אימפריות נופלות לאט (דן תורן )

"בואינה  ,מלמלה  לעצמה זו חתיכת מרחק לעבור , המכתב הזה עוד יהרוס לי את הבריאות ,בכל זאת  33מליון קמ'ר רבוע של אימפריה מכילים המון מכשולים בדרך ,שלא לדבר על 110 מליון האנשים שחיים בה ,וכל אחד עם החבילות שהוא מעוניין לשלוח לצד השני ..מזלי הטוב  שאין עוד  ebuy….אבל אם אצא בזמן מקוריו שבמזרח סין המכתב יגיע לקרקוב בטח לקראת אמצע הקייץ..  קדימה קראה לעבר הסוס ..והלמות פרסותיו בשלג הלכו ונמוגו..

 

(הרהורים אפשריים לדוורית באמפריה המונגולית דרום מזרח סין חורף 1254)

1260-1294-kublai-khan-br800

השמש מאירה את שמינו לאחר שבוע גשום ואירופאי להחויר , הויאטנמים  חזרו למושב מטיולם במזרח אסיה ופינתנו מעלה על נס  את  האימפריה המונגולית אשר לשליטה הגדול האחרון קובלאי חאן   (ונכדו של ג'ינגס חאן.).  מלאו  היום 723 שנים למותו (18/2/1294) .

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-7

קובלאי  היה בנו של טולוי חאן וכוכבו זרח כמנהיג צבאי וככזה מונה לשלוט בחלקים הדרומיים של האימפריה המונגולית .אחיו שהיה יורשו של אביו מונה לחאן (מלך ) אך עם מותו היזום ,ירש קובלאי את השלטון והפך לשליטה של כל האימפריה המונגולית.

האימפריה המונגולית שהוקמה ע'י ג'ינגס חאן (1206-1294) הייתה  גדולה ועצומה מבחינת שטח שלטונה ,(לכל אורך ההיסטוריה ,רק האמפריה הבריטית הייתה גדולה ממנה ) ,ובשיאה  שלטה על שטח של 33 מליון קמ'ר . ממזרחה של סין דרך מונגוליה ועד מזרחה של אירופה במערב, ומנתה כ110 מליון תושבים (20% מכלל האוכלוסיה על פני כדור הארץ של אז ,ושטח שהוא פי 1550 מישראל !!).

המונגולים פיתחו שיטה פשוטה אך יעילה מאוד של לוחמה. היא התבססה על המסורת הישנה של לחימה בערבה ובשטחים פתוחים, כפי שהיה נהוג בפרס מאז ימי הממלכה האחמנית. הצבא הורכב מיחידות של עשרה אנשים שנקראו ארבאן. עשרה ארבאנים יצרו פלוגה שנקראה ג'אגון; עשרה ג'אגון יצרו גדוד שנקרא מינגהאן ועשרה גדודים יצרו חטיבה שנקראה טומן (הכוללת כ-10,000 לוחמים  שהיא המקבילה לאוגדה  מודרנית  של ימינו.

הם פיתחו שיטות לחימה עם ניידות גבוהה בעזרת פרשים קלים ,יחידות לוחמה קטנות וזריזות ,ושריון קל יחסית  ,ניידות גבוהה ,ועם המון גמישות מחשבתית .למשל לוחמת המצור שלהם הייתה מבוססת על ידע הנדסי שהביאו מסין ומחומרי גלם  מקומיים במקום בו הטילו מצור (צבאות אחרים גררו עימם בליסטראות איילי ברזל וכו' והיו הרבה יותר מסורבלים).

וכך במהלך פחות ממאה שנה מימי גינג'ס חאן שהקים את האימפריה  הגיעה האימפריה המונגולית למימדיה העצומים.

איך מנוהלת אימפריה כל כך גדולה ?

באימפריה המונגולית הונהגה שיטת חוקים על ידי ג'ינגיס חאן, שנקראה יאסה , שמשמעותה סדר. אחד החוקים העיקריים ביאסה היה שמעמד האצילים קיבל יחס זהה לזה של האדם הפשוט. מערכת החוקים הקפדנית הפכה את האימפריה המונגולית למקום בטוח מאוד ומנוהל כהלכה.

בין השאר, מצביאים וראשי שבטים נבחרו על פי יכולותיהם ולא לפי קרבה,וכמו כן לכל הדתות היה חופש מוחלט, כל צורות העינוי היו לא חוקיות, גניבה וונדליזם היו אסורים לחלוטין. לפי האגדה, אישה שהחזיקה שק מטבעות זהב  יכלה לטייל בבטחה מקצה אחד של האימפריה לשני.

בכל רחבי האימפריה פותחו דרכי מסחר ומערכות דואר מתוחכמות,  ג'ינגיס חאן יצר גם שפה כתובה, כדי לאפשר לתושבים ללמוד קרוא וכתוב, ופטר מורים, עורכי דין ואמנים מתשלום מסים, אף על פי שהמיסים נשארו כבדים על כל שאר הנתינים.

המונגולים היו מאוד סובלניים כלפי רוב הדתות, ולרוב גם סגדו למספר דתות ביחד. כדי למנוע סכסוכים בין הדתות הרבות, קבע ג'ינגיס חאן חוקה שתבטיח חופש דת מוחלט, אף שהוא עצמו היה שאמניסט כאמור. תחת הנהגתו, כל מנהיגי הדת היו פטורים מלשלם מסים.

וכמו תמיד מה שהביא לנפילת האימפריה היו סכסוכי ירושה מבית שהחלו עם מותו של אוגדי חאן –בנו השלישי של גינגס חאן עם עליות ומורדות ,והעצימו עם מותו של ידידנו קובלאי חאן  ב-1294.

מאחר ולא הוסכם על יורש לקובלאי ,התפרקה לה האימפריה.

והאימפריה במזרח מוליכה אותנו במוסיקה מערבה אל הזמר והיוצר גורדון מת'יו תומאס סאמנר

תומאס נולד ב-2/10/1951  ,בצפון אנגליה ומגיל צעיר החליט על הכיוון המוסיקלי ,עבד לפרנסתו ככרטיסן ,פועל בניין ,פקיד מס הכנסה ,עד שבשנים 71-74 למד הוראה ושימש כמורה לאנגלית במשך שנתיים.

בשנת 77 עבר תומאס ללונדון וחבר אל סטיוארט קופלנד והנרי פדווני וביחד הקימו להקה בשם "המשטרה" THE POLICE   ידידנו שינה את שמו המקצועי לסטינג ( עוקץ ) ….וכל השאר היסטוריה.

images-4

עד שנת 84 עת התפרקה ,הוציאה הלהקה 5 אלבומים וזכתה ב-6 פרסי גראמי. וידידנו סטינג יצא לקריירה עצמאית מדהימה ומוצלחת ,הוציא אלבומי מופת וזכה להצלחה רבתי .הוא משחק אף בסרטים ,ומשמש כפעיל חברתי בכל העולם בנסיונות לגשר בין עמים וסכסוכים באמצעות מוסיקה.

סטינג נישא לשחקנית פרנסס טומילטי ב-1 במאי 1976 לשניים נולדו שני ילדים ובשנת 1984 התגרשו. הגירושים הגיעו בעקבות רומן שהתפתח בין סטינג לשכנה שלהם אותה ראה מחלון ביתו ועליה חובר השיר  every breath you take…..i'll be watching you

סה'כ מכר למעלה מ-200 מליון עותקים וזכה ב-16 פרסי גראמי ,כולל תקופת פוליס .

אז איך זה קשור אלינו .??

( לפני שנה חשבנו על מסע ברכבת הטראנס-סיברית -מונגוליה ) ….

אך מעבר לכך,אחד הגורמים להצלחת הניהול של האימפריה המונגולית ,היה בחירת האנשים המתאימים לניהול הממלכה ,אנשי מקצוע הגונים וישרים ולא מינויי מקורבים ,ובפרשת השבוע  היום( ההפטרה שלי ) פוגש יתרו חותנו של משה את משה ורואה אותו כורע תחת נטל הניהול של העם ,ויתרו מציע לו שיבחר אנשים ראויים שיסייעו לו וכך הוא מגדיר אותם :" וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל-הָעָם אַנְשֵׁי-חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת–שֹׂנְאֵי בָצַע;וְשָׁפְטוּ אֶת-הָעָם, בְּכָל-עֵת, וְהָיָה כָּל-הַדָּבָר הַגָּדֹל יָבִיאוּ אֵלֶיךָ, וְכָל-הַדָּבָר הַקָּטֹן יִשְׁפְּטוּ-הֵם; וְהָקֵל, מֵעָלֶיךָ"…ככה בונים מדינה אמר יורם ארבל וכך מנהלים אימפריה.

והיום במקום כלשהו בעולם וודאי אומרים תפילה לעילוי נשמתו של קובלאי חאן המנהיג הגדול האחרון של האימפריה המונגולית שזה יום פטירתו …אותה אימפריה שהשתרעה ממזרח אסיה ועד אירופה…וחברינו ששבו אלינו ממזרחה של אסיה לארצנו חצו למעשה את כל אורכה של אותה אימפריה אדירה שכמעט הגיעה עד לישראל.

וסטינג ידדנו  שמאוד הוטרד בזמנו ממלחמה בין אימפריות מודרניות   (ארה'ב –בריה'מ ) חיבר את השיר  THE RUSSIAN   בו הוא מבכר את השלום על פני המלחמה ,,,שהרי הן אנחנו והן "אוייבנו ",כולנו עשויים ובנויים מאותה ביולוגיה. מאותן אבני יסוד..עם המון אמונה ותקווה שהרוסים אוהבים את בניהם גם…השיר חובר בזמנו בתקופת רייגן בארה'ב ,,,אך מילותיו רלוונטיות גם היום רק השחקנים על לוח המשחק הפוליטי השתנו .

ובימים אלו מנשבות להן שוב רוחות איבה/חיבה בין רוסיה וארה'ב,בין מזרח ומערב בין הנצרות לאיסלם הקיצוני כולם רוצים להיות אימפריות ואנו נקווה לטוב כי בסוף כולנו קורצנו מאותה ביולוגיה כדברי השיר.

In Europe and America, there's a growing feeling of hysteria
Conditioned to respond to all the threats
In the rhetorical speeches of the Soviets
Mr. Krushchev said we will bury you
I don't subscribe to this point of view
It would be such an ignorant thing to do
If the Russians love their children too

How can I save my little boy from Oppenheimer's deadly toy
There is no monopoly in common sense
On either side of the political fence
We share the same biology
Regardless of ideology
Believe me when I say to you
I hope the Russians love their children too

There is no historical precedent
To put the words in the mouth of the President
There's no such thing as a winnable war
It's a lie we don't believe anymore
Mr. Reagan says we will protect you
I don't subscribe to this point of view
Believe me when I say to you
I hope the Russians love their children too

שבת שקטה ונעימה לכולם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s