כשדיין אמר ב-73 שהוא חושש לחורבן הבית ה-3..הוא טעה..זה היה ה-4…

אני מקווה שזה יעבוד את הוועדה , כבר כמעט עשור שאני עובד על התוכניות ,האלה…אומנם כבר השטח הוגדר בתב'א הקודמת כציבורי…ואכן השתמשנו בו לצרכי הציבור…בכל זאת מקום תפילה ,על פי כל אמת מידה הוא ..ציבורי.

אבל אתם יודעים , הגיון זה דבר אחד , וועדות בניה זה דבר אחר. כל שנה מגיע פקיד חדש עם תפיסה שונה, אחד אוהב בניה לגובה ,לדעתו כך מבזבזים פחות שטח פתוח ,,,האחר שמחליף אותו בכלל בעד בניה נמוכה ,כזו שלא תפגע בנוף…השלישי בכלל בעד שימוש בחומרים אורגניים בלבד…ועל כל אלו מגיעים הירוקים…." אנו חוששים שבניה במקום זה תפגע בחופש התנועה של "..חיפושיות העלים הקטנות"…ולכן עדיפה בניה על עמודים…

אבל לא…לא הפעם …הפעם מדובר בבניין קיים שאנו רק משנים אותו …אותו יעוד קרקע , ללא חריגה מקווי הגבול..ממש לפי הספר..למה שמישהו יתנגד ??

יאללא הפפירוס עם השרטוט מונח על השולחן , אני לוקח את הנר עם השעווה ..מטפטף בקצה הגליון מעט שעווה אדומה…נוטל את חותם המלכותי ומטביע על השעווה…שנייה מאוחר יותר ייבש השעווה "הורדוס ובניו תשתיות" ..נחתם על התוכניות שמוגשות לוועדה…נראה מי יתנגד.

איך למצוא את אנשי המקצוע ליצירת תוכנית בניה? - מגזין הום סטיילינג

שבת ראשונה של חודש אוגוסט ,במקור, חודש אוגוסט נקרא בשם "סקסטיליס" שפירושו 'שישי', כיוון שהחודש הזה היה החודש השישי בלוח השנה הרומי המקורי, שנפתח בחודש מרץ ושהיו בו עשרה חודשים בלבד. אולם בהמשך נוספו לו ינואר ופברואר…וכעת הוא "שמיני"….אז הקיסר אוגוסטוס החליט מתוך צניעות לקרוא לחודש על שמו…אוגוסט….והשבוע פינתנו נוסעת לעבר ..אל המאה הראשונה לפני הספירה…אך מאחר והשמיים סגורים…לא נגיע רחוק..רק פה עד לירושלים…טרום בית במקדש…השלישי…( לא זה לא טעות…סבלנות)..

אם נחזור קצת אחורה בזמן ,אז על פי המקובל בשנת 586 לפני הספירה נחרב לו בית המקדש הראשון שבנה על פי המקורות שלמה המלך ..המלך השלישי והאחרון לממלכה המאוחדת .

30 שנה טרם חורבן הבית , מוגלה העם בישראל לגלות בבל..אך לא לאורך זמן…הגעגועים לציון לא היו ארוכים כפי שאנו מרבים לציין ולקטר ( על נהרות בבל שם ישבנו ..ובכינו )..50 שנה לאחר היציאה לגלות שנת 538 לפנה'ס מכריז מנהיג האמפריה  כורש מלך פרס על האפשרות של עמים שנכבשו לשוב ולעבוד את אמונתם…ליהודים שהוגלו לבבל עם חורבן הבית הראשון בשנת 586 לפני הספירה אף התאפשרה השיבה לאוטונומיה היהודית בארץ ישראל, יהוד מדינתא.

גליל אבן עליו חקוקה באכדית הכרזת כורש

התגלה בשנת 1879 ביסודות מקדש אסגילה המקדש של האל מרדוך.

חלקים מהעם שבים אכן ארצה לארץ ישראל , בראשית שיבת ציון , בהנהגת זרובבל מבית דוד ויהושע בן יהוצדק הכהן הגדול, ובונים מחדש את בית המקדש השני. משך הבניה כ-20 שנה . בשלבים הראשונים מוקם רק המזבח ומתחילה עבודת הקורבנות ולאט לאט הולך המבנה ומשתפר.. וכך, כבר 70 שנה לאחר חורבן הבית הראשון (שנת 516 לפנה'ס )נחנך מחדש בית המקדש השני שדומה בעיקר לזה הראשון. ובא לציון גואל..??.. האמת היא שיחסית כן למשך הזמן השקט ,אפשר לאמר שכן.

הבנייה לא עברה בקלות , היום יש מנהל מקרקעי ישראל , וירוקים , וועדות שונות ובירוקרטיה שמעכבים הליכי בנייה , בימים ההם באו המתנגדים שונים מקרב עמי האיזור שניסו למנוע את פעילות של המקדש הנבנה ,ומידי פעם פנו אל השליט האיזורי באותה תקופה שיעצור את המלאכה. ( בימיו של אחשוורוש נעצרה הבנייה למשך למעלה משנה בעקבות תלונות של עמי האזור אליו).

בית המקדש השני שהוקם היה אמנם קטן יותר וצנוע מבחינת הפאר והמידות ,אך שרד לא פחות מ-360 שנה !!!( יש אומרים 516 ,תלוי איך מתארכים ).

שנותיו של המקדש השני עברו להן פחות או יותר בשקט שנים לא מעטות, כמעט 350 שנה . הפוליטיקה האיזורית עברה שינויים, מלכות פרס נחלשה אט אט והאימפריה שעלתה אחריה הייתה יוון שהלכה והשתלטה על האיזורים סביב א'י.

בשנת 167 לפני הספירה, לאחר מאבקים פנימיים בין היהודים, וניסיון מרידה בשלטון היווני, הטיל המלך אנטיוכוס גזרות על היהודים בארץ ישראל, ובמסגרתן גם מחולל המקדש השני. ביום ט"ו בכסלו, שליחי המלך מקימים פסל על המזבח, ומקריבים לפניו קרבנות על במה שבנו ליד המזבח. לאחר שלש שנים, של מרד שעשו החשמונאים, הם מגיעים בראשות יהודה המכבי אל המקדש, מטהרים אותו, וחונכים אותו מחדש ביום כ"ה בכסלו שנת 164 לפנה"ס.( מכאן מקור השם של חג חנוכה..חנו ב-תאריך כה' )

ירושלים במהלך הדורות, התקופה היוונית, לימודי ירושלים, הרצאות ...

ושוב השנים חולפות ,והפוליטיקה משתנית , האמפריה היוונית דועכת,  והאימפריה הרומית עולה…וכובשת שטחים באזורינו, ועליהם היא ממנה מושלים…ופה אצלנו ממונה הורדוס לנציב /מושל  לשלוט על הארץ.

בשנת שמונה-עשרה למלכות הורדוס (19 לפנה"ס) מחליט הורדוס "לבנות את בית המקדש לאלוהים". הדעות חלוקות לגבי הסיבה בעטיה החליט לבנות את בית המקדש . ישנם רבים שסוברים שמתוך מגלומניה , אחרים סוברים שרצה למצוא חן בעיני נתיניו בארץ ולפאר עצמו , על פי הסבר המובא בגמרא, לאחר עלייתו לשלטון הוציא הורדוס להורג את כל חכמי ישראל, למעט בבא בן בוטא. כעבור זמן ולאחר שהתחרט על מעשה זה ייעץ לו בבא בן בוטא לבנות מחדש את בית המקדש השני ככפרה על הריגת חכמי ישראל . רק מיעוט סובר שבגלל אמונתו  היהודית.

הורדוס מכנס את העם ומודיע לו :"...ומכיוון שאני מולך היום ברצון אלוהים ושלום רב לנו ואוצרות כסף והכנסות גדולות, והדבר החשוב ביותר, כיוון שהרומאים השולטים בכל, אם ייתכן לומר כך, הם ידידי ורוחשים לי חיבה, אנסה לתקן את מה שנפגם מאונס ומשעבוד בזמן הקודם ולשלם לאלוהים ביראה שלמה על כל מה שזכיתי בו בימי מלכותי זו"..בקיצור אני הולך לבנות את בית המקדש מחדש….רק הרבה יותר טוב….

בתחילה העם מסרב ,מחשש כי זה יגרום להפסקת פולחן הקורבנות בבית המקדש השני שכבר קיים , אך הורדוס מבטיח כי יהרוס את המקדש המיושן רק לאחר השלמת המבנה החדש והמפואר שהוא יבנה….העם מסכים…( ארבע כיווני אוויר , עם מרפסת וחנייה ,עדיף תמיד על דירת סוכנות קטנה ).

וכך את בית המקדש החדש (שלישי) בונים עשרת אלפים פועלים, ביניהם אלף כהנים שהוכשרו כבנאים, על מנת שלא יכנס מי שאינו כהן אל המתחם המקודש.

עבודות הבנייה החלו בשנה ה-18 למלכותו של הורדוס (בשנת 19 לפנה"ס). בניית בניין המקדש עצמו נמשכה כשנה וחמישה חודשים. סה'כ העבודות נמשכו 9 שנים – כולל עבודת בניית הסטווים והרחבה.

הורדוס שינה לחלוטין את הטופוגרפיה של אזור הר הבית לצורך הרחבת בית המקדש. המקדש הקטן והצנוע הפך לבניין עצום ומפואר בסגנון היכלים רומיים. מערכת של ארבעה סטווים (מעברים ארוכים עם עמודי אבן בצדדים כמו בקרדו בבית שאן ) המקיפה חצר שבמרכזה המקדש. מקדשים דומים היו קיימים בערים רומיות נוספות כגון אנטיוכיה, תדמור (פלמירה) ואלכסנדריה. שטח הר הבית הוכפל באמצעות חומר מילוי וההר הוקף בחומות אדירות ששימשו גם כקירות תמך, והיה למתחם המקודש הגדול בעולם.

איך באמת נראה בית המקדש שבנה הורדוס? - Xnet

דגם המקדש ה-3 של הורדוס

וכך למעשה בונה הורדוס את בית המקדש השלישי והורס את השני שהקימו עולי שיבת ציון. המקדש עדיין כונה "השני" כי מלאכת הקרבת הקורבנות לא פסקה , כפי שקרה לאחר חורבן בית ראשון.

אולם בית המקדש של הורדוס על כל פארו ,וגודלו שרד זמן קצר בלבד…כ-60 שנה…הוא מוחרב על ידי טיטוס, בנו של אספסיאנוס קיסר רומי , במהלך דיכוי המרד הגדול בשנת 70 לספירה, ולא הוקם מחדש…. חז"ל תלו את הסיבה העיקרית לחורבנו בשנאת חינם, שסעים ומריבות בתוך העם שהביאו את הרומאים לארץ, על פי בקשתם של … היושבים בארץ בגין מריבות על תפקידי הכהונה…אנחנו הבאנו את זה על עצמנו…כמו בחורבן הראשון כך גם בשלישי…מי שמביא לחורבן זה אנחנו.

מי החריב את המקדש? | יעל מאלי | מוסף

ואזכורו של בית המקדש השלישי לוקח אותנו במוסיקה אל הזמרת והיוצרת האמריקאית ג'ואן אליזבת אוסבורן.( ילידת 1962 , ציינה לפני 3 שבועות יו'ה 58 ).

אוסבורן היא במקור מאנקוראג', קנטקי, פרוור של העיר לואיוויל. היא עברה לניו יורק בשנות ה-80 המאוחרות, שם הקימה חברת הקלטה משלה, Womanly Hips, כדי להוציא מספר הקלטות עצמאיות.

r/90s - Joan Osborne, ‘95, “what if god was one of us?”

אוסבורן הוציאה ב-1991 את האלבום הראשון שלה באורך מלא,Soul Show: Live at Delta 88. האלבום השני שלה היה "Relish’’, שיצא ב-1995.

אלבומה Bring It On Home, שהוא אוסף שירי וינטאג' מסוגת בלוז ונשמה, יצא ב-27 במרץ 2012. האלבום היה מועמד לפרס גראמי לאלבום הבלוז הטוב ביותר לשנת 2013. הייתה זו הפעם השלישית שהייתה אוסבורן מועמדת לגראמי, שכן גם בשנת 1995 האלבום Relish’’ והלהיט “One of Us” היו מועמדים, וכן אוסבורן הייתה מועמדת לפרס האמנית החדשה. גם ב-1996 הייתה מועמדת לפרס ביצוע ווקאלי. אוסבורן גדלה כקתולית, אך בבגרותה התרחקה מהכנסייה, בין היתר, משום שרצתה להיות כומר, וגילתה שאין הכנסייה מסמיכה נשים לכמורה. היא לא מזדהה עם אף דת מאורגנת, אך מרגישה מושפעת מאמונות שונות, ביניהן נצרות ובודהיזם.

אז למה בית המקדש השלישי ולמה אליזבת אוסבורן ?

בשבוע שחלף ,לפני כיומיים צייננו את ט' באב . יום החורבן של בית המקדש הראשון ,השני ואולי אפשר לאמר בעצם השלישי….

לפני כ-47 שנים כיומיים לאחר פריצת מלחמת יום כיפור ,כשהגיע דיין חזרה מביקור במוצבי התעלה אל הבור בקרייה , מספרים כי פניו היו חיוורות כסיד , והוא דיבר על " חורבן הבית השלישי".. לאור פלישת מצריים , והמצב בגבול  הצפוני עם סוריה..

אז בואו נעשה רגע סדר , הבית השלישי כבר נחרב הרבה לפני..(1930 שנה )..ואם כבר אז מדובר על הבית הרביעי…ואם נשפוט על פי ההיסטוריה, אז  את חורבנם של בית ראשון ובית שני /שלישי , לא הביאו זרים שפלשו אלינו . אלה היינו אנו שהבאנו את החורבן על עצמנו , מריבות פנימיות שסעים ומריבות על כהונה ושלטון הם אלו שהביאו לחורבן..זה לא הבבלים ..לא היוונים וגם לא הרומאים..ולא האירנים…זה אנחנו… …ובימים אלו כאשר הולכות ומתרבות המריבות , הויכוחים והשסעים בעם , מוטב לכולנו לעצור ולחשוב רגע על מה שקורה בתוכנו…כי זו לא תהיה הקורונה , וגם לא האירנים ,לא חיזבאללה וגם לא הצ'רקסים שיביאו את הקץ ,אלה נהיה  אנחנו . וביחוד בימים כמו תשעה באב שווה לתת על זה מחשבה שנייה…

הדבר נכון שבעתיים, בזמנים בהם אנו נוטים לחשוב שאנחנו חזקים ומוצלחים ( עם הספר..סטארט אפ ניישן וכו' ),ולנו זה לא יכול לקרות , שווה לזכור שבית ראשון נחרב בשיא  ימי הפאר והרהב של ממלכת שלמה "החכם באדם"….בית שני נהרס על ידינו ….ובית שלישי נחרב לאחר 60 שנות פאר של מקדש הורדוס…

המעניין הוא שדווקא בית שני הצנוע יותר שרד ימים רבים יותר….

Joan Osborne Quote: “What if God was one of us, just a slob like ...

ואוסבורן ?? זמרת שנאבקה על הרצון לכהן ככומר -אשה , היא מעלה כמה שאלות בשירה הנפלא "ONE OF US "…האם אלוקים הוא גדול כזה ? 'איך הוא נראה ? ,מה תגידו לו אם תפגשו אותו ?, אולי אלוהים הוא הוא בכלל אחד מאיתנו ? אולי הבחור באוטובוס ? אולי עוברת אורח ? ,ובמה נידרש להאמין ?….וביננו …אולי המקדש ?? הוא רק סמל או אמצעי מקשר….ולא העיקר..העיקר זה אנחנו ואלוהים הוא אולי אחד מאיתנו.

שבת נעימה ושקטה לכולם…( זה מתחיל מוזר..זה לא טעות).

WHAT IF GOD WAS ONE OF US

If God had a name what would it be?
And would you call it to his face?
If you were faced with Him in all His glory
What would you ask if you had just one question?

And yeah, yeah, God is great
Yeah, yeah, God is good
And yeah, yeah, yeah-yeah-yeah
What if God was one of us?
Just a slob like one of us
Just a stranger on the bus
Tryin' to make his way home?

If God had a face what would it look like?
And would you want to see if, seeing meant
That you would have to believe in things like heaven
And in Jesus and the saints, and all the prophets?

תגובה אחת בנושא “כשדיין אמר ב-73 שהוא חושש לחורבן הבית ה-3..הוא טעה..זה היה ה-4…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s