הם קראו לו אפס אפס יוסף יוסף האיום ….תורכה.

בסרטים זה תמיד היה קל. כל מה שנדרש ממך היה עיתון , משקפי שמש , ספסל בגן הציבורי או כסא בבית קפה ברחוב הומה אדם …והופס אתה מרגל .

השיטה הייתה פשוטה . עם משקפי השמש לאף אחד אין מושג מי אתה , גם אם הוריך היו פוגשים אותך ,הם לא היו מזהים שהרי יש לך משקפי שמש. ואז נדרשתה לחורר חור קטן בליבה של מודעה בעיתון , ודרכו לעקוב אחר נשוא המעקב שלך. שהרי מי יחשוד באדם עם משקפי שמש ביום סגריר ,אשר יושב בבית קפה , ובמקום לשתות קפה , מרוכז בעיתון המסתיר אותו ??…נו בחייכם מי ??

ואז צריך הייתה ללחוש אל שרוול החולצה ," כן אני מבחין בו , הוא נושא את התיק האדום ,לגופו ג'אקט בצבע בז' ונדמה לי שהוא חמוש "…..באוזנייה היית שומע " קיבלנו רות עבור " , ואז ברגע של מתח , העיתון כמעט נקרע מידיך , נשמע לפתע קול חריקת בלמים , רכב מסחרי בצבע שחור ,שזה גם צבע שימשותיו נעצר במרכז הכביש אל מול בית הקפה …מתוכו מזנקים החבריה הטובים ,הם יזנקו לעבר הבחור עם הג'קט בצבע בז' ויכניסו אותו לרכב , שישעט מהמקום ויעלם באופק.

כל שנותר לך הוא לקום , לסדר את החפתים בשרוול החליפה , לחייך למלצרית ,ולפסוע אל השקיעה בתחושת ניצחון……..זה נכון היה לסרטים…..במציאות איך לאמר , זה לא בדיוק ככה.

סוכן חשאי. מעיל עור ארוך, כובע ו סיגר > אשליה של טיסה > Surrealism > ציור >  העולם התמונות

שבת ראשונה של חודש אוגוסט ,לאחר הפסקה מאולצת ארוכה ,אנו שבים לאויר , …והאויר חם . הטמפ מזנקות מעלה מעלה , הצפות באירופה ובאסיה , שריפות בקליפורניה ובטורקיה ואפילו פה לידינו ,בסמוך למושב שורש , קרחונים שניתקו מהקוטב הצפוני משייטים להם דרומה באוקיינוס , מגירים את מימהם לתוכו ושולחים איתות אלינו , כמו אומרים " תגידו מה לא הבנתם ? העולם מתחמם זה לא ברור ?? אל תהיו כמו הטיטאניק שקלטה את המסר רק אחרי שטבעה…" אבל אנו בשלנו , ממשיכים לשחות ומקוים לטוב…והשבוע נעלה על נס את סיפורה של מאטה הארי….

מי באמת הייתה מאטה הארי ? , ומה בכל הסיפור / מיתוס סביבה הוא אמת ?

רובנו יודעים על מאטה הארי שהיא היתה אשה נאה, רקדנית אקזוטית ומאהבת סדרתית, שהוצאה להורג בידי הצרפתים באשמת ריגול לטובת גרמניה..אחרים רואים בה כאחת המרגלות הגדולות בהיסטוריה . עד כמה מורכבת ומסקרנת דמותה יעידו הספרים הרבבים שנכתבו אודותיה , חלקם תמכו במיתוס המרגלת הגדולה , אחרים ניסו להפריך . היא זכתה לערך באנציקלופדיה , ונכתבו עליה יותר ספרים מאשר על נפוליאון. בין אם כך ובין אם אחרת נראה כי כל אירועי חייה משתלבים זה בזה כדי להוביל אל הסוף המר, ב-15.10.1917, אל מול כיתת היורים.

מאטה הארי, ריקוד המוות מאת ד"ר אורנה ליברמן

הארי נולדה בשם גרטרודה מרגרטה זלה ב-1876 בעיר ליוורדן, בירת מחוז פריזלנד, בצפון מערב הולנד. אומנם מדובר בהולנד אך מרגרטה, שהייתה בת יחידה בין שלושה בנים, נראתה שונה מאחיה הבהירים וכחולי העיניים. עורה שחום, שערה עבות ושחור ועיניה חומות וקטיפתיות. קשה היה שלא להבחין בנערה הבולטת בצבעיה הכהים בתוך ים זהובי השיער .

אביה של מרגרטה , אדם זלה היה אדם אמיד. חנות הכובעים והשכמיות שלו שגשגה . הוא, אשתו וילדיהם גרו חיים נוחים מעל החנות. אדם נהג לכנות עצמו "ברון". ביתו מרגרטה ידעה שאביה אינו אלא מתחזה, אך למי איכפת ?. ומהם החיים אם לא הצגה אחת גדולה ? . וכל האמצעים כשרים כדי ליפותם ולעדנם. מרגרטה עצמה נהגה לספר לחבריה כי נולדה בטירה שבה גרו האצילים המקומיים של ליוורדן. כמובן עלתה המחשבה שהסיפורים אינם אלא פרי דמיונה , אך מרגרטה שהייתה נערה מקובלת ואהודה גם ע'י המורים שנטו לטובת התלמידה המבריקה בעיקר במוזיקה, שירה ושפות לא מחו על כך.

File:Margaretha Geertruida Zelle (1897).jpg - Wikimedia Commons

הצלחה ומזל לא תמיד שלובים יד ביד . וכך שיחק גורלו של אביה שהשקיע את הונו בחברת נפט אשר קרסה , המשפחה ירדה מנכסיה , ההורים מתגרשים, והאם והילדים עוברים לשכונת עוני בסמוך לנמל. בהמשך כמו בסיפור איוב ,האם שוקעת בדיכאון ונפטרת והילדים ובהם מרגרטה מפוזרים בין משפחות שונות.

אם לא די בכך ,גם נסיונותיה של מרגרטה להרים עצמה לא צלחו . בגיל 17 נאות מנהל בית ספר להוראה לקבלה ללימודי הוראה , אך במקביל ניהל עימה רומן . הדבר עורר שערוריה שהביאה לסילוק שניהם.

הנערה לא אומרת נואש ,תעתועי הגורל הפגישו בינה לבין מודעה בעיתון שפרסם קצין צי הולנדי בשם קפטן רודולף , בדבר חיפושו אחר כלה , חביבתנו מייד ראתה עצמה מתאימה ,ודמיינה עצמה כאשת קצין מכובד ואמידה ,והזוג נישא. בדיעבד הסתבר כי נישאה לאיש קנאי , אלכוהוליסט ורודף נשים , נישואין שכמו יועדו מראש לכישלון . בשנת 1897 נולד בנם הראשון "נורמן" . מעט אחרי המשפחה נאלצת לעקור למזרח עקב דרישות הצי ההולנדי….לג'אווה , שם נולדת בתם השנייה לואיז.

במקום החדש ממשיך רודולף ברדיפתו אחר נשים רבות ומרגרטה ניצלה את כשרונה לשפות כדי ללמוד ג'אוונזית. וכן מגלה עניין רב באפוסים ההינדואיים ובריקודים הפולחניים הקשורים אליהם. אולם סיפור איוב נשמע כמו קייטנה לעומת סיפורה של מרגרטה , וכך ב-27 ליוני 1899 מרעילה פילגשו של רודולף במצוותו את הילדים הקטנים . נורמן נפטר מייד , והבת לואיז שורדת, אך לא תאריך ימים. הבעל כמובן מאשים את מרגרטה ומונע ממנה לראות את הבת. ..המשפחה חוזרת להולנד ושם הם מתגרשים …ומרגרטה בת ה-27 שוב חסרת כל וללא משפחה.

אך מרגרטה לא אומרת נואש ,היא מחליטה על שינוי תדמית…ומשנה את שמה למאטה הארי ( אור בוקר במאלזית) ,ועוברת לפריז.

10 אנשים מפורסמים שריגלו אותנו בסתר

ב-1903, והיא רק בת 27, הגיעה הארי לפריז עם מעט מזומנים שדי היה בהם כדי לממן שהייה של כמה שבועות במלון זול. היא רצתה חיים טובים , וניסתה לעבוד כדוגמנית ציור , אך די מהר הבינה שהדרך היחידה – באותה תקופה – לקיום כלכלי עצמאי לאשה בעלת נתונים כשלה, ללא מקצוע וייחוס, עוברת דרך מיטתם של עשירים וידוענים, ובהם קצינים גבוהים ודיפלומטים , אשר יממנו את חיי העושר עליהם חלמה..והיא הופכת לדמות מוכרת בקרב החברה הגבוהה. ובהמשך מצטרפת כרוכבת סוסים אקזוטית בקרקס , ומשם קצרה הדרך לרקדנית אקזוטית במועדוני יוקרה ובבתי הפאר של עילית החברה הפריזאית קצינים ,מדינאים, בעלי הון אומנים נחשבים ועיתונאים….מיתוגה החדש הושלם ב-13 לאוגוסט 1905 לאחר מופע חושני בספריית מוזיאון גימה בפריז ..הקהל שהיה עילית החברה ..נותר המום . .

פאם פאטאל – ויקיפדיה

המופע במוזיאון גימה מזניק קריירה מזהירה. האמרגן המוביל בתקופה ההיא היה גבריאל אסטרוק, בן של רב רם מעלה, אלי-אריסטיד אסטרוק, שכיהן כסגנו של הרב הראשי של פריז וכרב הראשי של בלגיה. גבריאל לקח את מאטה הארי תחת חסותו למשך עשר השנים הבאות. שמה נישא בפי כול, העיתונים שיבחו את נועזות ריקודה, וממש כמו היום היו גם ..המארצ'נדייז …על גלויות, קופסות גפרורים וביסקוויטים מודפסות תמונותיה. היא כבשה את פריז וזכתה להופיע באולם האולמפיה המיתי. האמרגן הגדול מארגן לאמנית המבוקשת מסע הופעות בערי אירופה, וינה, ברלין, רומא, מדריד. במונטה קרלו גילמה תפקיד של רקדנית הודית באופרה "מלך לַאוֹר" למלחין ז'ול מַסְנֵה לעיניו של הנסיך אלבר הראשון. פוצ'יני מתלהב, מציף אותה פרחים. הכוכבת מתעדת את הצלחותיה בשני יומנים עבים, גדושים גזרי עיתונות ותמונות, השמורים כיום באולם המוקדש לזכרה, במוזיאון פְריז בעיר הולדתה ליוורדן.

True or false? Mata Hari was a dancer and alleged spy during the First  World War. Her real name was Margaretha Geertruida Zelle.

התקופה הייתה כבר ימי המלחמה הגדולה ,זו שלימים תקבל את הכינוי מלחמת העולם הראשונה . כהולנדית נהנתה הארי מחופש תנועה באירופה . היא מתאהבת בקצין גרמני ומגיעה עד ברלין , אך מאבדת עניין ונעה להנאתה בחופשיות בין צרפת גרמניה ובריטניה מופיעה ונהנית מחיי מותרות עליהן חלמה…ואז מתהפך שוב הגלגל .

באמצע 1916 מאטה הארי עשתה דרכה לפריז. שלטונות בריטניה וצרפת חשדו בה שהיא מרגלת עבור הגרמנים, ובהגיעה לצרפת היא הושמה תחת מעקב כמעט רצוף,…. שלא העלה דבר. בהמשך שנת 1916 מגייס אותה המודיעין הצרפתי לשורותיו, ובשליחותו יצאה מצרפת בניסיון ליצור קשרים עם קצינים גרמנים בבלגיה. את דרכה היא עשתה בים כדי לעבור לגרמניה ולבלגיה דרך הולנד, אלא שבחניית ביניים בנמל אנגלי, הבריטים הורידו אותה מהספינה והיא נאלצה לעשות דרכה חזרה לצרפת דרך ספרד הנייטרלית. בספרד היא יצרה קשר עם קצינים גרמנים וצרפתים כאחד.

Margaretha Geertruida Zelle... - Vintage Books & Anchor Books | Facebook

ב-13 בפברואר 1917, כמה שבועות לאחר שחזרה לצרפת, היא נעצרה, נחקרה והועמדה למשפט מהיר , בו הורשעה בריגול לטובת גרמניה. כאזרחית מדינה נייטרלית ובעלת קשרים ענפים משני צדי החזית הייתה מאטה הארי, לכאורה, הטיפוס הקלאסי של מרגלת, בפרט מאחר שדיברה כמה שפות ונודעה ביכולת פיתוי ויצירת קשרים. עם זאת, יכולותיה כמרגלת היו מוגבלות מאוד מבחינת רקע, הכשרה ותכונות אופי, וגם לא נעשה כל ניסיון רציני להדריכה או לתדרכה. לפיכך, גם אם שקלה קריירה כזאת, לא היה ביכולתה להביא תועלת מודיעינית משמעותית לאף אחד מן הצדדים. נראה שברקע הוצאתה להורג עמדה 'בהלת מרגלים' של ימי המלחמה, יחד עם רצונם של השלטונות להראות שהם עומדים בפרץ, וכן רצונם של שירותי הביטחון הפנימי של צרפת "המשרד השני", שאנשיהם שירתו הרחק מהחזית, להפגין תרומה למאמץ המלחמתי.

המשפט הצבאי נערך בדלתיים סגורות, ההליכים בו לא היו תקינים והראיות מפוקפקות ואף 'מבושלות'. בכל זאת, עמדה לחובתה העובדה שאכן יצרה קשר עם סוכנים גרמנים, וקיבלה מהם סכומים ניכרים. היא נידונה למוות על ידי כיתת יורים, ובקשת חנינה שהגישה לנשיא צרפת רמון פואנקרה, נענתה בשלילה.

פסק הדין הוצא לפועל ב-15 באוקטובר , על פי המתואר היא הגיע למקום ההוצאה לבושה היטב ,גאה וזקופה ,ואף ביקשה לא לכסות את עיניה ,שתוכל להביט ליורים בעינים . לאחר מותה נשלחה גופתה לאחד מבתי החולים ,ובהמשך נעלמה.

דמותה הונצחה שנים מאוחר יותר בסרט בשנת 1931 שנשא את שמה ,ואת דמותה גילמה השחקנית גרטה גרבו . ובהמשך נעשו אף סדרות טלויזיה עליה .ובמוזיאון על שמה בעיר הולדתה בהולנד. לימים תבקש ממשלת הולנד מצרפת לנקות את שמה…אך האחרונה לא נענתה עד ימינו אלה.

וזה לוקח אותנו במוסיקה אל להקה שכבר הרחבנו עליה בעבר.. להקת "משינה".

איגי דיין, מתופף "משינה", מספר איך עם קצת עזרה ממאיר שלו השיק קריירה  ספרותית - מוזיקה - הארץ

משינה היא להקת רוק ישראלית, הנחשבת בעיני רבים לאחת הלהקות הבולטות שפעלו בישראל ויש שהגדירוה אף כלהקה המצליחה ביותר בתולדות הרוק הישראלי. את הלהקה הקימו ב-1983 הסולן יובל בנאי והגיטריסט שלומי ברכה. בסוף 1985 יצא אלבומה הראשון של הלהקה, שבו השתתפו לצד בנאי וברכה הבסיסט מייקל בנסון והמתופף איגי דיין. לאחר שיצא האלבום הצטרף ללהקה הקלידן אבנר חודורוב, ומאז לא השתנה הרכבהּ. הלהקה זכתה לפופולריות רבה, אך ב-1995 התפרקה, ובהופעת הפרידה שלה אירע אסון פסטיבל ערד, שבו נמחצו למוות שלושה בני נוער שהמתינו להופעה בשל הדוחק הרב בכניסה.

ב-2003 התאחדה הלהקה מחדש ושבה להופיע..עד ימינו אלה.

בסה'כ הוציאה הלהקה 10 אלבומים ו-3 מסעי הופעות.

אז למה מאטה הארי ולמה משינה היום ??

מחר ימלאו 145 שנה להולדתה של מאטה הארי (7/8/1876) אומנית מיוחדת , ורבת פעלים שיכולותיה הביאו בסופו של סיפור למותה לאחר שהואשמה בכך שפעלה כסוכנת כפולה….מה שנראה כיום במבט לאחור , יותר כפברוק ואשמת שווא מאשר אמיתה …ומשינה ??…להם את השיר הנהדר מתוך אלבום הבכורה שלהם "הבלדה לסוכן כפול "….

אז בזמן שאנו מניחים את הראש על הכר ושוקעים בשינה , ( ובפרט לאחר ההרצאה של ארז חסון משבוע שעבר -על מרגלים ) , כדאי לזכור כי בערפילי המודעות שלנו נעים ונעות להן דמויות עלומות ,חלקן אמת חלקן בדייה אשר מעצבים את מהלך חיינו. חלקן לא יוודע לעולם ואחרים יתגלו..או תתגלינה …והאמת תהייה תמיד איפשהוא באמצע.

שבת שקטה ונעימה לכולם.

הוא הגיע אל הארץ בדרכים עקלקלות
הוא היה סוכן חשאי לא רצה להתגלות
הוא נהג להתאכסן במלונות מפוארים
הוא תמיד היה קיים על חשבונם של אחרים


הוא נלחם במוסלמים והסתתר באיסטנבול
הוא התעה את הרוסים הוא היה סוכן כפול
בספינה של עבדים אל ארץ כנען הוא חתר
התורכים שלטו בארץ למצרים הוא חזר (תורכה)


הוא רכב לפלשתינה
על גמל דו דבשתי
הוא הגיע לראש פינה
במסווה של שייח תורכי


תוך שלושה ימים וחצי הוא נפגש עם הסולטן
הוא לקח אותו בטכסי ורצח אותו בגן
הוא הצית בתים בלילה התורכים סבלו ביום
הם קראו לו אפס אפס יוסף יוסף האיום

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s