אם בהר חצבת אבן …להבין בניין חדש

"הילד הזה עוד יהרוג אותי " מלמל  יהושוע לעצמו , זה המבחן הרביעי שהוא בדק באותו ערב קייצי חם ומהביל ,ובערימה נותרו עוד עשרים ואחת חוברות בחינה בספרות  של העת העתיקה . למה לא מלמדים אותם כתיבה תמה כבר בגיל צעיר ?? , למה אני צריך לשבור את הראש ,ולירוק דם כדי להבין את הכתב הבלתי מובן הזה ? , מה אני חרטום במצריים ?? עוזר למלך אשור ? , מורה יפני מפוקשימה ? , לא,ממש לא  . אני סתם מורה לספרות שמנסה לעשות עוד כמה שקלים בימי חופשת הקייץ, במקום לרבוץ בשפת הים. למה בכלל בחרתי במקצוע הזה? ,למה לא הקשבתי למר אבי ולמרת אימי  ובחרתי דווקא בהוראה במקום  בראיית חשבון ?…

אגלי זיעה ניגרו ממצחו הקודח ,ובידייו הדביקות משך חוברת בחינה נוספת ,הוא הסיט את הכריכה ועיניו חשכו…מה זה הכתב הזה ??……

 

בוקר חם ומהביל ,השמש זורחת בפעם ה-196 בשנה זו וחומה מיתמר לכדי 37 מעלות ,מחצית חודש יולי כבר מאחורינו וחום יולי אוגוסט ,מבקש להישאר פה עוד חודש וחצי לפחות , והחום העז  ,המדברי משהו לוקח את פינתנו דרום מערבה אל מצריים של שנת 1799 ,צבאו של נפוליאון במסגרת מלחמתו מגיע אל העיר רוזטה אשר נמצאת בדלתת הנילוס  ,ושם באמצע יולי החם, מוצא קצין הנדסה  צרפתי בשם פייר פרנסואה-חוויאר בושר לוח אבן גרניט מדהים ,ועליו  כיתוב בשלוש שפות: הירוגליפים (כתב חרטומים),  כתב דמוטי , ויוונית עתיקה. גם אם לא הבין מדוע, הבין הקצין כי מצא אבן מיוחדת,הוא רק לא ידע עד כמה.

Rosetta_Stone-513x600

המדובר היה בצו מלכותי שנכתב כפי הנראה בממפיס שבמצריים ,ע'י תלמי ה-5 בשנת 196 לפנ'הס .במקור כפי הנראה הייתה מוצבת במקדש ,אך תלאובות הזמן טלטלוהה ממקום אחד למשנהו עד שהיוותה חלק מבניין הרוס שם מצא אותה קפטן בושר.

האבן נלקחה לאוהלו של הגנרל ז'אק פרנסואה מנו ,ושם פענחו דוברי היוונית העתיקה את הכיתוב בחלק התחתון שהופיע באבן , המציין שההוראה המלכותית שנכתבה על האבן מופיעה בשלוש השפות. …כלומר אותו  כיתוב בשלוש שפות ,המפתח להבנת שפת ההירוגליפים  ( כתב חרטומי מצריים ) נמצא…….ומכאן יצמח בעתיד הביטוי " אבן רוזטה " …אבן מפתח לפענוח צפנים וכתב.

מצבם של הצרפתים מבחינה צבאית באותה עת  היה די מדכדך ,הם הבינו כי הם לפני הפסד מר לאנגלים ,ולכן ניסו להעביר את האבן לצרפת בחשאי  ,אך ללא כל הצלחה  ,ועת נכנעו נאלצו במסגרת הסכם הכניעה להעביר לידי האנגלים את כל הממצאים הארכאולוגים כולל " אבן הרוזטה" .

ומכאן נפתחה התחרות לפענוח האבן ,מתוך הבנה שהבנת הכתב תביא להבנת החיים במצריים הקדומה ,אשר היו מתוארים באלפי כתבי הירוגליפים  שלא הובנו עד לאותו הזמן.

בין המתחרים על פענוח האבן היו  דווקא שני חוקרים משני צידי המתרס .האחד אנגלי בשם תומאס יאנג  שביסס את עצמו בתור חוקר ומדען האחראי על שורה ארוכה של פריצות דרך: מחקר האופטיקה, האנטומיה ואפילו הימאות.

Thomas_Young_scientist-473x600

ומנגד חוקר צרפתי מבריק בשם ז'אן פרנסואה שמפוליון , אשר בשנת 1807, והוא בן 16 בלבד, הכריז בפני החברה למדעים ואומנויות בגרנובלה, העיר בה השתקע עם אחיו הבכור, כי החליט להקדיש את חייו לפענוח אבן רוזטה.

Leon_Cogniet_-_Jean-Francois_Champollion-495x600

מאחר והאבן הייתה מצוייה באנגליה הייתה מלאכתו של שמפוליון קשה יותר  ,יאנג העביר מעט מידע לשמפליון, תעתיק ומעט הבנות שלו בנושא ,אך בכל זאת היה זה הצרפתי ראשון לגלות שמדובר בכתב המחבר בין הפונטי לפיקטורי – כלומר בין סימנים הנקראים בצורה מסוימת כמו בעיברית למשל , ובין תמונות המייצגות מילים כמו ביפנית . ההבנה הזאת (בשילוב עם הידע העצום בהיסטוריה מצרית שצבר) הובילה לפריצת הדרך הראשונה בדרכו לפענח את כתב ההירוגליפים: הוא פענח את המילה הראשונה – רעמס – שילוב של המילה המצרית ל'שמש' (רמ) והמילה המצרית ל'לידה מחדש' (מיסס). הפתרון היה בידיו.

וכך נפתח הצוהר להבנתם של אלפי כתבים ולהבנת אורח חיי המצרים מימי פרעה וחבריו ,הבנת התרבות והדת שהיו נהוגות במצריים העתיקה …והכל בזכות  "אבן הרוזטה " וידידנו שמפוליון.

 

 

וזה לוקח אותנו במוסיקה אל הנערים מעברו של  הרחוב ….או בשמם המוכר יותר "ה- Backstreet Boys

הורד (3)

הבק סטריט בוייז היא להקת בנים אמריקנית. הלהקה הוקמה על ידי לו פרלמן בפלורידה בשנת 1993, ונחשבת ללהקת הבנים המצליחה ביותר בהיסטוריה ולאחת הלהקות המצליחות ביותר בכל הזמנים – עם מכירות של מעל 140 מיליון אלבומים בכל העולם, מתוכם כ-42 מיליון אלבומים בארצות הברית.

 

היזם האמריקני לו פרלמן, שנהג להשכיר מטוסי סילון ללהקת הבנים "ניו קידז און דה בלוק" , התרשם מהצלחתם בשנות ה-80 , והחליט להקים להקת בנים חדשה. באודישנים שנערכו בעיר אורלנדו שבפלורידה בשנים 1992 ו-1993, נבחרו ניק קרטר, האווי דורו, אלכסנדר מקלין, קווין ריצ'רדסון ובן דודו בריאן ליטרל. הופעתם הראשונה נערכה ב-8 במאי 1993 בפארק עולם המים שבאורלנדו.

בשנת 1995 הוקלט אלבום הבכורה של הלהקה, "Backstreet Boys", שזכה להצלחה במדינות רבות והוביל לסיבובי הופעות. בשנת 1996 מכרה הלהקה אלבום פלטינה ראשון בגרמניה (חצי מיליון עותקים), וערכה סיבוב הופעות באסיה ובקנדה.

באוגוסט 1997 חזרה הלהקה לאורלנדו והוציאה את האלבום "Backstreet's back", שרוב שיריו הצליחו מאוד בארצות הברית. בין להיטי האלבום היו השירים Everybody (Backstreet's Back)"" ו-"All I Have To Give". האלבום הגיע לתואר פלטינה 14 פעמים בארצות הברית, כלומר, מכר שם 14 מיליון עותקים. ברחבי העולם מכר כ-28 מיליון עותקים.

בשנת 2006 עזב קווין ריצ'רדסון את הלהקה על מנת לשנות כיוון ולבנות חיי משפחה  ,אך הוא שב אלייה לאחר שש שנים ב-2012 .

ב-2011 עשו  הבקסטריט בויז  פרויקט משותף  ביחד עם להקת הבנים הישנה "ניו קידס און דה בלוק " , שנקרא NKOTBSB, (ראשי התיבות של שמות שתי הלהקות ), הלהקות הופיעו ביחד לתקופה והוציאו 2 שירים משותפים "אל תכבי את האורות" ו-"הכל בראש שלי".

 

הלהקה ממשיכה להופיע ולהוציא תקליטים עד היום .( ולפני שנתיים אף הופיעה בישראל)

למי שזוכר ההצלחות של להקות הבנים ( בק סטריט בוייז , ניו קידס און דה בלוק , אה הא , וואם , פרנקי גוס טו הוליווד וכו' ..)  בעולם הביא גם בישראל נסיונות לדבר דומה  ( היי פייב למשל ) אך פה הדבר לא צלח לזמן ארוך.

בסה'כ הוציאה הלהקה 9 אלבומי אולפן ועוד 2 אלבומי אוסף .

ואיך זה קשור ?

האמת ..השיר שלהם פשוט יפה..

אבל אם נחזור לתחילתה של הפינה , אז לא מעט פעמים אנו מבינים בחיינו, כי ישנם דברים בחיים שלא ניתן להבינם ללא חקר העבר שלנו  , וגם אם ננסה לשכוח את העבר.. לא תמיד זה מצליח . כמו למשל בטיפול פסיכולוגי המנסה להבין את ההווה שלנו על פי החתמות שנעשו בו בעברינו .  אנו נזקקים למשהו שיסביר לנו את עצמנו….מעין אבן רוזטה אישית.. כמו אותה אבן רוזטה  למעשה שפענחה עבורנו היום לפני 218 שנה, את חיי העבר בעת העתיקה במצרים …ושם מצוי אולי העבר שלנו ,שם חיו מקורות האומה…ע'פי האמונה היהודית ..ובלי אותה הבנת העבר ההווה אינו מושלם ,לטוב ולרע (למיטיבי הלכת סיפור יציאת מצרים  לצערי…דווקא לא מוזכר בהירוגליפים…).

ובשירם של  חברי הבק סטריט בוייז , "Incomplete" –לא שלם , הסולן מדבר על  הרצון שלו להינתק מזכרון העבר,ולהמשיך הלאה, אך הוא  אינו יכול, כי בלעדיו אינו שלם.

בואו נקווה שלא נותיר לדורות הבאים  נושאים לא מובנים ,כך שחייהם יהיו  שלמים עד כמה שניתן.

שבת נעימה וקרירה לכולם.( אוזניות ולא מעט ווליום ,מומלץ )

Empty spaces fill me up with holes

Distant faces with no place left to go

Without you within me I can't find no rest

Where I'm going is anybody's guess

I tried to go on like I never knew you

I'm awake but my world is half asleep

I pray for this heart to be unbroken

But without you all I'm going to be is incomplete

Voices tell me I should carry on

But I am swimming in an ocean all alone

Baby, my baby, it's written on your face

You still wonder if we made a big mistake

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s