"בסרטים עלילתיים הבמאי הוא אלוהים; בסרטים תיעודיים אלוהים הוא הבמאי."

מבעד לעצי היער האפל ניתן היה רק לשמוע את רחש הענפים המתנפצים ,עת חלף על פניהם מישהו או אולי משהו ..הוא התקשה לזהות מה זה היה..רגליו כאילו נשאו אותו מעצמם ,והחלו לרוץ לכיוון לא ברור . קול נשימותיו הכבדות התערבב עם קולות היער , עם רחשם של דורסי הלילה , ואדי נשימתו המהבילים .

"לא הייתי צריך לקצר את הדרך" ,חשב לעצמו ,"הרי ג'ני אמרה לי שאין מה למהר והיא תחכה לי על השביל הראשי העולה אל העיירה בפסגת ההר". כל הרעיון הזה של להקדים ולהגיע לפני על מנת להפתיע את ג'ני עם זר פרחים ליום האהבה  ,נראה היה לו לפתע די אווילי . לאחר חמש דקות של נסיעה בשביל הקיצור במעבה היער , פגע גלגל מכוניתו בחפץ חד שהיה במרכז הדרך והתפוצץ , וגלגל ספייר כמובן שלא היה ברכבו השכור, מה שאילץ אותו לצאת רגלית ולחפש עזרה. "לא הייתי צריך לקצר" ,  נזף בעצמו בפעם הרביעית . החושך שהלך וסגר על היער הפחיד אותו עד מאוד. הבהובי ברקים האירו חלקים שונים ביער אחת לכמה שניות , והוא לא ידע האם לעצום את עיניו מהמראה המפחיד או לנצל את האור הרגעי על מנת למצוא מוצא משחור היער…הוא עצר לרגע קט ונשען מתנשף על גזע עץ אשוח גבה צמרת..

ברגע של אור, שהאיר ברק מזדמן הספיק עוד להבחין כי נוזל כהה ניגר מכף ידו הימנית במורד זרועו ועל בגדיו ,ורחש מבהיל גרם לו להסתובב לאחור , בחושך לא הבחין בכלום ,אך חש כי דבר מה מטפס במעלה רגלו השמאלית…ואז האיר ברק את היער…לאורו המבהיק הבחין אריק ב…שוב ירד החושך על היער…ודממה עמוקה מילאה את האויר בה ניתן לשמוע את צחוק הצבועים מתגלגל במדרון….מרחוק בלטו בזוהרם בתי הכפר …

סופ'ש נוסף פוקד את ארצנו , זה כבר הפך כמעט להרגל , ובכל שבעה ימים , כך יוצא הוא מגיע . החום מלהט הרים  , ימי הקינה על חורבן הבית חלפו ואת מקומם תופס השבוע חג האהבה ערב ט'ו באב . ומה יותר נחמד לערב חג האהבה מאשר לצאת יחד לסרט…ואם בסרט עסקינן ,אז בואו ונדבר על אומן עשיית סרטים…על היצ'קוק.

תוצאת תמונה עבור היצקוק

אלפרד היצ'קוק נולד ברובע העני של לונדון, ה"איסט אנד", בשנת 1899 להורים קתולים בעלי חנות מכולת, שדירת מגוריהם הדלה הייתה בצידה האחורי של החנות. בילדותו למד בקולג' ישועי בעל שגרת לימודים ומשמעת קשוחה ומחמירה. בשנת 1913, בגיל 14 שנה, עזב היצ'קוק את לימודיו הפורמליים ופנה ללימודי ערב במקצועות טכניים שונים וגילה כשרון בשרטוט ובציור.

בשנת 1915, בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, התקבל היצ'קוק לעבודה בחברה ליצור מכשירי טלגרף וכבלי חשמל,העובד השקט והמשקיע משך את תשומת לב הממונים עליו והוא הועבר למחלקת הפרסום של החברה, שבה מצא ביטוי לכשרון הציור שלו. למרות שהתחוללה מלחמה והיצ'קוק היה אז בגיל גיוס, לא גויס היצ'קוק לצבא מחמת עודף משקל.

תוצאת תמונה עבור היצקוק

החיבור של אלפרד לקולנוע הגיע בדרכי הגורל המוזרות . בשנת 1920 קרא היצ'קוק בעיתון, שחברת סרטים אמריקאית עומדת לפתוח אולפן בלונדון והדבר שינה את מסלול חייו. היצ'קוק פנה לחברה והציג תיק עבודה של רישומים שהכין לסרט עתידי של החברה ונתקבל לעבודה. זו הייתה ראשית דרכו בעולם הקולנוע. הוא החל את דרכו בעיצוב כותרות לסרטים אילמים שהפיקה החברה. ידידנו גילה מסירות לתפקידו והשתדל ללמוד את כל מה שקשור בקולנוע. כשנתקלו מנהלי האולפן והבמאים בקושי כלשהו במהלך ההסרטה, או כשנזקקו לסיוע בכתיבת סצנה או בעיצוב תלבושות ותפאורה, היו להיצ'קוק תמיד הצעות מבריקות לפתרון.

אפשר לאמר שהיה לאלפרד מזל מהסרטים , בשנת 1923 ניתנה להיצ'קוק ההזדמנות הראשונה לבימוי סרט, לאחר שנקרא להחליף את במאי הסרט האילם "ספר תמיד לאשתך", אשר סולק מהמשך הבימוי עקב חילוקי דעות עם המפיק.( בקרדיטים לסרט אגב לא מופיע שמו של היצ'קוק ,למעט אזכור כי המפיק נעזר באנשי הצוות.).

תוצאת תמונה עבור מזימות בינלאומיות

הסרט הראשון בבימויו המלא של היצ'קוק היה הסרט האילם "גן התענוגות" משנת 1925. סרטו המדבר הראשון הגיע ארבע שנים מאוחר יותר "סחיטה" משנת 1929, שהיה  למעשה גם סרט הקולנוע המדבר הראשון באנגליה. עד מהרה נתגלה כוחו הרב של היצ'קוק כבמאי סרטי מתח ואימה והוא התרכז בעיקר בז'אנר זה. במשך השנים שבין 1925 לבין 1939, ביים היצ'קוק 23 סרטים והוכר באנגליה כבמאי מוכשר של סרטי מתח, אך הביקורת האנגלית היבשושית לא עמדה על מלוא כישוריו האמנותיים.

היצ'קוק המאוכזב מהביקורת האנגלית שלא ראתה את הצד האומנותי של עשייתו ,מקבל בשנת 1939 את הצעתו של מפיק על אמריקאי , דייוויד או. סלזניק ( חלף עם הרוח) , והחליט לעבור להוליווד.

ב-1 במרץ 1939 הפליגו היצ'קוק, אשתו אלמה ובתו פטרישיה , על גבי הספינה "קווין מרי" לארה'ב  ( הוא שמר לאונייה חסד נעורים ושילבה בהמשך ב-4 מסרטיו) .בהגיעו להוליווד הטיל סלזניק על היצ'קוק לביים את הסרט "רֶבֶּקָה", על פי ספרה רב המכר של דפנה דה מוריאה. הסרט זכה להצלחה עצומה והוענק לו פרס האוסקר לשנת 1940 כסרט הטוב ביותר. מכאן ואילך הייתה דרכו של היצ'קוק סלולה בתעשיית הקולנוע האמריקאית והוא זכה להצלחה מסחרית ובינלאומית אך גם ובעיקר להכרה אומנותית (בה לא הצליח לזכות באנגליה).

 

סרטיו של היצ'קוק בתקופה האמריקאית שלו מפורסמים ומוערכים יותר מאשר אלה שמתקופתו האנגלית, זאת הן בשל התקדמותו האומנותית, הן מבחינת התקציבים והאמצעים שהיה יכול לגייס והן עקב הפרסום ואפשרויות ההפצה הגלובליות של סרטי הוליווד. אחד מסימני ההיכר שלו היה שילוב הופעת אורח שלו  ( הנקראת בשפה קולנועית הופעת קמע cameo) ברבים (39 מתוך 53 ) מסרטיו כאחת מדמויות המשנה שכמעט ולא שמים לב אליהם בסרט,פעם כעובר אורח, פעם כדמות בפרסומת בעיתון שקורא גיבור הסרט ,פעם כנוסע ברכבת וכו' .( אגב , גם הבמאי בן ימינו אלה קוונטין טרנטינו משלב מנהג זה בסרטיו , אם כי בתפקידים מעט יותר בולטים).

גדולתו של היצ'קוק כאמן מתבטאת בצד הפסיכולוגי של הגיבורים ושל העלילה, וכל זאת מבלי להזניח את הצד החזותי של הרקע והתפאורה היוצרים יחד מציאות מיוחדת. דוגמא טובה לעבודתו  ניתן לראותכאשר צבע בגדי גיבורה בסרט משתנים מצבעוני לגווני שחור ככל שמצבה הנפשי הולך ומתדרדר.  מוטיב חוזר בסרטיו של היצ'קוק הוא האדם הנלכד ברשת של חשד או האשמת שווא, עד שמתבררת חפותו. כך הדבר ב-"39 מדרגות" מ-1935, ב"צעירים ותמימים" מ-1937, ב"חשד" מ-1941, ב"נאשם" מ-1957, ב"מזימות בינלאומיות" מ-1959 וב"פרנזי" מ-1972.( יוצא דופן מבחינה זו הוא הסרט "צל של ספק" מ-1943).

תוצאת תמונה עבור 39 המדרגות

למרות העובדה שאחדים מסרטיו הם סרטי אימה, לא נתן היצ'קוק לעלילותיהם הסברים על טבעיים (רוחות רפאים, כישוף וכיוצא בזה), כמקובל בהרבה סרטים מז'אנר זה. התוכן בסרטיו תמיד ריאלי ורציונלי ואף בסרטו "ורטיגו" מ-1958, הנחשב על ידי רבים לגדול בסרטיו ולאחד מסרטי המופת בתולדות הקולנוע, בו מובילה התעלומה הנפרשת בסרט לכוון של גלגול נשמות, הרי שפתרונה מתגלה לבסוף כמזימת רצח מתוחכמת.

אפיון נוסף שהיה להיצ'קוק הוא בדרך העבודה שלו. ניתן לראות בסרטיו שחשב על כל פרט קטן, ותכנן הכול לדקויות. סרטו "החבל" הוא סרט באורך מלא, אך מורכב מעשרה שוטים בודדים, דבר שמצריך תכנון מדויק מראש. האגדה מספרת  שהיצ'קוק תכנן את הכל מראש, עד שלפעמים הוא לא הגיע ליום הצילומים, אלא כתב לכל אחד מאנשי הצוות (שחקנים, תאורנים, אנשי סאונד, צלמים ועוד) כרטיסיות מדויקות בהן פירט מה עליהם לעשות בכל שנייה ושנייה ביום הצילומים.

תמונה קשורה

הגברים בסרטיו של היצ'קוק לא היוו טייפ קאסט קבוע והיו מגוונים (לורנס אוליביה, קרי גרנט, פול ניומן ,גרגורי פק ,שון קונרי ועוד..) הנשים לעומתם היו כמעט כולן טייפ קאסט קבוע ( בלונדיניות ,דקות גזרה ,תמירות) .גישתו הלא נוחה עד ספרטנית אל כוכבי סרטיו הייתה שבעצם ליהוקם תם תפקידם , היינו שנוכחותם הייתה חשובה ממשחקם….היום היו קוראים לזה שוביניזם בוטה.

בסה'כ יצר היצקוק 53 סרטים !!! הוא זכה כמעט בכל פרס אפשרי ,של כל פסטיבל קולנוע ,ארגון, תחרות וכו'…..למעט האוסקר על בימוי…למרבה האירוניה מעולם לא זכה בפרס זה.

היצ'קוק קיבל 5 מועמדיות לפרס האוסקר לבימוי הטוב ביותר עבור הסרטים שלו, אבל הוא מעולם לא זכה בפרס. ( הוא אגב לא היחיד ,גם רוברט אלטמן ,קלרנס  בראון וקינג ווידור היו מועמדים 5 פעמים ולא זכו ) .בשנת 1968 החליטה האקדמיה לכבדו בפרס על הישג חייו ..נאום התודה שלו בטקס הזכיה , היה הקצר ביותר אי פעם…" תודה רבה" אמר….

בשנת 1972 שב היצ'קוק לאנגליה וביים את סרטו הלפני אחרון "פרנזי". סרטו האחרון היה "מזימות" משנת 1976. אף כי היה זה סרטו האחרון ולמרות שהיה כבר בן 77, לא נופל סרט זה מסרטיו האחרים, ונחשב לאחד מסרטיו הטובים.

היצ'קוק נפטר באפריל 1980 בגיל 80 , כשבשלבי תכנון היה עדיין סרט נוסף שהיה ברצונו להפיק ולביים.

 

והיצקוק האנגלי משאיר אותנו באנגליה ולוקח אותנו במוסיקה אל יוצרת וזמרת בשם  גיינור הופקינס.

גיינור הופקינס (Gaynor Hopkins)  נולדה בכפר בשם סקיואן (Skewen) בדרום ויילס, לאב כורה פחם ולאם חובבת אופרה שהנחילה לחמשת ילדיה את אהבתה למוזיקה.

בגיל 19 השתתפה  לראשונה בתחרות שירה וזכתה במקום השני. אז נבחרה להשתתף כמלווה בהרכב בשם Bobby Wayne & The Dixies.

לאחר שנתיים, הקימה ידידתנו להקה משלה בשם Imagination, אימצה את Sherene Davies כשם הבמה הראשון שלה, והופיעה עם להקתה בפאבים ומועדונים שונים ברחבי דרום ויילס.

בשנת 1973 נישאה . לאחר כשנתיים התגלתה על ידי האמרגן רוג'ר בל ששכנע אותה להחליף את שם הבמה שלה ל…….בוני טיילר, והיא קיבלה על עצמה את ההצעה, וכל השאר היסטוריה.

תוצאת תמונה עבור בוני טיילר

בעזרת כישרונה וקולה הצרוד, המחוספס והייחודי, ולא מעט להיטים נפלאים ,מכרה מעל 100 מיליון תקליטים ברחבי העולם.

הגברת טיילור כבר הופיעה בפינתנו ,אז רק נציין כי היא נבחרה על ידי רשת השידור הבריטית "BBC" לייצג את בריטניה בתחרות אירוויזיון 2013 וסיימה בו במקום ה-19.

וכן ב-7 בפברואר 2017 הופיעה פה אצלנו  בהיכל התרבות בתל אביב. והשנה , יצא אלבומה השבעה עשר, Between the Earth and the Stars.

אז כיצד הדברים מתחברים ??

השבוע (13\8) חל יום הולדתו של הבימאי והיוצר היצקוק ,האיש שהותיר חותם ענק על עולם הקולנוע , ומי שעיצב לא מעט מפחדינו על המסך הגדול …אשר לא מעט מהם חלים בלילות של ירח מלא …או בלילות של ליקוי ירח….והלב שלנו בגרביים…ואמש היה גם טו' באב..ליל ירח צלא וחג האהבה.

ומי אם לא בוני טיילור משלבת את הכל בשירה " ליקוי מלא של הלב" (Total Eclipse of the Heart)…אשר יצא לאויר ביום שחגגתי -15 ( 11 לפברואר 83) . המראה המיסתורי של בוני , ליקוי הירח ושיר על אהבה…הכל ביחד…ועוד ע'י אנגליה ..מקום הולדתו של היצקוק…אגב הסרט שימש בשנה שעברה כחלק מפסקול לסרט אימה בשם "טרף לילי".

 

אז חג אהבה שמח ,מלא מיסתורין וחיוכים בסופו לכולם.

every now and then I get a little bit lonely
And you're never coming 'round
(Turn around) every now and then I get a little bit tired
Of listening to the sound of my tears
(Turn around) every now and then I get a little bit nervous
That the best of all the years have gone by
(Turn around) every now and then I get a little bit terrified
And then I see the look in your eyes
(Turn around, bright eyes) every now and then I fall apart
(Turn around, bright eyes) every now and then I fall apart

And I need you now tonight
And I need you more than ever
And if you only hold me tight
We'll be holding on forever
And we'll only be making it right
'Cause we'll never be wrong
Together we can take it to the end of the line
Your love is like a shadow on me all of the time (all of the time)
I don't know what to do and I'm always in the dark
We're living in a powder keg and giving off sparks
I really need you tonight
Forever's gonna start tonight
Forever's gonna start tonight

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s