THE DEVIL WENT DOWN TO GEORGIA

באפלולית ששררה בחדר קשה היה להבחין בתווי פנייה היפות , אדי קיטור שעלו מעם הסירים שרחשו על תנור האבן , ורוח הפרצים שחדרה דרך שברי הזכוכית בחלונות בשריקה חרישית ,נסכו פחד ואימה על כל הנמצאים .  שעת חצות הלכה וקרבה ומבעד ללבני הקיר השבורות ניתן היה להבחין באור הירח שנתכסה ונגלה חליפות , עת חלפו אותו ענני החורף  הקר של חודש נובמבר.

רחשים  ומלמולים שונים שיוו למקום תחושה של בית תפילה ,או קיומו של טקס פגאני כלשהו , שפישרו לא היה לגמרי ברור. היא השילה את הגלימה השחורה מכתפייה וראשה והניחתה על בליטת עץ  שביצבצה מבעד לאבני הקיר. בסמוך הבחינה כי החנייה הייתה מלאה ,כל תשע עשרה מתלי המטאטאים היו תפוסים…אולם לפתע צעקות השבר שהגיעו מהחדר הסמוך עוררו אותה מהרהוריה ,וזיעה קרה ניגרה ממצחה אל גבות עינייה וכתפייה…"כן …כן…זה נכון"…נשמעה צורחת אישה  בסמוך…"כן  ,כן היו לו אוזניים של ארנבת…זה אני עשיתי לו אותן "…שמעה אותה מוסיפה לצווח…."אתם רואים  ? "שאג לפתע קול גברי נמוך, " זו היא …זו היא המכשפה"…" לשרוף אותה….לשרוף אותה…קראו קולות רבים.."…היא נטלה במהירות  את גלימתה ופנתה  לאחור ..היא הורידה את המטאטא האדום מהמתלה , וטרקה בשקט את הדלת מאחור …היא עוד הספיקה לעטות את הברדס של הגלימה לראשה בטרם ניתקו רגליה   משני צידיו של  המטאטא מהקרקע , ונסקה אל על….והתנים…יללו עצמם לדעת בכל אותו הלילה.

תוצאת תמונה עבור מכשפות

שבת בהירה של היום ה-231 של שנה זו עוד 134 לסיומה ושלושה שבועות לסיומה העיברי ,ופינתנו נוטלת מטאטא היברידי וממריאה מערבה אל אחת התקופות האפלות והידועות לשימצה (והיו הרבה) של ארה'ב אל העיירה האמריקאית סיילם שבקולוניית מסצ'וסטס ',בצפון מזרח ארה'ב מערבית לניו יורק ,של סוף המאה ה-17 ..לא תאמינו .. שנת 1692.

 

רקע תקופתי: ארה'ב סוף המאה ה-17 , התיישבות בעיירות אמריקאיות קתולויות או פוריטניות דתיות . המחייה באותן שנים מבוססת על גידולי בקר ומסחר זעיר בעיירות קטנות  הגובלות בשטחים השייכים לשבטים אינדיאנים .הגידול הטבעי בעיירות מצריך יותר שטחי מרעה והדבר בא על  חשבון שטחים השייכים לאינדיאנים ,מה שגורר עימותים לא קלים והתקפות הדדיות.מאחר שרוב המתיישבים היו פוריטנים המחויבים לשלטון הדת בכל תחומי חייהם, התגלו חילוקי דעות רבים הנוגעים לדת. בעיקר לאור אסונות, כגון אובדן יבול ומִקְנֶה, מחלות ומוות של ילדים. אסונות טבע שונים, פורשו באופן ישיר כמעשי שמיים בעקבות זעם האל. לפי אמונתם של הפוריטנים (שמזכירה מאוד את היהדות ), נקבע עם לידתו של כל אדם אם הוא נדון לגן עדן או לגיהנום. הם נהגו לחפש רמזים וסימנים, שאותם נתן האל, לתכליתו של כל אדם. לפי אמונתם, במקביל לעולם הגלוי…, התקיים עולם בלתי נראה, המנוהל על ידי האלוהים ושליחיו ……. המלאכים…. והשטן.

וכך בעיירה סיילם ,של שנת 1692, חלתה בטי פאריס בתו הצעירה בת העשר של סמואל פאריס,  איש אמיד, סוחר ובעל קרקעות ,שלקח על עצמו את תפקיד כומר העיירה סיילם.בטי לקתה בתסמינים מוזרים שכללו עוויתות כאב, הזיות וחום. כאשר ברקע התקופה עמד ספר פופולרי שיצא לאור בשם, "השגחות אלוהיות חקוקות בזיכרון", מאת קוטון מאת'ר, אשר תיאר מקרה של עיסוק בכישוף מאותה התקופה וכלל תיאור תסמינים דומים לאלו של בטי, דבר שתמך באמונה שהלכה ונפוצה במהירות הבזק  כי ייתכן והילדה נפלה קרבן למעשה כישוף.

הסיפור הלך וצבר תאוצה כאשר שני נערות נוספות גילו תסמינים דומים של חום ועויתות..והמצב התדרדר לאחר ששניים מהבנות הצביעו על שני נשים וטענו שהן האחראיות לסיבלן…ולא רק זה ,הן גם ראו אותן מרחפות בשמיים….לציבור המאמין היה כבר "ברור" כי מדובר במכשפות….ובחודש פברואר של אותה שנה נעצרו השניים והועמדו למשפט…באשמת …כישוף.

ראוי לציין כי קהל המאמינים בכישוף הינו קהל "נאור וליברלי השומר על שיוויון",היינו שלא רק הנשים הואשמו בכישוף ,בעולם באותם זמנים גם גברים רבים ממעמדות שונים באנגליה ,מוסקבה ושוויץ הואשמו בכישוף ,ואפילו ילדים..ובע'ח  לא יצאו "מקופחים" והואשמו גם הם….וכך כאשר נמצאה ילדה אינדיאנית ,שכפי הנראה הייתה מעט מעורערת בנפשה…מה יותר ברור מזה..שגם היא מכשפה..? והיא עוסקת בזה עם עוד כמה נשים ..??ברור לא..?

תוצאת תמונה עבור ציד המכשפות סיילם

המשפט התקיים כמשפט פלילי לפי החוק, ובהשתתפות חבר מושבעים.נערכו עדויות ,ונעשו "מיבדקים ומבחנים" לאימות המכשפות…

כולן, ללא יוצא מן הכלל, מצאו את מותם בדרך כזו או אחרת – בין אם בעינויים או הוצאה להורג לאחר הודאה כפויה בעקבות עינויים, או תוך כדי מבחני כישוף.. פרט לשלושת המקרים האחרונים, כל המקרים שנשמעו בפני בית המשפט וחבר המושבעים, ושהואשמו בכישוף, הוכרזו כאשמים ונגזר עליהם דין מוות. איש לא נמצא חף מפשע. סדרת ההוצאות להורג החלה ב-10 ביוני 1692 והסתיימה ב-22 בספטמבר 1692. במהלכה נתלו 19 אנשים , בניהם היו  שלוש עשרה נשים ושישה גברים כולל  כומר. רוב הנשים היו צעירות מעט לאחר גיל ההתבגרות.

 

עד כמה מגוכחים היו משפטי המכשפות ניתן לראות באופן בו הואשמו או נבדקו בקשר להיותן מכשפות ( אם מישהו חלם על מישהי שהיא מכשפה…היא הועמדה לדין ,ודי היה שמישהי/ מישהו  לא  אהוד/ה ,אם מישהו יטען שהיא/הוא עוסקים בכישוף הם הועמדו  לדין . או אם למשל היה למישהו/מישהי פגם או כתם לידה כלשהו בגוף (למי אין) זה היווה הוכחה להיותה מכשפה ועוד מבחנים הזויים כגון מבחן עוגת המכשפות, מבחני הטבעה , ועוד.. (למעוניינים ,ניתן למצוא ברשת  מבחנים למכשפות..).

רבים ומגוונים  היו  מבחני מכשפות השונים ,אחת המגוחכות ביותר הייתה מבחן הטבילה :המבחן היה כל כך חד משמעי, שהוא היה למעשה סוג של הוצאה להורג. התובעים היו קושרים את הגפיים של האשה אל סלע גדול וזורקים אותה אל תוך אגם. הרעיון מאחורי השיטה הזאת היה פשוט מאוד. אם האישה צפה בחזרה, אז היא מכשפה. אם היא טובעת, אז היא חפה מפשע…..צא ולמד…על זה נאמר WIN WIN SITUATION….

רק לאחר מספר חודשים ,זכו תושבי סיילם להארה ,והחלו לקנן  ספקות בליבם  לאור  העובדה כי דווקא אצלם בסיילם קיים מספר כה גדול של אנשים העוסקים בכישוף.וכן לאור העובדה כי  גם אנשים מכובדים  היו בין  האשמים. הסיפור המוזר החל לגווע כשגם בארזים נפלה שלהבת (תרתי משמע) לאחר שאפילו הכומר בורוז, שהיה כומר העיירה בעבר, נידון למוות. בתפילה שנשא לפני מותו בפני הציבור, ציטט פסוקים מהתנ"ך, מה שלכאורה לא היה ביכולתו לעשות אילו היה נציגו של השטן ועוסק בכישוף ( שהרי לכולם ידוע ( "ומוכח מדעית ") שנציג שטן לא יכול לצטט מהתנ'ך…טרוויאלי ווטסון ..).

וכך בחודש נובמבר 1692, לאחר כחצי שנה של דיונים בבתי המשפט, פיזר המושל את בית הדין. המורשעים בדין שנגזר עליהם עונש מוות נותרו במאסר והמתינו לגזר דינם עוד שלושה חודשים. בחודש ינואר 1693 חנן המושל את כל העצירים הנידונים למוות .

ספרי ההיסטוריה מציינים את המאורעות הללו לא רק בעקבות העינויים האכזריים, אלא גם בגלל ההאשמות הכוזבות נגד אותן נשים. ומשם טבעו את הביטוי 'ציד מכשפות', שמשמעותו רדיפה חסרת בסיס אחר אדם פרטי או קבוצה מסויימת בחברה עם דעות או אורח חיים שחורג מהנורמה.

בשנים האחרונות פועל בעיירה סיילם מוזיאון המוקדש כולו לאירועי ציד המכשפות שתוארו כאן. (ניתן לראותו ולטייל בו בגוגל מפס – The Witch House בעיירה SALEM ) במוזיאון מתואר בדרך של מצגת הנמשכת כשלושים דקות את האירועים שהתרחשו בכפר. לצד המצגת על האירועים יש תצוגה קטנה המוקדשת להתייחסות התרבותית למכשפות. מפעילי המוזיאון מנסים להעביר מסר בדבר הצורך להיזהר מפני אמונות טפלות, המביאות לציד של שעיר לעזאזל, המשלם מחיר לא מוצדק על אמונות ותפיסות בלתי שיוויוניות

וצייד המכשפות לוקח אותנו מוסיקלית אל הזמרת והיוצרת אל קינג.

Elle King at the 2015 Interstellar Rodeo.jpg

אל נולדה   ב-3 ביולי 1989  בשם טאנר אל שניידר (Tanner Elle Schneider) בלוס אנג'לס, קליפורניה שבארצות הברית להורים ממוצא יהודי ,  השחקן הקומי רוב שניידר, ורעייתו לונדון קינג. הוריה התגרשו ואמה נישאה מחדש. היא גדלה בדרום אוהיו עם אימא. וכשהייתה בת 9 אביה החורג הביא לה דיסק של להקת "All Girl Hard Rock". בו ראתה רגע מכונן שלאחריו החליטה שהיא רוצה לעסוק במוזיקה.

קינג ידועה בעיקר בשל להיטה הגדול ביותר בכל הקריירה שלה הנקרא, "Ex's & Oh's" אשר זכה להצלחה עולמית והפך לאחד מהסינגלים הנמכרים ביותר בארצות הברית בשנת 2015 ובכלל.

היא הייתה מועמדת בשנת 2016 לשש מועמדיות שונות לפרסי גראמי ומוסיקה  וזכתה באחת ( מופע הווקאל של השנה), ובשנה שאחרי הייתה שוב מועמדת לחמישה פרסים שונים .סה'כ הוציאה אל שני אלבומים , הראשון עבר את סף 3 מליון עותקים , והסרטון הרשמי של להיטה הגדול EX'S & OH'S עבר את רף 120 מליון צפיות…

תוצאת תמונה עבור אל קינג

ואיך זה מתקשר אלינו ?

מחר ימלאו 326 שנה (19/8/1692) להוצאתם להורג של כומר וחמש נשים בעיירה סיילם במסגרת צייד מכשפות שנערך שם , ובימים אלו רבים המיקרים בהם נשים מוקצות ומודרות מכל מיני תחומי מחיה בחיים המודרניים ( שלטים ,שירה ,תפקידים,ועבודות ,נסיעה באוטובוסים ,או סתם חציית שביל או רחוב )……ובכלל אנשים רבים נרדפים ומוקצים רק כי דעתם שונה ימין …ושמאל ..רק חול ושכול..נטיות מיניות או שוני מגדרי…ונדמה כי לא למדנו דיינו מרדיפת מכשפות , אבל אז מגיע הזמרת אל ,שהופכת את הקערה על פיה ..עם מראה מדליק עטור קעקועים  ,ועם שירה הסופר קיצבי  EX'S & OHS ושרה בצורה מלאת ביטחון על האקסים שלה בהם היא עושה כרצונה ( ממש מעשה כשפים..)…והם מנסים לצוד אותה,אך היא השולטת.(שימו לב למילים של השיר,הן נשמעות כמעט כמו עדות באחד ממשפטי המכשפות..) ,יתכן שאם הייתה חייה לפני שלוש מאות…הייתה עולה על המוקד …אז בכל זאת עשינו כברת דרך…אבל יש עוד עוד  הרבה מה לשפר…יאללא ..תביאו את המטאטא..זזים…

שבת נעימה לכולם …הוקוס פוקוס ועוד שבוע עבר…

 

Well, I had me a boy, turned him into a man
I showed him all the things that he didn't understand
Whoa, and then I let him go
Now, there's one in California who's been cursing my name
'Cause I found me a better lover in the UK
Hey, hey, until I made my getaway

One, two, three, they gonna run back to me
'Cause I'm the best baby that they never gotta keep
One, two, three, they gonna run back to me
They always wanna come, but they never wanna leave
Ex's and the oh, oh, oh's they haunt me
Like ghosts they want me to make 'em all
They won't let go
Ex's and oh's

I had a summer lover down in New Orleans
Kept him warm in the winter, left him frozen in the spring
My, my, how the seasons go by
I get high, and I love to get low
So the hearts keep breaking, and the heads just roll
You know that's how the story goes

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s