הכל ישוב אל המצולות זולת הקצף הלבן, נרות לילה דעכו , הידידות, האהבה ,הנעורים שבאו פתע אל סופם…

בבית הספר ללוחמי ח'יר אף אחד לא סיפר לו מעולם איך זה יהיה להפליג .מאז ומתמיד אהב את מגע הקרקע מתחת לסוליית הנעלים . הקרקע , גם אם הייתה זרועה אבנים וסלעים , תמיד היוותה עבורו בסיס יציב לגופו החסון. אך כעת בעודו נעמד בשארית כוחותיו ,בסמוך לדופן המתכת של הנחתת עליה הוצבו הוא וחבריו למחלקה ה-21,תהה אולי טעה שלא נפרד לשלום מג'ייני. נתזי מי ים מלוחים הרטיבו את פניו ,בגדיו ואת תיק הנשק שנשא על גבו. הוא אימץ את עיניו המצועפות בכדי להיטיב לראות ,אך בכל פעם מחדש שב והוטח כמו שאר חבריו על דפנות המתכת המיטלטלות בגלי החוף .המפקדים קראו לו חוף אומהאה …אומההא שמומהאה..חשב לעצמו רק שנינחת כבר בחוף ונראה לגרמנים האלה מה זה…

מבעד לקולות חבריו המקיאים את שאריות ארוחת אמש מסביבו הוא עוד הצליח לשמוע את הסמל צווח ," היכונו לירידה".."היכונו לירידה"…חריקה מתכתית צורמת , ושטף גלי הים העידו כי הרמפה הקדמית נפתחה . הוא עוד הספיק לראות את יפי הגלים המלחכים את החול הזהוב ,בטרם נישמע צרור יריות ופגיעות כדורים מסביבו . הוא וחבריו זינקו אל המים הקרים לכיוון רצועת החוף ..חלקם טבע עוד בטרם הניחו רגלם על חופה של צרפת, אחרים קצת אחרי והיתר….היתר הביאו את המפנה שהעולם כל כך יחל לו מזה ארבע שנים..

שבת ראשונה של חודש מאי ,מזג האויר מתייצב ,והקיץ הישראלי מביט בנו מכל פינה ,עם המון כוונות ליחס חם לתקופה הקרובה. ופינתנו מציינת מלאת 76 שנה למבצע הצבאי המורכב והגדול ביותר שנעשה אי פעם בעידן המודרני…מבצע אוברלורד…מבצע הפלישה של צבאות בנות הברית לחופה הדרום מערבי של צרפת -חוף נורמנדי…ואשר זכה לכינוי THE D DAY.

D-Day landings in colour - BBC News

ב-6 ביוני 1944,לאחר כמעט חמש שנות לחימה קשים ,ושלל הצלחות של צבא גרמניה בכל רחבי אירופה,וצפון אפריקה, ולאחר שנים של תכנון והכנות מדוקדקות, נוחתים כוחות בעלות הברית בחופים הצפוניים של חצי האי נורמנדי, במטרה לשחרר את צרפת וארצות השפלה, ולפלוש לגרמניה מכיוון מערב.

למבצע הנחיתה קדם מבצע הטעיה והונאה,מדהים מתוחכם ועצום ממדים (מבצע פורטיטיוד), שנועד להטעות את הפיקוד הגרמני ביחס לאזור בו תתבצע פלישת בעלות הברית, ולשכנע אותו שהנחיתה בנורמנדי איננה הפלישה האמיתית, אלא מבצע הטעיה. מטרתו של מבצע ההטעיה היה לרתק כוחות גרמניים גדולים ככל האפשר, למשך כמה שיותר זמן, להגנה על אזורים בהם לא נועדה להתבצע הפלישה, ובכך להקל על הנחיתה בחופי נורמנדי, ולעכב ככל האפשר את הזרמת העתודות הגרמניות לאזור נורמנדי לאחר הפלישה.

ליבת מבצע ההטעיה כללה שלושה מרכיבים עיקריים:

  • הצלחת המודיעין הבריטי לפצח את צופן האניגמה הגרמני, שכונתה על ידי המודיעין הבריטי בשמות "אולטרה" או "מקורות סודיים ביותר" בעיקר באמצעות הגאון אלן טיורינג (אבי המחשב).

Geniální podivín Alan Turing: Porazil Enigmu, své tajemství ale ...

  • רשת של סוכנים גרמנים בבריטניה שנלכדו על ידי שירות הביון הנגדי הבריטי, ה-MI5, הופעלו שוב כסוכנים כפולים והזינו את המודיעין הצבאי הנאצי, האבווהר, במידע כוזב ,על כך כי הפלישה מתוכננת בצפון מערב צרפת סמוך לנורווגיה.
  • פעילות הונאה צבאית שהתבטאה בהקמת יחידות צבא מדומות בגזרות מרוחקות מיעד הנחיתה האמיתי,הנחתה מסיבית ע'י מצנחים של אלפי בובות חיילים הרחק מאיזור הנחיתה , ופעילות הסתרה והסוואה צבאית של הכוח המיועד לנחיתה בנורמנדי. כמו כן כדי לאלץ את הגרמנים להתמקד בנורווגיה, יצרו בעלות הברית בראשית 1944 ארמייה מזויפת, הארמייה הבריטית הרביעית, שהוצבה בסקוטלנד. בחודשים שקדמו לפלישה הוחלפו שדרים אלחוטיים בדרגת הצפנה נמוכה, שפוענחו ע'י הגרמנים, ויצרו אצלם את הרושם של ארמייה אמיתית.
  • המתקפה החלה למעשה בערב שלפני, בהפעלה של המחתרת הצרפתית לניתוק של כבלי טלגרף גרמניים ופיצוץ רכבות, מסילות רכבת וצירים, שדרכם היה חשש שהצבא הגרמני יזרים תגבורות. כוחות חיילים ראשוניים הוצנחו בלילה שלפני המתקפה בדאונים חרישיים ועשויי דיקט, כשהם משתלטים על גשרים לפני שהגרמנים יפוצצו אותם ויקשו על כיבוש כל צרפת מידיהם. במקביל הוצנחו צנחני דמה וחוטי אלומיניום לבלבול הרדארים.

וכך בבוקרו של ה-6 ביוני בעוד הגרמנים בטוחים כי מתי שהוא צפויה נחיתה של בנות הברית בצפון מתבצע מבצע אדיר ממדים בכל קנה מידה , בשעות הבוקר המוקדמות פתחו קרוב ל-1000 !!! …ספינות מלחמה בהפגזה ארטילרית של החופים,יחד עם פיקוד המפציצים של בריטניה וארצות הברית שיגרו 200,000 גיחות הפצצה באמצעות 11,000 כלי טיס, והטילו 195,000 טונות של פצצות על מסילות הברזל, צמתי תחבורה ותקשורת בצרפת, וכן על שדות תעופה גרמניים, מתקני ראדאר, בסיסי צבא, וסוללות תותחים ימיים. זמן קצר לאחר מכן בשעה 06:30 החלו לנחות עשרות אלפי חיילים וכלי רכב בחמשת חופי הנחיתה המתוכננים. קרוב ל-7000 כלי שייט מצבאות בנות הברית השונות נטלו חלק בצי האדיר.

עומק החדירה של כוחות בעלות הברית לאדמת צרפת ביום הפלישה היה קטן, ומרבית היעדים שהוקצו לכוחות הנוחתים ביום הפלישה הראשון לא הושגו, אך הושג היעד העיקרי: הבקעת החומה האטלנטית, וביסוס ראשי גשר על אדמת צרפת .

מספר הנוחתים ביום הראשון עמד על 156 אלף חיילי בנות הברית ,במחיר אבדות כואב וקשה של כ-10 אלפים הרוגים ונעדרים בגין הביצורים האימתניים שבנה צבא גרמניה על חופייה המערביים של צרפת.

Full moon at Normandy: Celestial sleuth corrects D-Day historical ...

עוד בשלביה המוקדמים של מלחמת העולם השנייה , היטלר הכיר בכך שגרמניה לא תוכל להתמודד עם מלחמה בחזית נוספת. בעקבות הפשיטה של כוחות קומנדו בריטיים בסן־נזר שבבריטני במרץ 1942, הוא הוציא את "הנחיית הפיהרר מספר 40" ב־23 במרץ, שציוותה על הקמת ביצורים (שנודעו בשם "החומה האטלנטית") לאורך חופי מערב אירופה על מנת לעצור כל ניסיון פלישה אנגלו־אמריקאי. הוא ציווה שההגנה תהיה כל כך מסודרת ושהיחידות תהיינה כל כך יעילות, שכל ניסיון פלישה יתנפץ לפני הנחיתה או מיד אחריה.

לאורך החוף נבנו ביצורים עזים עם חימוש כבד וקל , ולאורך קו המים הוטמנו מיכשולי מתכת כבדים אשר הקשו והאטו כל כוונה לנחיתה.

The Reception: The Germans on D-Day | The National WWII Museum ...

אולם גם ביצורים אלו לא עמדו במסה העצומה שהגיע הבוקר לפני 76 שנה לחופי נורמנדי.

את משימת הביצורים הטיל היטלר על אחד ממפקדיו הנערצים גנרל "רומל" . ההטעיה של בנות הברית הייתה כל כך מושלמת שאפילו רומל עצמו ,נסע ביום הפלישה ( כמה שעות לפני תחילתה) חזרה מזרחה אל משפחתו לחגוג יום הולדת לאישתו ..

הפלישה הייתה אירוע מכונן מבחינת היכולת של כל כך הרבה גופים וארגונים לשמור על סודיות ,לשתף פעולה ולתזמן בצורה מושלמת את פעולותיהם על מנת להביא להצלחתה. לאור מורכבותה מכל כך הרבה היבטים טכניים , בעיות לוגיסטיות , כח אדם עצום שצריך לשנע בחשאי ,להאכיל ולתספק ,יצירת קוי ציוד וחימוש ליחידות ,ערוצי תיקשורת מרובים והיכולת לנהל את כולם בזמן אמת. עד היום נלמדות בבתי הספר הצבאיים שיטות עבודה מאותה נחיתה מלפני 76 שנים.

פלישה זו הייתה למעשה תחילת של המפנה בלחימה במלחמת העולם השנייה , כעת נאלץ היטלר לנהל מלחמה בשלוש חזיתות רוסיה במזרח ,מרכז אירופה , וכעת גם החזית המערבית וזה כבר היה למעלה מיכולתו …הסוף הגיח מעבר לרכס.

The Longest Day - Movies on Google Play

ספרים רבים נכתבו על מבצע אוברלורד , הבולטים שבהם " הפלישה לנורמנדי 1944" , ו " היום הארוך ביותר" ( שהופק גפ בסרט ), ועוד עשרות ספרי מחקר ועיון . בקולנוע הופקו סרטים שונים בנושא ,אחד המפורסמים שבהם היה סרטו של סטיבן ספילברג מ-1998 " להציל את טוראי ראיין" . סרט עטור פרסים ( 5 אוסקרים ו-2 פרסי גלובוס הזהב). אחד המאפיינים של הסרט מעבר לצילום העריכה והסאונד הנפלאים שלו הוא המימד האוטנטי שלו. רבים מבוגרי הפלישה עצמה סיפרו לאחר צפייה בסרט כי הוא אכן ממחיש בצורה הכי קרובה לאמת את שארע ברגעי הנחיתה ( קטע של 4-5 דקות של פתיחת הסרט …ממש לא קל לצפייה אבל ריאליסטי להחריד).

Flicks in Five: Saving Private Ryan | Classical MPR

סיפור הסרט מבוסס על מקרהו האמיתי של סמל פרדריק נילנד מהדיוויזיה המוטסת ה-101, אשר בהתאם למדיניות ה"ניצולים יחידים" של משרד ההגנה האמריקני (שנקבעה בעקבות המקרה של חמשת האחים סאליבן שנהרגו יחד כששירתו על אותו כלי שייט שנפגע), אכן הוחזר מהחזית לארצות הברית.

The Best of OMD: Amazon.co.uk: Music

והנגיעה הקלה בפלישה לנורמנדי לוקחת אותנו בקצרה במוסיקה אל הלהקה האנגלית "תמרונים תזמורתיים בחשיכה " Orchestral Manoeuvres In The Dark , שהוקמה בשנת 78 בעיירה מוולס שבצפון מערב אנגליה , ע'י " אנדי מקלוסקי (שירה בס) ופול המפריז (קלידים, קולות) יחד עם מרתין קופר ( מגוון כלים) , וסטיוארט קרשאו(תופים). ההרכב עבר שינויים רבים במשך השנים, נסגרה ב96 והוקמה מחדש ב-2006 ופועלת עד ימינו אלה.

בסה'כ הוציאה הלהקה כ-11 אלבומי אולפן .

אז למה הפלישה דווקא היום ולמה תמרונים תזמורתיים בחשיכה ??

השבוע בזמן נסיעה שמעתי שיר מתקפותי הצעירה יותר…שיר קצבי ורקיד ,ממיטב שנות ה-80 ,לשיר קראו "אנולה גיי".

והיום כאמור מלאו 76 שנים לפלישה הצבאית ותרגיל ההונאה הגדולים בהיסטוריה , דבר שהביא באמצעות תימרוניי ענק בחשיכה של בנות הברית , בלילה שלפני יום הפלישה , למפנה המיוחל במלחמת העולם השנייה . ומה שנעל את המלחמה הזו סופית הייתה למעשה הטלת פצצת האטום על הירושימה..וזה מתקשר ללהקה שלנו " תימרונים תזמורתיים בחשיכה " שלהיטם הגדול ביותר הוא " אנולה גיי".

מי מאיתנו לא חרך את רחבת הריקודים בשנות ה-80 עם להיטם הנ'ל ( טוב נו גם חריכת רחבת ריקודים בדמיון נחשבת) , השיר הקיצבי אינו רומנטי כלל ואינו שיר שמחה כי אם שיר מחאה , שלושה מרכיבים בשיר מזכירים את הפצצה שהוטלה על ההירושימה .

שם השיר "אנולה גיי" הוא שמו של המטוס מסוג "בואינג בי-29" שהפיל פצצת אטום על הירושימה ביפן ב-6 באוגוסט 1945 (הטייס קולונל פול טיבטס קרא למטוס ע'ש אימו אנולה גיי טיבטס ) , השעה 0815 המוזכרת בשיר היא שעת הטלת הפצצה על העיר…והילד הקטן המוזכר בשיר הוא גם שמה של הפצצה (LITTLE BOYׂ).

Less than two percent of the Hiroshima bomb's uranium actually ...

הרכב הסינתפופ הבריטי בחר בשיר להביע מחאה נגד הפעולה הנוראה. המנגינה, הביטים האלקטרוניים, הקולות הגבוהים הפכו אותו אחד השירים היותר מושמעים של תקופתו וגם ללהיט פופ מהסוג הקלאסי. עיתון המוסיקה ה – NME הבריטי בחר בו לאחד מ-100 השירים הגדולים של שנות השמונים.

אז הנחיתה בנורמנדי הביאה למפנה במלחמה וה"ילד הקטן" שהוטל מ"אנולה גיי " סגר עליה את הגולל…

מקווה שלעולם לא נדע עוד כאלו מלחמות ,נבקר בצרפת לצרכי טיול, ובבתי הספר ילמדו על ילד קטן שבשעה 0815 צעד אל בית הספר ללמוד שירה ומדעים ושב לביתו בשלום.

שבת נעימה ושקטה לכולם.

Enola Gay, you should have stayed at home yesterday
We got your message on the radio, conditions normal and you're coming home
These games you play, they're gonna end in more than tears someday
Uh huh Enola Gay, it shouldn't ever have to end this way

It's 8:15, that's the time that it's always been
We got your message on the radio, conditions normal and you're coming home
Enola Gay, is mother proud of little boy today
Uh huh, this kiss you give, it's never ever gonna fade away

Enola Gay, you should have stayed at home yesterday
We got your message on the radio, conditions normal and you're coming home
These games you play, they're gonna end in more than tears someday
Uh huh Enola Gay, it shouldn't ever have to end this way
It's 8:15, that's the time that it's always been
Uh huh, this kiss you give, it's never ever gonna fade away

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s