הברק לא מכה פעמיים …לגבי מטאוריד ?…לא בטוח.

שקט של בוקר שרר באותו היום על העיר המנומנמת . הקור של אמצע חודש פברואר  הקפיא את האגם הסמוך. היה  זה אגם צ'ברקול , שבקייץ נהגו תושבי העיר לשחות בו וכעת  משמש כמשטח החלקה על הקרח לעת מצוא. השמיים הכחולים היוו רקע נהדר לשלג ולקרח הפזורים סביב ,מונח כשמיכה לבנה על בתי העיר , המדרכות , צמרות העצים והשיחים. 

בשעת בוקר זו היו כבר מרבית העובדים במקומות העבודה ובמפעלים , הילדים כבר חבשו את ספסלי הלימודים והגנים . תנועת הרכבים הדלילה על הכבישים ,כמעט ולא הפרה את השלווה השקטה והקרה של העיר צ'ליאבינסקי .

במכשירי הרדיו שידר המגיש שירי עם ופולקלור ,אך גם לא מעט מוזיקה מערבית ,זו המגיעה מאירופה ומארה'ב ,כזו שתפסה את הנוער ,אך גרמה להורים ללא מעט נידודי שינה. 

סרגי אוברוב נהג את המשאית המובילה גזעי עצים ממבואות היער הסמוך לאגם אל המינסרה העירונית ,פיזם לעצמו את מילות השיר ששמע ברדיו ובהה בכביש המתפתל ובמראת הצד חליפות….לפתע הבחין באור עצום שהאיר את השמיים לפניו , ורגע אחד אחריו שמע קול רעם אדיר . עור התוף שלו עמד לפקוע. הוא עוד הספיק להבחין בשובל עשן עצום שחתך את השמים .גל הדף עצום ובלתי נראה טלטל את המשאית הגדולה כעלה נידף , הוא ניסה לשלוט בה ,אך ללא הועיל . סרגיי עוד הספיק לשמוע את רעש הפיצוץ האדיר ,בטרם פגע תא הנהג בעץ צדדי וסרגיי איבד את הכרתו.

תוצאת תמונה עבור צ'ליאבינסק מטאור

שבת של אמצע פברואר , שמש נעימה מאירה את שמי הבוקר , גל הקור החריג חלף את מחוזותינו .ט'ו בשבט הגיע וחגג שנה נוספת לאילנות , ילדי הגן נטעו עצים ,שתלו פקעות וזרעי פרחים …ופינתנו נוסעת  7 שנים אחורה ורק 3316 ק'מ לכיוון צפון מזרח , אל העיר צ'ליאבנסק אשר ברוסיה ,דרום מזרחית לרכס הרי אורל…..רכס הרי אורל שנמשך לאורך כ-2,500 ק"מ מן הערבות שבגבולה הצפוני של קזחסטן ועד לחופי האוקיינוס הארקטי. הרי אורל נוצרו בעידן הקרבון המאוחר, כשהחלק המערבי של סיביר התנגש עם יבשת העל שהכילה את מרבית היבשה בעולם דאז.

מה יש לעשות שם בקור הזה ??…מייד. שימו כובע ונעליים גבוהות ,תעלו ונצא לדרך….וואו מה זה הרוח הזאת ?…שימי …סגור את החלון….נהדר…הנה אנחנו מתקרבים …תביטו קדימה…

אז הנה זה שם …אתם רואים ??…רק רגע נתקרב…הנה עכשיו  רואים ?…הגענו.

 

תוצאת תמונה עבור צ'ליאבינסק

 

צ'ליאבינסק  היא עיר רוסית מדרום-מזרח להרי אורל על נהר המיאס, יובל של נהר אורל, כ-210 ק"מ דרומית ליקטרינבורג. העיר היא בירת מחוז צ'ליאבינסק.

תחילתה של העיר היא בבנית מבצר  צ'ליאבה, שסביבו קמה העיר. הוא  הוקם בשנת 1736 על ידי הקולונל אלכסיי טבקלב. מקור שם המבצר בשפה הטורקית: "צ'לבי" משמעו "נסיך" או "משכיל".

כמו "משכנות שאננים " בירושלים ,גם פה ב-1781 נבנו השכונות הראשונות מחוץ לחומות, ונוסדה למעשה העיר. עד סוף המאה ה-19 הייתה צ'ליאבינסק עיירה קטנה, ב-1892 הושלמה מסילת הברזל בקו סמארה–זלאטואוסט שחיברה את העיר עם מוסקבה וממנה עם שאר אירופה. בשנה זו הוחל גם בהקמת קו הרכבת הטרנס-סיבירית מצ'ליאבינסק וב-1896 קושרה העיר עם העיר הצפונית לה ..יקטרינבורג.

בשנות השלושים עברה ברית המועצות תיעוש מהיר, וצ'ליאבינסק הייתה למרכז תעשייתי חשוב של תעשיית המתכת. ב-1933 הוקם בה מפעל הטרקטורים ("צ'ליאבינסקי טרקטורניי זאבוד", ЧТЗ) ומכון מטאורולוגי. שנה לאחר מכן היא הייתה לבירת המחוז ונפתחה בה אוניברסיטה. אוכלוסיית העיר גדלה הודות לכך פי ארבעה: מ-67,700 ב-1928 ל-273,000 ב-1939.

תוצאת תמונה עבור צ'ליאבינסק

בתקופת מלחמת העולם השנייה החליט סטלין להסיג מפעלי תעשייה חשובים מפני הנאצים המתקדמים ממערב . בסוף 1941. צ'ליאבינסק שכנה באזור מרוחק ובטוח יחסית, ומפעלי תעשייה רבים הועברו אליה, למרות היותה עיר קטנה יחסית. מפעלים רבים נותרו בעיר גם לאחר המלחמה והפכו אותה למרכז תעשיה חשוב.

קווי ייצור גדולים לטנקי T-34 וקטיושות פעלו בעיר, ומפעל הטרקטורים הוסב לייצור טנקים. מפעל "קירוב 185" לייצור טנקים כבדים הועבר גם כן מלנינגרד לצ'ליאבינסק, ומשם עבר לאומסק ב-1962. העיר זוהתה עם תעשיית הטנקים עד כדי כך שכונתה "טנקוגראד".

תוצאת תמונה עבור צ'ליאבינסק

בשנת 1957 אירעה במפעל לעיבוד דלק גרעיני המצוי במאיאק, כ-150 קילומטר צפונית מערבית לעיר, תאונה שגרמה להתפשטות חומר רדיואקטיבי על פני שטח נרחב. צ'ליאבינסק עצמה אומנם לא נפגעה, אך מעריכים כי במחוז צ'ליאבינסק מתו כ-200 איש מהקרינה. תאונה זו הייתה, עד אסון צ'רנוביל שלושים שנה מאוחר יותר, התאונה הגרעינית החמורה ביותר בהיסטוריה.

העיר אמנם מרוחקת אך אין בה רגע דל . אולי כדי להעיר את כל המנומנמים ,בשנת 2013 מחליט מטאור בשם KEF-2013 להגיע לביקור ..ככה סתם ללא כל הזמנה.

הפיצוץ התרחש מעל הערים צ'ליאבינסק, טיומן וסברדלובסק, הרפובליקה הרוסית באשקיריה וצפון קזחסטן.

פגיעת המטאור בעיר הייתה אסון טבע שהתרחש בבוקרו של 15 בפברואר 2013. המטאור שהיה בקוטר מוערך של 17 מטר נכנס לאטמוספירה של כדור הארץ ככדור אש במהירות של לפחות 54,000 קילומטר לשעה, שהיא בערך פי 45 ממהירות הקול, והתפוצץ בשעה 09:20 שעון מקומי, בסמוך לעיר צ'ליאבינסק מעל אזור הרי אורל הדרומי של רוסיה.

תוצאת תמונה עבור צ'ליאבינסק מטאור

האקדמיה הרוסית למדעים העריכה כי למטאור, הייתה מסה של 9,000 טון, והפיצוץ האווירי התרחש בגובה של 30 עד 50 קילומטר מעל האדמה. האנרגיה שהשתחררה מוערכת ב-500 קילוטון TNT, פי 33 מפצצת האטום שהוטלה על הירושימה.!!!!!.  המטאור לא זוהה על ידי מכ"ם לפני שהתפוצץ (17 מ' סה'כ ). מטאור צ'ליאבינסק הוא האובייקט הגדול ביותר שחדר לאטמוספירת כדור הארץ זה למעלה ממאה שנים, מאז אירוע טונגוסקה ב-1908 ( עסקנו בו  בפוסט לפני שנה וחצי לערך ), והיחידי שגרם למספר נפגעים גדול כל כך בקרב בני אדם.

חדירת אסטרואיד לאטמוספירה שלנו יוצרת גל הלם שמתפזר ,ומתקדם ( כמו בעת הטלת אבן למים ) , גל ההלם שנוצר בהתפוצצות המטאוריט מעל העיר צ'ליאבינסק  היה כה חזק עד שהוא עשה דרך של 85 אלף קילומטרים, והקיף את כדור הארץ פעמיים במהלך שלושה ימים עד שנמוג. מהירותו של גל ההלם הייתה 1224 קמ'ש . כך עולה ממחקר  של מדענים רוסיים.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה לשלוח 20 אלף אנשי חירום והצלה להרי אורל, כדי לסייע לתושבי האזור ולפנות את שרידי המטאוריט שנחת שם.

כ-1,200 בני אדם נפגעו קל עד בינוני מפיצוץ המטאוריט. בהם 200 ילדים, רובם על ידי שברי זכוכיות.  באירוע לא דווח על הרוגים. פגיעת המטאוריט בצ'ליאבינסק היא החמורה ביותר המתועדת מבחינת מספר נפגעים.

לדברי מושל מחוז צ'ליאבינסק,  אחד משברי המטאוריט נחת באגם הנמצא קילומטר מהעיירה הסמוכה  צ'בארקול, שבה גרים 46 אלף בני אדם. דובר הצבא הרוסי אמר המטאוריט יצר מכתש של שישה מטרים.

מהאקדמיה למדעים  הרוסית נמסר כי המטאוריט היה יוצא דופן משום שהכה באטמוספירה בעוצמה חזקה, וייתכן שהכיל ברזל.  אסטרואידים אינם נדירים כלל וכלל .סימון גודווין, מומחה לאסטרופיזיקה באוניברסיטת שפילד, אמר כי עצמים שמשקלם הכולל הוא בין אלף לעשרת אלפים טונות מגיעים מהחלל לכיוון כדור הארץ בכל יום,  לרוע המזל, אין דבר שאנו יכולים לעשות כדי לעצור את זה , אך למזלנו רובם ככולם נשרפים באטמוספירה….סתם לידע הכללי …באותו היום בדיוק חולף אסטרואיד ענק  בסמוך מאוד לכדור הארץ…לאסטרואיד ניתן השם דואנדה … קוטרו היה 45 מטר ומסתו  כ-130,000 טון. הוא עבר  במרחק 27,737.7 ק"מ מפני כדור הארץ, המרחק הקרוב ביותר שגוף מוכר כלשהו, בגודל כזה, עבר בסמוך לכדור הארץ…..למזלנו ..

וכוכבים מתפוצצים לוקחים אותנו במוסיקה בקצרה אל להקת הבנים האמריקאית "  ONE REPUBLIC .

תוצאת תמונה עבור OneRepublic

הלהקה הוקמה בשנת 1996, והתפרסמה לראשונה בשנת 2002, לאחר שהשיגה הצלחה מסחרית דרך אתר "מייספייס".

בגלל האפשרויות הרבות להגיע לחשיפה לציבור בעידן הנוכחי  ,עולם המוסיקה אינו קל כלל ומאידך לעיתים נגיש יותר לכל אומן מתחיל.

הלהקה הוקמה בקולורדו בשנת 1996 על ידי ריאן טדר וזאק פילקינס שהכירו בתיכון והיו חברי הלהקה הראשונים. במקור הלהקה נקראה "This Beautiful Mess". לאחר שסיימו את התיכון התפרקה הלהקה כאשר כל אחד פנה לדרך אחרת. השניים התאחדו מחדש בלוס אנג'לס בשנת 2003 ותשעה חודשים לאחר מכן הוחתמו בחברת "תקליטי קולומביה".לאחר ביצוע שינויים נוספים בשמה של הלהקה והוספת חברי הלהקה אחרים, החלה הלהקה להתמקד בעשיית המוזיקה. אחרי שנתיים וחצי של הקלטות , ההקלטות נזרקו על ידי "תקלטי קולומביה". הלהקה התחילה לעבוד עצמאית עם אתר האינטרנט "MySpace" שם החלו להתפרסם מה שהוביל לחידוש החוזה עם "תקליטי קולומביה" .

בשנים 2007-2009 מגיעה החשיפה הגדולה עם צאת האלבום הראשון "Dreaming Out Loud" . מספר ההשמעות השבועי שלהם מטפס ל-100000 והאלבום נמכר בזמן קצר ב-2 מליון עותקים.

שבוע לאחר צאת האלבום הופץ הסינגל השני ממנו, "Stop and Stare", שהגיע אף הוא לראשי המצעדים עם מספר הורדות של למעלה משני מיליון. לאחר מכן הופץ "Say (All I Need)‎" שהיה הסינגל השלישי מהאלבום.

ההצלחה הופכת עולמית ,והלהקה מוציאה בסה'כ ארבעה אלבומים .האחרון שבהם  "OH MY MY " , יוצא ב-2016.

לאור השינוים בעולם המוסיקה העכשווית , היום יותר ויותר להקות וזמרים כבר לא מוציאים אלבום אלה סינגלים בודדים המופצים בעשרות דרכים שונות ( אתרי וידאו ומוסיקה , תחנות רדיו אינטרנטיות , פייסבוק ,ורשתות חברתיות אחרות ).באפריל 2017 ריאן טדר סולן הלהקה פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק הרשמי של ואן ריפבליק ובו הוא מסביר על הדרך החדשה של הלהקה להוציא שירים, ללא אלבום. מאז ההודעה הלהקה הוציאה שלושה שירים.

 

אז למה אסטרואיד צ'ילאבינסק היום ולמה וואן ריפבליק ??

אז היום 15/2 מלאו בדיוק שבע שנים להתפוצצות האסטרואיד הכי משמעותית שחווה הכדור שלנו מאז עידן האדם ( לפחות זה הידוע לנו )…זה קרה ב-2013 ..ובאותה שנה במצעד השנתי הגיע וואן ריפבליק למקום ה-10 עם הלהיט הגדול ביותר שלהם …"סופר כוכבים" …COUNTING STARS… בשיר הוא אומר " כל מה שהורג אותי ..גורם לי להרגיש חי "..כמו האסטרואיד מצ'ליאבינסק שלא הרג אותנו …אבל גרם לנו להרגיש חיים.

מקווה שנספור כוכבים..ולא אסטרואידים ,שבת נעימה וחמימה לכולם…מחר חוזר הגשם.

 

Lately I been, I been losing sleep
Dreaming about the things that we could be
But baby I been, I been prayin' hard
Said no more counting dollars
We'll be counting stars
Yeah, we'll be counting stars

I see this life
Like a swinging vine
Swing my heart across the line
In my faces flashing signs
Seek it out and ye shall find
The old, but I'm not that old
Young, but I'm not that bold
And I don't think the world is sold
I'm just doing what we're told
I, feel something so right
Doing the wrong thing
I, feel something so wrong
But doing the right thing
I could lie, could lie, could lie
Everything that kills me makes me feel alive

 

 

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s