And I wish to you joy and happiness But above all this, I wish you love ( דולי פארטון 1974)

נוהג היה לו להלך בטבורה של העיר. רגליו נשאוהו על גבי מרצפות האבן החלקות ,אשר ניצני עשבים ולעיתים אף פרחי נוי בצבצו מבעד למרווחים שבהן . יש ובימות הגשמים נעשו האריחים הצהבהבים חלקלקים כריצפת חנותו של מוכר השמן . חנות אותה נהג לבקר בכל שבוע עת ביקשה אותו זוגתו שתחיה לרכוש שמן משובח , לצורך בישולי השבת. את רגליו נהג להניח על האבנים ,ומנע עצמו מלדרוך על הקווים . אימו הורתו לימדתו כי מזל רע שמור לדורכים על הקווים , כך מסרה לה סבתא. והוא , שלא מאמין גדול היה , חשב לעצמו כי גם אם אין אמת בדבר ,אין צורך לקחת סיכון.

וכך באותו היום היה מהלך במעלה הרחוב , עלי שלכת בגווני אדום וצהוב ליוו אותו עם הרוח הקרירה בדרכו אל בית המלאכה של מנדלה .זה האחרון אמן נחבא היה . והפליא מלאכתו בעיקר בעשיית חותמות . בימים שכאלה בהם כל מכתב רשמי וכל עסק המכבד עצמו ,נוהגים היו להתהדר בחותמות משלהם , אף הוא לא רצה להיות שונה…וחפץ היה בחותם משלו….כאחד השומר את דרכו , נסתבר לו כי גם מקווי המנהג הזה הוא לא נהג לחרוג..כזה היה האיש.

"שלום עליכם" נשמע קולו החם של מנדלה מפתח החנות . "יבורך בעל הבית , הוא בניו ואשתו" הוא ענה בחזרה. "במה זכתה עירנו בביקורו של איש יקר ?"…המשיך מנדלה ושאל , ובקולו ביצבצה נימה של שמחה ושביעות רצון על הבא בשערי חנותו.." חותם חדש רוצה אני " ענה וניגש ללחוץ את ידו של מנדלה….מנדלה חיבקו בחיבוק חם …"חותם מיוחד…בדיוק בשביל זה אנחנו פה"..

נחלאות עם רפי כפיר - Album - גלריה כללית נחלאות

שבת שלישית של חודש יוני….יחי החופש הגדול …בתיכונים אמש נחגגו ברוב הוד והדר מסיבות סיום השנה .בוגרי ובוגרות שנת הלימודים האחרונה ,קיבלו תעודות ,שרו ,רקדו חיבקו וחייכו ,ויצאו לדרך חדשה…מי לצבא ומי לשרות לאומי..מי לטיול ומי ללימודי המשך…דילמות , ספקות ,חששות ,ורצון תמים להשאיר חותם , וגם אנחת רווחה ענקית שאולי היא הסיבה לרוחות הערב שנשבו אמש. ופינתנו רוצה להשאיר חותם..אך ..מסוג אחר..חותם רשמי.

מסיבת סיום י"ב | בשלב בו עוד היינו פיכחים | s.ayelet | Flickr

במדינות רבות בעולם ישנו חותם רשמי (שנקרא לעיתים בשם "חותם גדול"), המשמש לחתימה על מסמכים רשמיים של המדינה, ומסמל את ריבונות העם או המלך. אצלנו בישראל חותם המדינה מוטבע על המסמכים הרשמיים של מדינת ישראל, וזאת בהתאם לחוק חותם המדינה, התש"ט-1949 ולתקנות חותם המדינה התשל"ד-1974 שהותקנו מכוח החוק.

חותם המדינה – ויקיפדיה

החוק שנחקק ב-7 לדצמבר 1949 ונחתם ע'י הנשיא הראשון חיים וייצמן וראש הממשלה בן גוריון וכן ע'י שר המשפטים דאז פנחס רוזן ,קובע בן השאר כי " אין להטביע את חותם המדינה על מסמך רשמי, אלא על פי הוראות הממשלה או על פי הוראות חוק."….וכן קובע החוק "המייצר את חותם המדינה, נותן הזמנה לייצרו, מטביע אותו או משתמש בו שימוש אחר, שלא לפי הוראת שר המשפטים, דינו – מאסר עד שלוש שנים או קנס עד 1000 לירות או שני הענשים כאחד" .

אולם אנו לא נעסוק בחותם הרשמי של ישראל ,כי אם בחותם הרשמי מעט מפורסם יותר…"החותם האמריקאי " .

סמל ארצות הברית, או לפי שמו הרשמי החותם הגדול של ארצות הברית (באנגלית: The Great Seal of the United States), הוא החותם הרשמי לאישור מסמכים המוצאים על ידי הממשלה של ארצות הברית.

Highly Detailed Vector Design Of A Monochromatic Embossed, Gold.. Royalty  Free Cliparts, Vectors, And Stock Illustration. Image 64026100.

במרכז החותם ניצב עיטם לבן-ראש שכנפיו פרוסות לצדדים ומעל ראשו 13 כוכבים. העיטם מחזיק ב-13 חצים המסמלים את המלחמה בכפתו השמאלית, ובענף עץ זית ובו 13 עלים ו-13 זיתים המסמלים את השלום. העיטם מביט לעבר כפתו הימנית – דבר המסמל את העדפת השלום על המלחמה. העיטם מחזיק במקורו את המוטו: "E Pluribus Unum" (בלטינית: "מתוך רבים אחד"). המספר 13 מייצג את שלוש עשרה המושבות הראשונות.

על חזהו של העיטם מגן הדומה לדגל ארצות הברית – בשני הבדלים: אין כוכבים על חלקו הכחול של המגן, ואילו 13 הפסים האדומים והלבנים מסודרים כך ששני הפסים החיצוניים הם לבנים, בניגוד לדגל בו הם אדומים. סידור זה נאמן לחוק הטינקטורה האוסר ציור צבע על גבי צבע והוא נועד למנוע את מגע בין הצבע האדום לצבע העיטם שסביבו. ששת הפסים האדומים ושבעת הפסים הלבנים מסמלים את שלוש עשרה המושבות.

File:Great Seal of the United States (reverse).svg - Wikimedia Commons

לחותם הרשמי ישנו גם צד אחורי ( גב החותם) . בחלקו האחורי של החותם ניצבת פירמידה בלתי גמורה בת 13 שכבות. בבסיסה מופיע המספר 1776 – שנת ייסוד ארצות הברית, בספרות לטיניות. במקום בו צריך להיות ראש הפירמידה ניצבת עין ההשגחה. מעל הפירמידה מופיעה הכתובת "Annuit Cœptis" (בלטינית: [ההשגחה העליונה] "הכירה בקיומנו") ותחת הפירמידה ציטוט של ורגיליוס: "Novus Ordo Seclorum" (בלטינית: סדר חדש של הדברים). חלקו האחורי של החותם אינו משמש כחותם בפני עצמו, אך מופיע, לדוגמה, על צדו האחורי של שטר דולר אמריקאי אחד.

אחת ההצעות לחותם 1782

מהן המקורות לסמלים השונים על גבי החותם ?? ,סברות רבות לכך .

רבים משייכים את חלקו האחורי של החותם לסמלים של ארגון הבונים החופשיים (בהם עסקנו בעבר באחת הפינות ), אולם החותם לא עוצב על ידי חבר בבונים החופשיים (היחיד מבין חברי ועדת הסמל שהיה חבר בבונים החופשיים היה בנג'מין פרנקלין והצעותיו נדחו ברובן).

"עין ההשגחה" הוא מוטיב נפוץ מתקופת הרנסאנס. הצבת העין בתוך משולש נעשתה לראשונה על ידי פייר יוג'ין דוסימיטייר (צייר, פילוסוף וחבר בחברה לפילוסופיה אמריקנית ) ,כן בצורה קצת שונה על ידי ויליאם בארטון ( בוטנאי רפואי, רופא, פרופסור, מנתח ימי, ומאייר בוטני) . בתרשימו המקורית של דוסימטייר עמדו שתי דמויות לצידי המגן שהפירמידה והעין מופיעה מעליהם.

לפי סברה אחרת של ההיסטוריונים, בחותם ניכרה השפעתו של חיים סולומון, הבנקאי היהודי אשר מימן את כוחותיו של ג'ורג' וושינגטון במלחמת העצמאות האמריקאית. לפי סברה זו מסודרים הכוכבים בראש הסמל בצורת מגן דוד, לאות תודה על עזרתו של סולומון היהודי.

במקור צוירו הכוכבים ככוכבים בעלי שש קרניים (בדומה למגני דוד), ורק בסוף המאה ה־19 החלו לציירם ככוכבים בעלי חמש קרניים.

the Great Seal of The United States

בחותם נעשה שימוש לראשונה ב-16 בספטמבר 1782 לאישור חתימתו של ג'ורג' וושינגטון על החלטה להחליף שבויים. לאחר קבלת חוקת ארצות הברית בשנת 1789 העביר תומסון את החותם למזכיר המדינה של ארצות הברית תומאס ג'פרסון. מאז ועד ימינו מחזיק החותם הוא מזכיר המדינה של ארצות הברית.

בשנת 1841 הוחלף לראשונה החותם המקורי, שהתבלה מרוב שימוש, בחותם בעל עיצוב דומה. מאז, הוחלף החותם מספר פעמים בשל שחיקה. כל החותמים מוצגים בארכיון הלאומי של ארצות הברית בוושיגנטון.

החותם שמור כיום באולם תצוגה במחלקת המדינה של ארצות הברית. איש מחלקת המדינה חותם על המסמכים הרשמיים באמצעות החותם לאחר חתימתם של נשיא ארצות הברית וחתימת מזכיר המדינה. משתמשים בחותם בין 2,000 – 3,000 פעמים כל שנה.

US condemns Houthi attack on Saudi Arabia's Abha Airport | Al Arabiya  English

והחותם הגדול של ארה'ב לוקח אותנו במוסיקה אל אחת הזמרות האמריקאיות , בעלת קול יוצא מגדר הרגיל ,ואחת משיאניות פרסי הגראמי והמוסיקה האמריקאית בכמות ובגיל ,וגם מלחינה וכותבת שירים ושחקנית שאינה כבר עימנו…וויטני אליזבת יוסטון.

Whitney Houston doc heads to Cannes Marché | News | Screen

ויטני נולדה עם יכולת קולית מדהימה ,וגדלה לתוך עולם המוסיקה.היא נולדה בניו ג'רזי למשפחה בעלת ייחוס מוזיקלי; אמה, סיסי יוסטון, הייתה זמרת ליווי ידועה ודודניתה היא הזמרת המצליחה, דיון וורוויק. משפחתה היא בעלת שורשים אפריקנים-אמריקנים, אינדיאנים והולנדים. הסנדקית שלה הייתה לא פחות ולא יותר מאשר ארית'ה פרנקלין. יוסטון התחילה לשיר מגיל צעיר, בגיל חמש הצטרפה למקהלת כנסייה, ובגיל 11 כבר הייתה סולנית המקהלה. בעידוד המשפחה היא פיתחה את כישרון השירה שלה, ובשנת 1980 החלה לשיר באופן מקצועי ולדגמן במקביל. היא שרה בעיקר כזמרת ליווי ללו רולז ולצ'אקה קאן, והופיעה במשותף עם אמה.

הסיפור העצוב של וויטני יוסטון - און לייף

האיש שגילה את כישרונה של יוסטון היה נשיא חברת התקליטים "Arista", קלייב דייוויס, מפיק מוזיקלי בכיר, שראה אותה מופיעה בשנת 1983 וזיהה את הפוטנציאל הגדול שבה, שהתאפיין בקול ערב ומראה מצודד. דייוויס החתים את יוסטון ועשה כל שביכולתו כדי לקדם אותה. הוא שכר את מיטב כותבי השירים והמפיקים של התקופה כדי שיעזרו בהקלטת אלבום הבכורה שלה, שיצא רק לאחר שנתיים בשל רצונו של דייוויס להתאים את השירים לקולה העוצמתי של יוסטון ולצקת עבורה סגנון מוזיקלי מיוחד.

האלבום יצא בשנת 1985, ונקרא Whitney Houston. הוא היה אלבום הבכורה המצליח ביותר שהוציאה זמרת כלשהי אי פעם (עד ששיאו נשבר עשר שנים לאחר מכן על ידי זמרת אחרת…אלאניס מוריסט). האלבום נמכר בלמעלה מעשרה מיליון עותקים בארצות הברית לבדה, והלהיט הגדול בו היה Saving All My Love For You. הוא הגיע למקום הראשון בארצות הברית ובאירופה והציב את יוסטון בצמרת כבר בתחילת הקריירה שלה. בשנת 1986 בגיל 23..זכתה בפרס גראמי הראשון שלה, כזמרת הפופ הטובה ביותר. בשנת 1987 יצא הסינגל הראשון מתוך אלבומה השני, שנקרא I Wanna Dance With Somebody, שהגיע אף הוא למקום הראשון במצעד. האלבום Whitney יצא באותה שנה, ושבוע לאחר צאתו כבר הגיע לראשי המצעדים, יוסטון הייתה הזמרת הראשונה שהגיעה להישג זה. ב-1988 שברה יוסטון את השיא עם הסינגל Where Do Broken Hearts Go, שהפך לשיר השביעי שלה ברציפות !!!! שהגיע למקום הראשון. היא מחזיקה בשיא זה עד היום.

The Bodyguard 1992 Wallpapers - Top Free The Bodyguard 1992 Backgrounds -  WallpaperAccess

בשנת 1992 עשתה יוסטון שינוי בקריירה שלה ופנתה לכיוון המשחק. הסרט הראשון "שומר הראש", בהשתתפותה היה הלהיט הענק בכיכובו של קווין קוסטנר. יוסטון, שהופיעה בסרט בתפקיד של זמרת, הקליטה עבור הפסקול שישה שירים חדשים. הלהיט מתוך הפסקול, "I Will Always Love You", במקור של הזמרת דולי פרטון, הוא זכה להצלחה גדולה בעולם והגיע למקומות הראשונים במדינות ארצות הברית ובריטניה והוביל במשך 14 שבועות את המצעד. זהו הלהיט העשירי של יוסטון שהיה בראש המצעד. "I Will Always Love You", נחשב לאחד מהלהיטים המצליחים בכל הזמנים, הפך למזוהה עם יוסטון, ונחשב גם כיום לאחד משירי האהבה המפורסמים בכל הזמנים. יוסטון זכתה ב-1994 בשלושה פרסי "גראמי" על שיריה בסרט "שומר הראש", בקטגוריות זמרת השנה, פסקול השנה והשיר הטוב ביותר.

הצלחתו של פסקול הסרט מיוחסת בעיקר ליוסטון, והוא הפסקול הנמכר ביותר אי פעם.

הישגייה ופועלה של וויטני עוד גדולים ומרובים אך קצרה פינתנו ולכן נציין כי במהלך חייה סבלה יוסטון מהתמכרות לסמים ולאלכוהול, שהשפיעו על חייה ועל הקריירה שלה. בחיים האישיים יוסטון הכירה את הזמר בובי בראון ב-1989. הזוג נישא ב-18 ביולי 1992. ב-4 במרץ 1993 נולדה לשניים בת. בדצמבר 2003 נעצר בראון לאחר שדווח כי הכה את יוסטון במהלך ריב. בספטמבר 2006 נפרדו השניים, והתגרשו ב-24 באפריל 2007.

הישגייה והצלחתה לא ארכו , ובגיל 48 , ב-11 בפברואר 2012 נמצאה יוסטון מתה באמבטיית חדרה במלון "הילטון בוורלי" בבוורלי הילס שבקליפורניה. סיבת המוות הוגדרה כתאונת טביעה באמבטיה, על רקע שימוש בקוקאין וטרשת עורקים בעורקי הלב. ואם לא די בכך שנתיים וחצי לאחר מכן ב-27 ביולי 2015 מתה בתה, בובי קריסטינה בראון, בגיל 22 בנסיבות דומות… ואם לא די בכך לפני כשנה מת גם בנה המאומץ ובן הזוג של בתה ..ניק גורדון בגיל 30 בנסיבות דומות……והחותם היחיד שנותר מוויטני הוא ..המוסיקה הנהדרת שלה …

וויטני יוסטון - Whitney Houston – סרטים

אז למה החותם הגדול ולמה וויטני דווקא היום ?

השבוע ימלאו 239 שנה (20/6/1782) לאישור הקונגרס האמריקאי לחותם הגדול של אמריקה ,וחשבתי לעצמי , כמה אנחנו בחיים רצים ומתרוצצים ,סביב הצלחה , הישגים ,כסף ומעמד . ובנוסף לכך , השבוע פה אצלנו בארצנו הקטנה התחלף לו השלטון . היו ששמחו ,ישנם רבים שנעצבו . העיתונים וערוצי הרדיו החלו לסכם את שנות השלטון של רוה'מ היוצא נתניהו , מהיא מורשתו מה היו הצלחותיו / כשלונותיו….ובעיקר מה הוא החותם שהותיר אחריו …אך זו שאלה מעניינת , לא רק לגבי דמות כמו ראש ממשלה , אלה לגבי כל אחת ואחד מאיתנו בחיינו הפרטיים…מהו אותו חותם שנשאיר ,או שאנו רוצים להשאיר אחרינו ? …כסף ??…מעמד ??…מורשת תרבותית ??..ידע ??..כל אחד יבחר לעצמו.

ואיך וויטני קשורה ?? …יש לה שיר נפלא שנקרא ה"אהבה שלך היא האהבה שלי " ( YOUR LOVE IS MY LOVE )…וכדאי לשים לב למילים שמתחילות (בתרגום ) " אם מחר יהה זה יום הדין ,ואני אעמוד בדוכן אל מול האל , שישאל אותי ,מה עשיתי בחיי ?? …אומר לו שחייתי איתך …ואים מחר אתעורר לבוקר מלחמת העולם השלישית והכל מסביב חרב , ואצטרך לשוב לביתי , אשמח אם זה יהיה לצידך.."…וזה מקסים בעיני . יכול להיות שאם היינו מקדישים יותר זמן לאהבה אחד את השני ,החותם שלנו היה הרבה יותר משמעותי…מנכסים ברי חלוף….

באופן חריג אצרף שיר נוסף שמדגים את יכולתה הקולית , וזה כמובן גרסת הקאבר שלה לשירה של דולי פארטון משנת 1974 , מתוך פס קול הסרט " שומר הראש" (ארה'ב 1992) …I WILL ALLWAYS LOVE YOU... שחלף כבר מזמן את רף מיליארד הצפיות…..שבת שקטה ונעימה לכולם

MY LOVE IS YOUR LOVE

If tomorrow is judgment day
And I'm standing on the front line
And the Lord asks me what I did with my life
I will say I spent it with you


If I wake up in World War III
I see destruction and poverty
And I feel like I want to go home
It's okay if you're coming with me


'Cause your love is my love
And my love is your love
It would take an eternity to break us
And the chains of Amistad couldn't hold us

'Cause your love is my love
And my love is your love
It would take an eternity to break us
And the chains of Amistad couldn't hold us

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s