אין שומר את השער….רואה אנשים שחיים חלומות ותקוות (דני ניב)

לקראת השעה 11 הלך בית העלמין ונעשה צפוף. שורות שורות של כריות האבן עליהן חקוקים פרטי הנופל ,כוסו אט אט בזרי פרחים צבעוניים . להבות נרות הנשמה הבליחו מדי פעם מבעד לזכוכיות קופסאות הפח הצבאיות , באור היום ניראות היו כחזיון תעתועים.

המוני האדם צבאו על חלקות בית העלמין במרומו של ההר הקרוי על שם חוזה המדינה . האם זו המדינה שחזה ? . רוח קרירה הניעה את ענפי האורנים העצומים מעל לראשינו , וברקע נשמע קולו של הכרוז המכריז כי בעוד רגע יפתח טקס יום הזכרון השנתי ..הקהל נתבקש לקום.

37 דק' מאוחר יותר ,לאחר שלל הגיגים קבועים ודי סתמיים החוזרים על עצמם מדי שנה ,ללא שום כוונה מאחריהם הגיע הטקס לסיומו . הקהל נתבקש לקום לשירת ההמנון . חיילי המשמר דיגלו את נישקם , קצינים במדים הצדיעו , ואנו קראנו את מילות ההמנון…"כל עוד בלבב פנימה ,…………..להיות עם חופשי בארצנו…."…דקה מאוחר יותר תם הטקס…והחיים חזרו למסלולם…עוד שנה חלפה ,וכאילו כלום לא קרה.

יום הזיכרון לחללי צה"ל בירושלים: הצירים להר הרצל חסומים | כל העיר ירושלים

שבת אחרונה של חודש אפריל ,

החודש הרביעי בלוח השנה הגרגוריאני. שמו של חודש זה נובע, לפי המסורת האטימולוגית, מהמילה הלטינית aperire, אפֶּרירֶה, שפירושה "לפתוח". אחת ההשערות הרווחות היא שחודש זה היה חודש פתיחת ניצני האביב ברומא. השערה אחרת למקור השם מתייחסת לשמה של אלת האהבה היוונית אפרודיטה, שחודש אפריל הוא החודש המקודש לה….בחוץ אכן מופיע לו האביב ימי שרב ולאחריהן לילות קרים ,הירוק מסביב צובע את הנוף…חופש מסביב… ופינתנו תיתן במה ..לעם הארמני.

ממלכת ארמניה העתיקה – ויקיפדיה
מפת ארמניה העתיקה

הארמנים הם אומה וקבוצה אתנית עתיקה ממוצא הודו-אירופי, שמקורה בשטח שמדרום לים השחור (הקווקז והרמה הארמנית , ) ולהם לא מעט קוי דמיון לעמנו אנו. מספרם בעולם נאמד ב-8 מיליון, כאשר פרט לארמניה חיים ריכוזים גדולים ברוסיה, ארצות הברית, צרפת, גאורגיה, ובערים שונות במזרח התיכון. ( הפיזור באחוזים דומה לעם היהודי ,חצי בארצו והשאר במדינות דומות ).

שורשיהם של הארמנים נטועים בשטחים הנרחבים שבין הים הכספי, הים השחור והים התיכון, שם התפתחו ממלכות שונות המזוהות כאבות האומה הארמנית החל מהמאה ה-17 לפנה"ס. בין המאה העשירית עד המאה השישית לפנה"ס פרחה באזור ממלכת אוררטו. בתקופתה הוקמו כמה ערים ארמניות חשובות הקיימות עד היום, ביניהן ירוואן.

ארמניה- מבט על - חדשות רוטר
ארמניה היום

שפתם של הארמנים, ארמנית, היא ממשפחת השפות ההודו-אירופיות ומעורבות בה מילים רבות ואף מבנים תחביריים מהשפות הקווקזיות וכן משפות טורקיות. הכתב הארמני שהומצא בשנת 406 על ידי מסרוב משדוץ, הכיל 36 אותיות, כיום הוא מכיל 39 אותיות. לשפה הארמנית שני ניבים: ארמנית מזרחית וארמנית מערבית . הארמנית המזרחית התפתחה באזור המחיה הצפוני והמזרחי של הארמנים ומדובר כיום בארמניה, בגאורגיה וברוסיה. הארמנית המערבית התפתחה באסיה הקטנה ומאז רצח העם הארמני מדוברת רק בתפוצות.

טיול לארמניה
עיר הבירה ירוואן

המדינה הראשונה שנקראה ארמניה נוסדה על ידי שכנותיה במאה ה-6 לפנה"ס, בשיאה, (65–95 לפנה"ס) הממלכה שלטה על התחום שמצפון הקווקז ועד מרכז טורקיה וצפון מערב איראן. ב-66 לפנה"ס ניהלו הארמנים מלחמה עיקשת נגד האימפריה הרומית, אך הפסידו. המדינה הארמנית איבדה את עצמאותה ב-114–118 כאשר הוכפפה לקיסרות הרומית (שוב מזכיר את העם היהודי ומלחמתו העיקשת ברומא ).

בימי הביניים העם הארמני חי לסירוגין תחת שלטון זר וכעצמאי. בתקופה זו ארמנים החלו להתפזר ברחבי אירופה ובמזרח התיכון. בשנת 885 זכו הארמנים לעצמאות ארמניה המדיבלית (אנ'), לאחר מאתיים שנות כיבוש האימפריה המוסלמית והחליפות העבאסית, עד שבשנת 1045 נכבשה ארמניה על ידי האימפריה הביזנטית. מאז ועד המאה העשרים חיו הארמנים תחת כיבוש זר. בתקופה ארוכה זו נפוצו הארמנים בגלות ואופיו של העם הארמני התעצב כעם מלומד הקשור קשר הדוק עם הכנסייה האפוסטולית הארמנית ( מזכיר לכם איזה שהוא עם ??).

אבל אז מגיע ה-24 לאפריל שנת 1915 , העולם די עסוק במלחמת העולם הראשונה. ובתווך ב-24 באפריל 1915 (מכונה גם "יום ראשון האדום") מתחיל האירוע הראשון של רצח העם הארמני השיטתי באימפריה העות'מאנית במהלך מלחמת העולם הראשונה.

האסון הארמני | גילי חסקין - מדריך טיולים

בלילה שבין ה-23 וה-24 באפריל פרצה משטרת איסטנבול אל בתי המשפחות הארמניות הנכבדות של העיר ולקחה 235 מנהיגים ומשכילים ארמנים אל תחנת המשטרה וגירשה אותם למחנות ריכוז ליד אנקרה, רובם נרצחו או גורשו אל מחוץ לתחומי האימפריה העות'מאנית. חיסול ההנהגה החליש את כוח ההתנגדות של הקהילה הארמנית המבוהלת. הדגם של חיסול המנהיגים תחילה, חזר על עצמו גם ב-6 המחוזות המזרחיים ובקיליקיה.

את באמת חושבת שזה אותו דבר?" // סיון גאידס - הארץ
צעדות מוות של העם הארמני

בתקופה שלאחר מכן , החלו הטורקים בהנהגתם של הטורקים הצעירים להשמיד באופן שיטתי ומכוון את כל הארמנים שחיו באנטוליה. רצח העם הארמני התאפיין במעשי טבח המוניים, גירוש המוני וצעדות מוות, בתנאים שתוכננו להביא למותם של המגורשים. ההערכה הרווחת היא כי בין מיליון למיליון וחצי ארמנים נספו בין השנים 1915–1918. שיטות המוות היו רבות ומגוונות ודמו בהרבה מקרים לאלו שנהגו בהם הנאצים כלפי היהודים …29 שנים מאוחר יותר. גם לאחר סופה של מלחמת העולם הראשונה ונפילתה של האימפריה העות'מאנית ארמנים רבים המשיכו להירצח על ידי טורקים, אזרים וכורדים עד לשנת 1923.

לאחר מלחמת העולם הראשונה הכריזה ארמניה על עצמאותה, אך ב-1920 כבש הצבא האדום את ארמניה והכליל אותה ברפובליקה הסובייטית הפדרלית הסוציאליסטית עבר-הקווקז. ב-1936 הוכרזה ארמניה כרפובליקה סובייטית נפרדת. ב-1991, עם התפרקות ברית המועצות, קיבלה ארמניה עצמאות, אך רוב שטחה של ארמניה ההיסטורית נותר בשליטתה של טורקיה.

ומה אומר העולם על זה ?? מסתבר שצדק ,מוסר וערכים אינם דברים מוחלטים , מה שנחשב רצח לאחד ,יחשב מאבק צודק לאחר . וכנראה שלשימוש במושג שואה יש מגבלות . נכון לשנת 2015, 100 שנים אחרי רצח העם הארמני, רוב רובו של העולם לא מכיר ברצח העם הארמני. ממשלת טורקיה אינה מקבלת אחריות על רצח העם הארמני.

טורקיה זועמת: גרמניה הכירה ברצח העם הארמני

העם הארמני מנהל מאבקים כדי שכל מדינות העולם יכירו ברצח עמו. גורמים יהודיים שונים מתנגדים לתיאור של רצח העם הארמני כ"שואה". גורמים אלה אומרים שהשואה מתארת את מה שגרמניה הנאצית ביצעה כלפי היהודים באירופה. בישראל יש את אלה שמתנגדים להכרה ברצח העם הארמני כמו משרד החוץ, שרוצה להימנע ממשבר דיפלומטי עם טורקיה. מהצד השני יש ישראלים רבים שרוצים להכיר ברצח העם הארמני, בין השאר מתוך שותפות גורל. ב-15 באפריל 2015, ישראל שלחה לראשונה נציגים לטקסי הזיכרון המרכזיים של רצח העם אך דבר זה לא מבטא שינוי בעמדת הממשלה. זה די מדהים שאפילו מדינת ישראל שקמה על חורבות האומה ששרדה את השואה….. מכירה ברצח רק חלקית. ( לא רוצים לפגוע ביחסים "הכל כך טובים " עם טורקיה , ומתוגמלים לא רע ממכירת נשק לאזרבייג'אן שנלחמת גם היום בעם הארמני בחבל נגורנו קרבאך )….

להכיר ברצח העם הארמני

והנגיעה הקצרצרה בנושא העם הארמני לוקחת אותנו במוסיקה אל הזמר,שחקן והיוצר דני ניב . חבר להקת שב'ק ס לשעבר , ומי שזכה בתואר זמר השנה בשנים 2002 , 2014….תשאלו מי זה דני ניב ??…אז אנחנו מכירים אותו בשם …מוקי.

Mooki - The Official Channel - מוקי - הערוץ הרשמי - YouTube

דני ניב – מוקי …נולד בשם דניאל נייבורגר בראשון לציון. גדל והתחנך ביבנה. הכינוי "מוקי" נלקח משמה של הדמות הראשית בסרטו של ספייק לי "עשה את הדבר הנכון". כינויו המלא "מוקי די" מגיע מהדמיון שבין קולו לקולו של מייק די מהלהקה ביסטי בויז, שממנה הושפעו אלבומיה הראשונים של "שב"ק ס'".

בשנת 1992, בגיל 17, הקים ביחד עם חבריו את ההרכב "שב"ק ס'". לאחר ההצלחה בתקופת פעילותו בשב"ק ס' פתח בקריירת סולו, יחד עם חברו ללהקה פילוני (דני קרק).האלבום הראשון של הצמד היה "שמע ישראל" שיצא בשנת 2001. אלבום זה זכה להצלחה רבה, נמכרו ממנו כ-25 אלף עותקים והוא הגיע למעמד של אלבום זהב תוך זמן קצר. בעקבות האלבום זכה מוקי בתואר זמר השנה במצעד הפזמונים העברי השנתי של גלגלצ לשנת תשס"ב, וכן בתואר "תגלית השנה" במצעד השנתי של רשת ג' לשנה זו. בהמשך השנה, זכה בפרסי אקו"ם לאלבום השנה ושיר השנה.

יואב קוטנר מארח את מוקי | בית אבי חי

בשנת 2010 השתתף בצילומי סרטו של דני מנקין "ז'טם איי לאב יו טרמינל", בו כיכב בתפקיד הראשי. הסרט זכה לשבחים למרות תקציבו הדל. כמו כן הופיע כחבר פאנל בתוכנית "נדבר על זה בבית" במסגרת "שידורי קשת" , בהנחיית עמנואל רוזן. בנוסף הצטלם לסדרה בת שישה פרקים, "יחפים", שעלתה לשידור בסוף 2011.

בנובמבר 2013 הצטרף אל שולחן השופטים של "הכוכב הבא" כמחליפו של אייל גולן. כמו כן שיחק את התפקיד הגברי הראשי בסדרת הדרמה "מקימי" שכתבה נועה ירון לצד יעל פוליאקוב.

בינואר 2014 פרש מוקי מ"שב"ק ס'" ובפברואר אותה שנה יצא אלבומו של מוקי "לב חופשי". שני הסינגלים שקדמו ליציאת האלבום הם "לב חופשי", שהלחין דודו טסה, ו"ילד של אבא", שהלחין יאיא כהן אהרונוב. שני השירים זכו להצלחה רבה, והגיעו לראש מצעדי הפזמונים השונים.

בשנים 2016–2019 כיכב בתפקיד הגברי הראשי בעונה הראשונה, השנייה והשלישית של סדרת הטלוויזיה "מטומטמת" לצידה של בת-חן סבג. ..

בת חן סבג: מוקי, תגיד שלום ל"מטומטמת"... בחיבוק! | TMI
בת חן ומוקי מתוך הסדרה "מטומטמת"

אפשר להאריך עוד רבות על העשייה המגוונת והרבה של מוקי אך קצרה הפינה.

אז למה דווקא הארמנים היום ולמה מוקי ??

אז בשבועיים האחרונים רצו וחלפו להם המון אירועים ,חגים ,שמחות וימי אבל וזכרון במין תמהיל מפחיד . יצאנו בפסח לחירות ,ואז הגיע יום השואה , ולאחריו יום הזכרון ושוב שמחת העצמאות.

בכולם ישבנו קראנו ,אמרנו ודיברנו על החופש ,על המחיר הכבד שלו ועל הצורך לזכור ולא לשכוח ,לא רק כדי לזכור אלה כדי שלא יחזרו כאלו מקרים…נאמנו נאומים ,הזלנו דמעות ושבנו וחזרנו כי אנו תקווה , ששנית טרגדיות שכאלו לא תקרנה שוב…אבל חזרנו לשגרה ונהגנו ממש כמו רגע לפני..והיום ה-24 לאפריל הוא היום בו החלה שואת העם הארמני שהחלה עם גירוש האינטלקטואלים באיסטנבול 1915…..ונגמרה 8 שנים מאוחר יותר עם קרוב למליון וחצי ארמנים שהוצאו להורג..ולמרות ההצהרות שלנו בימי הזכרון גם כיום מתקשה מדינתנו הצעירה שקמה על חורבותיה של אומה למודת שואה להכיר באופן מלא בשואתו של האחר….ועל זה מדבר מוקי בשירו " כולם מדברים על שלום "…..לאחד זה גן עדן לשני גהינום…

אולי הגיע הזמן שנניח את האינטרסים רגע בצד ,ונתחיל לדבר לא רק על שלום אלה גם על צדק..

שבת שקטה ונעימה לכולם.

כולם מדברים על שלום
אף אחד לא מדבר על צדק
לאחד זה גן עדן לאחר גיהינום
כמה אצבעות על ההדק?


עד מתי יהום הסער? עד מתי אדם בן כלב?
מחליקות הפנים על התער, מלטפות אצבעות את החרב.
לפעמים החיים מורידים אותי על הברכיים
אין שומר את השער, אין סימן משמיים.


רואה אנשים שחיים חלומות ותקוות
אנשים שחיים רק תככים ומזימות.
יש ששואלים שאלות ואין תשובות
יש כאלה מלאים רק טענות ודרישות, אבל…


כולם מדברים על שלום
אף אחד לא מדבר על צדק
לאחד זה גן עדן לאחר גיהינום
כמה אצבעות על ההדק?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s