עוגן הרם ותפליג לים אחר…..(עלי מוהר)

 

"הגה ימינה מלא "צרח במלוא כוחו ,….." הגה בימינה מלא" ענה לו ההגאי  , גלי הים התנפצו על דופן ימין של הספינה ,והביאו לרול של 20 מעלות ,כל מי שיכל והספיק אחז  במה שניתן על מנת לא להיזרק שמאלה…..הספינה פנתה ימינה בחדות ..," אמצע הגה " שאג שוב ,,,הגה באמצע" ענה לו ההגאי , הורד מפרש ראשי ,לחצי התורן ,הכן עוגן להטלה ,פקד ,אך הפעם קולו היה שקט יותר וסמכותי ,והוראותיו מולאו בשקט …גלי הים המשיכו להחליק לאורך דופן הספינה ,כעת משנתיצבה  ,ניתן היה להבחין בצמחיה הירוקה בקו החוף …." הכן סירות להורדה ,וודא מים ,מזון ,ונשק על הסירות"….הוא ניגש לחדרו ופתח את ארגזו האישי ,מתוכו שלף את ספר הברית החדשה ,אקדחו האישי ,ואת מקטרתו ,המגבעת כבר הייתה על ראשו כשפסע אל סולם החבלים בדרך לסירה…."

בוקר שבת נעימה ביום ה-140 של שנת 2017 , ופינתנו מעלה על נס את אמריגו וספוצ'י …רבים ישאלו מי אתה אדון אמריגו ?? באמת מי אתה ?

הורד

אז ידידנו נולד ב-9 במרץ 1454 בעיר פירנצה , עם תחילתה של תקופת הרנסאנס האיטלקי. משפחת וספוצ'י נחשב למשפחה מכובדת ורבת השפעה בפירנצה: אביו של אמריגו, אנסטסיו וספוצ'י, היה המזכיר של הסנאט המקומי.

משפחתו הייתה מקורבת לאצולה הימית ,האריסטוקרטית ,והמדעית .  לאחר תקופת לימודיו, עוד בצעירותו, החל לעבוד בשירות משפחת מדיצ'י בניהול עסקיהם הרבים, עד כי בשנת 1492 נשלח אמריגו לעיר סביליה שבספרד כנציג המשפחה על מנת לפקח על עסקי המסחר שלהם בתחום ציוד האוניות. בתקופתו בסביליה, לאחר שנעשה ספק אניות עצמאי ושמע רבות על הרפתקאות הים, מיקד את פועלו בעיקר בחקר גאוגרפי והפך למלומד גדול בתחום.

עיסוקים אלו הקנו לווספוצ'י את האפשרות לפגוש מקרוב באוניותיהם את חוקרי הארצות הגדולים, להתעניין וללמוד על התחום. עסקיו של וספוצ'י אף סיפקו את ציוד האוניות למסעו השני של כריסטופר קולומבוס , מה שהעניק לו את ההזדמנות להיפגש ולשוחח עם מגלה הארצות הנודע במהלך השנים הסמוכות ליציאתו למסעו הראשון.

בשלהי המאה ה-15 החל עידן "מגלי הארצות", שהפך את ספרד ופורטוגל, ואחריהן בריטניה, צרפת, הולנד ומעצמות אירופיות נוספות, לשליטי חלק ניכר מהעולם. במשך כשלוש מאות שנה של התפשטות השתנה העולם באופן יסודי: מתיישבים מאירופה דחקו בנשק ,במסיון ובמחלות את רגליהן של אוכלוסיות מקומיות, הביאו מיליוני עבדים שחורים מאפריקה לאמריקה, הפיצו את הנצרות, ובתמורה לסבל שגרמו החזירו איתם לאירופה שלל אוצרות: זהב, עגבניות, תפוחי אדמה ועוד.

 

"מגלי ארצות" היו כמובן גם לפני 1492. כבר בימי הביניים הגיעו הוויקינגים לאמריקה, והסינים עסקו אף הם בחקר האוקיינוסים בראשית המאה ה-15. אולם השיט בימים היה מסוכן וקשה. המפנה, כמו במקרים רבים, היה טכנולוגי, ובראש ובראשונה פיתוח ספינות הקאראק והקרוולה בידי הפורטוגלים. איתן יכלו סוף סוף הימאים לגבור על זרמים ורוחות ששלחו עד אז כלי שיט רבים למצולות האוקיינוס.

sfina-2

אוניית קראוולה

הראשון לגלות את אמריקה ,מבלי שידע זאת היה קולומבוס ב1492 במסגרת מסעו לחיפוש דרך מערבה מספרד שתוביל להודו הוא הגיע בטעות לקובה  ואיי הבהמה ובהמשך לחופי מרכז אמריקה וחשב שהגיע להודו ( מכאן הכינוי שהודבק למקומיים ..אינדיאנים ) ,מספר  חוקרים נוספים הגיעו לאמריקה ואף אחד מהם לא ידע שמדובר ביבשת אלה הניחו שמדובר באי בדרך להודו.

בשנת 1497 מגלה  גוב'ני קבוטו ( חוקר וניציאני בשליחות הבריטים) את צפון אמריקה ( נובה סקוטיה ) אך עדיין ההנחה הרווחת היא שמדובר באי. שנה מאוחר יותר 1498 מגיע סוף סוף החוקר הפורטוגלי וסקו דה גמה דרך עקיפת אפריקה וכף התקווה הטובה את הדרך מזרחה אל הודו .

רגע ,רגע  אבל מה קורה עם וספוצ'י ידידנו ??

שנים באו וחלפו להן , ובאירופה לא ניחשו שכל התגליות החדשות הללו הן חלק מיבשת שלא הייתה מוכרת להם. ההבנה הזאת באה לבסוף רק בשנת 1501, תשע שנים אחרי מסעו הראשון של קולומבוס, בזכות ההרפתקן איטלקי – ידידנו אמריגו וספוצ'י מפירנצה.

קשה לדעת בביטחון מתי היה מסעו הראשון של וספוצ'י, שכן חלק ניכר מהמידע על אודותיו הגיע מדיווחיו בלבד, בלי ראיות נוספות שיחזקו אותו. יש סבירות גבוהה שחלק מסיפורי המסעות הוא המציא בדיעבד כדי לפאר את עצמו ולזכות בקרדיט של האירופי הראשון שדרך על אדמת היבשת החדשה.

את מסעו האמיתי הראשון ערך וספוצ'י כנראה רק ב-1499, במשלחת משותפת עם אלונסו דה-אוחידה בחסות ספרדית, שהביאה אותו לטרינידד ולוונצואלה. אולם מסעו המשמעותי באמת היה זה שיצא לדרך ב-13 במאי 1501,(השבוע לפני 516 שנה) הפעם תחת דגל פורטוגל. לפי דיווחו, המופרז כנראה, הוא שט לאורך החוף המזרחי של דרום אמריקה, לאורך כמעט 4,000 קילומטר, עד לפטגוניה. גם אם לא הרחיק עד כדי כך דרומה, ברור שגודל היבשה שבה חזה לאורך חופי ברזיל של היום היה מסחרר. לווספוצ'י לא נותרו ספקות – לא מדובר באיי הודו וגם לא במזרח אסיה, אלא ביבשת חדשה וענקית……היא אמריקה…..רגע רגע …למה קוראים לה אמריקה ??

ידידנו החל לקדם את מעמדו ואת שמו כ"מגלה היבשת". מכתביו למדיצ'י ולסודריני פורסמו בשפות רבות בכל רחבי אירופה. הוא תיאר בהם את מסעותיו בפירוט רב ומפורט על המראה הגיאוגרפי ,בני המקום מנהגיהם וכו' .ובספר שכתב גיאוגרף גרמני שתיעד את מסעות אמריגו וספוצי הוא כינה את היבשת החדשה על שמו של אמריגו וקרא לה "אמריגה" (של אמריגו )…היא אמריקה של היום ….

בהמשך התברר שלא כל סיפוריו של וספוצי היו אמת …אך המושג אמריקה כבר נתקבע בתודעה הציבורית וכן ליבשת על שמו.

הוא לא נהנה מהתהילה זמן רב הוא מת בגיל 58 ממלריה בשנת  1512.

וזה מוביל אותנו במוסיקה אל הזמר והיוצר….הישראלי רמי אפריים פורטיס.

הורד (2)

(נולד ב-7 ביולי 1954 בתל אביב) הוא זמר רוק ישראלי בולט ויוצר משפיע. אלבום הבכורה שלו משנת 1978, "פלונטר", נחשב לפורץ דרך בתולדות המוזיקה הישראלית. אלבומו השני, "סיפורים מהקופסא" (1988), נחשב על ידי המבקרים כאחד מאלבומי הרוק החשובים ביותר שיצאו בישראל. פורטיס הוא ממקימיה של להקת מינימל קומפקט וחברו של ברי סחרוף לצמד פורטיסחרוף.

רמי יליד תל אביב שירת בצבא בנ'מ ובהמשך כאזרח ניהל את מח' התרבות בעיריית תל אביב ,את דרכו המוסיקלית המגוונת החל בלהקת תמוז המיתולוגית ובהמשך להקת הזבוב .

תקליטו הראשון פלונטר שיצא בשנת 78 היה רועש מן הממוצע המקובל ברדיו הישראלי ומתוכו השמיעו בד'כ רק את שיר הרגאי " שמש לך מצפים " שהוא שקט יחסית ,בהמשך הושמעו גם "אינקובטור" , "המוות אינו מחוסר עבודה" ועוד..

לקח זמן עד שבישראל של אותן שנים נקלט הרוק ,ורמי נתפס עד אותה עת כמשוגע…ובהמשך כגאון מוסיקלי.

בשנת 84 רמי עוזב את הארץ ומצטרף לסחרוף וללהקת מינימל קומקפקט באירופה.

רמי עושה שינויים שונים ומשונים בקריירה ,ב87 מינימל קומפקט מתפרקת והוא שב ארצה  ומופיע בהרכבי רוק אוונגארדים שונים.

ואז בשנת 1990 יוצא האוסף המוסיקלי " נענע מס 1 " ובתוכו משובצים שני שירים של רמי : "שועל במנוסה " " חלום כחול " ,השירים נקלטים במהירות ובסוף אותה שנה מוציא רמי את תקליטו הנהדר  " 1900". וכאן הוא גילה את אמריקה …התקליט הוציא מספר להיטים גדול ( אמריקה ,אין קץ לילדות ,ניצוצות (מדהים ) ,נעליים ועוד').

עד היום הוציא רמי עשרות תקליטים  ,עשרה מתוכם אלבומי סולו  ,שלושה יחד עם סחרוף ,ותקליטים נוספים בהרכבים שונים .

איך כל זה קשור אלינו ??

אז  השבוע יצאו חלק נכבד מחברנו לתור את אמריקה ( ניו פאונדלנד) חלק מקוראי הפינה גר לו באמריקה ( הלו אטלנטה ), ומהצד השני נשיאה של היבשת הגדולה מר דונלד טראמפ ,וגם האחיין שלי מיכאל  ורעייתו אנני ,קפצו לישראל לביקור. וכל זה בשבוע בו מלאו 516  שנה למסעו השני של ידידנו וספוצ'י בו …גילה את  אמריקה……. טוב נו אז מה הקשר לרמי ?? ודאי ניחשתם שירו הנהדר "אמריקה"…

הדוד סאם כוכב עליון, מוכר לי נשק ורובים 
ויאטנם זה לא אצלם וגם אנחנו רחוקים 
מיאמי נייס ודי נעים ולא זורקים שם אבנים 
דיסנלד וכוכבים. את הירח גם מוכרים 

יש גבול, אין גבול, הוליווד כבר לא זוכרת 
יש גבול, אין גבול, הוליווד כבר לא זוכרת 
איך ומה? 

כמה שירים אפשר לכתוב על אמריקה 
עולים, יורדים, חוזרים, עולים לאמריקה 

הדוד סאם מביט אלי מתוך שטרות ירקרקים 
נשיא שחקן סוחר סמים עושים ביחד עסקים 
הכל אפשר אם משלמים, להיות אפילו אלוהים 
עולם מושלם צבעים יפים ורק אנחנו עוד בוכים 

יש גבול, אין גבול...

שתהיה שבת נהדרת וביקור מוצלח לאמריקאים …ומזל טוב ויספוצ'י …בתחבולות הגעת לתהילה…לא נורא…אמריקה היא ארץ האפשריות הבלתי מוגבלות …או ארץ המוגבליות הבלתי אפשריות…….

 

 

למטיבי לכת ולמי שעדיין ער ,מצורף אחד השירים המופלאים שנוצרו בארץ ,של פורטיס כמובן …ניצוצות ,שימו אוזניות ..עיצמו עיניים ותהנו…ניצוצות של הבנה…..

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s