באפלה הדמיון פועל טוב יותר מאשר באור מלא

מה זה השרב הזה ?? זה  חם באמת או רק נדמה לי שחם ? , אני שואל כי זה לא ממש ברור ,כלומרהחום זו לא אמת מוחלטת ,תלוי את מי שואלים  . אם תשאלו איש משבט הטוארג של סהרה הוא יאמר שזה יום ממש נעים ,ולדעתו ניתן בוודאי לצאת לסיור פריחות במדבר יהודה יהיה אחלא ….אבל אם תשאלו את דובי הרשלג תושב אלסקה הוא בוודאי יאמר שהרבה יותר פריחות ניתן למצוא בגהינום של מעלה בין רח' " גחלים לוחשות" לסמטאת " סביוני השטן " …..הכל יחסי ……ואנחנו אם תשאלו אותנו בוודאי נאמר שחם כזה לא זוכרים …נו ההם ..איך קוראים להם ..?

ולמה אני מתפלסף אתכם על הבוקר עם השאלות האלו ?

או ..כי זה מוליך אותי אל ה 22/4/1704 שזה בדיוק היום לפני 313 שנים שזה יום הולדתו של פילוסוף הרבה יותר רציני ממני  " עמנואל קנט" .

הורד (10)

( עמנואל קאנט 22/4/1724-12/2/1804)

 

קנט נחשב לאחד מגדולי הפילוסופים בעת החדשה ואחד מהוגי הדעות החשובים ביותר בכל הזמנים. אחד ממשפטיו הידועים ביותר שהשפיעו רבות על תקופתו ואף על ימינו הוא: "העז לדעת, אזור אומץ להשתמש בשכלך שלך"

הוא  נולד בקניגסברג (Konigsberg) כבנו של רצען סקוטי ,והתחנך  בבית ספר מקומי ובאוניברסיטה העירונית, בה שימש אחר כך כמרצה,  ומאוחר יותר כפרופסור. כתלמיד למד תיאולוגיה פילוסופיה, מתמטיקה ופיסיקה; ובמשך כל חייו מצא עניין בנושאים הקשורים במדעים אלה.

קאנט לא יצא מעולם מתחומי עיר הולדתו ולמרות זאת נחשב למרצה אהוד על תלמידיו בנושא של הוראת מקומות אחרים בעולם  ותרבויות ,ידע שרכש מלימוד ולא מחויה או שהייה . הוא לימד באוניברסיטה מתמטיקה ופיזיקה , וגם לוגיקה ומטפיזיקה . היה ידוע כמרצה מוכשר , וסגנון הרצאותיו , שלא כמו הסגנון בספריו , היה קליל ומשעשע . ספריו החשובים : "ביקורת התבונה הטהורה , " "ביקורת התבונה המעשית" ו"ביקורת כוח השיפוט . " קאנט הדגיש את ייחודו של האדם כיצור תבוני . האדם הוא תכלית לעצמו בלבד, ואין להתייחס אליו כאל אמצעי לתכליות אחרות (אלוהות וכו').

כמו כן טען ידידנו עמנואל כי המוסר הינו מוחלט ולא ניתן לשינוי ,והחובה היחידה היא לציית לו .

תורתו של קנט רחבה ומקיפה, ומעט מסובכת וקצרה פה היריעה מלנסות להסבירה (וספק אם אצליח )אז נעלה רק דוגמא לאמירות מעניינות שלו:

הנאורות ( שכיום מאויימת לא אחת במדינתנו ) : באחד ממאמריו המפורסמים ביותר שנכתב ב-1784 בתשובה לשאלה: "הנאורות מהי", הוא מציג את הנאורות כאומץ וכחופש לחשוב ולחתור להבנה וידיעה, דבר שאינו רק זכותו של כל אדם אלא חובתו האנושית. המאמר היה גם קריאה פוליטית נגד דיכוי הפעילות האינטלקטואלית וחופש הביטוי, ובעד אחריות החברה לעזור לכל אדם להגיע למצב של עצמאות מנטלית (דבר שבימים אלו פה אצלנו לא מובן מאליו).

המוסר : קאנט טוען שהרצון הטוב הוא הדבר היחיד המקנה לפעולה ערך מוסרי.

לכן, לפי קאנט למעשה טוב יהיה ערך מוסרי רק אם הוא נעשה מתוך חובה לעקרון (של רצון להיטיב), ולא רק בהתאם לו. מעשה שלא נעשה מתוך תחושת החובה המוסרית אלא מתוך הנטיות יוכל אולי לתרום לאושר הכללי, אבל יהיה נטול ערך מוסרי.

היופי : קאנט מדבר על היופי  במושגים של "חוויה אסתטית". פירוש הדבר כי היפה הוא סובייקטיבי, הוא חוויה שנחווית על ידי האדם עצמו , ודבר יחשב יפה בכמה תנאים : א. אין למתבונן עניין אישי במוצג ,  ב. היופי אינו מדיד ,  ג. ליופי צורה של תכליתיות אך ללא תכלית ,  ד.והיופי אינו מוגבל לצופה זה כי אם לכל אחד  .

נעצור פה לפני שנרדים את כולם  ,אז מזל טוב עמנואל ליום הולדתך ותודה על התובנות וזה מוליך אותנו בדילוג של הקלה אל הזמר הישראלי יזהר כהן ?…..כן יזהר כהן למה לא.

images (3)

כהן נולד בתל אביב וגדל בגבעתיים במשפחה מוסיקאלית  של זמרים ממוצא תימני . כהן הוא בנם השלישי של שרה כהן והזמר שלמה כהן -סולימאן הגדול .  יש לו שלושה אחים: הזמר והבדרן חופני כהן, פיני כהן, שהיה זמר בלהקה צבאית והזמרת ורדינה כהן.

את שירותו הצבאי עשה בצוות הווי נחל , ומיד שהשתחרר החל להופיע  , הופעתו הגדולה הראשונה הייתה בשנת 73 בפסטיבל הזמר והפזמון עם "שיר כלולות" ובהמשך ביצע שירים של כותבים רבים ומגוונים : אהוד מנור , נורית הירש ,עודד לרר ,ועוזי חיטמן ,ועוד רבים רבים וטובים.

 

יזהר כהן היה הישראלי הראשון שזכה במקום הראשון בתחרות האירוויזיון. כהן ייצג את ישראל באירוויזיון פעמיים: הפעם הראשונה ב-1978, בה זכה במקום הראשון, כשביצע יחד עם אלפא ביתא (להקת הליווי שהוקמה לערב זה וכללה את ראובן ארז,,ליסה גולד רובין, נחמה שוטן, אסתר צוברי ויצחק עוקב) את שירם של אהוד מנור ונורית הירש "אבניבי". הפעם השנייה הייתה ב-1985  עם שירם של חמוטל בן זאב וקובי אשרת "עולה  עולה" שסיים במקום החמישי.

2647472846

בין כך ובין כך הופיע יזהר בהופעות שונות הן לבד והן עם בני משפחתו , השתתף בתחרויות זמר שונות ופסטיבלים ,והוציא בסה'כ 6 אלבומים ועוד שני אלבומי אוסף.

כיום גר יזהר בתל אביב ומגדל את ביתו , ובנוסף לשירה הוא עוסק בתכשיטנות .

ואיך זה מתחבר ?

מטרתה של פינה זו היא לפתוח כיוונים ואופקים חדשים למחשבה ,נושאים שאין אנו עוסקים בהם ביום יום השגרתי להשתחרר משגרת המחשבות הרגילות ולהציץ בנושאים " אחרים" וזה מזכיר את אמירתו של קאנט שהיום זה יום הולדתו  :" העז לדעת, אזור אומץ להשתמש בשכלך שלך" , ואיך יזהר כהן קשור ?? אז היום בדיוק  לפני 39 שנים (22/4/78) היה יזהר כהן לישראלי הראשון שזכה באירוויזיון עם השיר " אבניבי " .

והפינה הזאת ממש כמו מועדון אופקים -מסילת ציון שלעומדת בראשו ידידתנו יעלה  קופר יש היום יום הולדת ,שטורחת ועמלה כציפור מטורפת ,יחד אנו מנסים כל פעם לפתוח חלונות מחשבה באמצעות הרצאה או פוסט על  נושא כלשהו ושיר ישן או חדש שמעלה בנו אסוציאציות , ריחות מן העבר ,או זכרונות כמוסים כאלו ואחרים . ועל כך בדיוק שר יזהר במילותיו  הנהדרות  של אהוד מנור ,ולחן של מתי כספי " חלומות שמורים "(נקודה מעניינת על השיר הזה , השיר נכתב למחזמר "לילי גם" שהועלה בתיאטרון חיפה ב-1973 זמן קצר לפני שפרצה מלחמת יום הכיפורים, לצדו של יזהר כהן ,כיכב במחזמר הזה גם הזמר רומן שרון ז"ל, שנהרג בפבראור 74 בתאונת דרכים בדרכו להופעה בפני חיילים בסיני… )

אז שנרחיב אופקים ,נפתח חלונות ונגשים חלומות .

אי שם עמוק בתוך תוכנו 
טמונים קולות וזכרונות 
מראות רבים שכבר שכחנו 
ספרי פלאים ומנגינות. 

כל זכרונות ימים ימימה 
החלומות הראשונים 
וכל מילה של אבא אמא 
שנאמרה לפני שנים

עולם מופלא של ילדותנו 
רדום בפנים בצל צלילים 
איתנו הוא עד יום מותנו 
חבוי בתוך תילי מילים. 

ולפעמים שריד של ריח 
או צליל מוכר או קצה מילה 
משיב אליך גן פורח 
מחזיר אל קו ההתחלה 

ושוב אתה חולם כילד 
ושוב אתה תמים כאז 
אתה נזכר בכל התכלת 
הכל נשמר דבר לא גז.

שבת נעימה וקרירה לכולם ,לא לדאוג מחר  יהיה נעים יותר.

מצרף בנוסף גם את ציפור מטורפת בביצוע של יזהר ,שמוקדש  ליעלה-מזל טוב.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s