רוחות של שינוי ואביב ערבי

"כן אדוני הנשיא  ,אנו יכולים בהחלט לאמר לך היכן היה שר החוץ הרוסי אמש לאחר השעה 2345, ..הוא יצא את ביתו לכיוון מועדון הברבור הלבן  ,ברובע הבילויים הצפוני של מוסקווה , אליו נילוו שתי עלמות ,אשר כל פרטיהן מצויים בידי סגני ג'מי פוקהרט , לאחר מכן הוא נסע חזרה לביתו , לבש את הפי'גמה המפוספסת בשחור ירוק והלך לישון ."  אז אתה אומר לי בעצם שאין לו שום קשר  ,לשיבוש קבלת הפנים של השגריר  האוזבקי ? הקשה הנשיא בסבר פנים מהורהר…," לא " ענה לו ראש המודיעין , במהירות  ," אין לו שום קשר לאירוע , ולמחרת הוא יצא מביתו בבוקר לבוש כובע חום ומעיל חורפן עב פרווה ,מכנסי שאנל יקרות ונעלי גוצ'י עם גרבי משי בצבעי קרם וניל ,אותם רכש מכספי הירושה של אישתו. אנחנו יודעים עליו הכל …אין לו קשר לאירוע עם השגריר…היה סמוך ובטוח אדוני הנשיא שאם היה משהו היינו יודעים על כך"……פניו של הנשיא היו מהורהרות  . השקט ששרר בלשכה הופרע עם צלצול הטלפון , העוזר הרים את השפורפרת , והאזין רגע קצר , לאחר הנהון קל פנה אל הנשיא ,"אדוני …כדאי שנדליק את הטלויזיה…..מדברים על  מאסרו של גורבצ'וב …פניו של ראש המודיעין הלבינו באחת…מה  ? הוא מלמל…זה לא יתכן…אבל למה ??"..

(החדר הסגלגל ,הבית הלבן, ערב ה19/8/91 משרדו של נשיא ארה'ב.)

שבת לפני אחרונה של חודש אוגוסט ,הילדים רואים כבר את קצה החופש באופק ,ופינתנו נודדת לקיצו של עידן אחר . היום לפני 26שנה החלה הקריסה הרשמית של  ברית המועצות.

21MbClO+6NL

למעשה ברית המועצות לא קרסה ביום אחד ,הדבר החל עוד בסוף שנות ה-70 בהן החלה ברית המועצות לשקוע במשבר כלכלי עמוק ,לא מעט בגינו של מירוץ החימוש של המלחמה הקרה ובעיות ניהול וממשל. חובותיה הלכו ותפחו .הדבר חייב את נשיאה הנבחר בשנת 85 מיכאיל גורבצ'וב לנקוט בתהליכי שיקום .

הנסיונות הראשונים לשיקום הכלכלה לא צלחו ,וזה הביא את גורבצ'וב להחלטה כי נדרשים שינויים עמוקים יותר. השינוי הראשון שהוכרז היה  "פרסטרויקה"-בניה מחדש , והשני היה " גלאסנוסט"- תהליך הכנסת שקיפות לפעילות הממשל ,דבר שהיה בגדר מהפכה בחשיבה הקומוניסטית. אולם הנסיונות לא צלחו  ,מאחר ובנוסף למיתון העמוק הייתה ברית המועצות שקועה עד צוואר במלחמתה באפגניסטן , ועל מנת לשבור את גב הגמל, הגיע גם אסון הכור הגדול בצרנוביל  שבאוקראינה .

המעניין הוא שדווקא בתחילתן של שנות ה-80 דעכה מעט האיבה ששררה בין ארה'ב לברית המועצות והסכמים שנעשו בן נשיאי המעצמות הביאו לצמצום של כמעט 80 אחוז במצבורי הנשק הגרעיני של  המעצמות.

לאור ההחמרה במצב הכלכלי וריקון קופת האוצר ,החליטה השלטון המרכזי במוסקבה לצמצם התערבותו בעיניני הפנים של מדינות הגוש המזרחי באירופה ,וכן להפסיק לסבסד את הגז.

בפברואר 90 מכריז השלטון המרכזי  ויתור על  השליטה הבלעדית על 15 הרפובליקות בהן שלטה ברית המועצות ,הדבר גרר השתלטות מהירה בכל אחת מהרפובליקות על מוסדות השלטון בידי לאומנים מקומיים . וחיש קל הכריזו הרפוליקות על הפסקת העברת מיסים לברית המועצות-צעד שהחמיר עוד יותר את מצבה הכספי.

שלושה חודשים מאוחר יותר ,מרץ-90 אסטוניה לוקחת  עצמאות ,שנה לאחר מכן ליטא , וצבא ברית המועצות שמנסה לדכא זאת מביא להרג 14 איש ,דבר שרק מחמיר את המצב ,הדבר גורם לתסיסה גם בארמניה ,גאורגיה ,ומולדובה ורבים במדינות הללו יוצאים להפגין בעד ניתוק מברית המועצות.

וב 19/8/91  היום לפני 26 שנים נסיון הפיכה במוסקובה . הנסיון להדיח את גורבצ'וב  אומנם כשל לאחר יומיים , אך הביא את הסובייט העליון להחלטה על הורדת הדגל האדום של ברית המועצות ,ותליית דגלה של רוסיה אדום כחול לבן …תם עידן ברית המועצות…תחי רוסיה.

images (3)

ונפילתה של ברית המועצות מוליכה אותנו במוסיקה…וודאי ניחשתם ל…להקה הגרמנית "סקורפיון" ( העקרבים ).

גאנס-אנד-רוזס-980x735

Scorpions  היא להקת הארד רוק גרמנית, אשר הוקמה בשנת 1965 בהאנובר, גרמניה, ששרה באנגלית וכן מספר קטן של שירים בשפות אחרות כגון גרמנית, ספרדית ואיטלקית.

 

סגנון הלהקה היה מהפכני לתקופתו, כאשר לצד המוזיקה הרועשת שהיוותה את ניצני הרוק הכבד הם היו מאבות רוק הבלדות שהתאפיין בהמנוני רוק עתירי רגש ומסרים פוליטיים למען השלום וכנגד הרודנות.

הלהקה הוקמה ב-1965 בהאנובר שבגרמניה על ידי הגיטריסט רודולף שנקר, החבר היחיד שיישאר בשורות הלהקה לאורך כל שנותיה. הלהקה הושפעה מתחילתה מלהקות הרוק שהיו פופולריות באנגליה באותה תקופה, בייחוד הביטלס.

 

ב-1970 הצטרפו ללהקה הסולן קלאוס מיינה והגיטריסט המוביל מייקל שנקר, אחיו הצעיר של רודולף, כאשר רודולף עצמו משמש כגיטריסט. כשאת ההרכב משלימים הבסיסט לותר היימברג והמתופף וולפגנג דזיאוני,  הלהקה הקליטה והוציאה לאור ב-1972 את אלבום הבכורה שלה, Lonesome Crow.

לאחר צאת אלבומה הראשון והפרסום שצברה יצאה הלהקה למסע הופעות ,תחילה כלהקת חימום ובהמשך כלהקה מוכרת ומבוקשת.

בהמשך שנות ה-70 הלכה סקורפיונז וביססה את מעמדה כלהקת הארד רוק והבי מטאל קלאסיים, ועקב הצלחתה הפכה לחלוצת ז'אנר המטאל בגרמניה. סגנון הלהקה באותה תקופה התבסס בעיקר על נגינתו של הגיטריסט אולי ג'ון רות', שהודות לנגינתו עם הסקורפיונז הפך לאחד מהגיטריסטים המוערכים והמשפיעים ביותר בעולם הרוק.

בשנת 2005 הופיעה הלהקה בישראל אל מול קהל של 5000 איש.

ואיך הדברים מתחברים ?

בעבר דיברנו לא אחת במסגרת הההליכה על תפקידו של המודיעין וכל עולם הריגול והביון. המודיעין העולמי ניזון מתקציבי עתק (תקציב רשויות המודיעין בארה'ב-FBI ,צרפת-DCRI ,ברטניה-MI6 ,גרמניה-BND ,ישראל-מוסד, ועוד ועוד…  יכול להחזיק מדינות לא קטנות על כל צרכיהם ) , המודיעין יכל תמיד לאמר לנו איפוא אכל ויקטור ארוחת בוקר  , מה היא הכילה ,וכמה בדיוק קורנפלקס הוא יוצק לקערית החרסינה שקיבל כשי מאהובתו  מימי בית הספר. המודיעין גם יכל לאמר לנו מה שמו הנוסף של הבן השני של אחמד מאישתו הראשונה טרם עבר לגור ברובע העשיר של צפון איסמעליה….אבל…אבל…אבל..

כאשר משהו באמת עצום וגדול קרה ( קריסת ברית המועצות ,האביב הערבי ,מלחמת כיפור,צמיחת דאע'ש ,עליית משטר האייטולות באירן ,ועוד ,ועוד…) …המודיעין פשוט לא ראה זאת,  ( רחמים לא ידע….הוא לא ידע  ) ועל זה אמרו מי שאמרו " לעיתים מרוב עצים לא רואים את היער" .

הורד (1)

ואחד משיריה המפורסמים של להקת הסקורפיונס  הוא "Wind of Change", שנכתב במהלך שהות הלהקה במוסקבה בשנת 1989  (שנתיים טרם הנפילה של ברית המועצות ) לקראת הופעה. (הסקורפיונז היו אחת הלהקות הראשונות שהופיעו במוסקבה  טרום התפרקות ברית המועצות). השיר, המדבר על רוחות השינוי מוסקבה , והיווה את שיר הסמל של נפילת חומת ברלין .

השיר ממש כמו נבואה שהגשימה את עצמה ,נכתב שנתיים לפני ע'י להקת רוק', והם אפילו דייקו בחודש הנכון…..

I follow the Moskva 
Down to Gorky Park 
Listening to the wind of change 
An August summer night 
Soldiers passing by 
Listening to the winds of change 

The world is closing in 
Did you ever think 
That we could be so close, like brothers 
The future's in the air 
I can feel it everywhere 
Blowing with the winds of change 

Take me to the magic of the moment 
On a glory night 
Where the children of tomorrow dream away 
In the winds of change 

אז מזל טוב לרפובליקות הצעירות של הגוש המזרחי על חצי יובל של חופש , והמשך יצירה פורה לעקרבים מגרמניה, וקצת יותר הצלחה לרשויות המודיעין בעולם.

שבת שקטה ונעימה לכולם.

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s