"מה שמפחיד אותנו הוא לא המציאות, אלא המציאות כפי שהיא נתפסת במוחנו." (אפיקטטוס)

כל תנועה ורעש נדמו להם כסכנה קרבה. תנועת הוילון בחלון החדר , רעש גלגלי מכונית חולפת , צליל מדחס המקרר שעה שהחל לעבוד , תנועת ילדיהם בחדרים , ואפילו קפיצת החתול על המיטה העלתה אצלם את הדופק לרמה מדאיגה.

היה זה ערב סתווי. מחלון החדר ניתן היה להבחין בעלי השלכת האדומים , של עץ האדר , מתגלגלים ברוח הקרה לאורכו של הרחוב. מדי פעם הבליחה שריקת הרוח אל תוך השקט מבעד לקרע בגומי האטימה של חלון חדר השינה. ענפיו העבותים של עץ הפלפלון רקדו ברוח סביב פנס הרחוב ויצרו הבהובים מרגיזים על קירות ביתם. מרחוק ניתן היה לשמוע , מה שנדמה היה כמו קולות ירי ופיצוצים רחוקים. על טפט הקיר הצבעוני תלוי היה לוח שנה , ובו סומן התאריך . היה זה ה-30 לאוקטובר…ליל כל הקדושים …

היא ישבה עם בן זוגה אל מול המסך ,והקשיבו רוב קשב לדברי השדר . " כוחות לא מוכרים למשטרה , פרצו הבוקר אל מחסן החימוש הגדול במדינה " , אמר השדר , " הם הספיקו להעמיס על רכבם כלי נשק רב עוצמה , שאת סוגו נאסר עלינו לפרסם . במקום הם הותירו הודעה בטרם נעלמו , ובה נאמר כי :"המצב הוא מצב חירום , והנשק הסודי ישמש לעצירת הפלישה למדינתנו , פלישה אותה מסתיר השלטון המרכזי מתושביו , ומהעולם כולו , ואף אחד לא מוכן לקחת יזומה ולעצור את זה.". הוסיף השדר .

הוא חיבק את כתפייה , והחשש ניכר בפני שניהם . מזה כמה שעות שכל תושבי השכונה ספונים בבתיהם , חוששים מהבאות , ומתקשים להאמין באם זו מציאות או סתם דמיון. " הנשיא הקודם נהג לאמר, שלא צריך להאמין לכל מה שאומרים ברדיו " , היא אמרה לו. והוא לא ענה לה .הוא כבר לא ידע האם זו אמת או בדיה , בעידן של פייק ניוז….האמת הפכה מצרך נדיר.

EPIX | Hit Movies, TV Series and More

שבת אחרונה לחודש אוקטובר. מזג האויר הפך קריר יותר, סימני הסתיו בכל פינה , אך החורף מסרב להראות פניו. הצמחים איבדו עצמם לדעת , אנשי האדמה מספרים כי תנובת הנשירים בשנה האחרונה ירדה בעשרות אחוזים בחלקים נרחבים של הארץ , והשבוע ראינו כבר עכשיו..שקדיה פורחת..חודש חשוון..משהו קורה פה..המציאות משתנה לנגד עינינו….ואם בשינוי המציאות עסקינן , תעלה פינתנו השבוע את אחד המקרים החריגים של עירוב מציאות ודימיון…."מלחמת העולמות…"

כל הסיפור המוזר הזה מתחיל עוד במאה ה-19… עם ספר שנקרא "מלחמת העולמות" (The War of the Worlds) שיצא בשנת 1898. הספר היה מסוגת המדע בדיוני, ונכתב על ידי סופר בריטי בן המאה ה-19, הרברט ג'ורג' וולס. בספר הוא תיאר סיפור שבו פולשים יצורים מכוכב מאדים לכדור-הארץ ומשתלטים עליו באמצעות מכונות מלחמה משוכללות ,חלליות וכלי נשק מיוחדים.

קובץ:War of the worlds book(1913).jpg – ויקיפדיה

ספרים יש הרבה , וסיפורים לא חסר . אך מה שהופך את המקרה לקצת יותר מספר על המדף הוא יוזמתם של שלושה : השחקן /במאי אורסון וולס , והמפיקים ג'ון האוסמן ופול סטיוארט. לשלושה היה רעיון לקחת ספר מדע בדיוני ולעבדו לתסכית רדיופוני . תסכית הינו מעין הצגת רדיו המושמעת בקולות בלבד. משהו שמזכיר פודקאסט של ימינו אבל דומה יותר לסרט עלילתי ללא החלק הוויזואלי שלו. . הם בחנו כמה ספרים והחליטו לבסוף על הספר מלחמת העולמת של וולס. . על העיבוד לרדיו הופקד המחזאי והתסריטאי הווארד קוץ', שכתב שלושה עיבודים קודמים עבור "תיאטרון מרקורי בשידור".

"מלחמת העולמות" היה הפרק ה-17 בסדרת "תיאטרון מרקורי בשידור". הוא תוכנן לשידור ביום ראשון, 30 באוקטובר 1938, בשעה שמונה בערב לפי שעון החוף המזרחי…ערב ליל כל הקדושים.

75 Years Ago, 'War Of The Worlds' Started A Panic. Or Did It? : The Two-Way  : NPR
אורסון וולס

36 שעות לפני תחילת החזרות, הודיע קוץ' למפיק האוסמן שאין ביכולתו לעבד מחזה שיישמע מעניין או אמין. בהיעדר חלופות, האוסמן לחץ על קוץ' להמשיך בעבודה. הם ישבו לילה שלם יחד עם עוזרתו האישית של קוץ', אן פרויליק , לימים תסריטאית, מחזאית וסופרת, וסיימו את הטיוטה הראשונה. וכך , ביום חמישי, שלושה ימים לפני השידור, הוקלט התסכית על גבי תקליט אצטט ללא אפקטים ומוזיקה. אורסון ולס היה עסוק באותה עת בחזרות לבכורת המחזה "מות דנטון" מאת גאורג ביכנר, שמע את ההקלטה במלונו, סבר שהתסריט משעמם, ודרש להכניס מבזקי חדשות ודיווחים של עדי ראייה כדי להעצים את תחושת הדחיפות וההתרגשות. האוסמן, קוץ' וסטוארט שכתבו את התסריט באותו לילה, והוסיפו מבזקי חדשות תוך שימוש בשמות אמיתיים ככל שניתן, של מקומות, מוסדות ואנשים. אולם דייווידסון טיילור, המפיק בפועל מטעם CBS, והמחלקה המשפטית של הרשת, סברו ששימוש בשמות אמיתיים ורשמיים עלול להוות עילה לתביעות משפטיות, ולפי רשימת דרישות, הוכנסו שינויי נוסח שכללו החלפת שמות רשמיים של מקומות ומוסדות, בשמות וכינויים בדיוניים או סתמיים. על מנת ליצור את הדמות הבדיונית של כתב הרדיו קארל פיליפס, השחקן פרנק רידיק הקשיב שוב ושוב להקלטת דיווחו של הכתב הרברט מוריסון על אסון ההינדנבורג ליד העיר לייקהרסט בניו ג'רזי, ב-6 במאי 1937 ( באותו שידור ,מוריסון פרץ בבכי לנוכח האסון)

War of the Worlds | Radiolab | WNYC Studios
הקלטות של התסכית בזמן החזרות

בערב ה-30 לאוק 1938 בשעה שמונה בערב פתח הקריין דן סימור שהציג את התוכנית והנושא: הַמחָזה של "מלחמת העולמות" בהגשת אורסון ולס.

התוככנית החלה כתוכנית רגילה , מוסיקה , מזג אויר אולם אז הודיע השדר כי עקב פיצוצים על כוכב מאדים שנצפו ממצפה כוכבים , הם נאלצים לקטוע את השידור ופונים לראיון עם פרופ' העוסק בנושא ,הנ'ל טען שאין סיכוי לחיים על מאדים , תוכנית המוזיקה נמשכה זמן מה עד שהופסקה קצרות לדיווח על מטאוריט שנפל על חוות וילמות' שביישוב גרובר'ז מיל, ניו ג'רזי. בהמשך הושמעו דיווחים ( מבויימים) על חייזרים שתוקפים מקומות שונים בארה'ב , רואיינו אנשים שדיווחו בהיסטריה על פיצוצים ,הבזקים , רעשים חזקים ושלל דמויות בכלי טייס מוזרים , שמחוללים מהומה , פיצוצי מכוניות ובתים , הושמעו קולות נפץ ודיווחים על שריפות נרחבות….

מלחמת העולמות (TV Series 2019-2019) — The Movie Database (TMDB)

עוד דווח כי המיליציה של המשמר הלאומי של ארצות הברית בניו ג'רזי הטילה ממשל צבאי, וקצין במפקדת המיליציה סיפר על כוח מחץ של חיל רגלים מצויד כהלכה, ועל חוסר אונים אצל אנשי מאדים, בטרם יצא טריפוד, מכונת מלחמה בעלת שלוש רגליים, והשמיד את המיליציה…

להזכירכם השנה היא 1938 , לא אינטרנט , ולא פלאפונים ובקושי , וכל מה שיש זה רדיו…כעבור 40 דקות יצאה התוכנית להפסקה קצרה, והקריין דן סימור הזכיר שמדובר בהמחזה של "מלחמת העולמות" על ידי אורסון ולס ו"תיאטרון מרקורי בשידור".

Invaders in Our Living Room: Why We Love the Myth That Most Americans  Believed the 1938 'War of the Worlds' Broadcast - Pacific Standard

וכך למשך כמה שעות קצרות באותו ערב , היו חלקים ניכרים מתושבי ארה'ב שרויים בפאניקה גדולה , פחד והיסטריה . זה נשמע להם אמיתי עד מאוד ונחשבת עד היום לאחת המתיחות המפורסמות והגדולות בהיסטוריה למרות שבמהלך כל התוכנית נאמר ארבע פעמים כי מדובר בהמחזה של סיפרו של וולס….

War of the Worlds Radio Broadcast 1938 | The Enchanted Manor

וולס הסופר, ואורסון הבמאי – מתחו, באמצעות התסכית, את הגבול שמהלך איימים על החברה האנושית – והראו כי המציאות, כפי שאנו תופסים אותה, לא חייבת להישען בהכרח על עובדות "אמיתיות" בכדי לשנות באמת את גורל האנשים שנחשפים אליה.

לימים נעשו אינספור גרסאות לספר אם בסרטים ,ספרים, תיאטרון , תסכיתים ועוד.

ומתיחת מלחמת העולמות לוקחת אותנו במוזיקה אל שירם של להקת השחפים ( A Flock of Seagulls) .

A Flock of Seagulls Interview: Mike Score talks - Classic Pop Magazine

המדובר בלהקת גל חדש וסינת'פופ בריטית שהוקמה בשנת 1979 בליברפול על ידי מייק סקור, אחיו אליסטר ג'יימס סקור ופרנסיס פרנק מודסלי.

Flock of Seagulls הייתה אחת הלהקות המשפיעות ביותר בשנות השמונים, בעיקר בזכות הסגנון המוזיקלי הייחודי שלה בזכות הגיטריסט פול ריינולדס. הלהקה התפרסמה לראשונה בשנות השמונים בזכות הקליפ לשיר "I Ran (So Far Away)" ששודר ב-MTV במהלך הפלישה הבריטית השנייה. היא זכתה בפרס גראמי בשנת 1983 על השיר "D.N.A"

הלהקה פעלה בשנים 79 ועד 88 בהרכב המקורי , בשנת 88 התפרקה והוקמה מחדש בהרכב שונה , ופועלת עד ימינו אלה.

A Flock of Seagulls reunite for Ascension - Soundwaves
הלהקה כיום…חלפו כמה שנים בכל זאת..

אז למה מלחמת העולמות ולמה להקת השחפים דווקא היום ?

מחר ה-30 לאוקטובר יחגגו נוצרים רבים את ליל כל הקדושים , בהם יאכלו ישתו וימתחו ויפחידו את שכניהם כנהוג בליל זה. ומחר ימלאו 83 שנה לשידור התסכית של מלחמת העולמות שחולל למשך זמן לא קצר פאניקה גדולה ברחבי ארה'ב .

והשבוע בזמן נסיעה באוטו , שמעתי את השיר של להקת השחפים , וחשבתי לעצמי מהי אותה המציאות בה אנו חיים ?? נשמע שאלה פשוטה ? אז זהו שלא כל כך . המציאות היא בעצם תמונת הקורה סביבנו וגם אותנו , כפי שאנו קולטים אותה בחושים שלנו .( ריח , ראיה, שמיעה , טעם ,מישוש) דרך חמישה ערוצי קליטה שונים אנו מקבלים נתונים שונים . המידע הנ'ל מתורגם ע'י המוח , שבונה עבורינו תמונת מציאות מסויימת. אז יש לנו פה חמישה ערוצי קלט, ולאחריהם תרגום של המידע , ומי בכלל יכול להבטיח שהמידע הנקלט ע'י אותם ערוצים נקלט באופן שווה על ידי כל אחרד מאיתנו ? לאחד ראיה טובה יותר , לאחר שמיעה חדה פחות , וחסר חוש ריח ,והאחר חושיו בנויים אחרת …אך פה לא תם השוני …גם תרגום המידע ועיבודו ע'י המח נעשה אחרת . לכל מח תבניות חשיבה , נסיון , וזכרונות שונים על פיהם הוא בונה תמונה…יוצא איפוא שלכל אחד מאיתנו ישנה תמונת מציאות מעט שונה.

תפיסת המציאות, או מהי המציאות? ולמה זה יכול להכשיל אתכם כאשר אתם חושבים על  המוצר שלכם – startup school
מציאות או פרספקטיבה ??

אז האם ישנם מציאויות רבות ושונות , או שישנה מציאות אחת ?? מעניין…שווה לחשוב על זה.

התסכית של אורסון וולס "מלחמת העולמות" , יצר בהלה ופאניקה , ולמרות ההודעות בדבר היותה תוכנית רדיו , עדיין המוני בני אדם נכנסו לפחד ובהלה , כי המציאות באותה רגע נראתה להם מסוכנת…למרות ההודעות ..למה הם בכל זאת נגררו לבהלה ?? ,איזו מציאות בנה אצלם המח ??

ולהקת השחפים ? איך הם קשורים ?..אז להם יש שיר נהדר שיצא בשנת 82 שנקרא WISHING , בו אומר הזמר כי לו הייתה לו תמונה של זו שהוא אוהב , הוא לא היה מבזבז את זמנו רק בתקוות…תמונה זה כל מה שחסר היה לו …וחשבתי שלפעמים גם כשיש תמונה ..המציאות עדיין לא ברורה דיה…הביטו רגע בציור שלעיל…כך אמר מרקוס אוריליוס…ולגבי הסרטון של השיר…אל תבהלו מהתסרוקת…זה לא חייזרים ממלחמת העולמות……פשוט ב-82 האופנה הייתה ….איך לאמר …קצת שונה.

שנהיה תמיד עם שני רגליים על הקרקע…שבת נעימה לכולם.

It's not the way you look
It's not the way that you smile
Although there's something to them
It's not the way you have your hair
It's not that certain style
It could be that with you


If I had a photograph of you
It's something to remind me
I wouldn't spend my life just wishing

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s