"עברה לגור עם טוני בישלה לו קנלוני, הם חיו בסגנון מסור" (ציפי פרימו מחולון-להקת דודה)

עמדתי מול קיר האבן העצום ,בידי היה פתק קטן ובו בקשותי מהיושב מעלה . אומנם הכתב שלי לא משהו אבל סמכתי על בונה עולם שאם הצליח לבנות את פתח תקווה , קטן עליו לקרוא את כתב ידי. ואז ברגע שתחבתי את הפתק אל תוך החריץ הצפוף שבין האבנים ,פנה אלי האיש שמסננת של פסטה כיסתה את ראשו וסיפר לי את סיפורו הלא יאמן…הקשבתי לו רוב קשב עד שסיים.

"תגיד לי" פניתי אל האיש, מי יאמין לך ? מי אתה חושב שיאמין למין כאלה סיפורים ?, הרי היום כמעט כל דבר ניתן לבדוק ,יש אינטרנט ,ויש ספרות וישנם ארכיונים ,הקלטות עדויות…מה לא…נראה לך באמת שמישהו באמת יאמין למין סיפור שכזה ???

"אתה זוכר פעם שהיינו קטנים" אמרתי לו , נהגנו לאסוף קלפים צבעוניים לאלבום של "עמים בעולם" , ובין הקלפים היו קלפים של שבטים מוזרים כאלה באפריקה או דרום אמריקה ,והם האמינו בכל מיני דברים מוזרים ,,,,אל הרוח…..אל השמש….אלת הצייד…. ביכולת של זנב לטאה מיובש טבול בשמן קוקוס לשפר יכולות פריון…ואנחנו חשבנו לעצמנו מי ואיך בכלל ניתן להאמין לכאלה שטויות..הם כל כך פרמיטיבים השבטים האלה אמרנו לעצמנו..אצלנו זה בחיים לא היה קורה…אבל מה אני אגיד לך..עכשיו ממש ..אבל ממש היממת אותי…חללית ??…ועוד כזאת שעשויה מספגטי ??…איך בכלל חללית עשויה ספגטי תישרוד את הכניסה לאטמוספירה אם המעבורת קולומביה לא הצליחה ?…ומה לגבי נחיתה ? הרי הרוטב שעל הספגטי הופך אותה לרכרוכית…אז איך היא בכלל תנחת על הקרקע ?

הוא הביט בי רגע ארוך,עם מבט שנמהלו בו 35 אחוז חיוך ו65 אחוז רחמים , ואז חייך הביט בראשי ,ידיי ובפתק ושאל בשקט…"תגיד ובמה אתם מאמינים ??"…..ולרגע איבדתי את שיווי המשקל.

אני האור , אני השמש - MyPen

שבת ראשונה של חודש אוקטובר . יום הכיפורים וחג הסוכות כבר מאחרינו , כמו גם שבועים של סגר מהודק , אין יוצא ואין בא , הכבישים שקטים , ורוחות סתיו חמות מבשרות על שינוי קרב. ופינתנו השבוע תיגע קלות ב "דת הפארודית " בשם "מפלצת הספגטי המעופפת".

בעולם הקטן בו אנו חיים קיימים כ-4000 דתות שונות. אך כמעט כולם מכירים את שלוש הדתות הגדולות איסלם , נצרות , הינדואיזם…יש גם את היהדות כמובן למי ששאל …אבל דתנו היא ..ממש..אבל ממש קטנה (7-9 מליון מאמינים…כנגד 2.5 מיליארד נוצרים ,1.7 מיליארד מוסלמים , 1.5 מיליארד הינדואיסטים וחצי מיליארד בודהיסטים)). ישנם בעולם עוד דתות רבות ושונות ,ופלגים בתוך אותה דת , אולם "דת פארודית" ,או דת מדומה היא מערכת אמונות שמחקות דתות, פלגים בתוך דתות, גורואים או כתות ידועות ובכך מהווה פארודיה עליהם. מטרת הדת הפארודית היא ללעוג לאמונות רוחניות ולמאמיניהן, בדרך כלל באמצעות הומור או סאטירה.

מי זאת מפלצת הספגטי המעופפת?

אז איך זה נעשה ??…מהלך אופייני לדת פארודית היא להפוך את מושאי האמונה לדמויות נלעגות, ואז לטעון כי אין הבדל בין הדמות הנלעגת למושא האמונה הקיים. מהלך נוסף היא החלפת מנהג אחד במנהג אחר, מקביל, הנתפס כמטופש. על ידי המהלכים האלה, המאמין בדת הפארודית יכול לטעון כי אין כל הבדל בין הדת הפארודית שהוא מאמין בה לבין דתות אחרות המקובלות בעולם.

בדתות אלו אנשים מאמינים במושגים אשר נשמעים מופרכים אך כאשר הם מקבלים מעין "הסבר" כי הם נכונים יכולים האנשים להאמין בעקרונותיהם..אחת הבולטת בין הדתות הפארודיות היא "כנסיית מפלצת הספגטי המעופפת".

כמו לכל דת גם "מפלצת הספגטי המעופפת" התחילה מתי שהוא…במקרה שלנו מפלצת הספגטי המעופפת הופיעה לראשונה במכתב פתוח הומוריסטי שנכתב בידי בובי הנדרסון – בוגר אוניברסיטת אורגון ובעל תואר בפיזיקה. הנדרסון שלח את המכתב כמחאה על החלטת מועצת החינוך בקנזס להתיר לימוד תכנון תבוני כתחליף ללימוד תורת האבולוציה בשיעורי מדע בבית ספר ציבורי. במכתב, הנדרסון לועג לטענה כי הימצאותם של דברים אותם המדע אינו יכול להוכיח היא ההוכחה לכך שקיים אל, על ידי הצגת אמונה בבורא אשר מזכיר בדמותו ספגטי וכדורי בשר. הנדרסון הוסיף וקרא למועצת החינוך להקציב זמן שווה ללימוד דת מפלצת הספגטי המעופפת בשיעורי מדע לצד תאוריית התכנון התבוני.

מפלצת הספגטי המעופפת - Wikiwand

במאי אותה שנה, לאחר שלא זכה לתגובה מחברי המועצה, פרסם הנדרסון את המכתב באתר האינטרנט שלו. באתר צוטטו נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש והסנאטור ביל פריסט התומכים בלימוד "דעות שונות" (בוש) ו"קשת רחבה של עובדות ומדע, כולל אמונה" (פריסט) בנוגע למקור החיים לצד תורת האבולוציה. הפרסום עורר עניין ציבורי, וזמן קצר לאחר מכן קיבל הנדרסון תגובה אוהדת משלושה מחברי המועצה, בעוד הרביעי השיב כי "זהו חטא חמור ללעוג לאלוהים". האתר זכה לתשומת לבם של מספר אתרי הומור, ובעקבות זאת להתייחסות גם בעיתונות הכתובה.

ככה ביוק מתחילה אמונה ,זורקים סיפור לאויר ,כל אחד יכול להוסיף כמו בטלפון שבור פרטים משלו ,פרשנות ומיני מטעמים וסיפור קטן יהפוך גדול ,ואדם שחלם בלילה יהפוך עם בוקר לנביא שחזה התגלות….ואם גם אנשי מקצוע או דמויות נכבדות תוסיפנה דעתן ..אנחנו על דרך המלך לאמונה חדשה…ובמקרה של הספגטי ,מספר אנשי אקדמיה הגיבו להנדרסון בחיוב, בהם האנתרופולוגית סוזן ג'ונסטון, שגרסה כי המפלצת היא גם זכר וגם נקבה מכיוון שיש לה גם "אטרייה" וגם שתי קציצות, המסמלות את גופה של האם הגדולה.

גרמניה נגד כנסיית מפלצת הספגטי המעופפת

אולם על מנת שדת תעמוד על הרגליים היא צריכה יחסי ציבור ,מאמינים ,וקצת תפקיד של קורבן (" כולם נגדי כי אני צודק")..

הנדרסון מפרסם כמות משמעותית של דואר שנאה, כולל איומים על חייו, שקיבל בתגובה למכתב. באוגוסט 2005, בתגובה לפנייה של אחד הקוראים, הוכרז על פרס בסך 250,000 דולר לכל מי שיביא הוכחה אמפירית שישו אינו בנה של מפלצת הספגטי המעופפת (על אף שבדת מפלצת הספגטי המעופפת לא סוגדים לישו). מאוחר יותר הועלה הפרס לסך של מיליון דולרים אמריקאיים. תוך שנה מיום שליחת המכתב הפתוח, קיבל הנדרסון אלפי מיילים על מפלצת הספגטי המעופפת. הוא אמר כי "95 אחוז מהמכתבים היו תומכים, בעוד חמשת האחוזים הנותרים אמרו שאני הולך לגיהנום". באותה תקופה, האתר שלו זכה לעשרות מיליוני צפיות.וקהל אוהד נלהב .

בסעידתא ד'פסטא, סופש שמח ושישי ראמן לכולם! - כנסיית מפלצת הספגטי המעופפת |  Facebook

מהם עיקרי האמונה ??

"אמונות פסטפריאניות" הן לרוב סאטירה על סיפור הבריאה . הן מוצגות גם באתר "הכנסייה של מפלצת הספגטי המעופפת" של הנדרסון, שם הוא מתואר כ"נביא", וגם ב"ספר הבשורה" של מפלצת הספגטי המעופפת, שנכתב אף הוא ( כמה מקרי ) בידי הנדרסון ופורסם על ידי ויליארד פרס בשנת 2006. ההיקש הבא הוא דוגמה לטיעון "לוגי" של מאמיני מפלצת הספגטי, הבא "להוכיח" את אמיתותה של האמונה (למעשה זהו ניסוח שקול של הטיעון האונטולוגי של אנסלם מקנטרברי-פילוסוף ותיאולוג מימי הביניים):

מפלצת הספגטי המעופפת היא דבר מושלם.
קיום הוא חלק משלמות.
מסקנה: מפלצת הספגטי המעופפת, "הוד אטריותה", קיימת.

כנסיית מפלצת הספגטי המעופפת‎ ha... - כנסיית מפלצת הספגטי המעופפת | Facebook

האם ישנם כללים ? מצוות? הנחיות ??….תתפלאו ..בוודאי שיש כמו לכל דת. אומנם לא תרי'ג כמו ביהדות ,אבל לא פחות הגיוני להלן מספר דוגמאות שיזכירו בוודאי דתות אחרות..תחזיקו חזק.

1.למפלצת הספגטי המעופפת אין גוף ואין דמות הגוף, ותאוריה הציוריים מיועדים רק להמחשתה למי שקשה לו לתפוס רעיון זה.

2.מפלצת ספגטי מעופפת בלתי נראית שלא ניתן לאתרה יצרה את היקום לפני כ-5,000 שנה לאחר ששתתה הרבה. כל הוכחה שמצביעה על כך שהבריאה עתיקה יותר הושתלה במכוון על ידי המפלצת על מנת לבחון את מאמיניה.

3.אין זה מכובד ללמד את תורת המפלצת מבלי ללבוש את התלבושת הנבחרת של המפלצת, לבוש פיראטי הולם.

4.התחממות כדור הארץ, רעידות אדמה, הוריקנים ואסונות טבע אחרים הם תוצאה ישירה של הירידה במספר הפיראטים בעולם מאז המאה ה-19.

5.מאמני דת זו דוגלים בכך שגידול שיער הפנים (זקן) מעצים את האמונה ואף הכרחי במצוות הפסטאיזם.

6.התפילות מסתיימות ב"ראמן" (מרק אטריות יפני) במקום "אמן".

7.בגן עדן יש מפעל לחשפניות והר געש של בירה ,הגיהנום מאוד דומה לגן העדן, רק שהבירה חמה ותפלה ולחשפניות יש מחלות.

8.כל יום שישי הוא חג דתי , וכיסוי הראש הדתי הוא מסננת פסטה.

ארה"ב: מפלצת הספגטי המעופפת ניצחה | ישראל היום

אוקי אז יש עקרונות , יש מצוות, אך צריך גם הכרה של הרשויות…ביולי 2011 קיבל תושב אוסטריה את הזכות לחבוש מסננת פסטה על ראשו בזמן צילומו לרישיון הנהיגה. המאבק נמשך שלוש שנים בהן ביקש לממש את זכותו לחבוש כיסוי ראש דתי בצילומי הרישיון כפי שמתיר החוק האוסטרי…..ביולי 2013 קיבל תושב צ'כיה את אותה הזכות לאחר שטען שהאיסור להצטלם עם מסננת פוגע בזכות לחופש הפולחן….בדצמבר 2015 חברי מסדר מפלצת הספגטי המעופפת קיבלו הכרה מהשלטונות בניו זילנד, ומעתה יוכלו להינשא על פי אמונתם….בראשית 2018, לאחר מאבק משפטי, הצטלם מיכאל אפנסייב לדרכונו הישראלי כשהוא חבוש מסננת פסטה….בראשית 2019 הונפקה תעודת זהות ישראלית ראשונה עם מסננת פסטה ככיסוי ראש דתי….בספטמבר 2020 ניתן פטור זקן לחייל צהל שהצהיר כי הוא חבר הכנסייה

נראה לכם הזוי לחלוטין ???…אם כן נסו רגע לחשוב על עיקרי האמונה של הדתות הגדולות הנצרות ?..האיסלאם ?…היהדות ??….פחות הזוי ??תלוי את מי נשאל..שווה לחשוב על זה.

והמחשבה הזאת שכל אחד יודע מי הוא האל ,יודע איך נוצרנו ,ויודע לאן אנו הולכים לוקחת אותנו במוסיקה אל השיר הלא הפחות מוזר ,שלא לאמר שונה של להקה בשם "נוסעי קרוסאל" ..The Kursaal Flyers.

Kursaal Flyers - Little Does She Know (1976, Vinyl) | Discogs

הלהקה הוקמה בלונדון שנת 73 ע'י פול שאטלוורת-שירה , ריצ'י בול ,גראם דאגלס ,וויל בירץ , ואחרון חביב ויק קולינס.

החברים ניגנו בהרכבים שונים בדרום מזרחה של אנגליה במחוז אסאקסס והתפרסמו בשנות השמונים המוקדמות..לאחר שהתקבצו והפכו ללהקה ,שרו בעיקר גרסאות כיסוי לשירי אחרים אך גם שירים משלהם… הם הוציאו בסה'כ 4 אלבומי אולפן ואלבום אחד של הופעה חיה.

פירסומם הגדול הגיע מלהיט משנת 76 שהגיע לטום 20 במצעד הבריטי וחרך רחבות ריקודים ומצעדי פזמונים פה בארץ הקודש של אותם ימים…השיר "המעט שהיא יודעת "??? או האם היא יודעת ??…המילים ..כבר פגשנו מורכבות יותר..אבל הלחן רקיד..ומזכיר ימים עברו..ימי הדיסקו ורחבות הריקודים המהבהבות בשלל צבעים פסיכודלים.

Kursaal Flyers Little Does She Know - YouTube

איך זה מתקשר למפלצת הספגטי ??

בימים אלו בהם את ההקפות היחידות מבצעת הקורונה ,והסדר העולמי משתבש לו מיום ליום ,מנהיגים הזויים פזורים בכל רחבי הגלובוס ,והזויים מכך הם שלל תומכיהם או גם מתנגדיהם . כל אחד מאיתנו בטוח שהוא יודע מה נכון ומה מוטעה . מה מקור הרוע ומה הפתרון .מי ברא מי יצר ומי התחיל …ממש כמו בדתות המוזרות ( מה יש כאלו שלא מוזרות ?) , שיש על פני הכדור הכחול שלנו….4000 דתות שונות אלוקים…בודהה….god…אללא…אל הרוח..,אל השמש… ,אמא אדמה… אנא עארף…. ואללא יוסטור…כל מאמין בטוח שהאמת אצלו והיא תוציא אותנו אל האור…בעבר הרחוק כל אחד האמין במה שרצה. אל אחד ..שניים או חמישים . האחד האמין בירח ושכנו האמין באל החקלאות , וזה שגר ממול האמין באל האש ,אל המים ,ואל מלחמה ,והמאמינים קבלו את העובדה שיש עוד מלא אלים לכולם , ולא נלחמו האחד בשני…אך שהגיע האמונה באל אחד הגיעו גם מלחמות הדת, וכעת כל דת טוענת שהאחרים טועים ומדברים שטויות..כי היא ורק היא יודעת את האמת . ובמקום לצאת לאור…נכנסנו לחושך….אולי עם קצת יותר סובלנות וצניעות היה יכול להיות קצת יותר נעים לחיות פה……והספגטי ( הבולונז בטוח) היה טעים יותר..אם רק כמו בשיר היינו מבינים שהכל זה נק הראות …" היא יודעת שאני יודע..שהיא יודעת.."וכן הלאה.

שבת נעימה לכולם….(לא ממש ביאליק..אבל חביב.)

Little does she know that I know that she knows
That I know she's two-timin' me
Little does she know that I know that she knows
That I know she's cheatin' on me


I was outside the one stop
When I saw her in the corner
And I didn't like what I see
Little does she know that I know that she knows
That I know she's two-timin' me


She was sharing her spin dryer with a guy in a tie-dye
When she saw my reflection in the chrome
I knew that she'd seen me 'cause she dropped her bikini
The one that I got her, in Rome


Little does she know that I know that she knows
That I know she's two-timin' me
Little does she know that I know that she knows
That I know she's cheatin' on me


When she finished her laundry she was all in a quandary
And made it for the street like a hare
Her escape was so urgent, she forgot her detergent
And dropped all her clean underwear
Little does she know that I know that she knows
That I know she's cheatin' on me

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s