If they say,Why, why, tell 'em that it's human nature…(מ.ג'קסון)

די ….דיייי….די כבר .החזיר המטונף הזה עולה לי כבר על כל העצבים.הוא זרק את את החפירה מידיו , ניגב את הבוץ שבכפות ידו על שולי חולצתו המרוטה, והחל לטפס על דופן תעלת המים, בה עבד בחפירה. מזה כמעט שנה וחצי עובד דיגר גו'ן יחד עם אביו ועוד כארבעים איש על חפירת התעלה סביב טירתו של הלורד ג'ימס באדמן. לאור עבודתם המעולה לבניית תעלת הגנה  סביב טירתו של הארכיבישוף האן סולו , ניתבקשו הוא ושאר העובדים לעשות עבודה דומה עבור הלורד באדמן. 

זה לא פשוט לחפור עם את חפירה תעלת הגנה סביב חומת הטירה. עומקה מגיע לארבעה מטרים ורוחבה לשבעה עשר מטר. אורכה לאורך היקף הטירה הוא 295 מטר…כך שיש להם הרבה לחפור. כבן למשפחת חופרים ידועה , נטה ג'ון להאמין כי בעבודתו הוא גם תורם להגנת אישים רמי מעלה , וגם מביא פרנסה לביתו. אך גם למטרות נעלות יש מחיר מוגבל ,וג'ון לא היה מוכן לשלם כל מחיר . החזיר של הארכיבשוף ,כבר למעלה משלושה ימים ,עומד בסמוך אליהם צווח ומצרחח מלוא גרון , עד שראשו של ג'ון איים להשתגע.אני  חייב לדבר עם אדון האן. שיקח אותו מפה.

בעוד כשבוע תסתיים החפירה ,התעלה תמולא במים בעומק נוראי של ארבעה מטר ,שום אוייב לא יצלח את המכשול הזה …ויצא מזה בזול…אהה הוא חייך לעצמו ,אדם צריך למצוא לעצמו סיפוק בעבודה, כמה בר מזל אני הרהר לעצמו בדרכו אל אדון האן.

שבת ראשונה של החודש האחרון של 2018 , שבוע שלישי של אמצע שבוע סתווי וסופי שבוע חורפיים ,כמו על פי הזמנה ופינתנו החרדה מלהתרטב נכנסת פנימה אל תוך המנהרה…אל תוך מנהרת סייקן .

מנהרת סייקן היא מנהרת רכבת בת 53.85 קילומטרים, המנהרה העמוקה בעולם ,והשלישית באורכה. המנהרה מחברת בין האי הוקאידו-השני בגודלו ביפן, לבין האי הונשו .  23.3 קילומטרים מתוואי המנהרה מתמשכים מתחת לקרקעית הים במצר צוגרו שבין שני האיים, בעומק מירבי  של 140 מטרים מתחת לפני הים.

 

הרעיון לחבר בין שני האיים אינו חדש. כבר בשלהי מלחמת העולם הראשונה ,עלה הרעיון של חיבור האיים .אולם רק בתום מלחמ'ע השנייה רעיון זה יצא לדרך.  הצמיחה הכלכלית ביפן של אחרי המלחמה ,וריבוי תעבורת האוניות מחד , ומאידך אסון טביעת המעבורת טויה מארו בספט 1954 ,אסון בו ניספו כ-1159 איש באסון נימי הגדול ביותר בתולדות יפן ,האיצו את רעיון של חיבור האיים באמצעות מנהרה תת ימית.

תוצאת תמונה עבור מנהרת סייקן

שלא כמו במנהרת התעלה בין אנגליה לצרפת שנעשתה באמצעות מכונת הכרייה TBM ( זו המשמשת עד היום לכריית מנהרות-כולל מנהרות הרכבת בישראל ,ומנהרת הקו החמישי לירושליים מאשתאול עד למבואות ירושלים)  ,במנהרת סייקן בעקבות עבודות הסקר הגאולוגיות המקדימות שנערכו – לרבות קידוחים בקרקעית מצר צוגרו – הוחלט לכרות את המנהרה בעברו המזרחי של המצר. עבודות הכרייה החלו בספטמבר 1971 ובמסגרתן נפרצו מנהרת ניסיון, המנהרה העיקרית ומנהרת שירות. השימוש במכונה לכריית מנהרות הופסק במהרה בשל קשיים שונים והמשך העבודה נעשה באמצעות פיצוץ דינמיט וקידוח בציוד מיכני.

12 שנים מתחילת החפירה, ב-27 בינואר 1983 נפרצה מנהרת הניסיון למלוא אורכה . שנתיים מאוחר יותר במרץ 1985 נפרץ גם מלוא אורכה של המנהרה העיקרית. מנהרת השירות חוברה אליה בפתחי רוחב במרווחים של 600 עד 1,000 מטרים. מנהרת הניסיון הותקנה לשמש כמנהרת שירות עבור קטע של חמישה קילומטרים במרכז  המנהרה העיקרית.

תמונה קשורה

כמה מספרים מעניינים ממנהרת סייקן :כאמור אורכה  53.85 קילומטרים ,והיא יורדת ל140 מטר מתחת לפני הים (המנהרה הכי עמוקה לתעבורה) . גובה המנהרה העיקרית 7.8 מטר רוחבה 9.5 מ'. לצורך בנייתה נעשה שימוש ב-15 אלף טון פלדה, ו 85 אלף טון בטון ( לא חיכו ל..רדימיקס).עלות בניית המנהרה קצת יותר מ3.5 מליארד דולר .(לשם השוואה הרכבת מת'א לירושלים תעלה כמעט 2.5 מיליארד דולר…)

ואיך המנהרה מתפקדת ? המנהרה העיקרית נפתחה לתנועה ב-13 במרץ 1988. הקו הפועל דרך המנהרה נקרא קו צוגרו-קאיקו (Tsugaru-Kaikyō).בעקבות פתיחת המנהרה פחתה בהדרגה תנועת הנוסעים במעבורות על פני מצר צוגרו (משיא של 9.36 מיליון נוסעים בשנה) עד שפסקה כליל בשנת 2001. המטענים לעומתם ממשיכים לנוע על פני המים. היפנים אינם שוקטים על השמרים , ובשנת 2005 נעשה פרויקט של החלפת הפסים של הרכבת במנהרה לצורך התאמתם לשימוש ברכבת היפנית המהירה שינקסן , והחל מ-2016 , הוארך קו נסיעתה עד לתחנת העיר הקודאטה בדרום האי הוקאידו.

למי שחושש מנסיעה ברכבת במנהרה בעומק 140 מתחת לפני הים ,אפשר למצוא מעט עידוד בידיעה כי בקרבת קצות המנהרה ניבנו שתי תחנות, המיועדות למילוט במקרה של שרפה או תאונה – תחנת טאפי-קייטיי (Tappi-Kaitei) מדרום ותחנת יושיאוקה-קייטיי (Yoshioka-Kaitei) מצפון. וגם פה עשו היפנים היסטוריה, אלו הן שתי תחנות הרכבת הראשונות בעולם שניבנו תחת לפני הים (בעומק של 135 ו-149.5 מטרים, בהתאמה). בשתיהן מותקנים מערכות אזהרה תת-אדומות מפני אש, מפוחים לפינוי עשן, מערכת מתזים לכיבוי אש ומצלמות טלוויזיה. ולמי שעדיין לא חש בטוח , בתחנת טאפי-קייטיי הותקן קו פוניקולר תת-קרקעי באורך של 800 מטרים, המאפשר הובלת נוסעים במקרה חירום אל פני השטח ומחוץ למנהרה.

אז בפעם הבאה שאתם ביפן נסו לעבור בין האיים ,בלי להרטיב רגלים.

 

ומנהרת סייקן לוקחת אותנו במוסיקה אל פרברי שיקגו רבתי אל העיר גארי שבאינדיאנה , שם נולד למשפחה מרובת ילדים ,ילד שמיני ( מתוך עשרה) ,ילד קטן וחייכן ,שחור תלתלים ,הוריו -האב גוזף פועל בתעשיית הפלדה ,ואימו קתרין עקרת בית ופעילה בעדת יהוה ,שהיו שייכים למעמד הנמוך ,החליטו להוסיף לשמו את שם האב , ולכן קראו לו מייקל גוז'ף….לימים נכיר אותו כמלך הפופ הבלתי מעורער…מייקל ג'קסון.

תוצאת תמונה עבור מייקל ג'קסון

ג'וזף  גידל את ילדיו באופן קשוח ושתלטני ונהג להתעלל בעיקר במייקל פיזית ונפשית באמצעות מכות וכינויי גנאי. אף על פי כן, תתפלאו …ג'קסון ציין כי דווקא החינוך הנוקשה שאביו נתן לו היה גורם משמעותי להצלחתו.

בשנת 62 הקימו שלושה אחים מבית ג'קסון ביחד עם שני חברים להקה והחלו לשיר ולרקוד ,בהמשך פרשו שני החברים ושני אחים נוספים , הצטרפו וכעת ניקראו "חמישיית ג'קסון. שנה מאוחר יותר פרש האח ג'רמין מהחמישייה ומייקל הצטרף ללהקה כסולן.

תמונה קשורה

בהמשך הלהקה הצליחה להשיג חוזה הקלטות בחברת התקליטים המקומית "Steeltown" ובעקבות כך הם החלו לעבוד על אלבום הבכורה שלהם.הלהקה זכתה לפריצה הגדולה כאשר ארבעה סינגלים שלהם הגיעו למקום הראשון במצעד ה-Billboard Hot 100 האמריקני ("I Want You Back"‏, "ABC"‏, "The Love You Save" ו-"I'll Be There").

חמישיית ג'קסון נשארו עם חברת התקליטים עד שנת 1976, וכשרצו יותר חופש מוזיקלי עברו ל"אפיק" (Epic), אך כיוון ששם הלהקה היה שייך לחברה הקודמת,  הם החליפו את שמם ל"הג'קסונים" (The Jacksons), כפי שהיו ידועים בשנים המוקדמות יותר. הם המשיכו להופיע ברחבי העולם, הוציאו לשווקים שישה אלבומים נוספים בין השנים 1984-1976, במהלכם ג'קסון היה כותב השירים הראשי של הלהקה וכתב להיטים כמו "(Shake Your Body (Down to the Ground"‏ "This Place Hotel"‏ ו-"Can You Feel It".

בשנים הבאות החלה לדעוך הצלחת הג'קסונים ,ומייקל פנה לקריירת סולו ,לשם כך פנה בשנת 79 אל המפיק קווינסי ג'ונס ,אותו פגש במהלך צילומי "הקוסם מארץ עוץ" בגירסא האפרו-אמריקאית שם שיחק ביחד עם דיאנה רוס. מייקל ביקש ממנו להפיק לו אלבום וכך היה . האלבום "OFF THE WALL" ,זכה להצלחה עצומה ומכר 20 מיליון עותקים.מייקל חשב שהאלבום היה ראוי להצלחה גדולה יותר והיה נחוש להצליח יותר באלבומו הבא…וכשממש רוצים …ומתאמצים…דברים קורים.

תוצאת תמונה עבור מייקל ג'קסון

בשנת 82 עוזב מייקל סופית את הג'קסונים ומשיק את האלבום השני שלו….."מותחן" (THRILLER)…וזה קורה בגדול…בענק…האלבום פורץ הדרך מכה גלים בכל רחבי העולם. האלבום נמכר ב-110 מיליון עותקים ושובר את כל שיאי המכירות שהיו אי פעם..ועד ימינו אלה. מייקל זוכה ב-8 פרסי גראמי על האלבום (שיא עולמי) ועוד 25 פרסי המוסיקה האמריקאית.

האלבום הגיע למקום הראשון במצעד האלבומים של ארצות הברית, בילבורד 200, ושהה שם במשך 37 שבועות לא רצופים !!!!. הוא שהה בעשירייה הראשונה במשך 80 שבועות מתוך 122 שבועות במצעד. כמו כן, הוא הגיע למקום הראשון במספר רב של מדינות, ביניהן בריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה ואוסטרליה.

האלבום הוא אחד מתוך שלושה האלבומים היחידים ששהו במקום הראשון במשך שנה שלמה.!!!!

ג'קסון שינה את הדרך בה תעשיית המוזיקה תיפקדה: כאמן וכישות כלכלית. הוא הפך את המדיום של הוידאו קליפ לצורת אמנות ככלי קידום מכירות באמצעות קווי סיפור מורכבים, ריקודים מדהימים, אפקטים מיוחדים והופעות אורח של אישים ידועים. כאשר הוידאו קליפ לשיר Thriller, באורך 14 דקות הופץ, MTV שידרה אותו פעמיים בשעה כדי לענות על הביקוש. העולם הוכה בהלם מהוידאו קליפ.  הפופולריות של הוידאו קליפ החזירה את האלבום למקום הראשון במצעד הבילבורד 200. האלבום דורג במקום 20 ברשימת "500 האלבומים הטובים ביותר בכל הזמנים" של מגזין הרולינג סטון בשנת 2003, ונכנס להיכל התהילה של הגראמי בשנת 2008.

תמונה קשורה

המשך חייו של ג'קסון עד למותו הפתאומי ממנת יתר של חומר הרדמה ,פתלתל ומרתק ,רצוף נסיקות מדהימות שיאים נהדרים ,שערוריות…וסוף טראגי בגיל 51 בלבד.אולם פינתנו קצרה מלהכיל  .

אז איך הדברים מתחברים ?

לפעמים מטרות ומשימות ניראות במבט ראשון וגם שני בלתי ניתנות לביצוע. חופר התעלות מימי הביניים אשר חפר סביב טירת האדון וודאי סבר כי מכשול מים בעומק ארבע מטרים אינו בר צליחה . ותושבי יפן בשני האיים מן הסתם גם חשבו שמנהרה בעומק 140 מתחת לפני הים ,שתחבר את האיים היא חלום באספמיה….ולבסוף מי היה מאמין שמעיירת פרברים קטנה ,ממשפחה קשת יום עם עשרה ילדים …יעלה ויצמח המלך הבלתי מעורער של הפופ .ואחד האמנים העשירים והמצליחים ביותר ??….אבל כנראה שרצון נחישות ומוכנות להקרבה מביאים חלומות לידי מימוש.

ושניהם נפגשים היום.  היום לפני 26 שנים יצא לאור האלבום מותחן של מייקל ג'קסון , והיום לפני 28 שנה נפגשו חופרי מנהרת התעלה בין אנגליה לצרפת בנקודת האמצע…אבל דיברנו על מנהרת סייקן ביפן..??, אה זה בגלל שמנהרתם ארוכה יותר…וקצת יותר מעניינת.( אורכה ,עומקה מתחת לים, שיטת בנייתה ,והסבתה עבור רכבת השינקסן המהירה).

אז אם הילד משחק ברכבות וחולם ..הניחו לו… הוא עוד יגיע רחוק….

מצורף השיר "הסתלק" (BEAT ITׂ)…שהיה תלוי על קירו של מתבגר בשנות השמונים..שימו לב לקצב, לריקוד המדהים ,למיני עלילה בקליפ המוסקלי…אגב קטע הגיטרה הוירטואוזי בסופו של השיר ,מבוצע ע'י הגיטריסט שביצע את סולו הגיטרה בשיר מלון קליפורניה של להקת הנשרים…

שבת נעימה לכולם.

 

They told him don't you ever come around here
Don't want to see your face, you better disappear
The fire's in their eyes and their words are really clear
So beat it, just beat it
You better run, you better do what you can
Don't want to see no blood, don't be a macho man
You want to be tough, better do what you can
So beat it, but you want to be bad
Just beat it, beat it, beat it, beat it
No one wants to be defeated
Showin' how funky and strong is your fight
It doesn't matter who's wrong or right
Just beat it, beat it
Just beat it, beat it
Just beat it, beat it
Just beat it, beat it
They're out to get you, better leave while you can
Don't want to be a boy, you want to be a man
You want to stay alive, better do what you can
So beat it, just beat it

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s