"לגבי מרבית השחפים אין הטיסה חשובה, אלא למען המזון בלבד. אולם, לשחף הזה לא היה כל עניין במזון; עיניו היו נשואות אל הטיסה לבדה."

שנתיים..כן שנתיים ,או אולי בעצם 32 שנים מאז תום ימי התיכון..לפעמים הזמן מרקד לפנינו כחזיון תעתועים . לעיתים נדמה כי אם נגביה עוף ,אם רק נתרומם אל על ,אל מקום משכנם של העננים חמורי הסבר , אל שדות הכוכבים הפזורים סביב , אל המקום אליו עפות הציפורים כאשר רעשי העולם מציקים להם ,או אז מהמקום ההוא נוכל לראות טוב יותר את שקורה סביבנו… …מגביה לו השחף ,פורש הוא את כנפיו ,מכה באויר בתנועות עדינות ונוסק אל על..כך גם הילד…לפני כשנתיים פרש כנפיו ויצא אל הדרך ..הלך ופסע ,רץ וקיפץ ,נפל וקם , סחב וקיטר ,נפנף לו בכנפיו לשלום מעל קן הוריו ויצא אל המסע…וכיום שנתיים אחרי כפי שחזה ריצ'ארד…הוא מיטיב ראות..או כפי שבאך ניסח זאת "השחף המגביה עוף, הוא זה המרחיק ראות."

וביום חגו עת באנו לברכו על כותפותיו החדשות עטינו חולצות..ועליהן נכתב " אין מקום שהוא רחוק מדי "

תוצאת תמונה עבור השחף

שבת סתווית של חודש נוב' ,אחרי ימים ארוכים של חום מעיק ,אויר הרים צלול כבוץ ,וטמפ' בסגנון מאדים , מגיע סוף סוף החורף לביקור קצר אתמול והיום , ומחר ישאיר אותנו עם טעם של עוד וימשיך לעוף בדרכו הלאה אל מקום ממנו הוא בא. ופינתנו פורשת כנף ונודדת דרומה אל יבשת אפריקה…אל ימת ויקטוריה , או בשמה היותר מדויק..אגם ויקטוריה.

תוצאת תמונה עבור אגם ויקטוריה

אגם ויקטוריה או "ויקטוריה ניאנזה" הוא הגדול בסדרת האגמים הגדולים של אפריקה. שטחו 68,870 קמ"ר -פי שלוש משטח מדינת ישראל. הוא האגם הטרופי הגדול בעולם, ואגם המים המתוקים השני בגודלו בעולם מבחינת שטחו, אחרי ימת סופיריור(82,000 קמ'ר ) שביבשת צפון אמריקה. אגם ויקטוריה רדוד יחסית-עומקו המירבי הוא בסה'כ 84 מטר, ויש בו 2,760 ק"מ מעוקב של מים, מה שמדרג אותו כאגם המים המתוקים התשיעי בנפח מימיו בעולם . האגם הוא מקורו של הפלג הארוך ביותר של נהר הנילוס, הנילוס הלבן. האגם שוכן על רמה בחלקו המערבי של הבקע הסורי-אפריקאי, ומפלס פני המים שלו הוא בגובה 1,134 מטר מעל פני הים. לחופיו שוכנות המדינות טנזניה, אוגנדה וקניה.

האזכור הראשון לקיומו של אגם ויקטוריה, הוא מלפני כמעט אלף שנה, ומגיע מסוחרים ערבים שיצאו לחפש באפריקה זהב, שנהב, עבדים וסחורות יקרות אחרות. במפה משנות ה-60 של המאה ה-12 הידועה בשם מפת אל-אדריסי (ע'ש מוחמד אל-אדריסי שהיה קרטוגרף, גאוגרף תושב סיציליה בחצרו של רוג'רו השני, מלך סיציליה.) , מצוין בבירור אגם ויקטוריה. בנוסף, מצין אדריסי כבר אז במפה כי האגם הוא אחד ממקורות הנילוס.

תוצאת תמונה עבור אגם ויקטוריה

רק 650 שנה מאוחר יותר ,האגם נצפה לראשונה על ידי האירופאים. ב-1858, החוקר הבריטי ג'ון הנינג ספיק מגיע לבד לחופו הדרומי במסגרת המסע המשותף שלו עם ריצ'רד פרנסיס ברטון, מסע מטעם החברה הבריטית הקולוניאלית לאיתור מקורות הנילוס. מטעמים גאוגרפיים ספיק האמין כי מצא את מקורו של הנילוס והחליט לקרוא לאגם על שמה של מלכת בריטניה באותה תקופה, ויקטוריה. כיום ידוע שאגם ויקטוריה אינו המקור היחידי לנילוס ואף הוא ניזון ממספר נהרות קטנים שנשפכים מהאחד לשני עד שהם מגיעים ונשפכים יחד אליו הראשון שבנהרות קרוי נהר לובירונזה -ממדינת בורונדי ,כך שאם מתעקשים למצוא את המקור הראשוני… אז הנילוס מקורו בבורונדי.

תוצאת תמונה עבור מקורות הנילוס

אגם ויקטוריה ממלא תפקיד משמעותי בקיום התושבים המתגוררים סביב חופיו. אזור שצפיפות האוכלוסייה בו היא מהגבוהות בעולם, ועם זאת המערכת האקולוגית שלו פגועה. התערבות האדם בטבע עפ'י רוב לא עשתה טוב , בשנות ה-50 של המאה ה-20 הובא לאגם הדג נסיכת הנילוס , בניסיון לשפר את תנובת הדיג באגם. אך הסתבר שדג טורף זה פגע פגיעה חמורה במערכת האקולוגית של האגם, בהיותו אחראי להכחדתם של מאות צורות חיים אנדמיות (יחודיות למקום ) לאגם. למרבה המזל עקב דיג היתר של נסיכת הנילוס הצטמצמה האוכלוסייה באגם וכיום גדלות שוב אוכלוסיות הדגים האנדמיים שהיו בסכנת הכחדה.

למרות היותו האגם השני בגודלו בעולם,חשיבותו האקולוגית והיותו מקור פרנסה משמעותי להמונים ,וזה המצוי ברום של למעלה מ1100 מטר ..לצערנו האגם הולך ונהרס..עפ'י כתבה של טיה גולדנברג מהעיתון הארץ משנת 2007 :"מפלס המים באגם ויקטוריה ירד בתוך מאה שנה מ-120 מטרים ל-40 מטרים. המים הולכים ונעשים מזוהמים והדגים כבר כמעט לא עולים ברשת."

תוצאת תמונה עבור ימת ויקטוריה

"בירוא היערות סביב האגם,לצורכי שימוש בתעשיית העץ , ועשרות הנהרות הנשפכים אליו גורמים לזרימת סחופת ומשקעים שהעלו את פני המים והובילו להתאדות מהירה יותר של מימי האגם. בנוסף לכך כ-80% ממי אגם ויקטוריה מקורם בגשמים. אולם, עקב הפעילות התעשייתית בצפונה של אפריקה הפכו המשקעים זרחניים, והרעילו את מימיו. יקינטון המים השנוא החל לשגשג, וכיום הוא נפוץ בחלקים נרחבים מהאגם ויונק מהמים את החמצן שהדגים זקוקים לו כדי לשרוד."

תוצאת תמונה עבור מפלי ויקטוריה

ומימת ויקטוריה נגביה עוף, ומגובה רב , אם נביט דרומה אז במרחק של 2300 ק'מ לערך ,נמצאים מפלי ויקטוריה ( תנחשו ע'ש מי ) ..בגבול בין זמביה לזימבבואה שוכנים המפלים שנחשבים לגבוהים בעולם. (107 מטר גובה -פי שניים מהניאגרא וקצת יותר מהאיגוסו שבברזיל-82 מטר ) מפלי ויקטוריה . המפלים המכונים "מוסי אואה טוניה", כלומר העשן הרועם המפלים קיימים כבר מיני אז אך למערב נודע על קיומם רק ב-1855 ( שלוש שנים לפני גילוי ימת ויקטוריה ). ושוב ע'י חוקר בריטי בשם דיוויד לוינגסטון. הוא כתב ביומנו כי "מעולם לא ראה יופי כזה". הבחור שהגיע מסקוטלנד ,והיה מגלה ארצות ומיסיונר . הוא היה למעשה האירופאי הראשון שראה את מפלי ויקטוריה. לצערו הרב הוא נפטר כתוצאה ממחלת המלריה מלווה בדימום פנימי כתוצאה ממחלת הדיזנטריה בזמביה בשנת 1873, באחד ממסעותיו לחיפוש מקורותיו של נהר הנילוס. גופתו נשלחה במסע אשר ארך חודשים רבים אל בריטניה, ושם נקברה בטקס רב רושם בכנסיית וסטמינסטר, שבה קוברת האומה הבריטית את גדוליה. יש האומרים כי לבו טמון בקופסת מתכת מתחת לעץ באזור העיירה אילאלה בזמביה, שם מת, וכנסייה בזנזיבר מתגאה בכך שלבו של ליווינגסטון טמון בה.

לזכרו של ליווינגסטון הוקמה עיר בשם ליווינגסטון בדרומה של זמביה.

וזה לוקח אותנו במוסיקה לארה'ב , אל זמר קאנטרי, כותב שירים, צלם, מפיק מוזיקלי, שחקן ויזם אמריקני בשם קנת ריי…כולנו מכירים אותו בשם קני רוג'רס.

תוצאת תמונה עבור קני רוג'רס

קני נולד כבן רביעי למשפחה עניה בת שבעה ילדים ,להורים פלויד ולוסיל רו'גרס, באחת השכונות הקשות ביוסטון. הוא הושפע רבות מזמרי קאנטרי ונשמה כמו נט קינג קול, צ'רלי דניאלס, ארתור אלכסנדר וצ'אק ברי. דרכו המוסיקלית לא הייתה קלה .היא החלה בגיל צעיר כאשר היה בן 17 וניגן בלהקת דו-וופ מקומית בשם "The Scholars" (המלומדים). הלהקה לא שרדה זמן רב ,לאחר שהלהקה התפרקה רוג'רס הצטרף ללהקת ג'אז בשם "The Bobby Doyle Trio" (דויל בובי טריו). גם להקה זו התפרקה לבסוף בשנת 1965. אך קני לא אומר נואש וב-1966 הצטרף רוג'רס ללהקת הפולק New Christy Minstrels. בהמשך כאשר גם הלהקה הזו התפרקה רוג'רס הקים יחד עם חברי הלהקה מייק סטל, טרי ויליאמס ותלמה קמאצ'ו להקה בשם "The First Edition" (המהדורה הראשונה) בשנת 1967 (שם הלהקה שונה מאוחר יותר ל-"Kenny Rogers and The First Edition").

תוצאת תמונה עבור קני רוג'רס

בשלב זה בשנת 1976 החליט קני לפרוש כנפיים ולנסות קריירת סולו…וכאן בא השינוי הגדול.

בשנת 1977 זכה להצלחה עצומה כאשר הוציא לשווקים את הסינגל "לוסיל", אשר הגיע לפסגת מצעדי פזמוני הקאנטרי והפופ בארצות הברית.

במהלך קריירת הסולו שלו נהג להקליט ולהופיע בהרכבים שונים. בייחוד בלטו הדואטים שלו עם זמרות כדוטי ווסט (שהייתה שותפתו לכמה תקליטים), קים קארנס ("אל תתאהבי בחולם") ודולי פרטון ("איים בזרם"), שהגיעו לצמרות מצעדי הפזמונים.

בשנת 1985 הופיע בסינגל "We Are the World" עם מיטב אמני ארצות הברית, במטרה לסייע לקורבנות הבצורת באתיופיה שהתרחשה בשנה זו.

הפופולריות של רוג'רס הלכה ודעכה בשנות התשעים, אף כי הוא המשיך להקליט ולהופיע מעת לעת. ב-2010 נערך לכבודו מופע הצדעה בתוכנית טלוויזיה – "קני רוג'רס: 50 השנים הראשונות" (בהשתתפות דולי פרטון, ליונל ריצ'י ואחרים).

ב-2013 נכנס רוג'רס ל"היכל התהילה של מוזיקת הקאנטרי". נאחל לו בריאות והמשך שירה

אז למה ימת ויקטוריה ? מפלי ויקטוריה וקני רוג'רס דווקא היום ??

תוצאת תמונה עבור השחף

התשובה היא "רק מגביהי עוף ירחיקו ראות" ….

מחר 17 לנוב' ימלאו 164 שנים להגעתו לראשונה של החוקר דיוויד לוינגסטון למפלי ויקטוריה המופלאים במסגרת חיפושיו אחר מקורותיו של הנילוס . בתחילה הייתה המחשבה שימת ויקטוריה היא המקור אך ככל שהגביהו מבט ומעוף ( עלו בגובה) הוברר כי המקור שונה. כמו גם קני רוג'רס כאשר העז ופרש כנפיים לקריירת סולו באה ההצלחה..עם שיר נפלא בשם איים בזרם.

ופה אצלנו השבוע מלאו שנתיים ליציאת העוף הצעיר למסלולו שלאחר בית הספר , והוא נוסק ומגביה עוף , ועל חולצת סיום בה'ד 1…זוכרים מהפתיח ??…נכתב "אין מקום שהוא רחוק מדי"…זה רק תלוי עד כמה נגביה עוף…והמשפט הזה לקוח משם ספרו הנפלא של הסופר ריצ'ארד באך( "תעתועים ","השחף", "אין מקום שהוא רחוק מדי" ) ולגיבור הספר " השחף "שם מאוד דומה לחוקר שגילה את מפלי ויקטוריה..שם השחף הוא ג'ונתן לוינגסטון .

אז שנגביה עוף ,וכך ניטיב ראות הרחק..שהרי חיינו אינם אלה איים בזרם…שבת נעימה לכולם.

Baby, when I met you there was peace unknown
I set out to get you with a fine tooth comb
I was soft inside
There was something going on

You do something to me that I can't explain
Hold me closer and I feel no pain
Every beat of my heart
We got something going on
Tender love is blind
It requires a dedication
All this love we feel needs no conversation
We ride it together, ah ha
Making love with each other, ah ha

Islands in the stream
That is what we are
No one in between
How can we be wrong
Sail away with me
To another world
And we rely on each other, ah ha
From one lover to another, ah ha

I can't live without you if the love was gone
Everything is nothing if you got no one
And you did walk in the night
Slowly losing sight of the real thing

But that won't happen to us and we got no doubt
Too deep in love and we got no way out
And the message is clear
This could be the year for the real thing

No more will you cry
Baby, I will hurt you never
We start and end as one
In love forever
We can ride it together, ah ha
Making love with each other, ah ha

Islands in the stream
That is what we are
No one in between
How can we be wrong
Sail away with me
To another world
And we rely on each other, ah ha
From one lover to another, ah ha

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s