a star in the face of the sky

במדשאות המוריקות אל מול האחוזה של משפחת ארלינגטון , נפרשו עד קצה האופק ,שורות שורות של צלבים לבנים. בוהק הלובן של האבנים ,הפך את המדשאות שסביב לירוקות יותר.ברחבה סביב המקום בו עמדה ,ניצבו חמש שורות קצרות של כיסאות לבנים ,שטיפות הגשם העדינות הרטיבו.  גם בשמיים בוכים לחש לה הכומר הצבאי ,וזה לא הביא לה וגם לא קורטוב של נחמה.שישה לוחמים מחיל הנחתים ,כובעיהם לבנים מעוטרים בפסי זהב .חנוטים היו בחליפות המדים השחורות .מעוטרים בסמלי היחידה ,אותות מלחמה ,והכשרותיהם השונות. השישה נשאו בצעדים קצובים ומדודים את הארון בו נח מי שעד לפני יומיים היה ארוסה. חצוצרת התזמורת הצבאית פילחה את הגשם שניתך בעדינות ,והרעידה את מיתרי ליבם של הנוחכים.

לוטננט ג'נרל ג'ים קולינס , וסרג'נט טום מאלינס , ניגשו אל הארון שהונח מעל למעלית הקבר הטרי . הם הרימו יחדיו את הדגל העוטף את הארון ,ובתנועות של רובוטים אנושיים ,מתואמים להפליא קיפלו את הדגל ,על פסיו ,צבעיו ,וכוכביו. סרג'נט טום שהיה איש הצוות של אהובה נטל את הדגל שכעת הייתה צורתו ,צורת משולש. הוא צעד בפנים חתומות אליה ,ובתנועה עדינה להדהים הגיש לה אותו. מבעד לדמעותיה ,התקשתה להבחין באם היה זה גשם , או אולי היה זה גם טום שדמע…עלי שלכת בגווני אדום נישאו עם הרוח ונחתו סביב חלקת הקבר הטרייה.

תמונה קשורה

שבת שלישית של חודש יוני,200 יום לסוף השנה ,הקיץ פה בכדי להשאר , ואנחנו באייזרבאג'ן כדי לחזור ,ופינתנו מעלה על נס…נס אחר…הדגל (נס) האמריקאי.

דגל ארצות הברית (באנגלית: Flag of the United States) הוא דגל המעוצב בצורת שלושה עשר פסים אופקיים בצבעי אדום ולבן לסירוגין ומלבן כחול בקנטון ובו חמישים כוכבים מחומשים לבנים. לא סתם עוצב הדגל האמריקאי כך ,13 הפסים מציינים למעשה את 13 המושבות שמרדו בבריטים ודרשו עצמאות , ואילו 50 הכוכבים מציינים את 50 המדינות שהצטרפו לברית , ומכאן השם …ארצות הברית .( זה התחיל מ-13 , ובהמשך הצטרפו עוד ועוד מדינות) , יודעי דבר או שניים טוענים …שישראל היא המדינה ה-51 ( אבל זה פוגע בסימטריה ..וגם קצת רחוק).

Flag of the United States (1776–1777).svg

דגל האיחוד הגדול

הדגל האמריקאי כפי שאנו מכירים כיום עבר גילגולים שונים ומשונים , שהרי במקור אמריקה היא מדינת מהגרים שונים מרחבי אירופה,שאנגליה וצרפת נלחמו על השליטה בהם . הוא שונה שש פעמים מאז היווסדו. הדגל הראשון של ארצות הברית, היה למעשה, דגל האיחוד הגדול, ומבט זריז יראה שהוא די מזכיר  את דגל בריטניה של אז, אבל עם הפסים שייצגו את המושבות , וגם אז כל העסק דומה מדי לדגל חברת הודו המזרחית הבריטית. (אותו הדגל, אבל מספר משתנה של פסים).בהמשך הוא השתנה עם הצטרפות מדינות נוספות לברית. עד שבשנת 1777 נקבע בחוק כי לדגל יהיו 13 פסים כמניין המושבות וכוכבים כמניין המדינות.

כמו כל מיתוס וכל אתוס ,גם דגל צריך איזו אגדה לצמוח עליה , והאגדה מספרת כי אלמנה צעירה ויפיפיה בשם בטסי רוס תפרה בעצמה ,לפי שרבוט של ג'ורג' וושינגטון, שהיה אז מפקד הצבא , את הדגל האמריקאי הראשון..היא הפכה לגיבורת עם…היה או לא , מה זה חשוב ,זה הפך למסורת כמו מסורות אחרות.

 

האמריקאים חובבי סמלים ושמות ,נתנו לדגל שמות שונים : "הכוכבים והפסים" , (Stars and stripes), "תהילה ישנה" (Old Glory) "הדגל האמריקני" (The American Flag) , ו"הדגל זרוע הכוכבים" (Star-spangled banner) כשמו של המנון ארצות הברית.

תוצאת תמונה עבור ‪us flag‬‏

הדגל נקרא דגל זרוע הכוכבים ,והוא קיבל כינוי זה בעקבות שיר שחובר לאחר קרב  בעת מלחמת 1812 בין ארצות הברית לבריטניה ,פרנסיס סקוט קי-עורך דין ומשורר חובב, שאב השראה מדגל הקרב של מבצר מק-הנרי בבולטימור, ששרד הפגזה בריטית בת 25 שעות. סקוט חיבר שיר למראה הדגל ששרד עם בוקר…זה מזכיר לכם משהו ?? , נכון למי שניחש…חלק ממילות השיר הפכו להמנון האמריקאי. להלן תרגומו

"הו אמור, התוכל לראות באור השחר המוקדם,
את שברכנו בגאווה באור הדמדומים?
שבפסיו הרחבים וכוכביו הבוהקים בסכנת הקרב,
צפינו מעבר למתרסים, בנפנופם האמיץ?
והבזקם האדום של הרקטות, ופצצות שהתפוצצו באוויר,
העידו לאורך הלילה כי דגלנו עדיין שם.
הו אמור, האם הנס זרוע הכוכבים עודנו מתנוסס,
מעל ארצם של החופשיים וביתם של האמיצים?"

מידותיו של הדגל האמריקאי מעוגנות בחוק ( אורך ,רוחב ,היחס בין גודל הפסים לגודל שטח הכוכבים ,היחס בין גודל התורן לעומת הדגל, ואפילו גווני האדום ,לבן,והכחול ).

כמו מדינות רבות ,גם בארה'ב ישנו פרוטוקול דגל ,שהוא אוסף של כללים אשר מנחים את האזרח כיצד לנהוג בדגל , כגון מה עושים אם הקצוות נפרמים ? ( מותר לקצץ את הקצוות ,מעט ולהשתמש בדגל ) ,האם מותר להוריד את הדגל כאשר מז'א גשום ? , מה סדר הדגלים ,כאשר ארגון צריך להניף מספר דגלים ?( דגל ארה'ב ,דגל המדינה, דגל העיר ,ודגל החברה- …הדגל האמריקאי יהיה תמיד הכי שמאלי…ואם הגובה לא אחיד , הוא יהיה במרכז ,וגבוה מכולם).

במקרה של דגל שהתבלה , נהוג לגזור את קטע הכוכבים משאר הדגל ,ואז לשרוף את שניהם יחד , בד'כ זה נעשה במסגרת של פעילויות נוער ( צופים וכדומה ).

במהלך טקסי לוויה ממלכתיים ( צבא,משטרה,כיבוי אש, אישי ציבור ) מקופל הדגל ע'י שני אנשים . לקיפול ישנו נוהל מסודר. במהלכו מקופל הדגל תחילה למלבן ,ולאחר מכן בצורת משולשים ,עד שלבסוף נוצר משולש קטן וסגור ,דמוי אוזן המן ,אשר נמסר לשארי המשפחה של ההמנוח. לכל קיפול בנוהל זה יש משמעות ( קיפול עבור הלוחמים ,עבור מקימי האומה, עבור האזרחים שמסרו נפשם, וכו').

דגל אר'הב חייב להיות בראש התורן למעט שלושה מיקרים : יום הזכרון , יום המתקפה על פרל הארבור , או כשיש צו נשיאותי ( אסון כדוגמאת אסון התאומים , או מוות של דמות חשובה ).אנקדוטה מעניינת עפ'י אתר הדגלן, הורד דגל ארה'ב לחצי התורן לאות אבל על מותו של מנהיג זר (שאינו אמריקאי) אך ורק שבע פעמים במהלך ההיסטוריה. מי השבעה, אתם שואלים? אז לפי סדר כרונולוגי: וינסטון צ'רצ'יל רו'המ של ברטניה במלחמת העולם השנייה, אנואר סאדאת-נשיאה של  מצריים, יצחק רבין-רוה'מ של ישראל, חוסיין מלך ירדן, האפיפיור יוחנן פאולוס השני, נלסון מנדלה ולאחרונה,  הורה  ברק אובמה על הורדת הדגל לחצי התורן עם מותו של שמעון פרס-נשיא מדינת ישראל. זה נחשב כבוד גדול . מעניין לחשוב על כך שמתוך השבעה,…. ארבעה הם מהמזרח התיכון.

והדגל האמריקאי לוקח אותנו במוסיקה אל הזמר והיוצר ,המלחין והפסנתרן הבריטי רג'ינלד קנת' דווייט……אז למי שהשם נשמע קצת פחות מוכר מייד נערוך היכרות.

הוא נולד ב־25 במרץ 1947 בלונדון ,וכבר מגיל צעיר מאוד עסק במוסיקה. קנט למד בילדותו לנגן על פסנתר, ובגיל 11 התקבל ללימודים באקדמיה המלכותית הבריטית למוזיקה. ב־1960 ,כשהוא בן 13, הקים יחד עם חבר להקה שכונתית בשם "The Corvettes", שהפכה עד סוף 1962 ללהקת בלוז שהופיעה תחת השם "Bluesology". ב־1967 – עדיין חבר ב־"Blusology" – החל לשתף פעולה עם הפזמונאי ברני טופין. בסוף השנה עזב קנט את הלהקה לקריירת סולו, ועוד בטרם לכך חיפש לעצמו שם במה:….בתחילה ביקש רשות לשאול את שמו של סקסופוניסט הלהקה אלטון דין, אך לאחר שזה הביע הסתייגות, השתמש רק בשמו הפרטי, ולקח את השם "ג'ון" מג'ון באלדרי. מעתה הופיע רג' קנט דוויט בשמו החדש….. "אלטון ג'ון"…מכירים  ??

תוצאת תמונה עבור אלטון גון

מתחילת הקריירה שלו ועד היום ,משתרעת לה תקופה מוסיקלית אדירה ומגוונת בת למעלה מארבע עשורים , עם מוסיקה מרתקת ,מגוונת ,עם עשרות להיטים ורבי מכר . בניהם : Your Song , I'm Still Standing , Rocket man ,   Daniel . Candle in the wind , Don't let the sun go down on me ,Don't go breaking my heart  , Sorry seems to be the hardest word  ,I guess that's why they call it the blues   והרשימה עוד ארוכה נפלאה ומכובדת .

כמה עובדות על הישגיו של אלטון ג'ון

אלבומיו של אלטון ג'ון נמכרו לאורך השנים ביותר מרבע מיליארד עותקים, מה שמעמיד אותו כאחד מחמשת המוזיקאים הכי מצליחים בכל הזמנים.

אלטון ג׳ון מחזיק בהישג הסינגל הנמכר ביותר בכל הזמנים, מאז החלו מצעדי דירוג הסינגלים "Candle in the Wind" (ההישג מצוין בספר השיאים של גינס). בנוסף, פסקול סרט האנימציה "מלך האריות" שהלחין הוא פסקול סרט האנימציה הנמכר ביותר בכל הזמנים.

 

אלטון ג'ון זכה בשישה פרסי גראמי, באוסקר, בגלובוס הזהב ובפרס הטוני. כמו כן, הוא מחזיק בתואר אבירות. על פי דירוג בילבורד לשנים 1958–2015, ג׳ון הוא אמן הסולו (הגבר) המצליח ביותר בכל הזמנים.

עשרות מהשירים שכתב וביצע נכנסו לצמרות מצעדי המכירות ברחבי העולם. מלבד הצלחתו המסחרית, נחשב אלטון ג'ון לאחד היוצרים החשובים והמשפיעים במוזיקת הפופ והרוק. הוא נחשב כמי שהצליח לשמר, במידה רבה, את מקומו המרכזי של הפסנתר ברוק'נ'רול.

בשנת 74 התערב הזמר ג'ון לנון שהיה חבר טוב של אלטון , שאם תקליטו "מה שיקח אותך הלילה" יגיע למקום הראשון הוא יופיע בהופעה יחד עם אלטון. כך אכן קרה ,ובחג ההודיה של שנת 74 הופיעו שנהם יחד במדיסון סקוור גארדן . זו הייתה הופעת הבמה האחרונה של לנון. בשנת 82  ,כתבו אלטון וטרפין לזכרו של לנון את שירם הנפלא EMPTY GURDEN .

תוצאת תמונה עבור ‪elton john empty garden‬‏

לפני כשבועיים יצא סרט פנטזיית הרוק : רוקט מן על חייו של אלטון .

פועלו יצירותיו והשפעתו של אלטון על המוסיקה עצומים ופרושים על למעלה מ-45 שנה ותקצר היריעה מלהכיל …עמכם הסליחה .

אז איך מתחברים בית העלמין בארלינגטון ,הדגל האמריקאי ..ואלטון ג'ון..?

אתמול צויין בארה'ב יום הדגל .אמש מלאו (14/6/1777) 242 שנים להחלטת הקונגרס האמריקאי על בחירת הדגל של אר'הב….הדגל שסימל את מאבקה לחירות מאנגליה ,ואת ברית 50 המדינות….הדגל הזה הוא מרכיב מרכזי בטקסי הקבורה הצבאיים שהבולט שבהם הוא בית העלמין הלאומי בארלינגטון שבוורג'יניה ..שם  קבורים 3000 מחללי מלחמות ארה'ב..ובטקסים אלו עטוף הארון הנישא בדגל האמריקאי,שמקופל לבסוף ונמסר למשפחה.

תמונה קשורה

ולאלטון ג'ון יש שיר נפלא בשם DANIEL ,כנשאל פעם לפשר מילות השיר ,סיפר כי כאשר שהה במסע הופעות בארה'ב . קרא שם בעיתון על בחור שמספר על אחיו  בשם דניאל שהיה במלחמת ויאטנם ,שחזר פצוע והתעוור , וכן עם זכרונות וצלקות  המלחמה . הסיפור הביא את טרפין הפיזמונאי שלו ואותו לחבר את השיר המקסים הזה.( בעיני הבריטים עם המדינה הגשומה, ספרד השימשית ,תמיד ניראתה כגן עדן..ולכן שדניאל  בשיר נוסע לספרד..הוא נוסע לגן העדן).

אז הדגל מסמל את המלחמה האמריקאית  לשחרור מבריטניה , ומנגד אלטון הבריטי שר על מוראות המלחמה האמריקאית…לכו תבינו.

שאו ציונה נס ודגל…שבת נעימה לכולם

 

 

Daniel is traveling tonight on a plane
I can see the red tail lights heading for Spain
Oh and I can see Daniel waving goodbye
God it looks like Daniel, must be the clouds in my eyes

They say Spain is pretty, though I've never been
Well Daniel says it's the best place that he's ever seen
Oh and he should know, he's been there enough
Lord I miss Daniel, oh I miss him so much

Oh oh, Daniel my brother you are older than me
Do you still feel the pain of the scars that won't heal?
Your eyes have died, but you see more than I
Daniel you're a star in the face of the sky

 

 

 

 

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s