ישראלי ,אירני ואמריקאי נכנסו לחנות…

אור צהוב האיר את שולחן העץ הרחב , ערימות הדפים ,מכשירי הטלפון ומסך טלוויזיה ששידר ברצף ערוצי חדשות מכל העולם ,הפרו את השקט השמור לשעות לילה מאוחרות. ברחבי החדר היתמר לו עשן הסיגריות ,אשר מדי פעם הסתיר את הכרזה שנתלתה על הקיר: "חופש הביטוי ,הוא קו ההגנה קו ההגנה האחרון של הדמוקרטיה"…הוא לא האמין בכך בכל מאת האחוזים ,יש מקרים בהם לא אחת היו ספקות מנקרות את ליבו ובשעת לילה מאוחרת זו זה קרה שוב…לפרסם או לא לפרסם..??…זכות הציבור לדעת …החובה לחשוף שחיתות…ופגיעה אפשרית במשפחות של החשודים התערבבו להם בראשו..וגם המחשבה שעיתון אחר יקדים אותו..

הנייד שלו על השולחן היבהב ושבר את השקט , ג'ין הייתה על הקו ," יש החלטה ??" שאלה בקול מהסס ,…"השעה כבר 1225 בעוד רגע יהיה מאוחר מדי לגליון הבוקר"…הוא נזכר באביו שנהג לאמר לו " אם יש לך ספק בני …לך עם האינסטיקטים שלך"…." אוקי " הוא פלט לתוך המכשיר ," להוריד לדפוס ,בדיוק כמו שקבענו , והאל יהה בעזרנו"…..הוא הניח את המכשיר על השולחן..והביט מבעד לחלון. מכוניות בודדות חלפו ברחובות העיר השקטים ,בעוד כמה שעות תאיר השמש את גגות הבתים…וגם את האמת.

שבת ראשונה של חודש נובמבר ,עלי שלכת נושרים על גבי השבילים ושיחי הגינה , ציפורים עוסקות ברילוקשיין ,שמיכות החורף יורדות קומה , ובמזרחה של ארצנו מעבר להרי ירדן ,ועירק נמצא כך מספרים לנו …האיום האירני…אז בואו ניסע לשם …רק לא עכשיו אלה באמצע שנות השמונים של המאה הקודמת…אל פרשת אירן-קונטראס…או מה שכונה בזמנו אירן גייט.

תמונה קשורה

איך אנחנו כל פעם מסתבכים בדברים לא לנו ? ..תחילת הפרשה הייתה באוגוסט 1985, כאשר פנתה ממשלת ישראל לממשל רייגן בהצעה לתווך בעסקה עקיפה שנרקחה בבית הלבן הרפובליקני באמצע שנות ה-80, למכור נשק למשטר האייתוללות באיראן דרך ישראל (כי טהרן הייתה נתונה לאמברגו נשק אמריקני), תוך הבטחה איראנית לשחרר שישה בני ערובה אמריקנים שנשבו בלבנון. בניהם הכומר האמריקאי בנג'מין ויר, שהוחזק אף הוא בלבנון.

לפי העסקה, ישראל הייתה אמורה למכור לאיראנים 508 טילי טאו נגד טנקים ובתמורה לקבל טילים חלופיים מארצות הברית. העסקה יצאה אל הפועל בחודשים שלאחר מכן.

תוצאת תמונה עבור איראן קונטראס

בנובמבר אותה שנה התבצע השלב השני, שבו הייתה אמורה ישראל, בסיוע המתווך עדנאן חשוגי, להעביר 500 טילי הוק נגד מטוסים לאיראנים בתמורה לשחרור שאר בני הערובה האמריקאים. העניין הוא שכל העסקה נעשתה שלא בידיעת הקונגרס, בניגוד לחוק ולאימברגו האמריקאי.

בקיום העסקה החלו בעיות מאחר ואירן לא הייתה מרוצה מ-18 הטילים שמכרה לה ישראל וטענה להטעייה של ישראל. בינואר 1986 התבצע שלב נוסף, במעורבות ישראלית מצומצמת יותר, במסגרתו העבירו האמריקאים 1,000 טילי טאו נוספים לאיראן. בין החודשים מאי ונובמבר הועברו נשק וחלקי חילוף נוספים בערוץ זה.

..ובמציאות כמו בסרטים כשמתחילים להסתבך …מנסים להלבין את הכסף..אבל אז כמו בדומינו קוביה אחת מפילה אחרת.

תוצאת תמונה עבור אוליבר נורת

הכספים שזרמו מעסקאות אלו הועברו לקולונל אוליבר נורת', שהיה פקיד במועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית (NSC). נורת' השתמש בכספים עלומים אלו כדי לממן קבוצות של מורדים ניקרגואים שכונו ה"קונטראס" (קיצור בספרדית של Contrarevolucionarios, "מתנגדי המהפכה"). קבוצות אלו התנגדו למשטר הסנדיניסטי ששלט אז בניקרגואה וארה'ב תמכה במורדים מהסיבה שהשלטון היה פרו רוסי. ה-CIA אימן את המורדים החל מינואר 1982 וגם סיפק להם תחמושת, בשיתוף עם מחלקת ההגנה של ארצות הברית.

חשיפת העסקאות הנסתרות הגיע מכיוון לא צפוי ,…מלבנון…ע'י העיתון אשארע…ב־3 בנובמבר 1986 פרסם לראשונה העיתון הלבנוני "א-שראע" ידיעה על כך שארצות הברית מוכרת נשק לאיראן בתמורה לשחרור בני ערובה. הפרשה החלה להיחשף במלואה רק שלושה שבועות מאוחר יותר, כאשר נודע שהופל מטוס בניקרגואה שהכיל משלוחי נשק לקונטראס, והניצול היחיד מהמטוס סיפר לשוביו שהוא נשלח על ידי ה-CIA. ב-26 בנובמבר 1986, לאחר ששר המשפטים של ארצות הברית האשים את ישראל במכירת נשק לאיראן, פרסמה ישראל הודעה רשמית שהיא העבירה נשק לאיראן לבקשת ארצות הברית, אך שהכסף הועבר על ידי האיראנים ישירות לארצות הברית……

כמו אחרי מלחמת יום כיפור אצלנו ,כך גם בארה'ב הלחץ הציבורי הוביל להקמת וועדת חקירה ,וכמו כאן גם שם , הוועדה נזפה במספר בעלי תפקידים טכניים אך הנשיא רייגן וסגנו ג'ורג' וו בוש יצאו ללא פגע בטענה כי לא ידעו על העסקאות…מוכר לכם ??…לא בכדי..טיוח מצפון אינו המצאה ישראלית. עפ'י החוקר בוועדה רונלד רייגן, וסגנו דאז, ג'ורג' בוש האב, היו מעורבים אמנם עד צוואר בפרשה, אבל יצאו מהחקירה נקיים מבחינה משפטית בלא כל אחריות פלילית.

החוקר הגיע למסקנה ב-1991 כי למרות שהנשיא רייגן תודרך מראש לגבי משלוח נשק לאיראן ב-1985, יהיה קשה לתבוע אותו על הפרת חוק איסור מכירת הנשק לאיראן, משום שהתובע הכללי באותה תקופה, אדווין מיז, אמר לרייגן כי "חוק הביטחון הלאומי" עולה על חוק אמברגו הנשק ומבטל אותו.

כתוצאה מעבודת הוועדה הועמדו מספר אנשים לדין. חלקם זוכה וחלקם קיבל חנינה מג'ורג' הרברט ווקר בוש בשלהי כהונתו כנשיא ..(מי שנחשד "ויצא נקי " בתור סגן נשיא,היה גם מי שחנן את הנותרים מאוחר יותר כנשיא). נורת' ופוינדקסטר הועמדו למשפט והורשעו בקשירת קשר, מרמה, עדות שקר לקונגרס, שיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיות. אך גם הם לבסוף זוכו בערעור מסיבות טכניות. כנגד מזכיר ההגנה של ארצות הברית באותה התקופה, קספר ויינברגר, הוגש כתב אישום בעבירת עדות שקר ושיבוש מהלכי חקירה ביוני 1992, אך הופסס..גם הוא קיבל חנינה מבוש ב-24 בדצמבר באותה שנה, בערב חג המולד…אז מי טען שסנתה קלאוס זה לא אמיתי ?

תמונה קשורה

ומה בארצינו הקטנה ??…העסקה נעשתה בידיעתה ובעידודה של הצמרת המדינית והביטחונית של ישראל. ראשי הממשלה באותה תקופה( ממשלת האחדות), שמעון פרס ויצחק שמיר, כמו גם שר הביטחון יצחק רבין, היו מודעים לכל הפרטים.

המתווכים הישראליים בעסקה היו סוחרי הנשק הפרטיים יעקב נמרודי ואל שווימר (מנכ"ל התעשייה האווירית לשעבר). לאחר שבעה חודשים הם הוחלפו על ידי הדרג המדיני.

בהמשך הוחלפו נמרודי ושווימר בידי עמירם ניר, שהיה יועץ ראש הממשלה למלחמה בטרור. ניר נהרג לאחר סיום הפרשה, בשנת 1988, בהתרסקות מטוס במקסיקו. בשלב זה כבר לא נשא שום תפקיד ממלכתי.

33 שנים לאחר התפוצצות הפרשה עדיין מתנהל ויכוח בין המעורבים בה על פרטיה.

ופרשת אירן-גייט לוקחת אותנו במוסיקה אל הזמר והיוצר הנהדר מיקי גבריאלוב.

תוצאת תמונה עבור מיקי גבריאלוב

מיקי נולד בשם מיכאל גבריאלוב בתל אביב לאם מטורקיה ואב מארמניה. את ילדותו העביר בשכונת שפירא שבדרום העיר. הוא החל את דרכו המוזיקלית כחבר בלהקות קצב. באמצע שנות ה-60 הקים יחד עם חבריו המתופף עמי טרייבטש והגיטריסטים יצחק קלפטר וחיים רומנו את להקת הצ'רצ'ילים, בה ניגן בגיטרה בס. הלהקה צירפה לשורותיה חברים חדשים כמה פעמים במשך תקופת פעילותה, בסוף התקופה היו חברים בה חיים רומנו, גבריאלוב, עמי טרייבטש, רוב הקסלי ודני שושן. במשך תקופה זו זכתה להצלחה רבה בארץ ובאירופה, הוציאה שלושה אלבומים עם שמות מעניינים : "מקרה אישה", "ג'נקיס מנקיס אנד דונקיס", "ג'ריקו ג'ונס" .

בסוף שנות ה-60, גבריאלוב יחד עם חלק מחבריו ללהקת הצ'רצ'ילים הפכו ללהקת הליווי של אריק איינשטיין. היכרות זו הובילה לשיתוף פעולה פורה בין גבריאלוב לאיינשטיין, שהניב כמה מהאלבומים המצליחים ביותר של איינשטיין.

תוצאת תמונה עבור מיקי גבריאלוב ואריק

האלבום הראשון שהוציאו השניים היה "בדשא אצל אביגדור" שיצא בשנת 1971. האלבום, שהכיל עיבודים ולחנים של גבריאלוב למילים של איינשטיין עצמו ושל יעקב רוטבליט, זכה להצלחה רבה וכמה משיריו הפכו לקלסיקות ישראליות, ביניהם: "אני ואתה", "אני רואה אותה בדרך לגימנסיה", "שיר מספר 8", "צא מזה" ו"אני אוהב לישון". שיתוף פעולה זה המשיך בחלקו גם באלבומו הבא של איינשטיין "יסמין", לו הלחין את השיר "אמא אדמה" למילים של יעקב רוטבליט.

בשנת 1974 הוציאו גבריאלוב ואיינשטיין את אלבומם המשותף השני "סע לאט". גבריאלוב הלחין עבור האלבום שירים מצליחים כ"סע לאט", "אני אוהב אותך היום" ו"גן של שושנים". בשנת 1980 חזר גבריאלוב לשתף פעולה עם איינשטיין, ויחד הוציאו השניים את האלבום "חמוש במשקפיים", שהכיל את הלהיטים "הכניסיני תחת כנפך" ו"היא יושבה לחלון" שאותם הלחין גבריאלוב למילותיו של חיים נחמן ביאליק. בשנת 1986 יצא אלבומם המשותף הרביעי והמצליח של גבריאלוב ואיינשטיין: "אוהב להיות בבית" בו בלטו השירים "שכשנבוא", "אוהב להיות בבית" ו"השיר על התוכי יוסי". שנה לאחר מכן, הוציאו השניים את אלבומם המשותף האחרון, "על גבול האור", שהיווה המשך ישיר לאלבום הקודם, והכיל את הלהיטים "עוף גוזל", "שיר השיירה" ו"עיתונאי קטן".

כזמר ויוצר עצמאי הוציא גבריאלוב 20 אלבומים,ושיתף פעולה עם רבים ומגוונים. בשנת 1991 נסע לטורקיה ושיתף פעולה בהקלטות לאלבום "כשחלמתי על הבית" והופעות עם הזמרת הטורקייה סלדה בהג'ן, ובהמשך עם להקה בולגרית , וכמחווה לחתימת הסכם השלום בין ישראל לירדן נסע לירדן להקליט עם הלהקה הירדנית "השורדים".

תוצאת תמונה עבור מיקי גבריאלוב ואריק

בשנת 1992 קיבל גבריאלוב מאקו"ם פרס כמלחין ע"ש מרדכי זעירא. בשנת 2007 קיבל פרס מאקו"ם על מפעל חיים במוזיקה. בשנת 2009 קיבל פרס מפעל חיים במוזיקה מעיריית חולון.

אז למה אירן-גייט ולמה מיקי גבריאלוב דווקא היום ? אז לא מעט פעמים אנו בוחרים לעצמנו פרטנרים שונים במסגרת משימות החיים השונות בהן אנו שותפים ובחיים כמו בעסקים ונישואין ראוי שנבחר פרטנרים טובים ,כי אחרת …איך אומרים ?..זה לא עובד.

לאורך ההיסטוריה בחרו לא אחת מדינות פרטנרים שונים עפ'י אינטרסים שונים ולא תמיד זה צולח. כמו במקרה של שיתוף הפעולה של ישראל-ארה'ב בפרשת אירן גייט , או שיתוף הפעולה וסיוע ישראלי בהקמת החיזבאללה בתחילת דרכו ע'י ישראל..כן כן אנחנו הקמנו והדרכנו ( האינטרס היה החלשת אש"ף) , או שיתוף הפעולה בעבר של ארה'ב עם עירק שהפכה בהמשך לאויב ואז שוב לידיד ,כנגד אירן ועוד כהנה וכהנה דוגמאות. ובחיים מצד שני ישנם שיתופי פעולה שמיצרים דברים נפלאים כמו במוסיקה מיקי גבריאלוב ואריק איינשטין , מיקי גבריאלוב והצ"רצילים ,מיקי והלהקות הבולגריות והירדניות…אולי הסוד להצלחה זה מיקי…

אז לפעמים שיתופי פעולה צולחים ולעיתים ..לא ממש..ולמה שני הנושאים האלו היום ? כי היום זה יום הולדתו ה-69 של גבריאלוב ,ומחר ימלאו 33 שנה לפרסום בעיתון הלבנוני א-שרעאה…שהוציא לאור וחשף את פרשת אירן-גייט.

מקווה שבנסיון לשנות עולם ,נבחר שותפים ראויים ..בואו נתחיל באני ואתה.

שבת נעימה לכולם.

אני ואתה נשנה את העולם,
אני ואתה אז יבואו כבר כולם,
אמרו את זה קודם לפני,
לא משנה – אני ואתה נשנה את העולם.

אני ואתה ננסה מהתחלה,
יהיה לנו רע, אין דבר זה לא נורא,
אמרו את זה קודם לפני,
זה לא משנה – אני ואתה נשנה את העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s