלה. ככל הנראה תמשיך הגשושית לשגר נתונים עד שנת 2025.

בדרך כלל אם אנחנו נוסעים לטיול לזמן ארוך , אנחנו מבקשים מהשכן להניע את הרכב אחת לכמה ימים , כדי שהמצבר לא ידבר יידיש כשנחזור , במקרה של וואיג'ר זה לא שונה …ב-28 בנובמבר 2017 הופעלו ( בלי כבלים) מנועי תמרון קטנים של החללית, שמטרתם לאפשר לה להתכוונן במרחב, לאחר שהיו רדומים במשך 37 שנים !!!!!!. המהלך נעשה לאחר שהובחנה התדרדרות במערכת הראשית של מנועי התמרון של החללית, ונועדה להאריך משך חייה…תתפלאו אבל זה הניע.

נכון לרגע כתיבת שורות אלו נמצאת הגשושית במרחק של יותר מ-14 מילייארד ק'מ מאיתנו למי שמתעניין במיקום בלייב ניתן להיכנס לאתר של נאסא :

https://voyager.jpl.nasa.gov/

עננת אורט -מיקום הפגישה בעוד 30,000 שנה

ומה בהמשך ?? אז מי מאיתנו שירצה להיפגש עם הגשושית ולהעביר חוויות משנת 1977, כדאי לבדוק לפני בוויז לגבי עומסי תנועה אבל ניתן יהיה להיפגש במיקום הבא : הגשושית אינה מכוונת לעבר כוכב מסוים. ולכן בתחילת המאה ה-25 , עוד קצת יותר מ-300 שנה צפויה הגשושית להיכנס אל עננת אורט ( אזור העוטף את מערכת השמש שלנו כקליפה כדורית. קרויה על שמו של האסטרונום ההולנדי יאן אורט.) , אבל ייקח לה עוד כ-30,000 שנים עד שתצא מתחומה. בעוד כ-40,000 שנה הגשושית תחלוף במרחק של 1.6 שנות אור מכוכב גליזה 445…..שם יהיה ניתן להיפגש…אבל כדאי לקחת סנדוויצים לנסיעה.

והגשושית וואיג'ר לוקחת אותנו במוסיקה אל היוצר הישראלי הנפלא..ברי סחרוף.

ברי סחרוף

ברי סחרוף (נולד ב-7 ביולי 1957), הוא זמר-יוצר, פזמונאי, מלחין ומפיק מוזיקלי ישראלי, שותפו של רמי פורטיס לצמד הנהדר "פורטיסחרוף" וממקימיה של להקת "מינימל קומפקט". ידוע בנטייתו לשלב ביצירותיו נגיעות של מוזיקה אלקטרונית והשפעות מזרחיות, וכן בשיתופי הפעולה התכופים שלו עם מוזיקאים ישראלים. בתחילת שנות התשעים זכה בתקשורת לכינוי "נסיך הרוק הישראלי". נחשב לאחד המוזיקאים הבולטים והמשפיעים בישראל.

ידידנו סחרוף נולד באיזמיר שבתורכיה ועלה עם משפחתו לישראל כשהיה בן שלוש. בן לאופטימטריסט ועקרת בית . ברי גר עם הוריו בשכונת רמת יוסף בבת ים , וכבר בגיל צעיר הביט לכוכבים . בגיל 16 בלבד ביחד עם אדר אבישר הקים את להקת "חלום קוסמי".

אחרי 40 שנים של הופעות, מינימל קומקפט משוכנעים: "יש חיים אחרי המוות"
מינימל קומפקט

מיד לאחר תום שירותו הצבאי כקצין תחזוקה , נסע סחרוף לבלגיה, שם הקים את להקת הרוק האלטרנטיבי "מינימל קומפקט", יחד עם מקס פרנקן, סמי בירנבך, מלכה שפיגל ורמי פורטיס, שהצטרף מאוחר יותר. הלהקה זכתה להצלחה באירופה, והוציאה שישה אלבומים.

בשנת 1988 הגיעה מינימל קומפקט לסוף דרכה, לאחר שחבריה לא קיבלו אישורי עבודה בארצות הברית, שם תכננו לערוך סיבוב הופעות. פורטיס וסחרוף החלו לעבוד מחוץ לישראל על שירים להרכב חדש שנקרא "פוריין אפייר" (Foreign Affair), ובמקביל המשיכו לעבוד על אלבום עברי בשם "סיפורים מהקופסא", שבכתיבתו עסקו עוד במהלך סיבוב ההופעות הקודם של מינימל קומפקט. פורטיס שר וכתב את השירים ב"סיפורים מהקופסא" וסחרוף השתתף בהלחנה, הפיק מוזיקלית, ניגן (בגיטרות, קלידים ובס) ושר את אחד השירים באלבום ("באוויר"). בשנת 1989 הקליטו סחרוף ופורטיס את השיר "שועל במנוסה", שיצא כסינגל וזכה להצלחה שסללה דרך לשיתוף פעולה ארוך ומוצלח ולמסע הופעות משותף של הצמד פורטיסחרוף.

ביקורת הופעה | פורטיסחרוף בקיסריה 2021

מאז ועד ימינו אלה ברי הוא מהמצליחים ,המוכשרים והרב גווניים שבמוסיקאי ישראל . הוא עשה עשרות שיתופי פעולה עם זמרים והרכבים שונים ( דודו טסה ,אהוד בנאי , רע מוכיח , אינפקטד משרום ) הפיק והלחין פרויקטים מוסיקליים רבים, הן לעצמו והן לזמרים אחרים , הלחין פסי קול ל-6 סרטים ישראלים והוציא בסהכ 6 אלבומי סולו ו 3 אלובומי הופעה. ובשנה האחרונה שב למסע הופעות ביחד עם רמי פורטיס.

אז למה וואיג'ר 1 היום ולמה סחרוף ??

תמונת טפט גיבורי מלחמת הכוכבים - תמונות טפט לילדים

היום ה12/11 ימלאו 41 שנה להגעת וואיג'ר 1 לנק הכי קרובה שהגיע האנושות לכוכב הלכת שבתאי. החללית שעזבה את כדור הארץ בשנת 77 ( שנת המהפך ..זוכרים ??) , הגיע וממשיכה בדרכה לאי שם , לנק הכי רחוקה שהאנושות הצליחה להגיע….ובאותה שנת 77 יצא לאקרנים הסרט הנפלא שחולל מהפיכה בתפיסה הקולנועית של המושג מדע בדיוני…הלא הוא הסרט " מלחמת הכוכבים- תקווה חדשה" ( ארה'ב דצמבר 77) …לימים לאחר 42 שנה, בשנת 2019 תושלם כל הסדרה המדהימה ( סה'כ 9 סרטים) עם הסרט האחרון " מלחמת הכוכבים-עלייתו של סקייווקר"…..ובכל אותן שנים ועד ימינו אלה הוואיג'ר עדיין טסה לה לאי שם…

ומה לסחרוף ולחללית ??…אז ללהקה הראשונה שלו קראו "חלום קוסמי" ,ואחד מלהיטיו המוקדמים של ברי היה השיר "חלליות". את המילים כתב פורטיס והלחן והביצוע הם של סחרוף….

אז בפעם הבא שתצאו החוצה , שאו עיניים לשמים , ותזכרו שאי שם , הרחק , הרחק טסות לנו מעל הראש חלליות בדרכן ל …far far a way

שבת שקט ונעימה לכולם.

על אדמה רטובה ללא מעקה
אני מתחלק ולעולם אין קצה
ללא עבר וללא זכרון
אני הגיבור שרוכב בדמיון

חלליות רודפות אחריך
חלליות קוראות לי לחזור
כשהרוחות נושבות מעליך
חלליות להיות או לא להיות

כמו נשמה אבודה ללא מחסה
מפליג אל האור על ספינת רפאים
העתיד רודף, ההווה הוא רובה
אני עומד למשפט והם לא מרחמים.

חלליות רודפות אחריך..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s