העיירה עושה את עצמה מתנמנמת , אותנו זה אפילו לא מצחיק (מאיר אריאל ,דיויד ברוזה -בצהרי היום)

רוחות קלות השיאו ענני נוצא גבוהים באותו בוקר בהיר . שמיים כחולים נפרשו כבד המתוח מעל לאוהל הקרקס מעל העיירה המנומנמת. מזה זמן רב שהעיירה בת קצת יותר מ-12000 תושבים ,אינה תופסת מקום בכותרות העיתון . יתרה מכך , מעט מקוראי העיתון בכלל שמעו עליה בשנים האחרונות ,עד לאותו הבוקר. זמנים לא קלים עברו על עיירת הכורים ,אשר הייתה בעבר מוקד משיכה לאלו שרצו לעבוד בתעשיית הכרייה ,ולתלות בה את עתידם. בשנים האחרונות הצורך בתוצרתם הלך ודעך , ובזה אחר זה נסגרו המכרות. פרנסת תושבי העיירה נעשתה קשה וצעיריה נטשו אותה לטובת הערים הגדולות. פשיטת רגל הלכה ונעשתה אפשרות כמעט וודאית לעתיד העיירה.

אני חייב לעשות משהו , חשב לעצמו ג'ון , שכרו אותי לעשות תפנית בעיירה ולמנוע פשיטת רגל . אני חייב להביא לכאן המונים…..אבל איך לעזאזל אביא לכאן מישהו ? ,אם כבר כולם בורחים מכאן , מה כבר קורה כאן כדי שיבואו לפה ??……הוא לגם עוד כוס קפה ,ועישן עצמו לדעת מרוב יאוש. " אלוהים , חשב לעצמו , אם אתה קיים תן לי סימן שלח לי עזרה "….הוא המתין קימעה , אך כולם לא קרה….ביאושו הוא נטל את העיתון מעל שולחנו ,והעיף בו מבט…..חיוך רחב התפשט על פניו….." וואללה אלוהים…שיחקת אותה "…הוא מיהר אל עמדת הטלפון….

All sizes | Ghost Town look, Ranger, Texas | Flickr - Photo Sharing!

שבת שניה של חודש מרץ , תעתועי עונת המעבר עולים על כל דמיון. שבת סוערת , לאחריה ימים קרירים ברביעי שרבי , ובחמישי חוזר הגשם . לזקני צפת כבר נמאס לזכור אז הם החליטו לשכוח ופינתנו מעלה על נס בקצרה את "משפט הקופים "… ואין הכוונה למשפטו המפורסם של ח'כ והשר לשעבר דויד לוי בנאום המפורסם מפברואר 92 :" הייתי בפיהם של כמה אנשי ליכוד קוף שזה עתה ירד מהעצים, תוקפים אותי, טוענים שאני פומפוזי.."…לא ,אנו נתן את הדעת על משפט שנערך בקייץ שנת 1925 בעיירה דייטון שנמצאת בדרום מערב מדינת טנסי שבארה'ב.

בשנת 1925 , תחת לחץ כבד מצד נוצרים פונדמנטליסטים, הוציאה מדינת טנסי את לימודי האבולוציה מחוץ לחוק. עפ'י החוק :" נגזר קנס של 500 דולרים על כל מורה בבית ספר ציבורי "שילמד תיאוריה המכחישה את סיפור הבריאה האלוהית של האדם, כפי שמסופר בתנ"ך, וילמד במקומה כי מוצא האדם הוא מצורת חיים נמוכה יותר" (עמ' 68)."…דהיינו שתורת האבולציה של דארווין אסורה ללימוד.

האמת היא שלכולם כמעט היה נהיר כי החוק לא ממש יאכף , ומדובר פה בתחבולה של יחסי ציבור , מאחר וכל ספרי הלימוד של המדעים, בבתי הספר כללו הסברים ומאמרים המבוססים על תאוריית האבולוציה. אולם עיירת הכורים לשעבר סבלה באותם ימים מהידלדלות האוכלוסיה . המכרות שהיוו מקור תעסוקה עיקרי ומקור גאווה לעיירה ,הלכו ונסגרו בזה אחר זה. כתוצאה מכך רבים מצעירי העיירה עזבו אותה לטובת מציאת פרנסה בערים הגדולות..והעיירה הלכה ונעשתה שוממת…מה עושים…???

תושבי העיירה שכרו בחור בשם גו'ן רפאי על מנת שימצא דרך, לגאול את העיירה משיממונה…ישב הבחור בחדרו והופס.."יוריקה"..עלה במוחו רעיון …

למען הדיוק לא כולם לקחו את החוק בצורה קלילה . האיגוד האמריקאי לחירויות האזרח (ACLU) הציע סיוע לכל מי שיסכים לערער על החוק. לצורך כך פירסם האיגוד מודעה בעיתון שקראה למורים להפר את החוק. אם יעשו זאת, יזכו להגנה משפטית מלאה מצד הארגון. חייבים לציין שלא מאהבת מרדכי פעל הארגון. מאחוריי הקריאה הזאת לא הסתתרה תמיכה בלתי מסויגת בתיאורית האבולוציה, או התנגדות לדת הנוצרית, אלא עקרון מופשט – חופש הביטוי והדיון.

ההודעה בעיתון לכדה את עינו של גו'ן רפאי רגע לפני שהכריז "יוריקה"…והחל לתכנן את הקנוניה שתפיח חיים בעיירה המנומנת…

Facebook

התוכנית נרקחה בחנותו של פרד רובינסון ,שבמקרה היה גם המפקח על החינוך בעיירה דייטון. רפאי פרד ועוד מספר אנשים הגו רעיון לקחת מורה כלשהו , שיעמוד לדין על כך שלימד את תורת האבולוציה , הדבר יעורר סערה בכל רחבי ארה'ב ,והעיירה תהפוך למוקד תיקשורתי והמונים יגיעו אליה מכל עבר…וכך נפיח חיים בישוב המנומנם….מה תגידו על הרעיון ?? גאוני ? חלמאי ?? בסגנון "האח הגדול "??… מייד נדע.

לאחר חיפושים , וסירוב של מורים לביולוגיה להתנדב להישפט ,נבחר מורה בשם ג'ון סקופס . האמת שהוא היה בעיקר מאמן פוטבול ,אבל שימש מדי פעם גם כמורה מחליף לשיעורי ביולוגיה ולכן בקושי עסק בתחום ,אך הבחור הסכים…ועם הסכמה לא שואלים שאלות.

משפט הקופים – ויקיפדיה
ג'ון סקופס

וכאשר רוצים קהל רב למשחק הגמר מן הראוי שהקבוצות בגמר תהיינה חזקות . מי יראה את משחק הגמר אם תגענה אליו קבוצות לא ידועות ..כך גם במשפט שנערך .המשפט הפגיש בין שתיים מהדמויות הידועות באותה תקופה, ויליאם ג'נינגס ברייאן, פוליטיקאי ומטיף דתי, ומי שהיה מנהיג האגף הליברלי של המפלגה הדמוקרטית, והתמודד מטעמה במירוץ לנשיאות ארצות הברית שלוש פעמים הוא נבחר לייצג את התביעה, ומולו התייצב קלרנס דרו, אגנוסטיקן ואחד מעורכי הדין המפורסמים בהיסטוריה המשפטית של ארצות הברית, שייצג את ההגנה…גלינג גלינג ..המשפט יוצא לדרך הקרנבל מתחיל.

משפט הקופים (1960) – סרטים

כפי שאכן תוכנן , אלפי עיתונאים, יזמים עסקיים וסקרנים הגיעו לדייטון בעקבות המשפט. האווירה הכללית בעיירה הייתה זו של קרנבל. דוכני לימונדה מאולתרים הוקמו על מנת להקל על העוברים ושבים מהחום הכבד של הקיץ, שימפנזות מקרקס הובאו לעיירה הקטנה והופיעו ברחובות העיר לבידורם של ההמונים וספרים המגנים את תורת האבולוציה הוצעו למכירה לכל הדורש. המשפט עצמו התנהל בבית המשפט המקומי תחת ניהולו של השופט רלסטון.

ממש כמו בקומדיה אמריקאית ממוצעת ..הנאשם במשפט ג'ון סקופס ..לא נחקר ,הוא גם לא העיד להגנתו שכן החלק העובדתי במשפטו לא היה שנוי במחלוקת. באיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות תכננו תחילה לבסס את אסטרטגיית ההגנה על ניסיון להוכיח שהחוק המדובר אינו חוקתי כיוון שהוא מפר את חירויות הפרט של המורים, ולכן דינו להתבטל…אך כמו בסרט יש תפניות בעלילה . עם התקדמות המשפט שונתה אסטרטגיה זו, עד שלבסוף החלה ההגנה לבסס את טיעוניה על הטענה כי אין סתירה בין תורת האבולוציה לכתוב בתנ"ך.

קובץ:Pieter Lastman - Jonah and the Whale - Google Art Project.jpg –  ויקיפדיה

על מנת לבסס טענה זו ביקשה ההגנה להזמין להעיד שמונה מומחים של תורת האבולוציה. ההגנה כמו במשחק כדורגל התנגדה וביקשה לא לראות בזאולוגים כעדים מומחים…ולבסוף התפשרו על מומחה אחד . אולם בזה רק החלה החגיגה , המשפט התפתל , והתעקל , ובמקום לדון סביב ה"עבירה" של סקופס , ניטש בבית המשפט ויכוח לגבי המתואר בתנ'ך , האם זה בכלל אפשרי או הגיוני ( ההגנה שאלה למשל האם סיפור הדג שבלע את יונה , וזה שהה בבטנו שלושה ימים, אפשרי ? , והאם יהושוע יכל לצוות על השמש לעצור בגבעון דום ?? האם לכל דבר שיכתב בתנ'ך צריך להאמין . התביעה טענה שאכן כן . אדם מאמין סבור שאלוהים מסוגל לעשות כל ..גם אם זה לא הגיוני).

יהושע: "שמש בגבעון דום!" | תמונה NNL03_Bitmuna700149908 | הספרייה הלאומית

וכך לאחר קרנבל משפטי מפותל ומסוקר , לאחר שמונה ימי משפט, ב-21 ביולי, הורשע סקופס בעבירה על החוק וחויב בקנס נמוך בסך 100 דולרים בלבד. בהמלצת הפרקליט דרו, הוא סירב לשלם גם את הקנס הזעום והגיש ערעור בפני ערכאה גבוהה יותר, שם זוכה סקופס בשל סיבה טכנית מהתשלום ונפטר מן הקנס. אמנם סקופס הורשע בדין, אולם המטרה העיקרית של ההגנה – הצגת תאוריית האבולוציה וביזוי החוק נגד הוראת האבולוציה – הושגה….וכל העיר נעורה לחיים.

התובע הדתי ג'נינגס ברייאן נפטר בדייטון חמישה ימים לאחר תום המשפט. העיירה הפכה למוקד משיכה במשך המשפט ולאחריו. לאחר המשפט פרש סקופס מהוראה, וקלרנס דרו המשיך ושגשג עקב הפרסום שזכה לו עקב המשפט. במאי 1967 בוטל החוק האוסר את הוראת האבולוציה, לאחר שבית המשפט העליון של ארצות הברית קבע שהוא מנוגד לחוקת ארצות הברית בהיותו נובע ממניעים דתיים.

והסיפור המוזר על משפט הקופים בעיירה דייטון לוקח אותנו בקצרה לזמר שכבר הופיע בפינתנו בעבר.

בילי ג'ואל, Just The Way You Are, שירי שנות השבעים, השירים הכי יפים,  יוסמיוסיק, ביקורת מוסיקה, מוסיקה פופ, יוסי חרסונסקי

בילי ג'ואל הגדול. (באנגלית: Billy Joel; ‏ נולד ב-9 במאי 1949) זמר, פסנתרן ומלחין יהודי אמריקאי. ג'ואל הוא מהזמרים המצליחים בארצות הברית. ה-RIAA (איגוד תעשיית ההקלטות האמריקאי) דירג את אלבומיו במקום השישי ברשימת האלבומים הנמכרים בכל הזמנים. ג'ואל זכה חמש פעמים !!! בפרס גראמי (מתוך 23 מועמדויות), מכר כ-150 מיליון אלבומים ברחבי העולם, והחל מ-1999 גם חבר בהיכל התהילה של הרוק אנד רול.

מביאים את בילי ג'ואל לפארק הירקון - Concert Tour | Facebook - 2 Photos

ג'ואל נולד בברונקס וגדל בהיקסוויל, ניו יורק. אביו הווארד ג'ואל (בנו של התעשיין היהודי-גרמני קרל יואל), נולד בגרמניה, וברח עם משפחתו מהשלטון הנאצי לארצות הברית ב-1939. אמו רוזלינד ניימן נולדה בברוקלין, למשפחה יהודית שהיגרה מאנגליה. בשנת 1957 התגרשו הוריו, ואביו עבר לגור בווינה בירת אוסטריה. מכיוון שקרל היה פסנתרן מוכשר, הוא התעקש שבילי ילמד נגינה קלאסית בפסנתר מגיל צעיר. בנעוריו התאמן גם באיגרוף, ואף זכה בעשרים ושניים קרבות איגרוף החובבנים הראשונים שבהם השתתף. בעקבות שבר באף בקרב העשרים וארבעה, פרש ג'ואל מאיגרוף.

Top 10 Billy Joel Songs

אז איך הגיע למוסיקה ?

בשנת 1964, לאחר צפייה בלהקת הביטלס בהופעתם בתוכנית של אד סאליבן, בחר ג'ואל בקריירה של מוזיקאי. על בחירה זאת אמר ג'ואל:

"היה משהו מאוד שונה בחבר'ה האלה. הם לא נראו כמו כוכבים הוליוודיים, הם נראו כמו ילדים רגילים ממעמד הפועלים. והנה הם היו שם, ניגנו בכלים, שרו את השירים של עצמם, בחורות צרחו, ובאותו הרגע אמרתי – זה מה שאני רוצה לעשות".

וכל השאר היסטוריה ,ג'ואל הוציא 12אלבומי אולפן , ו-6 אלבומי הופעות . הוא מנגן על מגוון כלים פסנתר ,קלידים, גיטרה, אקורדיון, ומפוחית , כותב ואף מלחין….כישרון מופלא. מעבר ל-3 פרסי הגראמי בהם זכה , הוא זכה גם ב : פרס מרכז קנדי
פרס גרשווין (2014)
פרס ג'וני מרסר (2001)
דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת הופסטרה (1997)
דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת סירקיוז (2006)

כיום הוא בן 71 ונשוי ברביעית דדילאלכסיס רודריק, ואב ל-2 בנות האחת כבר זמרת מצליחה בעצמה (אלכסה ריי ג'ואל ) , והשניה בת 4.

אז למה כל זה היום דווקא ?

היום לפני 96 שנה 13/3/1925 חוקקה מדינת טנסי את החוק האוסר לימודי אבולוציה , מה שהוביל למשפט שכונה "משפט הקופים ".שכל מטרתו האמיתית הייתה להכניס חיים בעיירה המנומנמת ונינטשת דייטון שבמדינת טנסי. וחשבתי מה אנשים מוכנים לעשות על מנת להפיח חיים בעיירות המרוחקות ברחבי היבשת האמריקאית. בסרטים ובספרים אנו פוגשים לא מעט גיבורים שכל חלומם הוא לצאת מהעיירה ולעבור לערים הגדולות. וזה מה שהניע את בילי ג'ואל להיכנס לעסקי המוסיקה.

וג'ואל בשירו הנהדר אלן-טאון (ALLENTOWN) ,מתאר ,וגם מוחא על החיים בעיירה ,וממנו אפשר לחוש את האוירה שיכולה להסביר את האירוע המוזר הזה של קייץ 1925 בדייטון טנסי ….אכן אמריקה…ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות…

שבת נעימה לכולם…אביב הגיע פסח בא.

Well we're living here in Allentown
And they're closing all the factories down
Out in Bethlehem they're killing time
Filling out forms
Standing in line
Well our fathers fought the Second World War
Spent their weekends on the Jersey Shore
Met our mothers in the USO
Asked them to dance
Danced with them slow
And we're living here in Allentown

But the restlessness was handed down
And it's getting very hard to stay

Well we're waiting here in allentown
For the pennsylvania we never found
For the promises our teachers gave
If we worked hard
If we behaved
So the graduations hang on the wall
But they never really helped us at all
No they never taught us what was real
Iron and coke
And chromium steel

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s