פיצוחי גרעינים לשבת.

מבעד  לחשיכה הכבידה  מחוץ לשמשת  המסוק  , ניתן היה להבחין בצלליות ההרים וגבעות החול והאבן של מדבר סיני . המסוק גמע את המרחק במהירות . בין יושביו היו הפרופסור ישראל דוסטרובסקי ותת אלוף יצחק יעקב-ראש יחידת המחקר והפיתוח בצה'ל . השניים תרו בעיניהם ובמכשירי המסוק אחר אתר מתאים לביצוע המשימה .

הזמן היה ערב מלחמת ששת הימים . בארץ גברו החששות מפני מתקפה של כל צבאות ערב ובראשן מצריים. ראש הממשלה אשכול ,אדם נוסף ,והרמטכ'ל  יצחק רבין הגו  תוכנית יצירתית למניעת התקפה על ישראל. על פי המסופר תוכניתם הייתה כדלהל'ן : יחידת צנחנים תנחת בסיני בנקודה מסויימת ותעורר את תשומת לב הצבא המצרי , בה בעת ינחתו שני מסוקים אחרים בנק אחרת בסיני ויניחו בה " מתקן "…..ויצאו משם  . מעט מאוחר יותר יופעל המתקן ויתפוצץ…הצבא המיצרי לא יפגע ,אך "פטריית הפיצוץ "תראה למרחוק….והיא שתרתיע את  מדינות ערב לגבי הכוונה לתקוף את ישראל….

באותו לילה חשוך תר המסוק אחר נקודה מתאימה למתקן , אולם מערך הגילוי של חיל האויר המצרי מבחין במסוק והמזניק לעברו מטוסי קרב…המסוק שב ארצה במהירות..וכל התוכנית נגוזה ונשכחת …..רק 50 שנה אחרי במלאת יובל למלחמת ששת הימים  שנת 2017 ,התגלה הסוד הכמוס הזה….הסוד חשף דבר יותר חשוב מהתוכנית…הוא גילה גם כי כבר בקייץ שנת 67 ..הייתה ישראל מעצמה גרעינית….(עפ'י ספרו של מיכאל בר זוהר-קיצור תולדות ישראל).

 

תוצאת תמונה עבור טיסת מסוק"

בוקר חורפי של חודש פברואר , בסין משתכפל לו הקורונה , בגרינלנד נמסים קרחונים , חזירי בר לועסים פרחי חוטמית על כביש 38 ופינתנו (ה-201 ) תעמעם אורות ותיגע  נגיעה קלה בנושא עמום…הגרעין הישראלי…ולא הכוונה היא לא לפיצוחי חממה או גרעיני עפולה.
רק לשם הבהרה נציין ,כי כל הנאמר פה , מצוי בגוגל במרחק מקלדת קלה , ובספרו המומלץ של פרופסור מיכאל בר זוהר "קיצור תולדות ישראל"(הוצאת ידיעות וספרי חמד),ובעיתונים.

הפרשה מתחילה 11 שנים קודם לאותה טיסת לילה במסוק.

תוצאת תמונה עבור כור גרעיני צרפת

 

השנה היא 1956 ,צרפת ואנגליה מתכננות את מבצע סיני בו ישתלטו על חצי האי סיני ,ותעלת סואץ. לשם כך הם חוברים לישראל הגובלת עם מצרים בסיני , שתשתף עימם פעולה. ישראל שלוקחת על עצמה סיכון דורשת מצרפת ערובה ביטחונית לסיכון שהיא לוקחת. וכך ב-24 לאוקטובר שנת 56 בפרוור צדדי בפריז יושב השר דיין עם נציגי צרפת ואנגליה ודן עימם על פרטי המבצע הצבאי…בחדר צדדי אחר ישב שמעון פרס עם שרי החוץ והבטחון של צרפת (כריסטיאן פינו , ומוריס בורז'ס ) ומהם דרש בטחונות לסיכון שישראל לוקחת…פרס הגיע מוכן לפגישה . עוד בטרם נערכה ,כבר הכין ביחד עם סוכנות הגרעין הצרפתית..הסכם …לבניית כור אטומי בישראל..הוא כבר ידע שידידותו עם פינו ובורז'ס  תסייע להסכמה.

ליושבי החדר ,הייתה בעיה ,עפ'י ההסכמים של אירטום ( ארגון האטום האירופאי ) אסור היה למכור אורניום למדינה זרה שאינה בארגון…לפרס הייתה תשובה מוכנה.." אל תמכרו לנו…תשאילו לנו..נשתמש ונחזיר לכם "….תתפלאו..אבל זה שכנע…ב12 לדצמבר אותה שנה נחתם הסכם ראשוני ,לפיו צרפת תסייע לישראל להקים כור גרעיני , ו"תשאיל" לה במשך 10 שנים 385 טון אורניום…שיוחזר לאחר השימוש.

תוצאת תמונה עבור כור גרעיני שמעון פרס

הסכמים זה דבר נחמד ,אך הם בעייתיים (מי כמונו יודע ) כאשר השלטון אינו יציב, וכך באותה שנה הממשלה הצרפתית  בסכנת החלפה, הצעות אי אמון עלו בזו אחר זו . פרס לחץ לחתימה על הסכמי עבודה ועיגון השת'פ , הוא דילג ללא הרף בין שרים צרפתיים , המתין , שכנע , תירץ והתריע מפני האפשרות שרוסיה לבסוף תכניס נשק גרעיני למזרח התיכון לידי מצרים..ומה יעשו אז מדינות המערב ?..הלחץ עשה את שלו…וכך עם כל לחצי ההישרדות של השלטון בצרפת רגע לפני שנפלה הממשלה בהצבעת אי אמון בפרלמנט הצרפתי הגיע פרס "העקשן" אל בורז'ס שהפך בינתיים  לראש ממשלת צרפת וביקש ממנו לחתום על ההסכם…ענה לו בורז'ס " אבל הממשלה נפלה היום ?"…."אז נשים בהסכם תאריך של אתמול"…ענה לו פרס…וכך היה. לאחר שיכנועים נוספים ולחץ פסיכולוגי מתון נחתם ההסכם.

תוצאת תמונה עבור כור גרעיני שמעון פרס צרפת

אך תלאותיו של הכור רק החלו , גם בארץ היו מתנגדים רבים לתוכנית , בניהם  גולדה מאיר , שר האוצר אשכול -" יצמחו לי שערות בכף היד לפני שאתן תקציב לבניית כור " ,ראש המוסד איסר הראל גם התנגד ,אנשי מערכת הבטחון שחששו שכור גרעיני ישאב את כל תקציב הבטחון.. ואפילו הפרופסור ישעיהו לייבוביץ טען שאם יוקם כור , הרוסים והאמריקאים יהרסו אותו , והאתר יקרא .."חורבות שמעון"…..אבל פרס…הוא לא אומר נואש ,עקשן ולוחמני..החותר ללא ליאות…בסדרה של מסעות דילוגים בין מדינות ,שועי עולם ומיליונרים יהודים  עלומי שם , הוא מצליח לגייס סכומי עתק למה שהוגדר כ "מטרה ביטחונית שתגן על ישראל" . המימון הושג ,מאוחר יותר יגיעו מומחי גרעין מצרפת לישראל אשר יגורו בבאר שבע בשמות בדויים ,ויחד עם חוקרים צעירים מהטכניון יבנו את הכור .

תוצאת תמונה עבור נשק גרעיני

הסיפור נשמר בשקט עד דצמבר שנת 60 , או אז מופיע בעיתון "טיים" שבארה'ב , וכן בעיתון "דיילי אקספרס" בלונדון הודעות על כך כי ישראל רחמנן ליצלן..בונה כור גרעיני , בשיתוף פעולה עם צרפת. ישראל וצרפת מכחישות…האמריקאים טוענים כי מטוס ביון צילם "מבנה חשוד בנגב"..ישראל עונה כי מדובר בסה'כ ב"מפעל טקסטיל". האמריקאים המודאגים לוחצים ולבסוף ב21 לדצמבר שנת 60 מתייצב בן גוריון בכנסת ומודיע שישראל אכן בונה כור בנגב , אבל הכור ידידותי וישמש לצורכי פיתוח הנגב ,חקלאות, רפואה , והכשרת מדענים צעירים..לא יותר מזה.

האמריקאים לא מוותרים וגם הנשיא החדש הנבחר ,קנדי שהחליף את אייזנאוהר דרש מישראל להחיל פיקוח על הכור ונתקל בסירוב. צרפת שההסכם עימה יצא לאוויר העולם החליטה בראשות דה גול להתנתק מההסכמים…אך זה היה מאוחר מדי , בישראל נצבר כבר הידע ,וכן נרקמו קשרים שונים ומשונים לאספקה של "חומרי גלם" ממקורות עלומים…ולכן עם ניתוק יחסי העבודה עם צרפת..ישראל אפילו לא הביעה מחאה.

לאט לאט ,עם חלוף הזמן כל מתנגדי הכור בתוך המדינה, הפכו לתומכים נלהבים שלו והגנו עליו ,שמרו על עמימותו ואפילו גולדה (שלימים הפכה ראש ממשלה ),הצליחה לשכנע את ניקסון בשנת 69   ,לרדת מהדרישה לפיקוח גרעיני על ישראל , תמורת ההבטחה שישראל לא תבצע ניסוי גרעיני לפחות עד שנת 72…..

בשנת 1979 נקלט על ידי לוויינים הבזק שיוחס לפיצוץ אטומי באוקיינוס ההודי, ונטען שהוא קשור לניסוי גרעיני שערכו במשותף ישראל ודרום אפריקה…אולם , ומאז ועד ימינו אלה..קיימת מה שמכונה בשפה העיתונאית " מדיניות העמימות של ישראל בנושא הגרעין".

"עמימות גרעינית" – כלומר, לא לאשר ולא להכחיש יכולת גרעינית.

בשל העמימות אין מידע אמין אודות המספר מדויק של הפצצות הגרעיניות שברשות ישראל, אך מקובל להעריך סדר גודל של עד 600 פצצות מדגמים שונים. ההערכות מתבססות על הדלפתו של מרדכי ואנונו( טכנאי שעבד בכור ,הדליף מידע ,נתפס נשפט והושב בכלא שנים רבות), על קיומו של הידע הנדרש בידי מדעני ישראל, ועל פוטנציאל הייצור של הקריה למחקר גרעיני.

תוצאת תמונה עבור מרדכי ואנונו

הדיון ביכולתה הגרעינית עולה מפעם לפעם לכותרות העיתונים. ראשי ממשלה ישראלים שונים התבטאו בעניין בעבר ובפרט עלתה הסוגיה לדיון עם המידע שפרסם ואנונו בשנת 1986.

אז זוכרים מהפתיח את טיסת הלילה במסוק ??…החוקר ד"ר אבנר כהן טוען כי בשלהי מאי 1967, ב"תקופת ההמתנה" שלפני מלחמת ששת הימים, הצליחה ישראל לאחר פעילות קדחתנית לבנות התקן גרעיני מאולתר (מערכת עכביש היה הכינוי).

הפרשן הצבאי יוסי מלמן מדגיש כי מי שדחף באותם ימים להבלטת היכולת הגרעינית של ישראל היה שמעון פרס, אז חבר הכנסת צעיר מטעם סיעת רפ"י, שימים אחדים לפני המלחמה הצטרפה לממשלת הליכוד הלאומי. לדברי מלמן, המסתמך על דברי הביוגרף של פרס, מיכאל בר-זוהר, ב-1 ביוני 1967 הציע פרס "לבצע ניסוי גרעיני הפגנתי, שיציג בפני הערבים והעולם את עוצמתה של ישראל", אך הצעתו נדחתה.

הבדיקה וההכנות לשמישות נעשו על ידי רפא"ל שמהנדסיה עבדו מסביב לשעון בשבועות שלפני המלחמה. במקביל הצטווה מפקד סיירת מטכ"ל, סגן-אלוף דב תמרי, להכין צוות של היחידה, שיוטס במסוק לחצי האי סיני ויישא עמו "חפץ", שלא הוסבר לו מהו. הכוונה הייתה, ככל הנראה, שהלוחמים יניחו את ה"חפץ" – המתקן הגרעיני הראשון של ישראל – על הר גבוה בסיני.

כאמור המסוק התגלה ושב ארצה והרעיון נגוז…ישראל יצאה למחמת מנע , כבשה את סיני ורמת הגולן ומזרח ירושלים …והשאר היסטוריה ..מעניין מה היה מצבנו היום לו נמנעה מלחמה זו …לפעמים מוזר איך נקבעות דרכיה של ההיסטוריה.

 

ומנגיעה קלה בנושא עמום נעבור במוסיקה אל הפיזמונאית והמלחינה הישראלית רחל שפירא.

תוצאת תמונה עבור רחל שפירא

רחל  נולדה בשנת 1945, וגדלה בקיבוץ שפיים.  היא עסקה בהוראה בקיבוץ כמורה לחינוך מיוחד ולאחר מכן כמורה באולפן עברית. כמו כן  עבדה גם בבית ההארחה של הקיבוץ.

היא התפרסמה לראשונה בשנת 1967, באופן די מקרי .  גילה אותה מלחין הלהקות הצבאיות,  יאיר רוזנבלום.  בזמן חופשתו בשפיים גילה רוזנבלום בעלון זיכרון של הקיבוץ את השיר "מה אברך", אותו כתבה שפירא לזכר בן כיתתה אלדד (דדי) קרוק, שנפל במלחמת ששת הימים, בקרב שנערך בשועפאט באזור ירושלים. רוזנבלום הלחין את השיר, אותו ביצעה  בהמשך להקת חיל הים עם הסולנית רבקה זהר. שיר זה נחשב עד היום כאחד משירי הזיכרון הישראליים הידועים ביותר.

לאחר "מה אברך" החלה שפירא לפרסם פזמונים נוספים, שהולחנו על ידי מלחינים ידועים ובוצעו בדרך כלל על ידי זמרות: את "כמו צמח בר" (הלחין נחום היימן), המספר על פרידה, ביצעה במקור חוה אלברשטיין כפסקול לסרט הטלוויזיה "דודי ורעי", על פי ספרה בשם זה של הסופרת נעמי פרנקל , וחידשה אותו כעבור שנים סי היימן (בתו של מלחין השיר, נחום היימן).

בהמשך כתבה שירים רבים ומפורסמים אותם ביצעו אמנים שונים ומגוונים . בין שיריה המפורסמים נציין כמה : "שיר של יום חולין" – ע'י אילנית , " פרח משוגע"- מוני אמריליו , " חלומות של אתמול" ע'י רוחמה רז , "נפאל"  וכן "אזמרלדה " ע'י גלי עטרי , "היי שקטה" ע'י ריקי גל , "חומות חימר" ע'י מרגלית צנעני…ועוד רבים ונפלאים…

בשנת 2020 עלה בקיבוץ פלך המחזמר "חומות חימר" המבוסס על שיריה.

אז מה לעמימות הגרעינית ולרחל שפירא ??דווקא היום ??

התשובה היא בחירות ,הגשמים שיורדים ,ולוזרים.

בעוד חודש נלך בפעם השלישית השנה לבחור …פעם רביעית גלידה . ומסביבנו עומדים "מיטב" הפוליטקאים ומבטיחים לעם היושב בציון ,שלום שלווה ,החזרת ההרתעה לישראל ומהלכים פורצי גבולות ( תרתי משמע )..ומלחמה בגרעין האירני ….כי הם "טיפוסים מנצחים"…ולא "לוזרים"..וחשבתי לעצמי שדווקא מי שכונו לוזרים בעבר …עשו את הצעדים הכי אמיצים , ומשני סטטוס קוו בהיסטוריה שלנו….אם זה לוי אשכול שכונה "המגמגם" ….שהוביל את המדינה בששת הימים …אם זה מנחם בגין שישב באופוזיציה 29 שנה עד שחולל מהפך שהוביל להסכם השלום עם מצרים ….ואם זה שמעון פרס ( "אני לוזר ???….כן…כן…ענה הקהל )…אשר התעקש כפרד עד להקמתו של הכור הגרעיני שמהווה היום את מרכיב ההרתעה היחיד שעוד נותר לנו.

דווקא מי שנתפשו כמפסידים ,בלעו את העלבונות בשתיקה ,המשיכו ועשו את הצעדים הכי מעצבים בהיסטוריה קצרת הימים שלנו…הם הם בעיני "אנשי הגשם"…אלו העושים את העבודה , אך תהילתם תגיע רק הרבה שנים אחרי…ו"אנשי הגשם " , הוא גם שירה של רחל שפירא שבוצע ע'י משה דץ ולהקת חופים…: "אנשי הגשם מתכווצים במעיליהם, הם כבר למדו איך להצניע את עצמם".

שבת גשומה ,חמה ונעימה לכולם.

 

אנשי הגשם מתכווצים במעיליהם
הם כבר למדו איך להצניע את עצמם
טיפות גדולות זולגות מכחול לילותיהם
טיפות גדולות זולגות על עלבונם.

את מרוחקת ואינך רואה אותם
הם מקבצים את חיוכייך בגניבה
ומבטך עוד לא פגש במבטם
עוד לא אמרת להם מילה טובה.

אם אהובייך יפקירוך
אם תחניק אותך בגידה
אם לשלום כבר איש אותך לא יברך –
אנשי הגשם יכתירוך
למלכתם היחידה
ויחלקו איתך את לחם צערך.

 

 

 

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s