משיח איש מפתח , ידו בכל ויד כל בו…

מבול הקונפטי שניתך מתקרת המתנ'ס העירוני , ביחד עם מוסיקה קיצבית ותמונות ענק של האיש ,קידמו את כניסתו לאולם . " גבירותי ורבותי " הכריז הכרוז בקולו הרשמי " אני מאמין באמונה שלמה שאני הולך להציג בפניכם את המנהיג הבא שלנו , ואף על פי שיתמהמה , קבלו בבקשה במחיאות כפיים את כבוד…ורעייתו…" הקהל פצח בשירה קולנית, הצפיפות והתרגשות הקהל הקשו על הפמליה להיכנס אל עבר דוכן הנאומים . "ואף על פי שיתמהמה , אחכה לו " , קרא שוב הכרוז , הקהל הגיב בתשואות . " ג'ימי מלך ישראל , חי חי וקיים, ג'ימי מלך ישראל חי חי וקים" ..

הפמליה שירכה דרכה אל המרכז , ילדים בקדמת השביל זרקו פרחים בצבעי כחול ולבן , צעירים עם חולצות בגווני קרם וזהב עליהם צויירו מאוזניים ,עם הכיתוב " אין על הנביא ישעיהו.. ,וג'ימי ישפוט צדק"…לצופה מן הצד נראתה החולצה תמוהה משהו , חשב לעצמו כתב הטלויזיה מהערוץ הממלכתי.

הוא עלה על הדוכן ,ונופף לכל עבר, צרחות הקהל ושאגות "ג'ימי.. ג'ימי " איימו לזעזע את האולם ,רעייתו הנפיקה חיוכים לכל הבזק פלאש טועה , ושומרי הראש שמרו בעיקר על ארשת פנים של צנון כנעני .

"חברים" , הוא פתח ואמר , " אני שמח להיות פה הערב ,ולבשר לכם כי מציון תצא תורה , ודבר הבשורה מגבעתיים . העולם שהכרתם עד היום הולך להשתנות . בעוד שבוע מהיום נמר עם גדי ירבצו יחד , ופרה ודב ירעו בשדות התלתתן זה לצד זה . האריות יאכלו ירק ותינוק ישחק עם נחש"….הקהל באקסטזה , דיווח כתב ערוץ הטלויזיה שהחל גם הוא להיסחף בלהט המקום…

רק אשה ,לבנת שיער וקמוטת פנים אשר ישבה בקצה האולם הביטה על המהומה במבט עצוב , שנותיה לימדו אותה ,כי לא כל הנוצץ זהב , ולא כל חוטר הוא מגזע ישי…"אידיוטים מלמלה לעצמה , ופנתה לאחור ויצאה אל אויר הלילה החשוך והקר.

×ª×ž×•× ×” קשורה

שבת ראשונה של חודש אוגוסט , חום יולי אוגוסט במחצית דרכו ופינתנו חוזרת אל ה-1 לאוגוסט 1626 , אל העיר איזמיר אשר בטורקיה. שם נולד באותו יום שבת ילד קטן וחביב לסוחר הביצים והעופות מרדכי צבי .מאחר ונולד בשבת החליט מרדכי לקרוא לבנו..שבתאי.

בצעירותו למד שבתי אצל רבני איזמיר, רבי יוסף איסקפה, ורבי יצחק די אלבה. הוא נסמך לתואר "חכם" בידי רבי יוסף איסקפה, והיה מקובל בין חכמי איזמיר. לקראת היותו בן עשרים, החל שבתי צבי להתבודד רבות ולעסוק במיסטיקה ובקבלה, וכן נהג לסגף את עצמו בצורות שונות. במהלך שנות העשרים לחייו נישא פעמיים, אך נאלץ להתגרש, מאחר שלא התקרב כלל לנשיו. בני איזמיר תלו את התנהלותו זו בגודל קדושתו ופרישותו. אולם לא מעט חוקרים טוענים כי שבתי סבל בתקופה זו מהפרעה דו-קוטבית.

תוצ×�ת ×ª×ž×•× ×” עבור שבת×�×™ צבי

נראה שבעיסוקיו נטה לעיסוק מעמיק בכתבי המקובלים הקדמונים, כספרות הזוהר וספרי הקנה והפליאה.(ספרי פירוש קבליים לתורה ). שבתי צבי עצמו היה מהמתנגדים לתורת הקבלה של האר"י הקדוש , ולעיסוק הרחב שלה ב"כוונות". בשנים אלו החל מגבש שבתי צבי את משנתו הקבלית המהפכנית, שטענה לקיומן של שתי ישויות אלוהיות נפרדות,וכן חייבה "עבירה לשמה" (תפיסה תלמודית שגורסת שביצוע עבירה לצורך מטרה טובה ,גדולה יותר ממצוה ) , כצורך חיוני לתיקון העולם, ואפשרה התרת איסורים הלכתיים עם תיקון העולם. שבתי צבי ידע היטב שמשנתו זו לא תתקבל בברכה בידי רבני זמנו, ובמשך שנים לימד אותה אך ורק את תלמידיו הקרובים ביותר.

בכ"א בסיוון ה'ת"ח (1648) עובר שבתי צבי התפרצות גדולה של ההתקפים מהם סבל, ובמהלכם בחזונו נאמר לו כי..הוא , הוא משיח ישראל. שבתאי לא נמנע מלפרסם את חזונו ברבים, והחל לנהוג מנהגים מוזרים בפומבי, ובפרט בלט בנטייתו לבטא בפרהסיה את השם המפורש ככתבו, למרות האיסור ההלכתי שבדבר. התנהגות זו מוסברת בכך שבתלמוד נאמר כי בימות המשיח יבוטא השם המפורש…והוא ראה עצמו ככזה. התאריך כ"א בסיוון, שבו "התגלה" שבתי צבי, נחגג בידי מאמיניו במשך שנים רבות. יתרה מכך בהמשך נהג לעשות מיני מעשים מוזרים בשיאם עלה עם כמה מחסידיו על אחת הגבעות וניסה לעצור את השמש כמעשה יהושוע בן נון.

עם החרפה זו פקעה סבלנותם של רבני איזמיר, ובראשם רבו, רבי יוסף איסקפה, ורבי אהרן לפפה, והם החלו ברדיפות נגדו על מנת שיעזוב את איזמיר. במועד מסוים בין השנים 1651–1654 גורש שבתי צבי מן העיר.

גירושו כפה על שבתאי צבי מסכת של נידודים ,בחלק מהמקומות צבר מאמינים במשיחיותו באחר סולק . על כך היתווספו מעשיו המשונים : נישואיו בסלוניקי ל..ספר תורה ,דבר שקומם את היהודים ושוב גורש , ובהמשך חגיגת שלושת הרגלים בפעם אחת ( ישב בסוכה ,חגג את הסדר ,וקרא מסכת שבועות) , כמו כן שוטט בעיר קושטא עם דג גדול בעגלת תינוק ( והסביר כי לדבר סיבות קבליות)..וכך גורש ממקום אחד למשנהו , צבר מאמינים ואויבים.

בימי שהותו באיזמיר שקע שבתי צבי ככל הנראה בדיכאון, ואחיו שהתביישו באחיהם ציידו אותו בכסף למחייתו ושלחו אותו לארץ ישראל. הוא עבר בדרך ברודוס ובמצריים ,בעת שהותו של שבתי צבי במצרים חל בארץ ישראל אירוע ששינה את מהלך חייו.

אברהם נתן בן אלישע חיים הלוי אשכנזי (1643–1680), היה חכם צעיר יליד ירושלים, שלמד בישיבות ירושלים מפי רבי יעקב חגיז. עם נישואיו (בערך 1664) העתיק את מקום מגוריו לעזה והתכנה "נתן העזתי". שם החל לעסוק באינטנסיביות במיסטיקה ובקבלה, ובעיקר בכתבי האר"י ובתורת "העלאת הניצוצות" שלו. לדבריו, החלו פוקדים אותו חזיונות וחלומות, ויום אחד התגלתה לו במראה הנבואה דמותו של שבתי צבי, ונאמר לו כי איש זה הוא המשיח. כמו כן, נאסר עליו לספר לאיש על חזיונו, עד אשר יופיע בפניו האיש אותו ראה בחלומו.

לידידנו נתן העזתי יצא שם של נביא, ואנשים נהרו אליו על מנת שייתן תיקון לנפשם ויורה להם את דרך התשובה. השמועה על הנביא בעזה הגיעה למצרים בשנת 1665, ושבתי צבי שחיפש מנוח לנפשו, מיהר לעזה לפגוש בנתן.

עד לפגישתו עם נתן העזתי לא חרגו דבריו של שבתי צבי בדבר משיחיותו לשלבים מעשיים, ופגישתו עם נתן העזתי שינתה את מהלך העניינים. נתן העזתי שכנע את שבתי צבי כי הוא אכן המשיח המובטח, עפ'י תעודת קלף עתיקה שזייף , וגילה באוזניו את נבואותיו, ושבתי צבי המעודד מההכרה במשיחיותו ציווה עליו לשנות את שמו מאברהם נתן לנתן בנימין. לאחר מכן שבתי צבי יוצא לירושלים להביא את בשורתו, ובמקביל במסגרת יחסי הציבור נתן העזתי מפיץ את הידיעה לכל קהילות ישראל במכתבים, ומציג עצמו כנביא המנבא את בוא המשיח— הלא הוא שבתאי צבי.

×ª×ž×•× ×” קשורה

השמועות עוררו גלים בארץ ובעולם מאמינים רבים מחד ,וזעם וכעס הרבנים מאידך. בכל רחבי העולם ואף בעיתונות הלועזית של הימים ההם נפוצו שמועות שונות על שבתי צבי ועל הגאולה. את המושג " פייק ניוז לא המציא טראמפ..השמועות לגבי שבתאי צבי סיפרו על מלחמות וניצחונות, על שובם של עשרת השבטים, ואפילו על כיבוש ירושלים בידי שבתי צבי. חסידיו כינו אותו 'אמיר"ה' (ראשי תיבות של "אדוננו מלכנו ירום הודו").האירוניה הגיעה לשיאה כאשר יצא את איזמיר לכיוון קושטא ב-30 בדצמבר 1665, לדברי חסידיו על מנת להסיר את כתרו של הסולטאן מהמט הרביעי ולמלוך תחתיו.

השמועות בדבר יציאתו של שבתי צבי לקושטא הגיעו במהירות לידיעת השלטונות, והווזיר הגדול אהמט קופרילי פאשה הורה לעוצרו. עם הגעתו לנמל קושטא לעיני אלפי יהודים שבאו לקבל את פניו נעצר שבתי צבי בידי שוטרים טורקיים, וקהל מקבלי פניו פוזר במכות אלות. הוא הוחזק במעצר במשך כמה ימים שבהם הובא למשפט אצל הווזיר בעוון בגידה. מהלך הדיון איננו ידוע, אך בסופו החליט הווזיר שלא להוציא אותו להורג והורה על הגלייתו והחזקתו במעצר במבצר גליפולי.

אך פה לא תמו עלילות ידידנו "המשיח" ,שלטונות הכלא נהגו בו בסובלנות נדירה והתירו לו לקבל מבקרים בתאו תמורת שוחד. מעצר זה לא פגם בהתלהבות הכללית, ואפילו האמינו בו יותר שהרי הכריז שיוריד את הכתר של הווזיר מראשו ולא הרגו אותו, ומשמעויות מיסטיות מרחיקות לכת ניתנו למעצר. האגדות שהופצו באירופה בידי חסידיו סיפרו כי הוא נוהג שם כמלך, וכי בקרוב ממש יסיר את כתרו של הסולטאן הטורקי וישב על כיסאו. במהלך חודשי מאסרו נהרו אלפי יהודים מרחבי העולם לבקר את "שבתי צבי המלך" בכלאו והביאו לו מתנות יקרות ערך. שבתי צבי אכן נהג עצמו כמלך וביצע מדי יום טקסים מלכותיים. אישים ידועים רבים באו לבקרו ובהם בנו ובן-אשתו של רבי דוד הלוי סגל, רבה של לבוב שבפולין ובעל ספר ההלכה "טורי זהב", שהאגדה קישטה את ביקורם במעשיות רבות. הקדחת המשיחית בכל העולם היהודי הלכה והתפשטה, ובודדים היו שהעזו לצאת בגלוי נגד האמונה בשבתי צבי.

כיאה לימות המשיח , לקראת צום שבעה עשר בתמוז ה'תכ"ו הכריז שבתי צבי על ביטולם המוחלט של כל הצומות והתעניות. הכרזה זו נשלחה לכל רחבי תבל, ושבתי צבי ורובם המוחלט של מאמיניו אכלו ושתו ביום זה. מעשה זה נשנה בצום תשעה באב בשנה זו לו קרא "חג הנחמות".

אם זה נשמע לכם הזוי ,כעת מגיעה תפנית נוספת בכלא מגיע לבקרו מקובל בשם נחמיה כהן ( שחושב שהוא עצמו המשיח…לאחר שלושה ימי ויכוח קשים פונה כהן לסולטאן ומגיש לו תלונה על נסיונות של שבתאי למרוד בו. ועל רצונו של שבתאי להתאסלם..ההאשמות זכו לאוזן קשבת, ושבתי צבי הובא למשפט בפני מועצת הסולטאן…..שבתי הכחיש כל קשר לתנועה המשיחית סביבו וההאשמות המיוחסות לו, וניתנה בפניו האפשרות לבחור בין מוות ובין התאסלמות. הוא בחר להתאסלם, ושמו המוסלמי נקרא עזיז מוחמד. הוא קיבל את התואר "באשא קאפיג'י" (שומר החצר).

×ª×ž×•× ×” קשורה

התאסלמותו של שבתאי פירקה את עדת מאמיניו הרבים בעולם לרסיסים. באוגוסט 1672 נסע שבתי צבי עם אנשיו לקושטא, שם שב לנהוג בטקסיו, ובתחילת ספטמבר נעצר בידי השלטונות בשעה שהתפלל באחד מבתי הכנסת בעיר, והועבר תחת משמר כבד לאדריאנופול בעוון בגידה בדת המוסלמית. הוא הוחזק במאסר ארבעה חודשים, ובינואר 1673 הוגלה למבצר אולצין באלבניה (היום במונטנגרו). בהמשך עבר ככל הנראה לעיר בראט ובה נפטר.

ובכך תמו ימות המשיח…

וזה לוקח אותנו בשיא הקיצור אל הזמר המלחין והיוצר שלום חנוך..אשר בדומה למאיר אריאל וחנן יובל גדל בקיבוץ משמרות . שלום הוא זמר-יוצר, פזמונאי, מלחין ומפיק מוזיקלי ישראלי, הנחשב לאחד מראשוני היוצרים ברוק הישראלי. יצירתו, הן במסגרת שיתופי פעולה עם אמנים אחרים בתחילת דרכו והן לאחר מכן כסולן, השפיעה רבות על המוזיקה הפופולרית בישראל.

תוצ×�ת ×ª×ž×•× ×” עבור שלו×� ×—× ×•×š מחכי×� למשיח

חנוך שירת בלהקת הנח'ל ולאחריה הופיעה בהרכבים מוסיקליים רבים ומגוונים והיה בין חלוצי הרוקנרול בישראל…

אז למה שבתאי צבי ולמה שלום חנוך ?…

השבוע מלאו 393 שנים להולדתו של מי שהוגדר כ"גדול משיחי השקר"…שבתאי צבי (1\8\1626). לפני כמה חודשים הלכנו לבחירות ובעוד חודשיים נלך שוב , הזמן רץ כשנהנים. וכל הזמן הזה אנו שומעים את מיטב המועמדים מימין משמאל מהמרכז , ( מי שעומד מאחורי ומצדדי הוא העומד ) ,מבטיחים הבטחות ,עתיד מזהיר ,גאולות וישועות לעם היושב בציון….ורק ההיסטוריה תשפוט אותם מי אכן יהיה משיח …ומי סתם משיחי שקר…שהרי אמר כבוד האדמו'ר שלום חנוך שליט'א…."משיח לא בא…משיח גם לא מצלצל"..

ולמי שתהה על הכיתוב של החולצה של הנערים בפתיח. אז…..מי שטען לראשונה שהמשיח יהיה משושלת דויד היה הנביא ישעיהו " וְיָצָא חֹטֶר מִגֵּזַע יִשָׁי… וְנָחָה עָלָיו רוּחַ ה', רוּחַ חָכְמָה וּבִינָה… וְשָׁפַט בְּצֶדֶק דַּלִּים… וְהִכָּה אֶרֶץ בְּשֵׁבֶט פִּיו וּבְרוּחַ שְׂפָתָיו יָמִית רָשָׁע… וְגָר זְאֵב עִם כֶּבֶשׂ וְנָמֵר עִם גְּדִי יִרְבָּץ…. וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא שֹׁרֶשׁ יִשַׁי אֲשֶׁר עֹמֵד לְנֵס עַמִּים – אֵלָיו גּוֹיִם יִדְרֹשׁוּ, וְהָיְתָה מְנֻחָתוֹ כָּבוֹד."

שבת נעימה לכולם . תשועות נחמות ..וטמפ' נוחות.

דצמבר המר
זעקו כותרות בעיתון
ושר האוצר נתן במבט ראיון
הציבור מטומטם
ולכן הציבור משלם
מה שבא בקלות
באותה הקלות יעלם
האזרח הקטן
נאלץ לשלם בגדול
ואותי מעניינת
ירדנה יותר מהכל
הולך למילואים
וסופר את הכסף שאין.

ומשיח לא בא
משיח גם לא מטלפן…

כן, כן משיח גם לא מטלפן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s